Χαρακτηριστικά στοιχεία Αριθμών Ελέγχου. ''5''

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Χαρακτηριστικά στοιχεία Αριθμών Ελέγχου. ''5''

Δημοσίευση από Varg83 Την / Το Τετ Αυγ 23, 2017 12:16 pm

Η μελέτη χαρακτηριστικών στοιχείων Α.Ε. συνήθως μένει στα στοιχεία του ''2'' και του ''0''. Αυτό εξηγείται από το γεγονός πως τα στοιχεία αυτά χρησιμοποιήθηκαν τις περισσότερες φορές και μπορούσαν να μελετηθούν καλύτερα. 

Παρόλα αυτά, χαρακτηριστικά σχήματα έχουν διαπιστωθεί και στους αριθμούς ''5'' και ''4''(αφορά τα 40λεπτα).
Εδώ θα συγκεντρώσουμε τις περιπτώσεις των ''χαρακτηριστικών'' ''5'', που αν και σε μελέτες δεν αναφέρονται πουθενά με αυτόν τον τίτλο, αλλά ως ''παραμορφωμένο'' ''5'', εντούτοις δεν αλλάζει την ουσία, δηλαδή, το ξεχωριστό στοιχείο σε έναν Α.Ε. που μας βοηθά στην κατάταξη της ΜΚΕ.

Συνεχείς Εκδόσεις:  θέση 18        -  πρώτο τράβηγμα (με Α.Ε. κυανοπράσινο, Hellas 17A)
                               θέση  12        -  πράσινο (αποχρώσεις) και κιτρινοπράσινο (Hellas 17a,b)
                               θέση  129      -  κιτρινοπράσινο (Hellas 17b)
                               θέση  19, 83  - ελαιοπράσινο (με Α.Ε. πράσινοι ελαιώδης, Hellas 17c)
                               θέση  110      - προς στο τέλος των εκδόσεων 
                               θέση  10        - χωρίς άλλα στοιχεία

Καθαρισμένες Πλάκες:  Οι ίδιες θέσεις με την προηγούμενη έκδοση και ακόμα στις θέσεις 27, 33, 103 (σε επιστολή), 106

Εκδόσεις 1871-72 : Οι ίδιες θέσεις των δύο προηγούμενων εκδόσεων συν τις θέσεις 5, 126, 150 
Εκδόσεις 1871-76 : Για την ώρα οι γνωστές θέσεις είναι οι 6, 57, 63, 75, 97, 100, 105, 106, 132, 133, 150
Εκδόσεις 1875-80 : Στις εκδόσεις αυτές οι θέσεις των χαρακτηριστικών ''5'' είναι μέχρι τώρα οι 7, 8, 19, 37, 57, 71, 107, 132, 148

Θα ανεβάσω και έναν πίνακα πιο αναλυτικό με τις παραμορφώσεις και ποιες από αυτές συμβαίνουν και πότε.

Ένα παράδειγμα από τη συλλογή μου 

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.][Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]" />  [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.][Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]" />
Varg83

Αριθμός μηνυμάτων : 127
Ημερομηνία εγγραφής : 06/07/2017
Τόπος : Χανιά

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: Χαρακτηριστικά στοιχεία Αριθμών Ελέγχου. ''5''

Δημοσίευση από Theosal Την / Το Παρ Αυγ 25, 2017 9:02 am

Ορίστε και κάποια από τη δική μου συλλογή (χωρίς όλως στις περισσότερες περιπτώσεις να γνωρίζω την θέση, γιατί δεν έχω ασχοληθεί τόσο πολύ με τις θέσεις των 5λεπτων.... Βεβαίως κατέχω και τουλάχιστον άλλα 3-4 της έκδοσης σε κρεμ χαρτί, αλλά δεν έχωχ φωτογραφίες στους αυτήν την στιγμή. Θα προσπαθήσω κάποια στιγμή αργότερα στην εβδομάδα να τις ανεβάσω και εκείνες.

Καθαρισμένων πλακών - 25a
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.][Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Δικτυωτού χαρτιού - 39c
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Theosal

Αριθμός μηνυμάτων : 105
Ημερομηνία εγγραφής : 24/08/2017
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Varg83 Την / Το Παρ Αυγ 25, 2017 4:48 pm

Ωραίες οι φωτό του Theosal, που με τη σειρά μου τον καλωσορίζω και εγώ στο forum. 

Η πρώτη λοιπόν φωτό, των καθαρισμένων, αποδεικνύει αυτό που έγραφα παραπάνω, πως δηλαδή είναι ακόμη ανοιχτό το πεδίο των θέσεων σε αυτά τα στοιχεία του ''5'' γιατί εδώ φαίνεται πως από τα στίγματα μελάνης στους μαργαρίτες, στο πάνω μέρος του αυτιού, στις κάτω αριστερά γραμμές και στο ''Ε'' στο ''ΛΕΠΤ'' είναι η θέση 13 στο φύλλο.
Varg83

Αριθμός μηνυμάτων : 127
Ημερομηνία εγγραφής : 06/07/2017
Τόπος : Χανιά

Δημοσίευση από Mercury Την / Το Σαβ Αυγ 26, 2017 10:43 am

Υστερα απο ψάξιμο στα 5λ της συλλογής μου, Α' & Β' διαλογής ,διαπιστωσα ότι το σφάλμα του παραμορφωμένου ψηφίου στο κάτω μέρος,αλλά και γενικά τα παραμορφωμένα ''5'' δεν είναι και τόσο συνήθές φαινόμενο{εντάξει, δεν εξέτασα και τα άπειρα γραμμ.,αλλά απο τις συνεχόμενες και μετά ,ως τα 1875-80 πρέπει να έχω χοντρικά πάνω απο 150γραμμ.,απο όλες τις καταστάσεις τους]
Τελικά έχω ένα,όπως και του φίλου varg παραπάνω,δικτυωτό,ανατρέχοντας στον Κούνδουρο το τοποθετει για αυτή την έκδοση στη θέση 25:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Mercury

Αριθμός μηνυμάτων : 222
Ημερομηνία εγγραφής : 11/07/2017

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης