Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Οι αριθμοι ελέγχου όλων των αξιών.Τhe control numbers at back side of the stamps

+11
Νίκος Καρνιαουτάκης
salonico
heretic77
Νίκος Βαρουξής
Midili
heraldic40
SHH_Egeo
Admin
Theosal
Varg83
Παναγιώτης Ρασσιάς
15 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5 ... 11, 12, 13  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 13]

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Η γενικότερη εμφάνιση της πίσω όψης οφείλεται σε συνδυασμό παχύρευστης μελάνης αλλά και πορώδους χαρτιού,όπως αυτο χρησιμοποιήθηκε απο τα μέσα του 1872,σε διάφορες παραλλάγες,κιτρινωπής απόχρωσης και στο φως με περίεργη χαρτόμαζα,δικτυωτού,και εδώ υποκίτρινου ή κρεμ,πάντα όμως κακής ποιότητας,έτσι ώστε να βγουν στίγματα του μελανιού απο πίσω,εξάλλου αν δεις οι δεξιές γραμμές είναι το αποτύπωμα της εκτυπωμένης όψης και η αριστερή κηλίδα είναι μάλλον τυχαίο λέρωμα,ενδεχομένως κάτι ακούμπησε*.

*
για να μη ψαχνω στο άλλο φορουμ,θα το ανεβάσω και εδώ,μια ωραία περίπτωση που 'εχω πάνω σε αυτό.

Theosal

Theosal

Mercury έγραψε:Η γενικότερη εμφάνιση της πίσω όψης οφείλεται σε συνδυασμό παχύρευστης μελάνης αλλά και πορώδους χαρτιού,όπως αυτο χρησιμοποιήθηκε απο τα μέσα του 1872,σε διάφορες παραλλάγες,κιτρινωπής απόχρωσης και στο φως με περίεργη χαρτόμαζα,δικτυωτού,και εδώ υποκίτρινου ή κρεμ,πάντα όμως κακής ποιότητας,έτσι ώστε να βγουν στίγματα του μελανιού απο πίσω,εξάλλου αν δεις οι δεξιές γραμμές είναι το αποτύπωμα της εκτυπωμένης όψης και η αριστερή κηλίδα είναι μάλλον τυχαίο λέρωμα,ενδεχομένως κάτι ακούμπησε*.

*
για να μη ψαχνω στο άλλο φορουμ,θα το ανεβάσω και εδώ,μια ωραία περίπτωση που 'εχω πάνω σε αυτό.

Το βλέπω ζηλεύεις και πας να καταστρέψεις την όμορφη σκέψη μου αλλά δεν θα σου περάσει ..... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Smile Smile Smile cheers cheers cheers cheers

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Αγαπητέ φιλοτελικέ φίλε και μόνο που μπαίνεις στη λογική της έρευνας πάνω στις ΜΚΕ φτάνει και περισεύει να έχεις την αμέριστη συμπάθειά μου Smile Exclamation

Theosal

Theosal

Mercury έγραψε:Αγαπητέ φιλοτελικέ φίλε και μόνο που μπαίνεις στη λογική της έρευνας πάνω στις ΜΚΕ φτάνει και περισεύει να έχεις την αμέριστη συμπάθειά μου Smile Exclamation

Έτσι απλά facebook-ικά

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Πριν κλεισω σας βαζω μια μελετη παλιας κοπης. Καλο βραδυ!
Σφαλματα τα λεγαν τοτε η παλαιοι φιλοτελιστες και τα ψαχναν....τωρα "σπασιματα" anyway υπαρκτη μελετη ομως αυτη που βαζω με μολυβι η επεξηγηση σφαλματος στο ΑΕ... Μην με κυνηγατε αυριο  Laughing  
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Theosal

Theosal

Αμάν ρε φιλε, άσε τωρα στην ησυχία μας....

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Theosal έγραψε:Αμάν ρε φιλε, άσε τωρα στην ησυχία μας....

Είναι και αργά και τα μάτια μας κάνουν πουλάκια Sleep
Λιγα-λιγα με το μαλακό Suspect

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Theosal έγραψε:Αμάν ρε φιλε, άσε τωρα στην ησυχία μας....

Οοοοχι,
ίσα-ίσα εδώ θέλουμε καλύτερες και πιο πολλές φωτο να τα μελετήσουμε study

Varg83

Varg83

Μετατοπισμένοι Α.Ε., χαρακτηριστικά στοιχεία, ανισόπεδοι Α.Ε. .....πολύ πράγμα! Περιμένουμε φωτό ή σκαναρίσματα για καλύτερη μελέτη! Όσο περισσότερο υλικό έχουμε τόσο καλύτερη δομή και περιεχόμενο θα έχει το φόρουμ!

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Varg83 έγραψε:Μετατοπισμένοι Α.Ε., χαρακτηριστικά στοιχεία, ανισόπεδοι Α.Ε. .....πολύ πράγμα! Περιμένουμε φωτό ή σκαναρίσματα για καλύτερη μελέτη! Όσο περισσότερο υλικό έχουμε τόσο καλύτερη δομή και περιεχόμενο θα έχει το φόρουμ!


Χαμος  αποκρυπτογραφηση σκετη... γραφη στα γαλλικα και μεταφραση... συν ολο βελακια με σφαλματα...καποια δεν γραφουν προφανως περιθωρια... χωρια αποχρωσεις... Rolling Eyes


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Στο 10λ σφαλματα πλακων "nez" μυτη, "cou" λαιμος και το διπλα διαχωριζουσα λινικη γραμμη... αποκρυτογραφηση σκετη.... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Tasos έγραψε:Στο 10λ σφαλματα πλακων "nez" μυτη, "cou" λαιμος και το διπλα διαχωριζουσα λινικη γραμμη... αποκρυτογραφηση σκετη.... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

ωπα!
τι emoticon ειναι αυτό?δεν υπάρχει στο μενού...

Λοιπόν θα σου λύσουμε όλες ,μα όλες τις απορίες για κάθε ένα γραμματόσημό σου,του πότε είναι,πού κατατάσετε,τι απόχρωση έχει,αν έχει σφάλματα όψης/ΑΕ,πόσο κάνει και γιατί ,....με λίγα λόγια ότι θες να μαθεις,αλλά please,φωτο με φλας απο μακριά,από κινητό ή φωτ.μηχανη με πάνω απο 5mp και καλές εστιάσεις.

Μη ανησυχείς για τον όγκο των γραμματοσήμων που θα ανεβάσεις,σε διαβεβαιώνω εγώ και πάνω απο πέντε φίλοι απο εδώ δεν βαριόμαστε καθόλου,α,και μιλώντας εξ'ονόματος όλων δεν θα μαθεις κάτι παραπλανητικό παρά μόνο ότι ισχύει Exclamation

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Mercury έγραψε:ωπα! τι emoticon ειναι αυτό?δεν υπάρχει στο μενού...


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] Πριν χρονια  εμπενα σε φορουμ και απο τοτε τα εχω... εχω να πιασω φορουμ 10ετια σιγουρα...

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

...και σαν συνέχεια της ανάδειξης του λοτ 10λ υποκίτρινου 1875-80 που παρουσίασα χθες στο τοπικ των σφαλμάτων,εδώ ανακάλυψα χθες μελετώντας τα και το δεύτερο 'δωράκι'' μου[μετα το ότι το ένα καραντί ήταν σε κιτρινωπό χαρτί]:


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Theosal

Theosal

Tasos έγραψε:Στο 10λ σφαλματα πλακων "nez" μυτη, "cou" λαιμος και το διπλα διαχωριζουσα λινικη γραμμη... αποκρυτογραφηση σκετη.... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Εγώ πάλι την "λινικη γραμμη" την διαβάζω σαν "λευκή γραμμή διαχωρίζουσα τις λέξεις....". Δηλαδή, πρόκειται για το λάθος πλάκας "η λευκή γραμμή που διατρέχει την άνω επιγραφή "ΕΛΛ. ΓΡΑΜ."", γεγονός που διακρίνεται και στην φωτό, στα γραμματόσημα με σφραγίδα "101" και "66". Για τον λόγο αυτόν καθόλου γρίφος, απλά συνεχής γραφή με στικτή χρήση ορισμένων γραμμάτων..... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Theosal έγραψε:
Tasos έγραψε:Στο 10λ σφαλματα πλακων "nez" μυτη, "cou" λαιμος και το διπλα διαχωριζουσα λινικη γραμμη... αποκρυτογραφηση σκετη.... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Εγώ πάλι την "λινικη γραμμη" την διαβάζω σαν "λευκή γραμμή διαχωρίζουσα τις λέξεις....". Δηλαδή, πρόκειται για το λάθος πλάκας "η λευκή γραμμή που διατρέχει την άνω επιγραφή "ΕΛΛ. ΓΡΑΜ."", γεγονός που διακρίνεται και στην φωτό, στα γραμματόσημα με σφραγίδα "101" και "66". Για τον λόγο αυτόν καθόλου γρίφος, απλά συνεχής γραφή με στικτή χρήση ορισμένων γραμμάτων..... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy






cheers   [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Tasos έγραψε:Πριν κλεισω σας βαζω μια μελετη παλιας κοπης. Καλο βραδυ!
Σφαλματα τα λεγαν τοτε η παλαιοι φιλοτελιστες και τα ψαχναν....τωρα "σπασιματα" anyway υπαρκτη μελετη ομως αυτη που βαζω με μολυβι η επεξηγηση σφαλματος στο ΑΕ... Μην με κυνηγατε αυριο  Laughing  
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Να ξέρετε ότι κάποια στιγμή στα τοπικς,σε όλα τα πεδία,θα γίνει προσεχώς και ανά τακτά χρονικά διαστήματα ξεσκαρτάρισμα απο ποστ που δεν προσφέρουν γνώση επι του αντικειμένου που πραγματεύεται η υποενότητα.
Αρα χαρείτε τα ποστ με κολπάκια[και εγω τα χαίρομαι Very Happy] αλλά δεν θα μείνουν για πάντα...ασφαλώς εξαιρείται το mens club,όπου εκει υπάρχει,όπως και να το κάνουμε ,μια ελευθεριότητα...

heraldic40



Σπασιμο του 1 στην κορυφη. Είναι? [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Varg83

Varg83

Το σπασιμο στο στοιχειο "1" αναφερεται σε ενα κομματι στην πανω του πλευρα, διαγωνιο που δεν εχει τυπωθει. Εδω αν κοιταξεις προσεκτικα θα δεις πως ειναι πιο αχνσ τυπωμενο. Περα απο αυτο ειναι ενα ωραιο το 10λεπτο, με ελαιωδη εκτυπωση στον ΑΕ για αυτο αν δεις φαινεται το "1"και απο τη μπροστινη πλευρα.

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 13]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5 ... 11, 12, 13  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης