Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Η αξία των 2λ.

+12
giovanoukos
Elboiteu
mkenzy1
Νίκος Καρνιαουτάκης
USGreek
Παναγιώτης Ρασσιάς
heretic77
Theosal
Midili
Admin
SHH_Egeo
Varg83
16 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4 ... 11, 12, 13  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 13]

41 Η αξία των 2λ. - Σελίδα 3 Empty Απ: Η αξία των 2λ. Τετ Φεβ 07, 2018 9:45 am

Theosal

Theosal

Το δεξιό κάτω έχει "λεπτό κύκλο", το δεξιό πάνω έχεει "σπασμένο κύκλο επάνω" και υπάρχει και εκείνο το στίγμα από μελάνη (μάλλον) πίσω από την γωνία του σβέρκου στο κάτω αριστερά, αλλά και ελλειπή επιγραφή επάνω "Ε" του "ΕΛΛ" στα δύο δεξιά γραμματόσημα ...

Πολλά λαθάκια σε μια τετράδα....

42 Η αξία των 2λ. - Σελίδα 3 Empty Απ: Η αξία των 2λ. Τετ Φεβ 07, 2018 12:41 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Αυτο είναι από το λεύκωμα με τη συλλογή Κασσάνδρα του Ανδρεάδη,άρα δεν ξέρω οικονομικά στοιχεία,άσε που δεν το έχω δει σε δημοπρασία προ του 2008,που είναι και το λεύκωμα,απο τις αρχές των '90s...

Τώρα για σφάλματα,δεν έχει κανένα απο τέσσερα γνωστά,βάζοντας και τα λευκά ανθέμια,τα δίλεπτα δεν έχουν λεπτυσμένο κύκλο,και τα παραπάνω που ωραία τα επισήμανες φίλε theosal δεν πρέπει να είναι παρα εκτυπωτικά θέματα...μέχρι ασφαλώς αποδείξεως του εναντίον και το ίδιο το δούμε και σε άλλα γραμμ.

43 Η αξία των 2λ. - Σελίδα 3 Empty Απ: Η αξία των 2λ. Τετ Φεβ 07, 2018 12:56 pm

Theosal

Theosal

Θα συμφωνήσω, αλλά τα 2λεπτα, επειδή δεν τυγχάνουν εκτίμησης από τους μελετητές, βασικά λόγω χρώματος του ίδου του γραμματοσήμου, αλλά και του παρόμοιου χρωματικά χαρτιού, είναι παραμελημένα και δεν γνωρίζουμε εκτός των οφθαλμοφανών σφαλμάτων τίποτε παραπέρα....

Αυτό το πεδίο ποιος θα το πάρει;;; Για περάστε μοιράζουμε πεδία μελετών..... άλλα δεν λέω...

44 Η αξία των 2λ. - Σελίδα 3 Empty Απ: Η αξία των 2λ. Τετ Φεβ 07, 2018 1:36 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Ε,νομίζω ότι για δυο αξίες είναι έτοιμοι οι παίκτες,εσύ για τα 30λ και ο midilακης για τα 2λ,βάλε και μένα λόγω φύλλου για τα 1λ,ε,απο κει και πέρα οι αξίες των 5-10-20λ είναι ,και ειδικά η 20λ, πολύ καλά αναδειγμένες,μένουν τα40λ,που και αυτά έχουν περιγραφτεί αρκετά και τέλος τα  80λ,που εκει ,ναι,υπάρχει πεδίο.Τέλος τα 60λ λόγω πολυ μικρης χρήσης οι πλάκες δεν έχουν ελλατώματα.

45 Η αξία των 2λ. - Σελίδα 3 Empty Απ: Η αξία των 2λ. Τετ Φεβ 07, 2018 3:13 pm

Theosal

Theosal

Ναι αλλά δεν σημαίνει ότι κανένας δεν πρέπει να ασχοληθεί και με τα 60λ. που δεν έχουν ελαττώματα, αλλά είναι και αυτά ένα παζλ της όλης ιστορίας.....

Διάλεξε

46 Η αξία των 2λ. - Σελίδα 3 Empty Απ: Η αξία των 2λ. Κυρ Φεβ 11, 2018 9:16 pm

Theosal

Theosal

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]Ειναι βέβαια και αυτο το νεοαποκτηθέντος προσωρινό...

47 Η αξία των 2λ. - Σελίδα 3 Empty Απ: Η αξία των 2λ. Κυρ Μαρ 04, 2018 10:59 pm

Theosal

Theosal

Αυτό το καλούδι τι μας λέει;;; με εμφανή εκτύπωση δεύτερης γραμμής εξωτερικού πλαισίου δεξιά...
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στον χρήστη artaleo

48 Η αξία των 2λ. - Σελίδα 3 Empty Απ: Η αξία των 2λ. Πεμ Απρ 12, 2018 4:47 pm

Midili

Midili

Theosal ωραίο κομμάτι . Μάλλον άκρη φύλλου ειναι . Δεν εχω καθαρή άποψη 

Ανεβάζω και εγω ένα ακόμα ενδιαφέρον δίλεπτο, είναι οπως το βλέπετε κακέκτυπο ίσως και λίγο οξειδωμένο.


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

49 Η αξία των 2λ. - Σελίδα 3 Empty Απ: Η αξία των 2λ. Πεμ Απρ 12, 2018 4:51 pm

Theosal

Theosal

midili-άκο κάποια άποψη για το 2λεπτο που ανέβασα;; Ποιάς έκδοσης μπορεί να είναι;;

Πάντα μιλάω για το δεύτερο με το διπλό εξωτερικό περιθώριο ....

50 Η αξία των 2λ. - Σελίδα 3 Empty Απ: Η αξία των 2λ. Πεμ Απρ 12, 2018 4:58 pm

Theosal

Theosal

Midili έγραψε:Theosal ωραίο κομμάτι . Μάλλον άκρη φύλλου ειναι . Δεν εχω καθαρή άποψη 

Ανεβάζω και εγω ένα ακόμα ενδιαφέρον δίλεπτο, είναι οπως το βλέπετε κακέκτυπο ίσως και λίγο οξειδωμένο.


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Πανούλη, τι είναι αυτό;;; Σαν τι μας το παρουσιάζεις;;; Σαν καφέ σε αχυρόχρωμο (Brown on straw);;; Γιατί μόνον τέτοιο θα μπορούσα να το πάρω ως κακέκτυπο ... Έχω όλες τις άλλες αποχρώσεις, ασφράγιστα και σφραγισμένα.

Μήπως είναι του 1880-1882;; και η σφραγίδα (ΛΗΞΟ[ΥΡΙ]);;;

51 Η αξία των 2λ. - Σελίδα 3 Empty Απ: Η αξία των 2λ. Πεμ Απρ 12, 2018 5:48 pm

Admin

Admin
Admin

Theosal
πρέπει να είναι καθαρισμενων,αλλά δεν φαίνεται για άκρη φύλλου,ενώ πιο πολύ κάνει για διπλή εκτύπωση του συγκεκριμένο σημείου,η αποχρωση του είναι καφεγκρι σιτοχρωμη,με τη άτονη εμφάνιση των καθ.
μιντιλι
το δικό σου ειναι άκρη φύλλου και συγκεκριμένα θέσης 10 ,επάνω και δεξι περιθώριο χοντρά. 
Η υπερποσοτητα χρώματος έχει δώσει πολύ ωραίο αποτελεσμα,κακεκτυπο μεν γοητευτικό και πρωτότυπο δε.
Θα τολμούσα να το βάλω στα συνεχομενα λόγω βαριάς εκτυπωσης αλλά και στα 1871 θα μπορούσε λόγω ροζ τόνου
Πολύ δυσκολη περίπτωση ταξινόμησης(μη παίρνεις τέτοια και συ ρε παιδάκι μου  Cool)
Θεοσαλ δεν είναι με τίποτα κακεκτυπο γιατί δεν έχουμε έστω υποψία λευκου περιγυρου,το σημάδι στο μάγουλο χαρακτηριστικο συνήθως των συνεχόμενων, η σφραγίδα όντως είναι τύπου 6 Ληξούρι,χρήσης μετά το 1882,αλλά στα δίλεπτα δεν μπορείς πότε να βασιστείς στις σφραγιδες

https://philotelists.forumgreek.com

52 Η αξία των 2λ. - Σελίδα 3 Empty Απ: Η αξία των 2λ. Πεμ Απρ 12, 2018 5:58 pm

Admin

Admin
Admin

Εν το μεταξύ τα 1880/86 είναι γκρι εμφάνισης και η εξωτερική γραμμή περιθωρίου είναι σχεδόν πάντα σε πολλά σημεία έλλειπης, αν δεν λείπει από ολόκληρη πλευρα.
Είναι και χείριστης εμφάνισης συνολικά. ..

https://philotelists.forumgreek.com

53 Η αξία των 2λ. - Σελίδα 3 Empty Απ: Η αξία των 2λ. Πεμ Απρ 12, 2018 6:01 pm

Theosal

Theosal

Ανέφερα το 1880/1882 γιατί;;

Επειδή το εξωτερικό περιθώριο ενώνεται με το εσωτερικό λόγω υπερμελάνωσης, όπως και λόγω γενικότερης υπερμελάνωσης μου θύμησε κάτι τέτοιο

54 Η αξία των 2λ. - Σελίδα 3 Empty Απ: Η αξία των 2λ. Παρ Απρ 13, 2018 7:37 am

Midili

Midili

Το δίλεπτο μου και εγω το πιθανολογώ να ανοίκει στις συνεχείς εκδόσεις, το χρώμα του ειναι ιδιαίτερο.  
Οι γραμμες της παρειάς δεν ειναι καθαρές αλλα νομιζω οτι εχει να κάνει με την υπερμελάνωση, θα ηταν δύσκολο να ανήκει στην 80-86.
Admin δεν τα αγοράζω, μου τα χαρίζουν ( το συγκεκριμένο όντως).

55 Η αξία των 2λ. - Σελίδα 3 Empty Απ: Η αξία των 2λ. Παρ Απρ 13, 2018 10:55 am

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Midili έγραψε:
Admin δεν τα αγοράζω, μου τα χαρίζουν ( το συγκεκριμένο όντως).


Ασφαλώς ,είσθε συμπαθέστατος  sunny

56 Η αξία των 2λ. - Σελίδα 3 Empty Απ: Η αξία των 2λ. Κυρ Απρ 15, 2018 10:33 pm

Midili

Midili

Ανεβάζω ενα ακόμα δίλεπτο μου που έχει ενδιαφέρον, εχω άποψη για το που ανήκει αλλα θα ήθελα να ακούσω και τη γνώμη σας . 
Θα μου βγει το όνομα στο τέλος.  drunken


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

57 Η αξία των 2λ. - Σελίδα 3 Empty Απ: Η αξία των 2λ. Κυρ Απρ 15, 2018 10:38 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked


_________________
Knowledge not shared is lost

58 Η αξία των 2λ. - Σελίδα 3 Empty Απ: Η αξία των 2λ. Δευ Απρ 16, 2018 2:14 am

Admin

Admin
Admin

Έτσι όπως το βλέπω το πιο πιθανό είναι καθαρισμενων... .
...Αλλά άμα έχει έστω και ανεπαίσθητα ανάγλυφο τότε επιμελλημενο. 
Η άτονη απόχρωση είναι χαρακτηριστικο των καθ.σε συνδυασμό των πολλών λευκών στίγματα στο βάθος μεταλλίου αλλά αν έχει έστω και ελάχιστο ανάγλυφο παράλληλα με το ότι οι γραμμές σκίασης είναι μυτερες(μερικές)στις ακρες και ότι δεν είναι πεντακαθαρες όπως των καθ.τοτε ενισχύεται η άποψη αυτη.
Tο κακό είναι πως και στα πέντε γραμμ.δεν φαίνεται ούτε ένα τόσο δα ίχνος λευκου περιγυρου....δεν είναι καλό σημάδι για να το πεις επιμελλημενο....

https://philotelists.forumgreek.com

59 Η αξία των 2λ. - Σελίδα 3 Empty Απ: Η αξία των 2λ. Δευ Μάης 07, 2018 2:02 pm

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Προς Παναγιωτη!!! Τον μαστερ στα 2λεπτα...
Πριν μπει "κουμουτσα" πες μου την αποψη σου ναχω δυο γνωμες!!! 

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

60 Η αξία των 2λ. - Σελίδα 3 Empty Απ: Η αξία των 2λ. Δευ Μάης 07, 2018 2:23 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Καλά έβαλες παααρα πολυ ψηλα τον πήχη !
ΜΚΕ σε forum προς αναγνώριση πράσινο διάφραγμα μπροστά !

Εγω ξέρω τι δεν είναι,και με την αφαιρετική μέθοδο θα βρεθει και έτσι άκρη, αλλά δεν λέω Wink

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 13]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4 ... 11, 12, 13  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης