Σφάλματα αριθμών ελέγχου

Σελίδα 1 από 3 1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Σφάλματα αριθμών ελέγχου

Δημοσίευση από Mercury Την / Το Παρ Ιουλ 21, 2017 11:52 am

Ενα απο τα στοιχεία που προδίδουν ένα επιπλέον ενδιαφέρον στη μελέτη των ΜΚΕ είναι η ύπαρξη στο πίσω μέρος του γραμμ.αριθμών,σύμφωνα με την αξία του γραμματοσήμου.Μοναδική έμπνευση στη παγκόσμια κυκλοφορία γραμματοσήμων,ίσως μόνο σε μία κλασσική έκδοση γραμμ.Περού και μεταγενέστερα στα τέλη του 19ου σε κάποιες Ισπανικές σειρές,που όμως ήταν κάτι άλλο ,όχι η ταυτοποίση της μπροστινής αξίας.
Η μελέτη τους είναι κορυφαίο σημείο αναγνώρισης των εκδόσεων των ΜΚΕ και παράλληλα πεδίο εξειδικευμένης συλλογής με σφάλματα εκτύπωσης τους ,που προέρχονται απο της χρόνια χρήση τους επί μια 20ετία,σχεδόν,1861-1880,χρονιά που καταργήθηκαν.
Χωρίς να είναι το εξειδικευμένο  συλλεκτικό μου πεδίο πάνω στις ΜΚΕ,εντούτοις τοποθετόντας την συλλογή μου σε διαφανή κινητά φύλλα ανακάλυψα μια ενδιαφέρων περίπτωση ελαφριά διπλοεκτύπωσης παράλληλα με την καταφανή φθορά του ψηφίου ''2'',πάνω σε έκδοση επι δικτυωτου χαρτιού 1871-76:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Mercury

Αριθμός μηνυμάτων : 222
Ημερομηνία εγγραφής : 11/07/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: Σφάλματα αριθμών ελέγχου

Δημοσίευση από Varg83 Την / Το Παρ Αυγ 18, 2017 12:20 pm

Άλλο ένα ενδιαφέρον σφάλμα στους Α.Ε. είναι οι μετατοπισμένοι Α.Ε., σφάλμα που συναντάται από την πρώτη κιόλας αθηναϊκή εκτύπωση και προέρχεται από κακή τοποθέτηση του φύλλου στο πιεστήριο με ποικίλα αποτελέσματα, από απλές μετατοπίσεις ως και πλήρης διαχωρισμός του. Εδώ έχουμε σφάλμα Α.Ε. σε γραμματόσημο έκδοσης 1875-80 σε κρεμ χαρτί. 

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.][Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]" />
Varg83

Αριθμός μηνυμάτων : 127
Ημερομηνία εγγραφής : 06/07/2017
Τόπος : Χανιά

Δημοσίευση από Varg83 Την / Το Παρ Αυγ 18, 2017 1:03 pm

Άλλη μια ενδιαφέρουσα περίπτωση σφάλματος Α.Ε. είναι η περίπτωση αποτύπωσης της ακμής του διαχωριστικού πλακιδίου. Η περίπτωση αυτή αφορά τις ακροδεξιές θέσεις του φύλλου στα δεκάλεπτα από τις ''Συνεχείς Εκδόσεις'' και μετά. Στην περίπτωση αυτή όμως (θέση 120) έχουμε και συνδυασμό με χαρακτηριστικό ''0'' υπ.αριθμ. 19 κατά Groom.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.][Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]" />
Varg83

Δημοσίευση από Theosal Την / Το Τρι Αυγ 29, 2017 12:42 pm

Κάποιες άλλες περιπτώσεις σφαλμάτων ΑΕ, συνήθεις, αλλά πάντα ενδιαφέρουσες.

Διπλό "1" και στα δύο γραμματόσημα - 1875-1880, Cream Paper, 10 L., orange, PAIR, VARIATION.He.50
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.][Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Ανισόπεδοι αριθμοί - 1875-1880, Cream Paper, 20 L., blue, (pos. 145). He. No. 51b
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.][Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Μετατοπισμένος ΑΕ - 1875-1880, Cream Paper, 20 L., VAR., Hellas 51
Διπλό "2" - 1871-1876, Meshed Paper, 20 L., blue on blue, He. 41hNo

ΛΥΠΑΜΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΓΕΘΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΜΕΙΩΣΩ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Theosal στις Τετ Αυγ 30, 2017 10:02 am, 5 φορές συνολικά
Theosal

Αριθμός μηνυμάτων : 105
Ημερομηνία εγγραφής : 24/08/2017
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Admin Την / Το Τρι Αυγ 29, 2017 1:20 pm

Aαα,πολύ ωραία παραδείγματα,περιλαμβάνω και τα γραμμ.του varg καθώς δεν τα είχα προσέξει,λόγω του ότι όταν τα ανέβασε ήμουν διακοπές Smile

varg
το ''110'' σε 10λ 1875-80,πολύ ωραία και σπάνια περίπτωση,καθώς και ο απόλυτα μετατοπισμένος ΑΕ στο 20λ[πρώσικο 1875?}

theosal
εντυπωσιακός ο ανισόπεδος ΑΕ έχω την εντύπωση πως είναι και σε F/VF κατάσταση ?
αλλά και ο μετατοπισμένος ΑΕ,σε ''ξυρισμένο'' 20λ?
οι άλλες περιπτώσεις όπως γράφεις και εσύ είναι κάπως συνήθης πλην όμως πάντα με μια μικρη υπεραξία και συλλεκτική ευχαρίστηση !

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Admin στις Τρι Αυγ 29, 2017 2:01 pm, 1 φορά
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 73
Ημερομηνία εγγραφής : 05/07/2017

http://philotelists.forumgreek.com

Δημοσίευση από Theosal Την / Το Τρι Αυγ 29, 2017 1:32 pm

Admin έγραψε:εντυπωσιακός ο ανισόπεδος ΑΕ έχω την εντύπωση πως είναι και σε F/VF κατάσταση ?
αλλά και ο μετατοπισμένος ΑΕ,σε ''ξυρισμένο'' 20λ?

Δε νομίζω να έγραψα ότι είναι ξυρισμένο .....ΟΧΙ είναι 1875/1880 σε κρεμ χαρτί ... ΠΟΥ ΤΕΤΟΙΑ ΤΥΧΗ να υπάρξει τέτοιο λάθος και μάλιστα στα χέρια μου!!!!!!!!!!!! ΟΥΑΟΥ!!!! Shocked Shocked What a Face No
Theosal

Δημοσίευση από Varg83 Την / Το Τρι Αυγ 29, 2017 4:56 pm

Πολύ ωραία παραδείγματα από τον Theosal. Βάλε δίπλα και τις μπροστινές όψεις να σου πούμε καμιά γνώμη για τις θέσεις τους.
Mercury, τo 10λεπτο που ανέβασα ανήκει στα δικτυωτά.
Varg83

Δημοσίευση από Varg83 Την / Το Τετ Αυγ 30, 2017 12:26 am

Λοιπόν Theosal το 10λεπτο ζευγάρι είναι θέσεων 113-114, δύσκολο στον εντοπισμό μιας και η σφραγίδες έχουν πέσει πάνω στα σημεία που βρίσκονται τα στίγματα μελάνης αλλά ευτυχώς το δεξιό έχει μια παραμόρφωση στην κάτω δεξιά πλευρά του ''φιλέτου'' που γράφει την αξία. Ωραίο σφάλμα και δυσκολούτσικο σε ζεύγος.
Το 20λεπτο με τους μετατοπισμένους ΑΕ, ο Κούνδουρος το αναφέρει ως σπάνιο εξαιτίας του οτι η μετατόπιση είναι κατακόρυφη.
Varg83

Δημοσίευση από Theosal Την / Το Τετ Αυγ 30, 2017 12:29 am

Χαίρομαι γι' αυτά που μου γράφεις, παρόλο που κοιτάζω την σπανιότητα αλλα οχι και το αντίτιμο αυτής!! Μ' αρέσει να την έχω να την βλέπω, αλλά αυτό ίσως προέρχεται και απο την ιδιότητας μου.... αρχαιολόγος γαρ!!!
Theosal

Δημοσίευση από Varg83 Την / Το Τετ Αυγ 30, 2017 12:37 am

Θα είδες πως δεν αναφέρομαι σε τιμές μιας και αυτό είναι ''άλλου παπά ευαγγέλιο''!! Και εγώ αυτό πιστεύω, πως το σημαντικό είναι πέρα από τον εμπλουτισμό της συλλογής το κατά πόσο συχνά εμφανίζεται το κάθε κομμάτι. 

Τώρα βέβαια, να είχα και το 20λεπτο που έχω για avatar δεν θα με πείραζε lol! lol!
Varg83

Δημοσίευση από Theosal Την / Το Τετ Αυγ 30, 2017 10:03 am

Varg83 έγραψε:Θα είδες πως δεν αναφέρομαι σε τιμές μιας και αυτό είναι ''άλλου παπά ευαγγέλιο''!! Και εγώ αυτό πιστεύω, πως το σημαντικό είναι πέρα από τον εμπλουτισμό της συλλογής το κατά πόσο συχνά εμφανίζεται το κάθε κομμάτι. 

Τώρα βέβαια, να είχα και το 20λεπτο που έχω για avatar δεν θα με πείραζε lol! lol!

Το οποίο είναι;;; Ποιο;;; Δεν μπόρεσα να καταλάβω!!!
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ Κατάλαβα εντάξει .... Και ποιος δεν το θέλει αυτό το κομμάτι;;; Αλλά και ποιος έχει αυτά τα χιλιάρικα που ζητάνε για το συγκεκριμένο;;;
Theosal

Δημοσίευση από Varg83 Την / Το Τετ Αυγ 30, 2017 10:11 am

20λεπτο προσωρινό χωρίς ΑΕ με ψαθωτό βάθος. Βέβαια μπορώ να πρισθέσω και μερικα ακόμα όπως τα "Salmon" από διάφορες εκδόσεις και βέβαια το περίφημο "Solferino" εστω και με ελαττώματα ας μην είμστε πλεονέκτες!!!! Και σκέψου πως δεν αναφέρω σφάλματα, ποικιλίες κλπ..... Εκεί πάμε αλλού!!!
Varg83

Δημοσίευση από Theosal Την / Το Τετ Αυγ 30, 2017 10:25 am

Χαχαχαχαχαχαχα, πολύ καλή προσέγγιση!!!! Με συγκινείς!!!!

Θα γράψω μια ιστορία που μου συνέβη πριν 27 χρόνια. Παίρνουμε μέρος με τον αδλεφό μου σε μια δημοπρασία του Michel το 1990. Έχει βγάλει έναν λαχνό με μια επιστολή με σκισμένο ή διχοτομημένο ΕΝΑ ΣΟΛΦΕΡΙΝΟ (δεν θυμάμαι καλά, ο αδελφός μου και εκείνος κεφαλοκυνηγός, έχει ακόμη τον κατάλογο). Τιμή εκκίνησης 1000 Μάρκα. Τον χτυπάμε 3000 Μάρκα (μαζί, που τόσα λεφτά, είχαμε κάνει μόλις οικογένειες και οι δύο και εγώ περίμενα τον γιο μου) με την προϋπόθεση να πάμε μέχρι 5000. Μία ώρα πριν την λήξη είμαστε εμείς οι επικρατώντες να τον πάρουμε. Τα τελευταία 10 λεπτά όμως ο λαχνός πέταξε στις 15000 Μάρκα, τιμή απλησίαστη ... ΚΑι είμασταν τόσο κοντά!!!!!!!!
Τον λαχνό αυτόν δεν τον έχω δει πουθενά, αλλά και δεν τον θυμάμαι και πολύ καλά για να πω ότι ήταν κάποιος από τους γνωστούς
Theosal

Δημοσίευση από Mercury Την / Το Τετ Αυγ 30, 2017 11:14 am

Theosal έγραψε:Χαχαχαχαχαχαχα, πολύ καλή προσέγγιση!!!! Με συγκινείς!!!!

Θα γράψω μια ιστορία που μου συνέβη πριν 27 χρόνια. Παίρνουμε μέρος με τον αδλεφό μου σε μια δημοπρασία του Michel το 1990. Έχει βγάλει έναν λαχνό με μια επιστολή με σκισμένο ή διχοτομημένο ΕΝΑ ΣΟΛΦΕΡΙΝΟ (δεν θυμάμαι καλά, ο αδελφός μου και εκείνος κεφαλοκυνηγός, έχει ακόμη τον κατάλογο). Τιμή εκκίνησης 1000 Μάρκα. Τον χτυπάμε 3000 Μάρκα (μαζί, που τόσα λεφτά, είχαμε κάνει μόλις οικογένειες και οι δύο και εγώ περίμενα τον γιο μου) με την προϋπόθεση να πάμε μέχρι 5000. Μία ώρα πριν την λήξη είμαστε εμείς οι επικρατώντες να τον πάρουμε. Τα τελευταία 10 λεπτά όμως ο λαχνός πέταξε στις 15000 Μάρκα, τιμή απλησίαστη ... ΚΑι είμασταν τόσο κοντά!!!!!!!!
Τον λαχνό αυτόν δεν τον έχω δει πουθενά, αλλά και δεν τον θυμάμαι και πολύ καλά για να πω ότι ήταν κάποιος από τους γνωστούς

....και τον πήρα ο Μαυρίδης για την συλλογή του Mercury....σολφερίνο δεν ήταν,φάκελλος με διχοτομημένο 40λ απο μνήμης πρέπει να ήταν δικτυωτο[θα προσπαθήσω να το ανεβάσω αύριο,απο κατάλογο δημοπρ και εκει θα δούμε αν λέμε για τον ίδιο]
Mercury

Δημοσίευση από Theosal Την / Το Τετ Αυγ 30, 2017 11:17 am

Αμάν βρε Mercury με τρόμαξες!!!!

Πολύ κατηγορηματικός είσαι!!! Και σε τέτοια τιμή;;;

Παρατραβηγμένο δεν είναι!!!!
Theosal

Δημοσίευση από Mercury Την / Το Τετ Αυγ 30, 2017 12:15 pm

Στο προηγούμενο ποστ ασφαλώς και αυτα που έγραψα ήταν σαν ένα τύπου τεστ για μένα να αναγνωρίσω τα γραμμ.απο τους ΑΕ,γιάυτο και τα ερωτηματικά.
Το ''110'' θα έβαζα και στοίχημα για το ότι άνηκε στην 1875-80,χαρτί,σχήμα ΑΕ...
Για το άλλο λάθος που΄έκανα παρασύρθηκα απο το ότι θεώρησα το κιτρινωπο χαρτί ιδιοτροπία της φωτό και γιατι όπως έγραψε ο varg δεν συναντιέται η προς τα πάνω μετατόπιση συχνά,και απο την άλλη λόγω των παρακάτω περιπτώσεών μου:

31c

31d
Mercury

Δημοσίευση από Mercury Την / Το Τετ Αυγ 30, 2017 12:40 pm

Ανεβάζω άλλη μια ενδιαφέρον περίπτωση σε 20λ συνεχόμενων :

Mercury

Δημοσίευση από Varg83 Την / Το Τετ Αυγ 30, 2017 4:50 pm

Ανεβάζω άλλο ένα από τις ''καθαρισμένες πλάκες'' θέσης 77 που έχει ίχνη διπλού ΑΕ και με το ''0'' ανεστραμμένο.

Varg83

Δημοσίευση από Varg83 Την / Το Τετ Αυγ 30, 2017 4:56 pm

Ωραίος ο Mercury, θέση 10 μετατοπισμένος ΑΕ και ίχνη του ''0'' λόγω έλλειψης μελάνης. Νομίζω πως ιδιαίτερα στα ''συνεχόμενων'' όσο πιο μετατοπισμένος είναι ο ΑΕ τόσο μεγαλύτερη υπεραξία παίρνει.
Varg83

Δημοσίευση από Mercury Την / Το Πεμ Αυγ 31, 2017 11:43 am

Theosal έγραψε:Αμάν βρε Mercury με τρόμαξες!!!!

Πολύ κατηγορηματικός είσαι!!! Και σε τέτοια τιμή;;;

Παρατραβηγμένο δεν είναι!!!!

Ηταν αυτό ? :

ή αυτό ? :

Mercury

Δημοσίευση από Theosal Την / Το Πεμ Αυγ 31, 2017 11:53 am

Θα σου απαντήσω μάλλον με φώτο μόλις την λάβω από τον αδελφό μου που του ζήτησα να σκανάρει την φωτό από τον κατάλογο ή να στείλει την περιγραφή!!! Και εγώ στην αναμονή βρίσκομαι
Theosal

Δημοσίευση από Varg83 Την / Το Σαβ Σεπ 09, 2017 6:29 pm

Ένα 80λεπτο καθαρισμένων με ανισόπεδους Α.Ε., το ''0'' χαμηλότερα από το ''8'' στη θέση 110.
 Αρκετά δυσδιάκριτο σφάλμα
Varg83

Δημοσίευση από Mercury Την / Το Σαβ Σεπ 09, 2017 9:05 pm

Φοβερο γραμματόσημο φίλε varg !
Πολύ έντονο,αμέσως το βλέπεις.
Θυμάσαι μια κουβέντα στο άλλο φορουμ για τα 80λ?
Πρέπει να αναδείξουμε τα 80λ ποια πάνε με πεπλατυσμένο ''0'' στα καθαρισμένα και στα 1875.Ισως σε ένα τόπικ....
Δύσκολο βέβαια,καθως ειναι αρκετα ακριβη αξία, αλλά και με ψάξιμο στους καταλόγους δημοπρασιών,ειδικά του Feldman....
Mercury

Δημοσίευση από Varg83 Την / Το Κυρ Σεπ 10, 2017 2:50 pm

Εδώ η μπροστινή πλευρά.

Varg83

Δημοσίευση από SHH_Egeo Την / Το Τρι Σεπ 19, 2017 9:25 am

Γεια δείτε αυτό

SHH_Egeo

Αριθμός μηνυμάτων : 243
Ημερομηνία εγγραφής : 12/07/2017
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Σελίδα 1 από 3 1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης