Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Η αξίες των 30λ. & 60λ.

+20
giovanoukos
νικος
stelios proedrou
Tasos
costasirun
Elboiteu
USGreek
mkenzy1
Valeroi
Midili
Νίκος Καρνιαουτάκης
trifonas
Theosal
heretic77
Νίκος Βαρουξής
heraldic40
Admin
Varg83
Παναγιώτης Ρασσιάς
SHH_Egeo
24 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3 ... 15 ... 29  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 29]

1Η αξίες των 30λ. & 60λ. Empty Η αξίες των 30λ. & 60λ. Παρ Αυγ 25, 2017 10:53 am

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Την τελευταία δωδεκαετία εκτύπωσης ΜΚΕ 1875-1886 έγιναν εκτυπώσεις κατά το πλείστον βαρείς αλλά και με σημαντικές εξαιρέσεις

1876-1877 HELLAS 45b

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]



Έχει επεξεργασθεί από τον/την SHH_Egeo στις Παρ Αυγ 25, 2017 11:19 am, 1 φορά

2Η αξίες των 30λ. & 60λ. Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Παρ Αυγ 25, 2017 11:04 am

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Το ίδιο γραμματόσημο στη δημοπρασία του Σεπτεμβρίου του μεγαλύτερου Οικου που δραστηριοποιείται τα τελευταία χρόνια στη χώρα μας,το οποίο κοσμεί σε επιστολή και το εξώφυλλο του καταλόγου.
Απο Χανιά σε Σύρο.Τί κάνει την συγκεκριμένη επιστολή εξαιρετικά σπάνια και της δίνει αυτήν την υπεραξία?
Η ακύρωση ΧΑΝΙΑ σε μπλέ?

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]



Έχει επεξεργασθεί από τον/την SHH_Egeo στις Παρ Αυγ 25, 2017 9:24 pm, 2 φορές συνολικά

3Η αξίες των 30λ. & 60λ. Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Παρ Αυγ 25, 2017 12:27 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Οχι νομίζω ή ίδια η σφραγίδα.
Στα ταραγμένα χρόνια της προσπάθειας των Κρητων για την ενωση τα ταχ.γραφεία Χανίων Ηρακλείου και Ρεθύμνης λειτούργησαν νομίζω για πολύ μικρο χρονικό διάστημα,τριών μηνών? το 1881 και έπειτα μετα απο απόφαση των τούρκικων αρχών έκλεισαν.
Κάπως έτσι νομίζω εξηγήτε η πολύ μεγάλη υπεραξία,σε αντιδιαστολή με άλλα ταχ.γραφεία του εξωτερικού που και αυτα ,κάποιια,έχουν υψηλές τιμές αλλά είχαν και απρόσκοπτη λειτουργία ετών

4Η αξίες των 30λ. & 60λ. Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Παρ Αυγ 25, 2017 4:52 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Mercury έγραψε:Οχι νομίζω ή ίδια η σφραγίδα.
Στα ταραγμένα χρόνια της προσπάθειας των Κρητων για την ενωση τα ταχ.γραφεία Χανίων Ηρακλείου και Ρεθύμνης λειτούργησαν νομίζω για πολύ μικρο χρονικό διάστημα,τριών μηνών? το 1881 και έπειτα μετα απο απόφαση των τούρκικων αρχών έκλεισαν.
Κάπως έτσι νομίζω εξηγήτε η πολύ μεγάλη υπεραξία,σε αντιδιαστολή με άλλα ταχ.γραφεία του εξωτερικού που και αυτα ,κάποιια,έχουν υψηλές τιμές αλλά είχαν και απρόσκοπτη λειτουργία ετών

Σίγουρα το μπλέ δεν θα εκτόξευε την τιμή μιας ταχυδρομημένης επιστολήςSmile
Η σφραγίδα αυτή ταξινομείται ώς δίκυκλη τύπου ΙΙ. Στον κατάλογο η 162 ΧΑΝΙΑ ΤΥΠΟΥ ΙΙ τιμολογείται με 290 ευρώ,μία σχετικά υψηλή τιμή στην  δεκάδα των τύπου ΙΙ,με πρώτη βέβαια την γνωστή εξαιρετικά σπάνια ΑΝΝΙΝΟΝ με 2.800 ευρώ.
Προφανώς η υπεραξία δίδεται απο τον συνδυασμό της συγκεκριμένης σφραγίδας επι φακέλου (επιστολής).
Μένει να δούμε αν η τιμή αυτή θα επαληθευθεί με την πώληση του συγκεκριμένου λαχνού..

5Η αξίες των 30λ. & 60λ. Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Παρ Αυγ 25, 2017 7:55 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Μόλις μπήκα σπίτι το μεσημέρι πήρα κατευθείαν το κατάλογο και είδα και εγώ πως οι τιμές είναι μεν υψηλές όχι όμως και δυσθεώρητες,όπως πολυ σωστα το εννοείς και εσύ.
Ηράκλειο 550,Χανιά 290 και Ρέθυμνο 180...βεβαίως ολες οι τιμές των σφραγίδων σε όλους τους καταλόγους αναφέρονται για καλά αποτυπώματα πάνω σε γραμμ.και όχι για επιστολές[με εξαίρεση τις πραγραματοσσημικές],ίσως εδώ να σώζονται πολυ λίγες και γιάυτο το....6000αρο+ σαν τιμή εκκίνησης....

6Η αξίες των 30λ. & 60λ. Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Παρ Αυγ 25, 2017 8:18 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Mercury έγραψε:Μόλις μπήκα σπίτι το μεσημέρι πήρα κατευθείαν το κατάλογο και είδα και εγώ πως οι τιμές είναι μεν υψηλές όχι όμως και δυσθεώρητες,όπως πολυ σωστα το εννοείς και εσύ.
Ηράκλειο 550,Χανιά 290 και Ρέθυμνο 180...βεβαίως ολες οι τιμές των σφραγίδων σε όλους τους καταλόγους αναφέρονται για καλά αποτυπώματα πάνω σε γραμμ.και όχι για επιστολές[με εξαίρεση τις πραγραματοσσημικές],ίσως εδώ να σώζονται πολυ λίγες και γιάυτο το....6000αρο+ σαν τιμή εκκίνησης....

Συμφωνούμε αγαπητέ Mercury,5.000 ζητάει ο δημοπράτης,κατά παράδοση το εξώφυλλο του καταλόγου έχει καλή τύχη cyclops
Μένει να επαληθευθεί και τώρα...

7Η αξίες των 30λ. & 60λ. Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Παρ Αυγ 25, 2017 8:30 pm

Varg83

Varg83

Λοιπόν το αρχείο του συγκεκριμένου οίκου είναι πολύ ενδιαφέρον, το έχω ξαναπεί.... Το 2011 δημοπρατήθηκε για πρώτη φορά από το συγκεκριμένο οίκο με τιμή εκκίνησης 1000€ και πουλήθηκε στα 4872€. Τώρα βγαίνει ξανά στα 5000€.

Αυτό που παίζει μεγάλο ρόλο κατά τη γνώμη μου δεν είναι τόσο το μπλε χρώμα όσο η σφράγιση με τη σφραγίδα των Χανίων πάνω στο γραμματόσημο. Το αντίστροφο παράδειγμα, με προορισμό τα Χανιά αλλά στικτή της Σύρου πάνω σε 20λεπτο παρισινό, ξεκίνησε 80€ και έκλεισε στα 87€.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

8Η αξίες των 30λ. & 60λ. Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Παρ Αυγ 25, 2017 8:48 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Varg83 έγραψε:Αυτό που παίζει μεγάλο ρόλο κατά τη γνώμη μου δεν είναι τόσο το μπλε χρώμα όσο η σφράγιση με τη σφραγίδα των Χανίων πάνω στο γραμματόσημο.

Εννοείται αγαπητέ Varg83,το μπλέ χρώμα το έγραψα για να ξεκινήσει η συζήτηση Twisted Evil

Varg83 έγραψε:Λοιπόν το αρχείο του συγκεκριμένου οίκου είναι πολύ ενδιαφέρον, το έχω ξαναπεί.... Το 2011 δημοπρατήθηκε για πρώτη φορά από το συγκεκριμένο οίκο με τιμή εκκίνησης 1000€ και πουλήθηκε στα 4872€. Τώρα βγαίνει ξανά στα 5000€.

Μπράβο για το ψάξιμο,το κάνω και εγώ που ξέρω πάνω κάτω το ιστορικό στις μΚΕ.
Αρα κάτι ξέρει που ξεκινάει απο 5.000.Μπορεί να έχει ήδη τον αγοραστή έτοιμο rabbit

9Η αξίες των 30λ. & 60λ. Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Παρ Αυγ 25, 2017 8:59 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Varg83 έγραψε: Το αντίστροφο παράδειγμα, με προορισμό τα Χανιά αλλά στικτή της Σύρου πάνω σε 20λεπτο παρισινό, ξεκίνησε 80€ και έκλεισε στα 87€.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αυτό έχει κάποια σχέση και το αναφέρεις?
Υπάρχει στικτή ΧΑΝΙΑ?

10Η αξίες των 30λ. & 60λ. Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Παρ Αυγ 25, 2017 9:25 pm

Varg83

Varg83

Περισσότερο σαν απόδειξη για τη σφραγίδα ''ΧΑΝΙΑ''. Σε γενικές γραμμές, σκέψου πως στον ένα φάκελο έχουμε ένα 30λεπτο Αθηναϊκής Έκδοσης και στον άλλο ένα παρισινό 20λεπτο. Στο πρώτο οι τιμές παίζουν γύρω στο 20ευρο ενώ στα παρισινά με μονή γραμματοσήμανση γύρω στα 150. Βέβαια με τις αντίστοιχες σφραγίδες που κουβεντιάζουμε, ΧΑΝΙΑ τύπου 2 στον ένα και ''67'', δηλ. Σύρος σε στικτή τα πράγματα αλλάζουν...

11Η αξίες των 30λ. & 60λ. Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Παρ Αυγ 25, 2017 10:11 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Χαμηλά είχε πάει τότε ο φάκελλος με την παρισινή ΜΚΕ,με ακτοπλοϊκή μαζί...μάλλον απο κοντα η κατάσταση πρέπει να ήταν τραγική.
Ναι η σφραγίδα του προορισμού θα ήταν η αυτή ή του Lloyds ή τούρκικη,η Ελληνική δίκυκλή κυκλοφόρησε την χρονιά που είπαμε παραπάνω.

12Η αξίες των 30λ. & 60λ. Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τρι Αυγ 29, 2017 2:56 pm

Theosal

Theosal

Παραθέτω και εγώ δύο παραλλαγές του 45 των Αθηναϊκών, χωρίς την αξία βέβαια των σφραγίδα Χανιών για την οποία γίνεται τόσο όμορφη συζήτηση στο ποστ!!!!

45e τόσο σκούρο καφέ ωσάν μαύρο σε πολύ κιτρινωπό ως κίτρινο χαρτί και με διαφάνεια στην πίσω όψη:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


και το 45b από την άνω γωνία μιας 50άδας του φύλλου:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Theosal στις Παρ Νοε 09, 2018 6:47 am, 1 φορά

13Η αξίες των 30λ. & 60λ. Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Δευ Νοε 20, 2017 11:14 pm

Theosal

Theosal

Δεν περιγράφει αυτό που αισθάνομαι, μάλλον αυτό που περιέγραψα δίνει την αίσθησή μου....
Δεν μου απάντησες στο ερώτημα: ποσά κομμάτια χρειάζονται για την ανασύσταση των 300;;; 1500-2000 κομμάτια ή περισσότερα;;;

14Η αξίες των 30λ. & 60λ. Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Δευ Νοε 20, 2017 11:20 pm

Admin

Admin
Admin

Η ανασύσταση για την 30λ πλάκα είναι πολυ ,μα πάρα πολυ δυσκολη περίπτωση,ουτοπική,αφου και ΑΕ δεν έχει και φθορές ελάχιστες...καλύτερα να μείνουμε στη μελέτη και στη αναζήτηση ποικιλιών αποχρώσεων και σφαλμ.πλάκας που είναι πιο ευκολη περίπτωση και προπαντώς ψαθωτο βάθος,ολικό ή μερικό



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Admin στις Τρι Νοε 28, 2017 9:38 pm, 1 φορά

https://philotelists.forumgreek.com

15Η αξίες των 30λ. & 60λ. Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τρι Νοε 21, 2017 12:07 am

Theosal

Theosal

Θα ήθελα να προχωρήσω στην μερική έστω ανασύσταση του φύλλου, μεγαλεπήβολο σχέδιο, ξέρω, έστω και με ποσοστό λάθους αρκετά μεγάλο!!! Είναι όμορφο να στήνεις μεγαλεπίβολα σχέδια. Για πες μου, όμως, υπάρχει καμιά φωτό της πλάκας των 30λεπτων;;; Έστω και παλιά... έστω και τμηματική... κάποιο θα την έχει βγάλει φωτό από παλιά... Γαρας, Φωτιάδης, Κωνσταντινίδης.... Δεν ξέρω καθόλου πραγματικά, μπαίνω σε βαθιά νερά.... α ρε varg83 τι μου εκανες.....!!!!

16Η αξίες των 30λ. & 60λ. Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τρι Νοε 21, 2017 1:59 am

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς


On-topic τώρα :

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

17Η αξίες των 30λ. & 60λ. Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τρι Νοε 21, 2017 2:05 am

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

view/19780103/66][Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.][/url]

18Η αξίες των 30λ. & 60λ. Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τρι Νοε 21, 2017 6:40 am

Theosal

Theosal

Η σύνθεση της τριακοσάρας δεν υπάρχει πια, ετσι;; Αποσυνδέθηκε σε δύο τμήματα εξ ως συνετέθη, και;;; Το άλλο μισό που βρίσκεται;;; Στην Κίνα βρίσκεται;;;

19Η αξίες των 30λ. & 60λ. Empty για μεταφορα Τρι Νοε 21, 2017 2:31 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Οχι αυτο νομίζω ισχύει για τις πλάκες των 20λ,που εκει έχουν χαθει και πάνω απο 120 έκτυπα και για την 60λ που έχει χαλάσει αλλά τα έκτυπα υπάρχουν,οι άλλες οκ!

20Η αξίες των 30λ. & 60λ. Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τρι Νοε 21, 2017 2:44 pm

heraldic40



Admin έγραψε:Απόφυγες βλέπω την πολιτική σπόντα μου...ας είναι,η ανασύσταση για την 30λ πλάκα είναι πολυ ,μα πάρα πολυ δυσκολη περίπτωση,ουτοπική,αφου και ΑΕ δεν έχει και φθορές ελάχιστες...καλύτερα να μείνουμε στη μελέτη και στη αναζήτηση ποικιλιών αποχρώσεων και σφαλμ.πλάκας που είναι πιο ευκολη περίπτωση και προπαντώς ψαθωτο βάθος,ολικό ή μερικό

Σωστα, δυσκολη περιπτωση...Εδώ μερικα σφαλματα.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 29]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3 ... 15 ... 29  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης