Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

μΚΕ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ

+7
zsathens
Elboiteu
Νίκος Καρνιαουτάκης
Theosal
Admin
Παναγιώτης Ρασσιάς
SHH_Egeo
11 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... 10 ... 19  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 19]

26μΚΕ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ - Σελίδα 2 Empty Απ: μΚΕ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ Τετ Δεκ 06, 2017 8:42 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Θεόφιλε χαίρομαι που σχολιάζεις γιατί είσαι ο μόνος Suspect
Ελπίζω οι άλλοι να τα διαβάζουν τουλάχιστον και να μην μένουν στα σφάλματα των ΜΚΕ μόνον Rolling Eyes
Η σφραγίδα ΚΕΡΚΥΡΑ είναι αυτή του 20λ το 11 που λες πρέπει να είναι η ώρα.Για δες γιατί και εγώ σήμερα το πήρα και δεν το έχω πολυψάξει..

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Για δες και τη LONDON

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Σχετικά με τις ημέρες ακολουθεί νέο μύνημα Rolling Eyes


_________________
Knowledge not shared is lost

27μΚΕ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ - Σελίδα 2 Empty Απ: μΚΕ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ Τετ Δεκ 06, 2017 9:11 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Theosal έγραψε:Φίλε Νίκο, μαλλον κανεις κάποιο λάθος στο διάβασμα των σφραγίδων..

Στην σφραγίδα της Κέρκυρας εγω βλέπω: ΚΕΡΚΥΡΑ 11 ΙΟΥ(Λ) 18.., μαλλον ίδια ήμερο ηνία με της επιστολής.
Στη συνεχεια η επόμενη LONDON J(....) 26 90, και τέλος,
NEW YORK AUG 4 90...
Όποτε βλέπω μια σωστή πορεία της επιστολής, 11/7/90-26/7/1890-4/8/1890... Μονον 3 εβδομάδες για μια επιστολή απο Κέρκυρα στην Νέα Υορκη, με πλοία;;;; Καλα σοβαρολογείτε;;;; Σημερα με αεροπλάνα και παπόρια μπορει να κάνει και 40 ημερες για να πάει θεσσαλονικη Χιούστον!!!!!

Στις επιστολές του 19ου αιώνα υπάρχει η διαφορά 13 ημερών λόγω Ιουλιανού-Γρηγοριανού ημερολογίου.Η Ελλάδα το υιοθέτησε το 1923.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


_________________
Knowledge not shared is lost

28μΚΕ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ - Σελίδα 2 Empty Απ: μΚΕ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ Τετ Δεκ 06, 2017 9:17 pm

Theosal

Theosal

Το θέμα των ημερολογίων το γνωριζω, αλλα ξεχνάω να το υπολογίσω...
Όσο για τις σφραγίδες θα επιμείνω οτι της Κέρκυρας ειναι 11 ΙΟΥ(Λ) και του Λονδίνου J(UL) 90, αλλα μπερδεύει γιατι ειναι χτυπημένη δυο φορές και μπερδεύει...
Ξεχνάς οτι λόγω αρχαιολογίας και βλακείας επιπρόσθετα στο κεφαλι εχω κάνει πολλές αποκρυπτογραφήσει σε αρχαίες επιγραφές, όποτε μπορω και να διαβάσω , μερικές φορές, και μίσος σημείο γράμμα αν με πιάσει και η κουτσομπολίτιδά μου!!!

29μΚΕ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ - Σελίδα 2 Empty Απ: μΚΕ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ Τετ Δεκ 06, 2017 9:18 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Φάκελος  απο ΚΑΛΑΜΑΙ 12.ΔΕΚΕΜ.1900,άφιξις HAMILTON (Καναδάς) 12.JAN.01
Δηλαδή 30 ημέρες -13 διαφορά ημερολογίου =17 ημέρες

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


_________________
Knowledge not shared is lost

30μΚΕ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ - Σελίδα 2 Empty Απ: μΚΕ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ Τετ Δεκ 06, 2017 9:21 pm

Theosal

Theosal

Και ένας χρόνος 1900 έως 1901.... Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

31μΚΕ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ - Σελίδα 2 Empty Απ: μΚΕ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ Τετ Δεκ 06, 2017 9:27 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Theosal έγραψε:Και ένας χρόνος 1900 έως 1901.... Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

Τι λές μπρέ Very Happy
Δεκέμβριος με Ιανουάριο είναι ένας χρόνος Very Happy


_________________
Knowledge not shared is lost

32μΚΕ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ - Σελίδα 2 Empty Απ: μΚΕ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ Τετ Δεκ 06, 2017 9:31 pm

Theosal

Theosal

Ονομαστικά ναι ειναι 1900 και 1901

Αν το δεις χρονικά οχι... εγω το βλεπω ονομαστικά.... χεχεχε

33μΚΕ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ - Σελίδα 2 Empty Απ: μΚΕ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ Τετ Δεκ 06, 2017 9:36 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Theosal έγραψε:Το θέμα των ημερολογίων το γνωριζω, αλλα ξεχνάω να το υπολογίσω...
Όσο για τις σφραγίδες θα επιμείνω οτι της Κέρκυρας ειναι 11 ΙΟΥ(Λ) και του Λονδίνου J(UL) 90, αλλα μπερδεύει γιατι ειναι χτυπημένη δυο φορές και μπερδεύει...
Ξεχνάς οτι λόγω αρχαιολογίας και βλακείας επιπρόσθετα στο κεφαλι εχω κάνει πολλές αποκρυπτογραφήσει σε αρχαίες επιγραφές, όποτε μπορω και να διαβάσω , μερικές φορές, και μίσος σημείο γράμμα αν με πιάσει και η κουτσομπολίτιδά μου!!!

Ετσι οπως τα λές βγαίνει 11 Ιουλίου(λογικό γιατί τα γράμματα τα στέλνανε συνήθως την ίδια μέρα τότε) αναχώρηση-26 Ιουλίου Λονδίνο(26-13=13) άρα έκανε δύο ημέρες .ΟΚ
Απο 26 Ιουλίου πήγε σε 9 ημέρες σε USA (4 Αυγούστου).


_________________
Knowledge not shared is lost

34μΚΕ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ - Σελίδα 2 Empty Απ: μΚΕ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ Τετ Δεκ 06, 2017 9:39 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Cool

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


_________________
Knowledge not shared is lost

35μΚΕ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ - Σελίδα 2 Empty Απ: μΚΕ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ Τετ Δεκ 06, 2017 9:45 pm

Theosal

Theosal

Είχαν φαίνεται και ταχύπλοα ατμόπλοια τότε....

36μΚΕ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ - Σελίδα 2 Empty Απ: μΚΕ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ Τετ Δεκ 06, 2017 9:56 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Nα,να σχολιάσω και εγώ,οπωσδήποτε στα 25 περίπου χρόνια που είναι η διαφορά μεταξυ των δύο εκδόσεων οι επίστολές των μΚΕ είναι σε μέσο όρο πιο ευαναγνωστές,το λέω γιατι μία,άντε δύο επίστολές μπόρεσα να διαβάσω απο αυτές τις συλλογής μου,ενώ η παραπάνω είναι μια χαρά...σίγουρα συν το χρόνο είναι λογικό.
Και για το ημερολόγιο που συζητάτε το σοκ στη Ελληνική κοινωνία ήταν ισχυρο,αναφορικά η γιαγιά μου γεννηθείς το 1910,δεν το είχε ξεπεράσει ποτέ,και μέχρι που πέθανε το '85 υπολόγιζε τα χρονικά θέματα,τον καιρο,τις γιορτές και με το παλαιό ημερολόγιο.

37μΚΕ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ - Σελίδα 2 Empty Απ: μΚΕ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ Τετ Δεκ 06, 2017 10:02 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Mercury έγραψε:Και για το ημερολόγιο που συζητάτε το σοκ στη Ελληνική κοινωνία ήταν ισχυρο,αναφορικά η γιαγιά μου γεννηθείς το 1910,δεν το είχε ξεπεράσει ποτέ,και μέχρι που πέθανε το '85 υπολόγιζε τα χρονικά θέματα,τον καιρο,τις γιορτές και με το παλαιό ημερολόγιο.

Πολύ λογικό,φανταστείτε οτι το 1924 χάθηκαν 14 ολόκληρες ημέρες!!


_________________
Knowledge not shared is lost

38μΚΕ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ - Σελίδα 2 Empty Απ: μΚΕ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ Τετ Δεκ 06, 2017 10:12 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

SHH_Egeo έγραψε:3)Φάκελος με Μικτή γραμματοσήμανση.
Συστημένος φάκελος (mouring cover) διπλού βάρους.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (σχετικό club συλλεκτών)
Τέλος 2Χ25+20λ συστημένο = 70 λεπτά.
Αναχώρησις ΑΘΗΝΑΙ 30.ΙΟΥΝ.18.. ,διαβατική REGISTERED/LONDON 17.JY.90,ΑΦΙΞΙΣ NEW YORK 7.27.1890.
Φέρει 50λ πρασινογκρί Βελγικής εκτύπωσης και 20λ καρμινοκόκκινο Α Αθηναικής περιόδου.
Το πενηντάλεπτο συναντάται πολύ σπάνια επι φακέλου RRR

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Λονδινο 17 Ιουλίου-Νέα Υόρκη 27 Ιουλίου -10 ημέρες , το 1990 και αυτός.Ταιριάζουν οι ημέρες-ΟΚ Smile


_________________
Knowledge not shared is lost

39μΚΕ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ - Σελίδα 2 Empty Απ: μΚΕ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ Τετ Δεκ 06, 2017 10:22 pm

Theosal

Theosal

Και αν παρατηρήσεις θα δεις οτι στο Λονδίνο η ημερομηνία ειναι JY αρχη και τέλος του μήνα JULY όπως και στον αλλο, τον πρώτο, φάκελο...

Όποτε ολα ταιριάζουν....
Και ναι Πάνο και οι δικοί μου οι παππούδες είχαν ´ενα μικρό προβληματάκι με τον χρονο.... συχνά πυκνά χανοντουσαν μεσα στον κυκεώνα του χρόνου...

40μΚΕ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ - Σελίδα 2 Empty Απ: μΚΕ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ Τετ Δεκ 06, 2017 10:30 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Theosal έγραψε:Και αν παρατηρήσεις θα δεις οτι στο Λονδίνο η ημερομηνία ειναι JY αρχη και τέλος του μήνα JULY όπως και στον αλλο, τον πρώτο, φάκελο...

Όποτε ολα ταιριάζουν....

Το είδα όταν έκανα την παράθεση,έχεις δίκιο Cool


_________________
Knowledge not shared is lost

41μΚΕ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ - Σελίδα 2 Empty Απ: μΚΕ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ Τετ Δεκ 06, 2017 10:45 pm

Theosal

Theosal

«Άσφαλτος» ειμαι παιδι μου «άσφαλτος» χεχεχε

42μΚΕ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ - Σελίδα 2 Empty Απ: μΚΕ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ Τετ Δεκ 06, 2017 11:04 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Και να σημειωσω,πέρα τον θαυμασμό μου για το πολύ ωραίο φάκελλο,ήταν κάτι σαν μόδα οι φάκελλοι αυτοί,με τις μαύρες λεπτομέριες στα χρόνια 1880-1890+,έχω και απο άλλες χώρες.

43μΚΕ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ - Σελίδα 2 Empty Απ: μΚΕ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ Τετ Δεκ 06, 2017 11:07 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Mercury έγραψε:Και να σημειωσω,πέρα τον θαυμασμό μου για το πολύ ωραίο φάκελλο,ήταν κάτι σαν μόδα οι φάκελλοι αυτοί,με τις μαύρες λεπτομέριες στα χρόνια 1880-1890+,έχω και απο άλλες χώρες.

Ο φάκελος αυτός είναι ex Boegli collection..
Οι φάκελοι αυτοί ανήκουν στην κατηγορία mourning covers.Υπάρχει και κατηγορία συλλεκτών που ασχολούνται με αυτούς

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


_________________
Knowledge not shared is lost

44μΚΕ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ - Σελίδα 2 Empty Απ: μΚΕ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ Κυρ Δεκ 10, 2017 11:31 am

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Συστημένος φάκελος με 2 ζεύγη 10λ πορτοκαλί και 2 5λ άτονο πράσινο όλα τρίτης περιόδου.
Αναχώρηση ΣΥΡΟΣ 24.ΙΑΝ.1901,άφιξις PARIS (ιχνος PARIS DISTRIBUTION) 13.FEVR.01
Τέλος εξωτερικού 25λ + 25λ συστημένο = 50λεπτά
Πανέμορφο βουλοκέρι..

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


_________________
Knowledge not shared is lost

45μΚΕ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ - Σελίδα 2 Empty Απ: μΚΕ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ Κυρ Δεκ 10, 2017 11:41 am

Theosal

Theosal

Τι πανέμορφο κομμάτι..!!!

Θελεις να κανω κριτική;;;;

Λοιπον, δεν θα κανω, θα το αφήσω ασχολίαστο περαιτέρω...

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 19]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... 10 ... 19  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης