Η τοποθέτηση της συλλογής μας

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Η τοποθέτηση της συλλογής μας

Δημοσίευση από Mercury Την / Το Παρ Ιουλ 21, 2017 12:32 pm

Ξεκινώντας τη συλλογή γραμματοσήμων,το μακρινό 1981,όπως όλα παιδάκια πήρα ένα άλμπουμ απο το βιβλιοπωλ΄'ειο της γειτονιάς μας.Εκτοτε απο τότε πέρασαν πολλοί τρόποι τοποθέτησης και παράλληλα με τα ενδιαφέροντά μου πάνω στα γραμματόσημα και κατάληξα προ 12ετίας στη χρήση κλασερ με κινητά μαύρα φύλλα.
Ερχετε όμως προ διμήνου ο καλός φίλος midili και μου πρόσφερε 25 διαφανή κινητά φύλλα,καθώς μοιραζόμαστε το ίδιο πάθος για τις ΜΚΕ.Και αυτο γιατί το κορυφαίο σημείο αναγνώρισης μιας ΜΚΕ είναι οι αριθμοί ελέγχου{ΑΕ} που βρίσκονται στο πίσω μέρος του γραμμ.
Ασφαλώς το είχα στο μυαλό μου αλλά λόγω ότι το πεδίο εξειδικευμένης συλλογής είναι με πρωταρχικό σημείο ενασχόλησης την όψη,δεν το είχα σε προτεραιότητα.Ομως στη γενική συλλογη ΜΚΕ που το εφάρμοσα,το αποτέλεσμα ήταν εντυπωσιακό:
σε 20λ συνεχόμενων 1862-67
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

και ασφαλώς κατα την ενασχόλησή μου εδώ και δύο εβδομάδες με αυτη την αλλαγή των φύλλων,ανακάλυψα μια ωραία περίπτωση ΑΕ,εδώ:
http://philotelists.forumgreek.com/t21-topic

και μια άμεση παραβολή,εδώ:
http://philotelists.forumgreek.com/t22-topic
Mercury

Αριθμός μηνυμάτων : 222
Ημερομηνία εγγραφής : 11/07/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: Η τοποθέτηση της συλλογής μας

Δημοσίευση από Varg83 Την / Το Σαβ Ιουλ 22, 2017 12:11 pm

Πολύ καλή επιλογή τα διαφανή φύλλα, όχι μόνο για τις ΜΚΕ αλλά και για τις μετέπειτα εκδόσεις μιας και γίνεται απευθείας η διάκριση σαρνιέρας ή όχι, decalque, εκτύπωση στη γόμα κλπ.
Midili στείλε μας π.μ. για περισσότερες πληροφορίες.... Μάλλο θα γίνω και εγώ φαν!!!!!
Varg83

Αριθμός μηνυμάτων : 127
Ημερομηνία εγγραφής : 06/07/2017
Τόπος : Χανιά

Δημοσίευση από Mercury Την / Το Σαβ Ιουλ 22, 2017 1:30 pm

Και το κυριώτερο φίλε μου:
με μια ματιά μπροστά στο φως βλέπεις τις λεπτύνσεις{thins] που μπορει να έχει ένα γραμματόσημό σου.
Mercury

Αριθμός μηνυμάτων : 222

Δημοσίευση από Midili Την / Το Τετ Ιουλ 26, 2017 10:56 pm

Α χα , να μαι και εγώ ..  Laughing  
Παραθέτω και εγώ μια φώτο από την συλλογή μου παρόμοια με τη ταξινόμηση του Mercury.
Εγώ χρησιμοποιώ λευκή σελίδα απο πίσω στην οποία  τυπώνω στον υπολογιστή την πληροφόρηση που θέλω,  βάζοντας π.χ την αρίθμηση του γραμματοσήμου. Ανάλογα εαν έχει σφάλμα πλάκας , σφάλμα Α.Ε ή εάν είναι απλό γραμματόσημο χρησιμοποιώ διαφορετικούς χρωμματισμούς για να τα εντοπίζω εύκολα (μαύρο, μπλε, πορτοκαλί )  
Θεωρώ αυτόν τον τρόπο ταξινόμησης  τον πιο ιδανικό για Μεγάλες κεφαλές καθότι μελετώνται εύκολα οι Αριθμοί Ελέγχου χωρίς να χρειάζεται να βγάζουμε τα γραμματόσημα συνέχεια . . Αν π.χ έχω τετράδες τότε χρησιμοποιώ επιπρόσθετα διάφανες ποσέτες για μεγαλύτερη προστασία τους και να αποφύγω τις τσακίσεις ( καθότι οι τετράδες προεξέχουν από τα pockets).
Σε καθε περίπτωση υπάρχουν διαφορετικά ύψη pockets για αυτούς που το θέλουν ( απο 28mm έως 150 mm για φακέλους ) .

@ Varg83 : Μου πήρε πολύ καιρό να εντοπίσω ποια ξένη εταιρεία έχει τέτοιες διαφανείς σελίδες οι οποίες μπαίνουν σε οποιοδήποτε 4 ring άλμπουμ της ελληνικής αγοράς .

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Midili

Αριθμός μηνυμάτων : 18

Δημοσίευση από SHH_Egeo Την / Το Τετ Ιουλ 26, 2017 11:05 pm

Midili έγραψε:Α χα , να μαι και εγώ ..  Laughing  
Παραθέτω και εγώ μια φώτο από την συλλογή μου παρόμοια με τη ταξινόμηση του Mercury.
Εγώ χρησιμοποιώ λευκή σελίδα απο πίσω στην οποία  τυπώνω στον υπολογιστή την πληροφόρηση που θέλω,  βάζοντας π.χ την αρίθμηση του γραμματοσήμου. Ανάλογα εαν έχει σφάλμα πλάκας , σφάλμα Α.Ε ή εάν είναι απλό γραμματόσημο χρησιμοποιώ διαφορετικούς χρωμματισμούς για να τα εντοπίζω εύκολα (μαύρο, μπλε, πορτοκαλί )  

bounce Basketball lol!
Ομορφα Shocked Shocked
SHH_Egeo

Αριθμός μηνυμάτων : 243
Ημερομηνία εγγραφής : 12/07/2017
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Varg83 Την / Το Τετ Ιουλ 26, 2017 11:20 pm

Ωραιος ο midili..... αλλα για να μη μου παρει κ μενα αρκετο καιρο να τις εντοπισω στειλε μου ενα πμ Very Happy Very Happy
Varg83

Αριθμός μηνυμάτων : 127
Ημερομηνία εγγραφής : 06/07/2017
Τόπος : Χανιά

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης