MKE κουίζ !

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

MKE κουίζ !

Δημοσίευση από Παναγιώτης Ρασσιάς Την / Το Τρι Μαρ 27, 2018 1:22 pm

Ανοίγω αυτο το διασκεδαστικό και συνάμα διδαχτικό τόπικ,με αναφορά πάνω σε περιπτώσεις γραμμ.που άλλες φορές θα είναι πιο δύσκολα και άλλες πιο βατά,πάνω σε αναγνωρίσεις.

Ξεκινώντας:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

και για να μπούμε πιο εύκολα στο πνέυμα και η πίσω όψη[σε άλλες περιπτώσεις δεν θα μπαίνει Smile ]

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

α]συνεχόμενων
β]καθαρισμένων
γ]1871
  ?
και γιατί ?
Παναγιώτης Ρασσιάς

Αριθμός μηνυμάτων : 1476
Ημερομηνία εγγραφής : 11/07/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: MKE κουίζ !

Δημοσίευση από Επισκέπτης Την / Το Τρι Μαρ 27, 2018 3:31 pm

Εγω θαλεγα καθαρισμενων επειδη εχει ανεστραμενο 0... αλλα με κανει να σκεφτω οτι μπορει να ειναι και 1871 λογω εγκοπης στο πελμα του 2 . Οπως και ναχει σαν αδαης προσπαθησα απο μνημης...

Επισκέπτης
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης Την / Το Τρι Μαρ 27, 2018 10:04 pm

Next... για περαστε!!! Basketball

Επισκέπτης
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Παναγιώτης Ρασσιάς Την / Το Τρι Μαρ 27, 2018 10:05 pm

Tasos έγραψε:Next... για περαστε!!! Basketball

καλά το πας Cool
Παναγιώτης Ρασσιάς

Δημοσίευση από Επισκέπτης Την / Το Παρ Μαρ 30, 2018 9:12 pm

Εφτασε παρασκευη ας το παρει τι ποταμι!!!  Basketball

Επισκέπτης
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης Την / Το Παρ Μαρ 30, 2018 9:50 pm

Εντωμεταξυ εχει μια γραμμη κυμματοειδες εκει που δειχνουν τα βελακια... καμμια τριχα η σφαλμα... χμμμ

Επισκέπτης
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Παναγιώτης Ρασσιάς Την / Το Παρ Μαρ 30, 2018 10:27 pm

Ασε να το δει και ο theosalοπουλος και να σημειώσω εδώ πως έτσι σκαναρισμένο δεν αποδίδεται ακριβως η απόχρωσή του ,είναι πιο βαθιάς απόχρωσης.
Παναγιώτης Ρασσιάς

Δημοσίευση από Παναγιώτης Ρασσιάς Την / Το Κυρ Απρ 01, 2018 6:04 pm

Βλέποντας την αντικειμενική δυσκολία αυτής της αρκετά ενδιαφέρουσας περίπτωσης,πράγμα που μάλλον επιδρά ανετρεπτικά στο να ασχοληθεί κάποιος δίνοντας δεύτερη γνώμη,ας το συζητήσουμε.
Τα υπερ :
1862/67
-σκούρα απόχρωση,μπλέ ως μπλε ουρανί
-στίγματα χρωματος σε πάρα πολά σημεία[γραμμές σκίασης,δυο βουλωμένοι μαργαρίτες,στεφάνη μεταλλίου κτλ]
1867/69
-γραμμές σκίασης,βαριές μεν,αλλά δεν μπερδεύονται
-ΑΕ σωστής σκίασης
-ανάποδο '0',συνήθες σε αυτη τη έκδοση
1871
-απόχρωση
-εκτύπωση
-ΑΕ και σχήματος αλλά το κυριώτερο βαθιάς απόχρωσης

Σε αυτο το γύρο λοιπόν μένει έξω η 1862/67.λόγω σχήματος ΑΕ και ποροχωρούν οι άλλες στο έπόμενο στάδιο.

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Mercury στις Κυρ Απρ 01, 2018 6:19 pm, 1 φορά
Παναγιώτης Ρασσιάς

Δημοσίευση από Παναγιώτης Ρασσιάς Την / Το Κυρ Απρ 01, 2018 6:10 pm

Ετσι λοιπόν τώρα θα πάμε με την αφαιρετική.

1867/69
-πολυ σκούρα απόχρωση γι άυτη τη έκδοση
-βεβαρυμένη εκτύπωση για καθαρισμένων
-ΑΕ με βαθιά απόχρωση,όχι σύνηθες

1871
-ανάποδο '0'' πολύ σπάνιο σε αυτη τη έκδοση

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Mercury στις Κυρ Απρ 01, 2018 6:20 pm, 2 φορές συνολικά
Παναγιώτης Ρασσιάς

Δημοσίευση από Παναγιώτης Ρασσιάς Την / Το Κυρ Απρ 01, 2018 6:17 pm

and the winner is...

καθαρισμένων εκδόσεων,όπως πολυ σωστα το βρήκες φίλε Τάσο,αλλά:
ενώ όλα συνηγορουν στο να καταταχθεί στις 1871,και έτσι κάποιος να ισχυριστεί πως έχει σπανιότατο αντίτυπο με ανάποδο '0',έρχεται η μελέτη των σφαλμάτων πλάκας,σε συνδυασμό της μελέτης ΑΕ[μεγάλες μελέτητικές στιγμές !} και έτσι βλέποντας ότι το γραμμ.μας είναι θέση 30
απο το βιβλίο του Ασημακόπουλου,και πηγαίνοντας μετά στο βιβλίο του Κούνδουρου με τους ΑΕ βλέπουμε πως στα 1871 δεν υπάρχει στη θέση 30 ανάποδο '0',ενώ υπάρχει στην αντίστοιχη των καθαρισμένων.

Κλείνοντας η μελέτη της βιβλιογραφίας κορυφαίο θέμα της ενασχόλησης με τις ΜΚΕ,και έτσι μια ''τελειωμένη'' περίπτωση κατάταξης με μελέτη ανατρέπεται προς χάρη του μεγαλείου να συλλέγεις ΜΚΕ !!!
Παναγιώτης Ρασσιάς

Δημοσίευση από Επισκέπτης Την / Το Κυρ Απρ 01, 2018 9:55 pm

Φαντασου με ξενισε αυτο... η εγκοπη στο πελμα σε στελνει πακετο... 1871 .Εντωμεταξυ διακρινω διπλο το 2 με τις σκιασης πισω απο την ραχη του!!! Εχει καλα στοιχεια τελικα.

Επισκέπτης
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Παναγιώτης Ρασσιάς Την / Το Κυρ Απρ 01, 2018 10:00 pm

Αν το έχεις μελετήσει μπράβο για το πρόσθετο στοιχείο,όπως ξέρεις εμένα το ενδιαφέρον είναι πρωτίστος στη όψη λόγω σφαλμάτων,και κατα συνέπεια τέτοιες λεπτομέριες στους ΑΕ δεν τις έχω εντρυφήσει,σίγουρα όμως παρα πολύ ενδιαφέρουσες.
Τώρα αυτές οι ψιλοδιπλοεκτυπώσεις δεν είναι κάτι σημαντικό,ούτε θέση προσδιορίζουν ,ούτε υπεραξία προσκομίζουν,θα έλεγα είναι συνήθης.
Παναγιώτης Ρασσιάς

Δημοσίευση από Theosal Την / Το Πεμ Απρ 05, 2018 8:40 am

Μπορεί να με τσίγκλισες κάπου πιο πάνω, αλλά δεν το είχα δει το τόπικ, άσε που 1Απριλιά και Κυριακή και είχα το νου μου αλλού ... alu fun park που λέμε κοινώς....

Εγώ πάντως θα έλεγα καθαρισμένων και δεν ξέρω γιατί ... λίγο το χρώμα και λίγο η απόδοση των λεπτομερειών .... Άσε, άγνωσται αι βουλαί!!!

Ξεχνάς επίσης την ενασχόλησή μου με τα 30λεπτα, εντάξει;; όταν θα μπω και στο πεδίο των άλλων εκδόσεων τότες θα σου λέω περισσότερα!!!
Theosal

Αριθμός μηνυμάτων : 1558
Ημερομηνία εγγραφής : 24/08/2017
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Theosal Την / Το Πεμ Απρ 05, 2018 8:49 am

Άντε να βάλω και εγώ ένα quiz-ακι...

Τι είναι αυτό το 10λεπτο, ποιας θέσης και ποιας έκδοσης;;; Και σας βοηθάω με τα βελάκια που δείχνουν σφάλμα πλάκας και σφάλμα ΑΕ, για να μην ζορίζεστε....

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.][Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Theosal

Δημοσίευση από Admin Την / Το Πεμ Απρ 05, 2018 11:36 am

H pos.40 σφάλμα πλάκας ''λευκό ημικυκλικό λευκό σημάδι,με χρωματιστή τελέια στο κέντρο'' είναι πρωτογενές και υπάρχει απο κατασκευής των πλακών.
Αυτο το κουίζ είναι εύκολο...για τον απλό λόγο πως τα 10λ δεν έχουν παρουσία [πλέον] στις 1871-72 εκδόσεις.Το δικό μου παράδειγμα μπερδεύει γιατι βάζει στη εξίσωση δύο εκδόσεις με πάρα πολλά κοινά στοιχεία :
-1λ,το παράδειγμα του midili στο τόπικ των 1λ αρκεί
-5λ,η μόνη διαφορά τους η πιό σκοτείνη αίσθηση των 1871
-20λ,εδώ αν δεν είναι σκούρα απόχρωση,ή οξειδωμένες γωνίες,πολύ εύκολα τα μπερδεύεις.
Εξάλλου δεν είναι τυχαίο που οι 1871 στις αρχές του 20ου τις έλεγαν οι παλαιοί μελετητές στη Αγγλία[αλλά και ο Yvert στο κατάλογό του έτσι τις αναφέρει] ''later cleaned plates''

Aρα το παραπάνω 10λ πολυ εύκολα με τα εξής χαρακτηριστικά:
-πεπλατυσμένοι ΑΕ
-καλής ποιότητας χαρτί,λευκής,υποπράσινης απόχρωσης
,κατατάσεται αδίστακτα στις καθαρισμένων πλακών.
Το πολύ ενδιαφέρον στοιχείο όμως δεν είναι άλλο,τουλάχιστον μέχρι να εξακριβωθεί απο τον Κούνδουρο αν ανήκει σε αυτή τη θέση,γιατι έτσι φάινεται, απο το σπανιότατο σφάλμα ΑΕ ''both digits inverted'' που ο κατάλογος το κοστολογεί πολύ ψηλά,και ασφαλώς ,αν δεν έχει καμιά λέπτυνση,παίρνει όλη την τιμή και συν ακόμα,λόγω πολυ καλών περιθωρίων!
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 288
Ημερομηνία εγγραφής : 05/07/2017

http://philotelists.forumgreek.com

Δημοσίευση από Theosal Την / Το Πεμ Απρ 05, 2018 1:24 pm

Σωστός ..... αλλά περίμενα να δω να πααντάει κανένας άλλος ....

1868-1869, 10Λ. κόκκινο-πορτοκαλί, "0" ανεστραμμένο, σφάλμα πλάκας "πρισμένος κύκλος" (θ. 40), He. 26a Nb 10F6 40

Δεν έχει καμία λέπτυνση, αλλά εγώ το έχω κατατάξει με "0" ανεστραμμένο μόνον και όχι με "1" και "0" ανεστραμμένα....
Theosal

Δημοσίευση από Παναγιώτης Ρασσιάς Την / Το Πεμ Απρ 05, 2018 2:25 pm

Theosal έγραψε:

Δεν έχει καμία λέπτυνση, αλλά εγώ το έχω κατατάξει με "0" ανεστραμμένο μόνον και όχι με "1" και "0" ανεστραμμένα....

κοίτα η μια περίπτωση κάνει 30ε περίπου και η άλλη πρέπει να κάνει πολλά,δεν θυμάμαι καλά αλλά σίγουρα πάνω απο 300ε...το μόνο πράγμα που πρέπει να προσέξεις είναι αν το ''1'' είναι ανεστραμμένο ή έχει γίνει ολίσθηση και έτσι φαίνεται η αριστερη πλευρα πιο χοντρή
Παναγιώτης Ρασσιάς

Δημοσίευση από Theosal Την / Το Σαβ Απρ 14, 2018 2:29 pm

Τιμή καταλόγου για τα δύο στοιχεία ανεστραμμένα στον ΑΕ είναι 660 και χωρίς να αναφερθούμε σε περιθωρια κλπ.

Καλή περίπτωση, θα του βάλω χέρι αύριο και θα σας απαντήσω οσονούπω .... ελπίζω με το χέρι που θα του βάλω να μου απαντήσει στις ερωτήσεις που θα του θέσω....
Theosal

Δημοσίευση από Theosal Την / Το Σαβ Απρ 14, 2018 6:23 pm

Τελικά, και μετά από πολύ ψάξιμο, μετρήσεις και συγκρίσεις με άλλα γραμματόσημα που βρήκα στο διαδίκτυο θεωρώ ότι και το «1» είναι ανεστραμμένο, άσχετα με την τιμή που ανέφερα πιο πάνω. Δεν το σκέφτηκα καν από τότε που το έχω στην συλλογή μου.... χεχε, ευτυχώς που το ανέβασα και μου άνοιξες τα μάτια!!!! Μπράβο μου
Theosal

Δημοσίευση από stelios proedrou Την / Το Παρ Ιουλ 20, 2018 7:22 pm

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]καλησπερα λυστε μου αυτες τις αποριες
stelios proedrou

Αριθμός μηνυμάτων : 89
Ημερομηνία εγγραφής : 03/04/2018
Τόπος : Αθηναι

http://sproedrou@hotmail.gr

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης