Η αξία των 5λ.

Σελίδα 2 από 6 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Η αξία των 5λ,αναγνωρίσεις,αποχρώσεις.σφάλματα ΑΕ & πλάκας.

Δημοσίευση από Th Την / Το Τρι Οκτ 31, 2017 5:14 pm

Να και ένα λάθος πλακας της θέσης 26, οπου απαντώνται δυο χωριστά λάθη, α) η πλαγιά λευκή γραμμή που ξεκινάει απο την θέση 21 και διασχίζοντας τις θέσεις 23,24,25, 26 καταλήγει στην 27 και η κάθετη γραμμή που απο την θέση 16 απολήγει στην θέση 46. Άρα εχουμε τα λάθη 5F15 & 5F16 στην θέση 26. Όμορφος λαχνός!!!!
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Th

Αριθμός μηνυμάτων : 1539
Ημερομηνία εγγραφής : 24/08/2017
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: Η αξία των 5λ.

Δημοσίευση από Παναγιώτης Ρασσιάς Την / Το Τρι Οκτ 31, 2017 11:06 pm

Ειναι σπουδαίο γραμματόσημο !
Αυτο είναι σφαλμα σε έκταση πάνω απο δεκα γραμμ.,και αυτη η θέση είναι που διασταυρωνονται η κάθετη με την οριζόντια γραμμη.
Αν τα υπόλοιπα έχουν μια x3 υπεραξία αυτο έχει πάνω απο 8,ασφαλώς με την οπτική μου...
Παναγιώτης Ρασσιάς

Αριθμός μηνυμάτων : 1346
Ημερομηνία εγγραφής : 11/07/2017

Δημοσίευση από Th Την / Το Τρι Οκτ 31, 2017 11:11 pm

Γόνιμη η οπτική σου, αλλά νομίζω σου' χω πει ότι εδώ δεν συμβαδίζουμε. Απλά φυσικά την αποδέχομαι

Th

Δημοσίευση από Παναγιώτης Ρασσιάς Την / Το Τετ Νοε 01, 2017 2:00 am

Μπερδεύτηκα λίγο,εγώ οπτική λέω τη ματιά του συλλέκτη σφαλματων,αν δεν το είχα ευχαρίστως θα πλήρωνα όχι μόνο 25ε αλλά και ακόμα περισσότερα.... έτσι είναι αυτά Smile
Παναγιώτης Ρασσιάς

Δημοσίευση από Th Την / Το Τετ Νοε 01, 2017 6:28 am

Και ομως πλήρωσα μόλις 2,62€ απο γνωστό συλλέκτη στην θεσσαλονικη μέσω ιμπευ... περιπτωσαρα, γιατι εχω απο άλλες θέσεις αλλα οχι αυτο. Ναι και γω θα πλήρωνα παραπάνω για να το παρω, απλά έβαλα μια τιμή είμασταν στην Βουλγαρία και μου έκατσε, δεν το κυνήγησα καθολλου

Th

Δημοσίευση από Varg83 Την / Το Τετ Νοε 01, 2017 6:00 pm

Είναι από τις περιπτώσεις που το ebay σε κάνει χαρούμενο! Ιδίως αν δεν υπάρχουν φθορές στο γραμματόσημο (λεπτύνσεις κλπ).
Varg83

Αριθμός μηνυμάτων : 605
Ημερομηνία εγγραφής : 06/07/2017
Τόπος : Χανιά

Δημοσίευση από Varg83 Την / Το Τετ Νοε 01, 2017 6:25 pm

Ανεβάζω και εγώ ένα προσωρινό επιμελημένο με σφάλμα σπασμένου κύκλου θέσης 143.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.][Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]" />
Varg83

Δημοσίευση από Th Την / Το Τετ Νοε 01, 2017 6:36 pm

Μας τρέλανες τωρα!!!
Τι λες τωρα;;;;

Th

Δημοσίευση από Παναγιώτης Ρασσιάς Την / Το Τετ Νοε 01, 2017 9:35 pm

Εχουν ρε παιδι μου μια αποχρωση που αυτα και τα προηγούμενα,αυτού του χρωματισμού όχι όμως τόσο φωτεινά/ζωηρά που τα καταλαβαίνεις αμέσως,στους καταλόγους αναφέρετε σαν πρασινο/κιτρινοπράσινο αλλά εμένα δεν μου κάθετε καλά,κάπως αλλίως θα ήθελα να το χαρακτηρίσω...
Απο κει και πέρα αν δεν έχει κάποπιο μη ορατο σε μας ελλάτωμα είναι πολύ ωραίο και ακόμα χωρις γόμα αν είναι έχει την σπανιότητά του,πόσο μάλιστα με βασικό flaw
Παναγιώτης Ρασσιάς

Δημοσίευση από Varg83 Την / Το Τετ Νοε 01, 2017 10:13 pm

Έχει μεγάλο μέρος γόμας. Πιθανόν να έχει ένα πολύ μικρό thin στο πάνω μέρος του περιθωρίου. Θα ανεβάσω μια φωτό να μου πείτε.
Varg83

Δημοσίευση από Varg83 Την / Το Τετ Νοε 01, 2017 10:25 pm

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.][Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]" />
Varg83

Δημοσίευση από Th Την / Το Τετ Νοε 01, 2017 10:35 pm

Μπορει να ειναι,αλλα θα μπορούσε να ειναι και απο τσάκιση της κόλλας ή απουσία της κόλλας σε εκείνο το σημείο.

Th

Δημοσίευση από Παναγιώτης Ρασσιάς Την / Το Τετ Νοε 01, 2017 10:38 pm

Πλέον αυτα δυστυχώς τα προσμετράνε σοβαρα΄στη μείωση της τιμής...όπως και να το κάνεις ένα 30% κάτω,μπορει και παραπάνω το ρίχνει....
Παναγιώτης Ρασσιάς

Δημοσίευση από Th Την / Το Τετ Νοε 01, 2017 10:43 pm

Πες μου ρε Πάνο μονον αυτο, πότε βρήκες τελευταία φορά τέλεια ΜΚΕ, χωρίς κάποιο μικρό ψεγαδάκι....

Εγω πάντως οχι, κάποιος αλλος μήπως;;;

Αρχίζω να υποψιάζομαι, οχι πρόσφατα ομως, οτι κάποιοι δημιουργούν δεδικασμένα για να κατεβάζουν και να ανεβάζουν τις τιμές των ΜΚΕ και οχι μονον για να βγάζουν περισσότερα απο εμάς που εχουμε το πάθος να συλλέγουμε!!!!

Th

Δημοσίευση από Παναγιώτης Ρασσιάς Την / Το Τετ Νοε 01, 2017 10:49 pm

Πολύ μεγάλη κουβέντα πάνω σε αυτο μπορει να γίνει....όχι τίποτα άλλο θέλω να πάω καφενείο και δεν έχω προλάβει ακόμα Laughing
Ετσι επιγραμματικά,η κατάσταση των ΜΚΕ πολύ γενικά έχει να κάνει με τις σωστες βάσεις του φιλοτελισμού,που στην χώρα μας ξεκίνησε δειλά την δεκαετία του 1890,όταν στην Αγγλία ο Gibbons είχε κατάστημα απο το 1862...με πολύ λιγα λόγια,γιατι σίγουρα θα γίνει μια κουβέντα με όλες τις προεκτάσεις της,οι 100% άψογες ΜΚΕ σφραγ.και ασφραγ. είναοι πραγματικά λίγες,ούτε το 5% με 10%του συνόλου κατα την γνώμη μου...
Παναγιώτης Ρασσιάς

Δημοσίευση από Varg83 Την / Το Πεμ Νοε 02, 2017 3:30 pm

Γενικά είναι μεγάλη κουβέντα η τιμολόγηση των γραμματοσήμων βάση της κατάστασή τους. Ισχύει πως οι ΜΚΕ που είναι άψογες δεν ξεπερνάνε το πολύ ένα 10 με 15% θα τολμήσω εγώ να πω και αυτό το βασίζω στη συχνότητα που βγαίνουν τέτοιες από οίκους του εξωτερικού αλλά και από τα αποθέματα που υπάρχουν και που βγαίνουν σποραδικά. Το ζήτημα είναι αλλού: ο οίκος (ο οποιοσδήποτε) θα χαρακτηρίσει το X γραμματόσημο Superb για να το πουλήσει ενώ αν το πας εσύ ως ιδιώτης θα στο χαρακτηρίσει VF και νομίζω πως όλοι μας έχουμε παραδείγματα.
Τώρα για τα υπόλοιπα, όλα είναι προς συζήτηση. Για παράδειγμα ο Νάλτσας διαφωνούσε στη διαφοροποίηση της τιμής λόγω σαρνιέρας.
Varg83

Δημοσίευση από Th Την / Το Πεμ Νοε 02, 2017 5:43 pm

Ναι πραγματι χωράει πολλη συζήτηση το θέμα....
Κάποια στιγμη αυτά τα τερτίπια των εμπόρων θα πρεπει να τελειώνουν, και αυτο που αναφέρεις Νίκο για την διαφορετική αντιμετώπιση του γραμματοσήμου απο τους εμπόρους το έζησα, οπου αγόρασα γραμματόσημο, απο παλιο συλλέκτη έμπορο στην Δράμα απο οπου κατάγομαι πριν απο πάνω απο 30 χρονια και όταν στις αρχές ‘90 μετά απο κάποιες οικονομικές αστοχίες χρειάστηκε να πουλήσω κατι πήγα να πουλήσω με μισή καρδιά την μισή μου συλλογή. Τι μου έδινε ο μάγκας;;; Ψίχουλα!!!!! Και όταν του θύμισα την αγορά της συγκεκριμένης ΜΚΕ και ποσό την πλήρωσα μου είπε οτι και η μισή τιμή ειναι καλή ευκαιρία και πρεπει να την αδρανώ.... Ευτυχώς έκανα πισω και Δεν τα εδωσα τα γραμματοσημάκια μου... και σημερα βρίσκομαι εδω που ειμαι!!!! Γιουπι!!!!!!

Th

Δημοσίευση από Varg83 Την / Το Παρ Νοε 03, 2017 9:40 pm

Πράσινο (Hellas 55c) θέσης 24 με το σφάλμα της γραμμής που τέμνει το κεφάλι.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Varg83

Δημοσίευση από Th Την / Το Δευ Ιαν 15, 2018 10:24 pm

Να κάτι ενδιαφέρον που μπορει να μη γνωρίζει κάποιος συλλέκτης.
Η ύπαρξη της σφραγίδας «ΕΛΕΓΧΟΣ» στα φύλλα των ΜΚΕ, κάτι που δεν είναι γνωστό στους πολλούς, όπως η αντίστοιχη σφράγιση των φύλλων των μΚΕ!!!
Πρόκειται βέβαια για την θέση 10 στο φύλλο, που είναι και πολύ φυσιολογικό να βρίσκεται εκεί, αφού, όπως και στην περίπτωση των φύλλων των μΚΕ, η σφράγιση γινόταν στο άνω δεξιό άκρο του φύλλου.
Και γω δεν το γνώριζα μέχρι που ένας φίλος μου το έδειξε και δεν έχασα βέβαια την ευκαιρία να πάρω την φωτό του για να την αναδείξω και να την καταδείξω σε ολους μας....
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Th

Δημοσίευση από Παναγιώτης Ρασσιάς Την / Το Τρι Ιαν 16, 2018 12:50 pm

Ασφαλώς και είχαν και τα φύλλα των ΜΚΕ σφραγίδα έλεγχος κάτω δεξιά,το σπάνιο είναι να την βρεις απο μπροστά ,μιλάμε για πολύ μεγάλο συντελεστη αν πχ.είναι σε καφεκιτρινο 1λ που κάνει στο καταλογο 8 ευρώ πάει κατευθείαν στα 100 !!
Αλλα και απο πίσω έχει την υπεραξία του,να αυτο που μου δείχνεις,μαλλον οξειδωμένο συνεχόμενων, έχει x3 της τιμής του.
Παναγιώτης Ρασσιάς

Σελίδα 2 από 6 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης