Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μια "δικιά μας" σειρά!

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Μια "δικιά μας" σειρά! Empty Μια "δικιά μας" σειρά! Πεμ Νοε 16, 2017 2:25 am

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

19780103/59][Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.][/url]

2Μια "δικιά μας" σειρά! Empty Απ: Μια "δικιά μας" σειρά! Πεμ Νοε 16, 2017 2:33 am

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Εντάξει θα την γράψω την κακία μου....
Το βασικό τέλος αυτό το καιρό είναι τα 72 λεπτά, και ποιος είναι σε αυτή την αξία?
Ο εν ζωή Μωυσής.... βεβαια μπορεί και αυτός να ήταν ο εισηγητής αυτής της σειράς, καθότι μέλος της υπηρεσίας,αλλά από την άλλη που είναι ο Τρυφων, ο Κούνδουρος,ο Αλφιερης και πολλοί άλλοι ?

3Μια "δικιά μας" σειρά! Empty Απ: Μια "δικιά μας" σειρά! Πεμ Νοε 16, 2017 7:00 am

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Στην ελλαδα ζουμε... μην ψαχνεις! Very Happy

4Μια "δικιά μας" σειρά! Empty Απ: Μια "δικιά μας" σειρά! Πεμ Νοε 16, 2017 9:09 am

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Όχι θα το ψάξω...Και θα βρω τους διαλόγους που κάναμε τον Μάρτιο στο παλαιό φορουμ πάνω στη σειρά:
Εγώ

Απ: Φιλοτελικό ''καφενείο''
« Απάντηση #138 στις: Μάρτιος 02, 2017, 02:38:18 μμ »
Διαβάζοντας το πολύ ενδιαφέρον τόπικ του φίλου χρήστη pklink,στη ενότητα των ΜΚΕ,σχετικά με την αναγνώριση υπογραφών,σε γραμμ.αλλά και φακέλλους ,των εμπειρογνώμων του ελλ.γραμματόσημου,ανά τις δεκαετίες,μου ήρθε η σκέψη, ποιούς άραγε θα απεκονίζουν στα γραμμ. της πολυαναμενόμενης σειράς με θέμα τους μεγάλους έλληνες φιλοτελιστές,που έχει εξαγγείλει ο ΕΛΤΑ.
Ετσι λοιπόν, θα μπώ στο πειρασμό να μαντέψω ποιούς θα περιλαμβάνει:
Σίγουροι:
-Aργυρόπουλος{μελετητής/συγγραφέας-εκθέτης-έμπορος}
-Μπίνος{μελετητής/συγγραφεας-εκθέτης}
-Groom{μελετητής/συγγραφέας}
Αναμενόμενοι:
-Γαράς{μελετητής/συγγραφέας-εκθέτης-έμπορος}
-Κούνδουρος{μελετητής/συγγραφέας}
-Δρόσος{μελετητής/συγγραφέας-εκθέτης}
-Βλαστός{μελετητής/συγγραφέας-έμπορος}
-Pemperton{μελετητής/συγγραφέας}
Πιθανοί:
-Βασδέκης{μελετητής-εκθέτης}
-Ιωαννίδης{μελετητής/συγγραφέας-εκθέτης}
-Μακρυμίχαλος{ιδρυτής ΕΦΕ}
-Μπέλλας{μελετητής/συγγραφέας}
-Vlavianos{μελετητής-εκθέτης}
-Basel{μελετητής-συγγραφέας}
-Παπαηλιού{μελετητής/συγραφέας-εκθέτης}

Εννοείτε ότι αναφέρομαι στους μακαρίτες....
-

5Μια "δικιά μας" σειρά! Empty Απ: Μια "δικιά μας" σειρά! Πεμ Νοε 16, 2017 9:13 am

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Varg
'
« Απάντηση #139 στις: Μάρτιος 02, 2017, 10:12:27 μμ »
LHH εχεις καποια πληροφορηση ή απλα πιστευεις οτι αυτα τα ονοματα θα "παιξουν"; Γιατι οχι ο Κωνσταντινιδης ή ο Ναλτσας; Ιδιαιτερα ο πρωτος νομιζω πως ειναι μεγαλο κεφαλαιο!

Εγώ


Απ: Φιλοτελικό ''καφενείο''
« Απάντηση #140 στις: Μάρτιος 02, 2017, 10:32:08 μμ »
Κοίτα,προσωπική εκτίμηση είναι,και για να συμπληρώσω τη μεσημεριανή,από μνήμης ,ανάρτηση,τώρα που ήρθα διαβασμένος{ Σαρκασμός},ο Φαϊππέας,στα φαβορί,και ένας από τους πρώτους μελετητές/συγγραφείς του μεσοπολέμου,ο Ατζαρίτης,που υπάρχει και στη ΦΕΑ αντίστοιχη βράβευση με το όνομά του!
Οσο αφορά τον Κωνσταντινίδη,πέρα από τη Μελέτη,που στη ουσία είναι πιο πολύ σαν σύνταξη διασκορπισμένων μελετών και άρθρων σε ένα βιβλίο,εννοείται ''μυθική εργασία'',δεν είχε,τουλάχιστον δεν γνωρίζω εγώ,εκθετική δραστηριότητα,ούτε άλλες μελέτες δημοσίευσε,αλλά και δεν είχε την αξιομνημόνευτη συλλογή όπως ο Αργυρόπουλος ή ο Γαράς,ή ακόμα και ξένοι όπως ο Groom.
Για τον Νάλτσα το βλέπω πολύ δύσκολο να υπερκεράσει τέτοια ονόματα,αν και το βιβλίο του είναι ανυπέρβλητο!

Εχει δημοσιευτεί σε Φιλοτέλεια προηγούμενων μηνων ότι θα κυκλοφορήσει η σειρά,που θα είναι αφιέρωμένη σε μεγάλους φιλοτελιστές...

Α,μπορεί και να συμπεριληφθεί και η Νία Στράτου,μεγάλη συλλέκτρια θεματικού φιλοτελισμού και,βεβαίως,μεγάλη ευεργέτης του Ελληνικού φιλοτελισμού,με τη δωρεά του κτηρίου του Φιλοτελικού μουσείου που έκανε με τον άντρα της!

6Μια "δικιά μας" σειρά! Empty Απ: Μια "δικιά μας" σειρά! Πεμ Νοε 16, 2017 9:16 am

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Valeroi


Απ: Φιλοτελικό ''καφενείο''
« Απάντηση #141 στις: Μάρτιος 03, 2017, 09:27:42 πμ »
Νομίζω πέρα απο τα ονόματα που αναφέρθηκαν που σε κάποια συμφωνώ σε κάποια όχι δεν έχει σημασία αυτό όμως, πιστεύω πάρα πολύ οτι θα υπάρχει και εν ζωή τιμώμενο πρόσωπο.
Εγώ
ό ''καφενείο''
« Απάντηση #142 στις: Μάρτιος 03, 2017, 12:26:48 μμ »
Αγαπητέ valeroi δεν νομίζω να συμβει κάτι τέτοιο.
Αν ανατρέξεις στη θέση της ΕΦΕ για τις σειρές του american greek foundation που ήταν κάθετα κατά περί ''ζώντων ανθρώπων'' .που να απεκονίζονται σε γραμμ.αμφιβάλλω πολύ να γίνει πράξη,και να βγεί γραμμ.με τη εικόνα ''θρύλων'' του φιλοτελισμού εν ζωή,όπως του Βιρβίλη,του Ασημακόπουλου,του Μ.Κωνσταντίνη,του Παπαιωάννου και άλλων....

7Μια "δικιά μας" σειρά! Empty Απ: Μια "δικιά μας" σειρά! Σαβ Νοε 18, 2017 11:17 pm

Valeroi

Valeroi

Βουλωμένο γράμμα διαβάζω ε? Cool

http://philatelious.wordpress.com

8Μια "δικιά μας" σειρά! Empty Απ: Μια "δικιά μας" σειρά! Δευ Νοε 27, 2017 11:10 am

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Μόλις ήρθε!Τελευταία στιγμή για σήμερα..
Θα προσπαθήσω να πάω

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


_________________
Knowledge not shared is lost

9Μια "δικιά μας" σειρά! Empty Απ: Μια "δικιά μας" σειρά! Δευ Νοε 27, 2017 12:05 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Να σημειώσω πως
ΕΦΕ Μακρυμίχαλος,Μωυσής,Αργυροπουλος
ΦΕΑ Ατζαριτης
ΦΕΛ Μπινος
και τέλος Παπαστεφάνου ήταν νομίζω σε κάποια ΕΦΕ εξωτερικού

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης