Οτι θέλετε να ρωτήσετε για ένα ελληνικό γραμματόσημο της συλλογής σας

Δημοσίευση νέας Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Οτι θέλετε να ρωτήσετε για ένα ελληνικό γραμματόσημο της συλλογής σας

Δημοσίευση από Admin Την / Το Δευ Ιουλ 24, 2017 1:23 pm

Το forum αποτελείτε απο συλλέκτες πολλών διαφορετικών πεδίων,πάνω στα Ελληνικά γραμμόσημα,δεν υπάρχει περίπτωση να μη γνωρίζουμε κάτι-προκαλέστε μας Cool
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 73
Ημερομηνία εγγραφής : 05/07/2017

http://philotelists.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: Οτι θέλετε να ρωτήσετε για ένα ελληνικό γραμματόσημο της συλλογής σας

Δημοσίευση από Midili Την / Το Παρ Αυγ 04, 2017 7:55 am

Ανεβάζω δυο γραμματόσημα.
Το 20λεπτο εχει μια πολύ ωραία σφραγίδα που προσωπικά δεν την είχα ξαναδεί ΔΕΡΒΗΤΣΕΛΕΠΗ, νόμιζα οτι είχα βρει θησαυρό αλλά η τύπου ΙΙ σφραγίδες αυτές είναι σχετικά φθηνές , η τύπου Ι εκτοξεύει την τιμή του στα 480 ευρώ!

Για το μονόλεπτο θα ήθελα μια εκτίμηση εάν είναι 80-86 καθότι είναι λίγο ανοιχτόχρωμο, θα μπορούσε ίσως να είναι το κίτρινο-καφέ ? Το χαρτί έχει και ένα πολύ ελαφρύ ανάγλυφο.

Midili

Αριθμός μηνυμάτων : 18
Ημερομηνία εγγραφής : 11/07/2017

Δημοσίευση από Mercury Την / Το Σαβ Αυγ 05, 2017 1:08 am

Οι κοντές γραμμές σκίασης στο μάγουλο κυρίως αλλά και στον αυχένα βρίσκονται σε τρεις εκδόσεις:
-1862-67,συνεχόμενων καφε-κοκκινο,βαθύ χρώμα σχετικά καλή εκτύπωση
-1870,ξυρισμένο,στο ίδιο χρώμα με το δικό σου,αλλά λευκαζουσες γωνίες και φρύδι ευθεία
-1880-86 υποκιτρινο χαρτί

Το δικό σου είναι τό γ',γιατί το πρώτο έχει καλή ποιότητα χαρτιού και άλλη απόχρωση,ενώ το αλλο ενώ έχει ίδια απόχρωση,στο δικό σου οι γωνίες είναι  βαριάς εκτυπωσης και οι τέλειες έχουν ενωθεί με τις κυματοειδης γραμμές και έχουν ενιαια μου μορφή ρόμβου.
Η θέση του γραμμ.ειναι η 121.
Ακολουθεί επείγον p.m.Cool
Mercury

Αριθμός μηνυμάτων : 222

Δημοσίευση από SHH_Egeo Την / Το Σαβ Αυγ 05, 2017 8:48 pm

Mercury έγραψε:Οι κοντές γραμμές σκίασης στο μάγουλο κυρίως αλλά και στον αυχένα βρίσκονται σε τρεις εκδόσεις:
-1862-67,συνεχόμενων καφε-κοκκινο,βαθύ χρώμα σχετικά καλή εκτύπωση
-1870,ξυρισμένο,στο ίδιο χρώμα με το δικό σου,αλλά λευκαζουσες γωνίες και φρύδι ευθεία
-1880-86 υποκιτρινο χαρτί

Το δικό σου είναι τό γ',γιατί το πρώτο έχει καλή ποιότητα χαρτιού και άλλη απόχρωση,ενώ το αλλο ενώ έχει ίδια απόχρωση,στο δικό σου οι γωνίες είναι  βαριάς εκτυπωσης και οι τέλειες έχουν ενωθεί με τις κυματοειδης γραμμές και έχουν ενιαια μου μορφή ρόμβου.
Η θέση του γραμμ.ειναι η 121.
Ακολουθεί επείγον p.m.Cool

Και απο μακριά βλέπω ο Mercury πάντα μάχιμος και χωρίς βιβλιογραφία!
Φίλε Midili η παραλαβή ταξινομείται βλέπω scratch
SHH_Egeo

Αριθμός μηνυμάτων : 243
Ημερομηνία εγγραφής : 12/07/2017
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Midili Την / Το Κυρ Αυγ 06, 2017 8:49 am

Mercury εχω μια  επιφύλαξη οτι το συγκεκριμένο μονόλεπτο  είναι ξυρισμένο , συνήθως στα ξυρισμένα οι γραμμές της παρειάς είναι πιο κοντές , δε προεξέχουν τόσο.
Και εγώ για το καφέ κίτρινο το υπολόγιζα με μια μικρή επιφύλαξη να ανοικει αλλού.

@ SHH_Egeo . Ναι το 20 λεπτο είναι καινούργια παραλαβή και μπορώ να πω ότι με έχει εντυπωσιάσει Very Happy
Midili

Δημοσίευση από Varg83 Την / Το Κυρ Αυγ 06, 2017 9:57 am

Midili καλημερα κ απο μενα. Ειναι ευλογη η επιφυλαξη σου σχετικα με τις γραμμες της παρειας. Το θεμα εδω ειναι οι "κυψελοειδεις" κυματοειδεις γραμμες. Λογω της βαθμιαιας φθορας της πλακας του μονολεπτου, πλεον οι τελειες εχουν ενωθει με τις γραμμες και σχηματιζουν "κυψελες" , ρομβοι που λεει και ο Mercury, το οποιο ειναι χαρακτηριστικο γνωρισμα των 1880-86. Σε λιγες μερες που θα επιστρεψω Χανια θα ανεβασω ενα παραδειγμα 1870 που μοιαζει με 1880-86.
Varg83

Αριθμός μηνυμάτων : 127
Ημερομηνία εγγραφής : 06/07/2017
Τόπος : Χανιά

Δημοσίευση από SHH_Egeo Την / Το Κυρ Αυγ 06, 2017 10:08 am

Midili έγραψε:
@ SHH_Egeo . Ναι το 20 λεπτο είναι καινούργια παραλαβή και μπορώ να πω ότι με έχει εντυπωσιάσει Very Happy

Είναι όντως πολύ όμορφο με πολύ εμφανή ακύρωση.Μου είχε κάνει καλή εντύπωση απο τότε που το πρωτοείδα.Αργησε η παραλαβή,αλλά νομίζω αποζημιώθηκες Arrow
SHH_Egeo

Δημοσίευση από Midili Την / Το Κυρ Αυγ 06, 2017 11:18 am

Varg83  το χαρακτηριστικό των κυψελοειδών γραμμών εξαιτίας του χρώματος το έχει και η έκδοση 75-80 αλλά αυτο το καφεκίτρινο  δε νομίζω ότι υπάρχει  περίπτωση να ανοικει εκεί , μένει μόνο να βεβαιωθώ ότι είναι όντως ξυρισμένο .

Υπάρχει γενικά μια δυσκολία με τα μονόλεπτα και για να το υποστηρίξω αυτό ανεβάζω άλλο ένα μονόλεπτο που δεν είμαι σίγουρος που ανήκει.
Το συγκεκριμένο το είχα πάρει απο τον Ορέστη Βλαστό πριν περίπου 25 χρόνια και μου το είχε κατατάξει στην έκδοση 75-80.  
Ο Βλαστός στο κατάλογο του αναφέρει ένα σκουρο καφέ βαθύ (61a) ενώ ο Καραμήτσος κάτι αντίστοιχο έχει στην 80-86 το καφέ γκρί ( 53e) το οποίο όμως δε μοιάζει με αυτό που ανεβάζω , πιστεύω ακόμα και σε μια βαριά εκτύπωση δεν είναι κοντά τα χρώματα .

Γενικά από όσο γνωρίζω τα μονόλεπτα ξεκινάνε με σκούρο χρώμα από την έκδοση 80-86 και όσο γυρίζουμε πίσω σε εκδόσεις προγενέστερες ανοίγει τη χρώμα τους .  

Midili

Δημοσίευση από Admin Την / Το Κυρ Αυγ 06, 2017 5:48 pm

Η σφραγίδα τύπου 2 λέει 1880...
Τα αντίστοιχης απόχρωσης 1880/86 κυκλοφόρησαν το 1884 και σφραγίζονταν με την τύπου 6.
Επίσης αυτό έχει εξωτερικες γραμμές περιθωρίου υπαρκτές ολόγυρα,ενώ το μεταγενεστερα σίγουρα από κάποια πλευρά θα είναι ελλιπές.
Τέλος σε αυτή τη δύσκολη σύγκριση παίζει ρόλο και το χαρτί,στα 1875/80 είναι πιο κιτρινωπο,ενώ στα άλλα κρεμ
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 73
Ημερομηνία εγγραφής : 05/07/2017

http://philotelists.forumgreek.com

Δημοσίευση από Varg83 Την / Το Σαβ Αυγ 19, 2017 3:20 pm

Επανέρχομαι στο θέμα του μονόλεπτου μετά από μελέτη και σύγκριση με διάφορες φωτό. Πραγματικά ως προς την απόχρωση ο Midili έχει δίκιο να εξετάζει και την περίπτωση του να είναι ''ξυρισμένο'', αλλά εδώ πρόκειται για έκδοση 1880-86 το Hellas 53b. Γιατί:

1. Χαρτί υποκίτρινο
2. Εφόσον έχει ανάγλυφο, η εκτύπωση έχει γίνει με τη ''μαλακή'' μέθοδο, ενώ στα 1870 έχει γίνει με τη ''σκληρή''
3. Οι κυματοειδής γραμμές ενώνονται με τις τελείες και στις τέσσερις γωνίες, ενώ στα 1870 είναι σε μερικές θέσεις προς τα δεξιά του φύλλου και αυτό όχι στις τέσσερις γωνίες.
4. Έχω παρατηρήσει πως στα ''ξυρισμένα'', γραμμές παρειάς, γραμμές σκιάσεως ως το λαιμό (μήλο του Αδάμ), και φρύδι δεν έχουν ποτέ χαρακτηριστικά πλήρης εκτύπωσης αλλά πάντα κάτι είναι πιο ελλιπώς εκτυπωμένο,  ενώ στου Midili είναι και τα τρία πλήρως εκτυπωμένα. (Αυτό από δικές μου παρατηρήσεις, είμαι ανοιχτός προς παρατηρήσεις και ανασκευή) 
5. Από φωτογραφία του φύλλου, είναι η θέση 121 γιατί είναι το μόνο ακροαριστερό γραμματόσημο που έχει διακριτό το αριστερό του εξωτερικό περιθώριο. 

Για το Vlastos 61a ή Hellas 53e θα επανέλθω.
Varg83

Δημοσίευση από Theosal Την / Το Δευ Σεπ 04, 2017 12:39 pm

Όπως πάντα επανέρχομαι με ένα γραμματόσημο που αγόρασα. Η περιγραφή του ήταν 10λεπτο Μαϊου (first printings των Συνεχών). Έχει αρκετό ανάγλυφο στα λευκά σημεία, οπότε μπορούμε να το κατατάξουμε εκεί σχεδόν χωρίς καμία επιφύλαξη!!!! Δεν έχει λεπτύνσεις, έχει ίχνος σαρνιέρας στην πρόσθια όψη (φαίνεται άλλωστε). Η φωτό της οπίσθιας όψης είναι λίγο παραπλανητική αλλά πρόκειται για το ίδιο γραμματόσημο, όχι σαν το 5λεπτο που είχα αναρτήσει παλαιότερα!!!
ΑΛΛΑ, παρουσιάζει κάτι παράδοξο (??) -δεν το έχω διαβάσει κάπου, οπότε δεν το γνωρίζω, αν συμβάινει σε κάποια θέση μεμονωμένα- ο αριθμός "1" στους αριθμούς ελέγχου είναι ΑΝΕΣΤΡΑΜΜΕΝΟΣ!!
Υπάρχουν αντίστοιχα ή είναι κάτι το οποίο απλά θεωρείται δεδομένο, αφού συγκαταλέγεται στις "Συνεχείς";;
[/url
Theosal

Αριθμός μηνυμάτων : 105
Ημερομηνία εγγραφής : 24/08/2017
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Mercury Την / Το Δευ Σεπ 04, 2017 9:57 pm

Χμ...
Η όψη φαίνεται σαν καθαρισμένων πλακών,αλλά οι αριθμοί είναι συνεχόμενων,ασφαλώς των πρώτων τραβηγμάτων,όχι όμως της ''Α'' έκδοσης που εκει είναι παρα πολύ λεπτοι[η λεπτη πλευρα δεν φαίνεται καθόλου]
Τώρα για την εμφάνιση αυτη,νομίζω ότι εδώ έχουμε φθορά του χρώματος αλλά και του ίδιου του γραμμ.,π.χ. μπροστα στο μέτωπο,αλλά και στο πάνω δεξι τμήμα του περιθωρίου,σαν να έχει ταλαιπωρηθει ή απο τη επιστολή ή στη προθήκη κάποιου καταστήματος.
Ολα τα παραπάνω με την προϋπόθεση της απεκόνισης του γραμμ.που φαίνεται στη φωτο.
Τα καλά νέα είναι ο ανεστραμένος αριθμός ,που ενώ στις εκδόσεις του πρώην ''Μαϊου'' δεν καταγράφεται,είναι εξίσου σπάνιο και στις συνεχόμενες,οπού εκει καταγράφεται και μάλιστα με υψηλή τιμή !
Mercury

Δημοσίευση από Theosal Την / Το Δευ Σεπ 04, 2017 11:21 pm

Ευχαριστώ Mercury για την απαντηση. Το γραμ/μο ειναι ταλαιπωρημένο πραγματικά ή έτσι μοιάζει... Ταλαιπωρημένο αλλα χωρίς λεπτύνσεις όμως! Μπροστά στο μέτωπο εχει ίχνη σαρνιέρας όπως γράφω (κάποιοι ηλίθιοι παλαιότερα έβαζαν σαρνιέρα μπροστα για να εκθέτουν τα γραμματοσημά τους οι ΗΛΙΘΙΟΙ (το εχω ματαδεί το έργο!!!)!!!!!
Ευχαριστω για τα υπολοιπα στοιχεία που παραθέτεις..
Theosal

Δημοσίευση από Mercury Την / Το Τρι Σεπ 05, 2017 1:57 am

Μα δεν πρόκειται για ηλιθιότητα,πολύ απλά και ίσως από εκεί εξηγείτε η φθορά της όψης,προερχόμενο από παλιά συλλογη,όταν τοποθετούσαν τα γραμμ.τους πάνω σε φύλλα κολλημένα με τη σαρνιερα, αυτό το έβαλαν ανάποδα για να φαίνεται το σφάλμα στον ΑΕ,έχω πολλές τέτοιες περιπτώσεις στη συλλογή μου με κάποιο σφάλμα ΑΕ και με ίχνος ή και κομμάτι σαρνιερα στην όψη,πράγμα οκ!καθώς το πλένεις και φευγει
Mercury

Δημοσίευση από Valeroi Την / Το Τρι Σεπ 05, 2017 9:42 am

Theosal αυτό με την σαρνιέρα στο μπροστά μέρος του γραμματοσήμου δεν το έχω ξανακούσει? γιατί το έκαναν για να δείξουν κάτι ενδιαφέρον απο τον ΑΕ?
Valeroi

Αριθμός μηνυμάτων : 43

http://philatelious.wordpress.com

Δημοσίευση από Theosal Την / Το Τρι Σεπ 05, 2017 9:56 am

Valeroi έγραψε:Theosal αυτό με την σαρνιέρα στο μπροστά μέρος του γραμματοσήμου δεν το έχω ξανακούσει? γιατί το έκαναν για να δείξουν κάτι ενδιαφέρον απο τον ΑΕ?

Ναι, όπως αναφέρει και ο Mercury, ήθελαν να δείξουν ότι οι ΑΕ είναι εσφαλμένοι, πχ. εδώ, έχουμε το "1" ανεστραμμένο, οπότε εκεί έπεφτε το ενδιαφέρον στο γραμματόσημο... Έχχω δει και άλλα κολλημένα με σαρνιέρα ανάποδα σε φύλλα συλλογών, αλλά το πρώτο που έρχεται στη συλλογή μου. Ο Mercury αναφέρει ότι έχει αρκετά στη συλλογή του....
Theosal

Δημοσίευση από SHH_Egeo Την / Το Τρι Σεπ 05, 2017 10:33 am

Valeroi έγραψε:Theosal αυτό με την σαρνιέρα στο μπροστά μέρος του γραμματοσήμου δεν το έχω ξανακούσει? γιατί το έκαναν για να δείξουν κάτι ενδιαφέρον απο τον ΑΕ?

Οι συλλέκτες τότε επειδή "κρέμαγαν" τα γραμματόσημα σε φύλλα με σαρνιέρα και δεν τα μετακινούσαν (δεν ηπήρχαν τα σημερινά άλμπουμς)έπρεπε να επιλέξουν ποιά όψη να βάλουν μπροστά.
Οι ΑΕ των ΜΚΕ σε αυτές τις περιπτώσεις είχαν τον πρώτο λόγο Rolling Eyes
Μερικά χαρακτηριστικά παραδείγματα απο τη μελέτη του Γ.Κούνδουρου

SHH_Egeo

Δημοσίευση από Theosal Την / Το Πεμ Σεπ 14, 2017 9:13 am

Τι γνώμη μπορείτε να παρέχετε για αυτά τα 20λεπτα, πέραν του τα περισσότερα είναι Β' και Γ΄διαλογής, αν όχι όλα;;
Μόλις πήρα τον λαχνό για να κάνω και λίγη εξάσκηση πάνω στα 20λεπτα όσων περιόδων έχουμε εδώ....

Theosal

Δημοσίευση από Varg83 Την / Το Πεμ Σεπ 14, 2017 9:28 am

Αν και με μια πρώτη ματιά δε βλέπω κάτι που να εξέχει, έχει αξία για μελέτη σε πολλά πεδία, χαρτί, χρώμα ΑΕ, αν υπάρχουν πουθενά χαρακτηριστικά "2" ή "0" και βέβαια κατάταξη και θέση στην πλάκα.
Varg83

Δημοσίευση από Theosal Την / Το Πεμ Σεπ 14, 2017 9:32 am

Varg83 έγραψε:Αν και με μια πρώτη ματιά δε βλέπω κάτι που να εξέχει,  έχει αξία για μελέτη σε πολλά πεδία, χαρτί, χρώμα ΑΕ, αν υπάρχουν πουθενά χαρακτηριστικά "2" ή "0" και βέβαια κατάταξη και θέση στην πλάκα.

Ναι, ναι, έτσι ακριβώς .... η τιμή έτσι και αλλιώς ήταν εξεφτιλιστική Very Happy Smile
Theosal

Δημοσίευση από Mercury Την / Το Πεμ Σεπ 14, 2017 1:28 pm

Απο μνήμης κάτι καλό είναι η ''62'',αλλα δεν μπορω να θυμηθώ,η ''61''είναι Αγία Αννα[σπάνια] και μετα ''66,64,65'' είναι Αργοσαρωνικός[χωρις κηλίδα],οπότε...για δεστε εσεις που είστε κοντα σε καταλόγους
Mercury

Δημοσίευση από Theosal Την / Το Πεμ Σεπ 14, 2017 1:43 pm

Η "62" είναι ΞΗΡΟΧΩΡΙΟΝ (Ιστιαία) ..... αλλά δεν ξέρω την αξία της στην οποία αναφέρεσαι ....
Theosal

Δημοσίευση από Mercury Την / Το Πεμ Σεπ 14, 2017 1:55 pm

Α,ναι βέβαια,Εύβοια,καλή είναι, πρέπει να έχει στο καταλογο πάνω απο 20 ευρώ και η τιμη στις σφραγίδες πάντα είναι ασχετη με την κατασταση του γραμμ.
Mercury

Δημοσίευση από Theosal Την / Το Πεμ Σεπ 14, 2017 2:11 pm

Ωραίος!!!
Theosal

Δημοσίευση από Mercury Την / Το Πεμ Σεπ 14, 2017 6:36 pm

Εντάξει έπεσα λίγο έξω,κάνει 12 ευρώ,αλλά δεν είναι και του 0,50...
Κοιτώντας τώρα τους καταλόγους έκανα μια διαπίστωση,
έγραψα πιο πάνω πώς θυμόμουν πώς μετά τις Εύβοιας ξεκινάνε του Αργοσαρωνικου και μετά οι Κυκλαδίτικες.Βλεποντας τη σειρά των σφραγίδων/νησιών παρατήρησα πως έλειπε ένα σημαντικό νησί,η. Σαλαμινα!
Ενώ λοιπόν η Αίγινα,η Υδρα,οι Σπέτσες,οι οποίες,είχαν γραφείο από τα χρόνια του Καποδίστρια,η Σαλαμινα απέκτησε το δικό της μόλις το 1888!
Ενδιαφέρον, πέρα τα φιλοτελικα....
Mercury

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης