Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Οι αριθμοι ελέγχου όλων των αξιών.Τhe control numbers at back side of the stamps

+11
Νίκος Καρνιαουτάκης
salonico
heretic77
Νίκος Βαρουξής
Midili
heraldic40
SHH_Egeo
Admin
Theosal
Varg83
Παναγιώτης Ρασσιάς
15 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4 ... 11, 12, 13  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 13]

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Varg83 έγραψε:Σχετικά με το 20λεπτο του SHH_Egeo: Καταρχάς δεν γνωρίζουμε για ποιο λόγο ζητήθηκε πιστοποίηση. Άρα μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε. Μιας και δεν υπάρχει κάποια αναφορά στους Α.Ε. εκτιμώ πως η πιστοποίηση ζητήθηκε για την έκδοση ή για το χρωματισμό. Να αναφέρουμε πως η πιστοποίηση γράφει χρονολογία 2013, μια εποχή δηλαδή που η πιστοποίηση (πλέον) είναι μια διαδικασία χωρίς μεγάλο κόστος (βλ. παραδείγματα του Βλαστού που το διαφημίζει στο ebay από το 2010 τουλάχιστον που το έχω δει εγώ). Το ''0'' όπως είπε και ο Mercury είναι κανονικό, απλά από ότι κατάλαβα είναι ανάποδο, δηλ. το πάνω-κάτω. Για αυτό ξεγελάει το μάτι και φαίνεται και η απόσταση διαφορετική. Ως προς την κλίση προσωπικά δεν είδα κάποιο ίχνος ανισόπεδου Α.Ε. 
Το περίεργο είναι το εξής κατά τη γνώμη μου: μπορεί να αποδοθεί ως μετατοπισμένος Α.Ε.? Και αν ''ναι'' τότε πως εξηγούμε το γεγονός πως από την όψη του γραμματοσήμου είναι ξεκάθαρα άκρο δεξιο άρα ο Α.Ε. (σύμφωνα με τον Κούνδουρο) θα έπρεπε ο Α.Ε. να είναι τέρμα πλευρά έως και να κόβεται. Περιμένω γνώμες μιας και ο SHH_Egeo μας άνοιξε δουλειές.... Και που να ήταν και το πεδίο του οι ΜΚΕ!!!

Αν μπορεί να βοηθήσει στην περιγραφή του λαχνού ελεγε μετατοπισμένος Α.Ε.
Σχετικά με τον Βλαστό ισχύει αλλα τα πιστοποιητικά είναι του οικου Βλαστού(τύπου Καραμήτσου που δίνει τώρα) Οχι οπως ήταν τα Ορέστης Βλαστός.
Ο Τσεριώτης όμως είναι Τσεριώτης Smile


_________________
Knowledge not shared is lost

Varg83

Varg83

Ναι ισχύει πως υπάρχει μετατόπιση, σίγουρα κάθετη που είναι και πιο σπάνια αλλά φαίνεται και λίγο οριζόντια. Απλά δεν μου κολλάει η άκρα δεξιά θέση που θα έπρεπε να είναι τελείως στην άκρη, απ' ότι φαίνεται όμως τελικά δεν είναι απόλυτο αυτό! Τώρα για τα πιστοποιητικά δεν έχω κάποια προσωπική εμπειρία, αν κάποιος άλλος έχει καλοδεχούμενη. Προσωπικά μου έχει τύχει σε δημοπρασία στο ebay το πιστοποιητικό να είναι λάθος.

Theosal

Theosal

Varg83 έγραψε:Για το 80λεπτο του Theosal: δυσεύρετο και δυσδιάκριτο το σφάλμα. Πολύ ωραία περίπτωση και δύσκολο να προσδιοριστεί η θέση. Υπάρχει σκίσιμο στην κάτω πλευρά?

Η αλήθεια είναι ότι έτσι φαίνεται και από εμπρός και από πίσω, αλλά δεν διαχωρίζεται, οπότε έγινε μπαλωματική ..... Very Happy Very Happy

Theosal

Theosal

Θέλω να παραθέσω ακόμη ένα 80λεπτο (Hellas 22a), από αριστερό άκρο του φύλλου, που στους ΑΕ διακρίνεται ο αριθμός "801" αντί του "80", με το "1" τμηματικά τυπωμένο, μόνο το κάτω τμήμα του .... Βάζω πρόσθια, οπίσθια όψεισ και ένα μικρό ζουμ στους ΑΕ...

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

heraldic40



Βλεπω ότι ολο ανεβάζετε..ανεβάζετε και μαλλον εμεινα πισω.. Smile λοιπον..[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στον χρήστη italos1982

heraldic40



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στον χρήστη italos1982

heraldic40



[[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στον χρήστη italos1982

Midili

Midili

Ρε εσύ Heraldic , εμφανίζεσαι ξαφνικά και πετάς τη βόμβα σου χωρίς σχόλια ..
Πολύ ωραίοι Α.Ε .. θα ήθελα να δω και τις μπροστινές όψεις τους .

Αρέσει στον χρήστη italos1982

Theosal

Theosal

Ναι ακριβώς ετσι, μας πέταξε τα 20λεπτα του θεου και μας έστειλε ολους αδιάβαστους.... Τι ήταν αυτη η φωτό;;; Και μεις μιλάμε και δείχνουμε κατιτις...

Δείξε μας και τις όψεις τωρα να δουμε τι έχεις επιτέλους!!!!

Varg83

Varg83

Midili έγραψε:Ρε εσύ Heraldic , εμφανίζεσαι ξαφνικά και πετάς τη βόμβα σου χωρίς σχόλια ..
Πολύ ωραίοι Α.Ε .. θα ήθελα να δω και τις μπροστινές όψεις τους .

Σωστός ο Midili!! Αγχώνεται ο heraldic που δεν ανεβάζει εικόνες και όταν ανεβάζει γίνεται χαμός!! 
Πέρα από την πλάκα τρομερά αυτά που ανέβασε ο heraldic. Ίσως αν μπορούσε να γράφει και περισσότερες λεπτομέρειες θα ήταν καλό για το εγκυκλοπεδικό πεδίο του φόρουμ. Heraldic keep going (και σε πιο τακτικά διαστήματα).!

heraldic40



Είναι όλα νομιζω 75-80[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

heraldic40



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στον χρήστη italos1982

heraldic40



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Κοίτα αγαπητέ heraldic,
μήπως ενδιαφέρεσαι...
...να πάρεις μέρος στη εκθεση που γίνετε τον άλλο μήνα ?
Α-ν-ε-τ-α φτιάχνεις κάτι απλό,ένα έκθεμα σφαλμάτων[καλά τα 20λ σου αλλά το 40λεπτο..] ενός πλαισίου,πλέον έχω το know how και μπορώ ευκολα να σε κατατοπίσω,και είσαι σίγουρα μέσα στα μετάλια,γιατι καλά τα plate flaws αλλά τα σφάλματα ΑΕ έχουν άλλη δυναμική.

heraldic40



Ναι,κατι ειχα ακουσει σχετικα,αλλα η προθεσμια υποβολης συμμετοχης εχει περασει νομιζω...Ναι καλο το 40λεπτο,αλλα εχω κι ένα καλυτερο σε  ασφραγιστο.Οντως τα 20 λεπτα λιγο μονοτονα ομολογω,που να πιαστούμε και με τα 10 λεπτα Smile Smile  Αλλα και τα 5λεπτα εχουν την ομορφια τους![Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Αν κι η συλλογη γραμματοσημων δεν είναι το φορτε μου,

Φίλε Heraldic40 νομίζω οτι πρέπει να αρχίσεις να μαζεύεις γραμματόσημα alien


_________________
Knowledge not shared is lost

heraldic40



SHH_Egeo έγραψε:Αν κι η συλλογη γραμματοσημων δεν είναι το φορτε μου,

Φίλε Heraldic40 νομίζω οτι πρέπει να αρχίσεις να μαζεύεις γραμματόσημα alien

Εγω ελεγα να τα σταματήσω,αλλα μιας και βλεπω ότι στα παρασημα δεν εχω τι άλλο να προσθεσω στη συλλογη, λεω να συνεχιζω να μαζευω Smile
Επι τη ευκαρια ψάχνοντας αναμεσα στα σφαλματα ΑΕ βρηκα κατι που το ειχα ξεχασμενο για καιρο και με χαροποιησε μπορω να πω. Ανισόπεδος ΑΕ σε 10λεπτο παρισινο.[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Οι φώτο σου μέχρι τώρα είναι αψογες....άρα η αποχρωση του ΑΕ στο 10λεπτό είναι καρμινοχρωμη ?
Θα μπορούσε να πει κανείς ότι είναι δοκίμιο με πλαστό ΑΕ (ειδικά το πάνω μέρος του μηδέν έχει λίγο περίεργο σχήμα και παχος) και έγινε χρήση στον Πειραιά....Αλλά και η σφραγίδα είναι κάπως διαφορετική....

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

heraldic40



Eβγαλα φωτογραφια κι όχι σκαναρισμα και μαλιστα συγκριτικη με ένα άλλο.Το χρωμα δεν εχει πρόβλημα πλεον.Αυτό που προβληματιζει είναι το σχημα του 0 και το χρωμα του χαρτιου.[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 13]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4 ... 11, 12, 13  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης