Η αξία των 30λ.

Σελίδα 9 από 13 Επιστροφή  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Απ: Η αξία των 30λ.

Δημοσίευση από Th Την / Το Κυρ Απρ 15, 2018 9:15 pm

Άντε να ανεβάσω και μια τρίτη παραλλαγή του ιδίου θέματος (45f)... όσο για τιμή από 300 - 550 ευρουλάκια .... δεν θα το έλεγες και φτηνό, αν και όχι απλησίαστο, το θέμα είναι αν μπορείς να το βρεις!!!!
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Th

Αριθμός μηνυμάτων : 1539
Ημερομηνία εγγραφής : 24/08/2017
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση από Tasos Την / Το Κυρ Απρ 15, 2018 9:17 pm

Οντως...ποικιλια χρωματος!!!
Tasos

Αριθμός μηνυμάτων : 1908
Ημερομηνία εγγραφής : 16/10/2017

Δημοσίευση από Th Την / Το Κυρ Απρ 15, 2018 9:19 pm

Δεν βγάζεις άκρη σε λέω για .... αφού (μπουγάτσα τυρί)!!!

Th

Δημοσίευση από Tasos Την / Το Κυρ Απρ 15, 2018 9:20 pm

Mmmm τι με κανεις τωρα... μια απολα θαθελα!!! Για ποικιλια χρωματων ξερεις εσυ!!!
Tasos

Δημοσίευση από Admin Την / Το Κυρ Απρ 15, 2018 9:29 pm

Συμμετέχω στις δημοπρασίες του Κ. απο την 121,στο μακρινό 1999,και έχω και μικρο αρχειο παλαιοτέρων του,οπότε θα σου διευκρινήσω ότι οι φωτο των λοτ,απο τις πρώτες έγχρωμες του 1994 μέχρι στις εξ ολοκλήρου έγχρωμές όλων των λοτ της δημοπρασίας,αν θυμάμαι κάπου το 2002,οι διακυμάνσεις στην απόδοση είναι τρομακτικές !!
Εχω κατάλογο λοτς ΜΚΕ και όλες οι φωτο των γραμμ.έχουν κιτρινωπή απόχρωση !
,ή άλλος με πολυ έντονο το μαύρο,άλλος με θαμπάδα κοκ
Ας πούμε η ποιότητα των φωτο μεταξύ Καρ.και atnens είναι πολυ μεγάλη...
Για μενα μετά απο όλα αυτα τα χρόνια μελέτης των καταλόγων δημοπρασιών οι εγγύτερες φωτο στη πραγματικότητα,μιλώντας πάντα για κανονικούς και όχι σε ψηφιακή μορφή,είναι οι ειδικές του Feldman.
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 237
Ημερομηνία εγγραφής : 05/07/2017

http://philotelists.forumgreek.com

Δημοσίευση από Th Την / Το Κυρ Απρ 15, 2018 9:35 pm

Πάνο, στον Feldman δεν βρήκα κάτι τέτοιο....

Πάντως του έστειλα έν email και τους παρακάλεσα αν έχουν μια καλύτερη φωτό από το 2005 (The Collection V) να μου στείλουν από μια 50άδα απλών καφέ 30λέπτων, γιατί έχω το pdf αρχείο και δεν μπορώ να κάνω μεγέθυνση για να δω λεπτομέρειες και να δω κάποια πράγματα που θέλω!!!!

Lot 10181

Έχεις εσύ ηλεκτρονικό αρχείο;;;

Th

Δημοσίευση από Παναγιώτης Ρασσιάς Την / Το Κυρ Απρ 15, 2018 10:02 pm

Μακάρι να σου απαντήσουν....
Το ηλ.αρχείο το έχει ο καθένας που θα πάει στο site του οίκου...εγώ τυγχάνει να έχω και το πέμπτο τόμο της δημοπρασίας,οπότε κάποια στιγμή θα σου σκανάρω το λοτ να το ευχαριστηθείς[φάτε μάτια ψάρια δηλ.  cyclops]
Παναγιώτης Ρασσιάς

Αριθμός μηνυμάτων : 1346
Ημερομηνία εγγραφής : 11/07/2017

Δημοσίευση από Th Την / Το Κυρ Απρ 15, 2018 10:07 pm

Μα δεν το θέλω για να φάω ψάρια ... τέτοια τρώω τουλάχιστον δυο φορές την εβδομάδα ... θέλω να σπουδάσω πάνω στα περιμετρικά περιθώρια των πλακών, αυτά που λέμε διάκενα (;;Wink ...

Όσο για την 50άδα ήταν απλησίαστη έτσι και αλλιώς από άποψης τιμής...

Th

Δημοσίευση από Th Την / Το Παρ Απρ 27, 2018 2:59 pm

Mercury έγραψε:Μακάρι να σου απαντήσουν....
Το ηλ.αρχείο το έχει ο καθένας που θα πάει στο site του οίκου...εγώ τυγχάνει να έχω και το πέμπτο τόμο της δημοπρασίας,οπότε κάποια στιγμή θα σου σκανάρω το λοτ να το ευχαριστηθείς[φάτε μάτια ψάρια δηλ.  cyclops]
Και όμως μου απάντησαν την επόμενη ημέρα και μάλιστα πριν κλείσουν 24 ώρες .... και μου έδωσαν και την αδει να χρησιμοποιήσω τις φωτό ελεύθερα...
Το κακό είναι ότι δεν υπάρχει φωτό σε καλή ανάλυση, απρά μόνον σε pdf ... οπότε μάλλον θα χρειαστώ ένα καλό scanning της σελίδας ....

Ευχαριστώ κύριέ μου

Th

Δημοσίευση από Th Την / Το Τρι Μάης 01, 2018 7:49 pm

heraldic40 έγραψε:Ευχαριστω.Άλλο ένα, που το ανεβασα σε άλλο τοπικ και ο Mercury το κατεταξε, στο τριτογενή λογο..Είναι εμφανης νομιζω η ελλειπης εκτυπωση στο γραμμα Ε

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αγαπητέ heraldic, ανατρέχω πάλι στο τόπικ των 30λέπτων και είδα αυτό το γραμματόσημο που ανέβασες. Πράγματι πρόκειται για κάτι πρόσκαιρο. Εμένα μου φαίνεται σαν κάποιο μικρό κομμάτι χαρτί (τετραγωνισμένο) να κόλλησε πάνω στην πλάκα στο συγκεκριμένο έκτυπο πριν την μελάνωσή του και προκάλεσε αυτό το σφάλμα. Δεν έχω εντοπίσει, παρά την έρευνα πολλών αντιτύπων καφέ και θαλασσί (άρχισα να συγκεντρώνω και θαλασσί τώρα) κάτι αντίστοιχο, αν και το "Ε" από την λέξη "ΕΛΛ" είναι πολύπαθο και υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που φτάνει να φαίνεται σαν μια κάθετη γραμμή ή σαν κεφαλαίο "Ι". ΤΟ ίδιο συμβαίνει και στο "Γ" της λέξης "ΓΡΑΜΜ", όπως και στο "Ε" και "Τ" της λέξης "ΛΕΠΤ" της κάτω επιγραφής. Αυτό οφείλεται μάλλον στο ότι καταλαμβάνουν μικρή επιφάνεια στην συνολική εκτυπωτική επιφάνεια του γραμματοσήμου, με αποτέλεσμα να καλύπτονται πολύ εύκολα με μελάνη κατά την υπερμελανωμένη εκδοχή των γραμματοσήμων αυτων....

Th

Δημοσίευση από Th Την / Το Τρι Μάης 01, 2018 7:57 pm

Mercury έγραψε:Ωραια μελέτη έκανες taso !
Ομως σφάλμα θα μπορούσε να είναι μόνο η μύτη,τα άλλα είναι λόγω μελάνωσης ή πάρα πολυ μικρές βλάβες/θφορές της πλάκας,που δυνητικά είναι plate flaws αλλα λόγο μεγέθους δεν μπορούμε να τα υπολογίζουμε όλα,τα πάντα.
Η μύτη είναι πολύ ενδιαφέρον,αν θυμάμαι,πρέπει να το ψαξω καλά,στο παλαιό φόρουμ είχε ανεβάσει,νομίζω ο midili μια τετοια περίπτωση...

Πάνο και Τάσο, ακόμη και η μύτη δεν μπορεί να θεωρηθεί σφάλμα, αφού η υπερμελάνωση σε όλη την επιφάνεια του γραμματοσήμου είναι τέτοια που επιτρέπει και την παραποίηση της μύτης.... Έτσι θεωρώ.. Σελ. 3 του αυτού τόπικ.

Th

Δημοσίευση από Th Την / Το Τρι Μάης 01, 2018 8:38 pm

SHH_Egeo έγραψε:Σπεύσατε..
Κατάσταση αρίστη What a Face

Δείτε πόσο πουλήθηκε τελικά ... άργησα να μιλήσω μαζί του ... και θα του έδινα ευχαρίστως €20 ...

Th

Δημοσίευση από Tasos Την / Το Τρι Μάης 01, 2018 9:09 pm

Θεοφιλε το θεμα τις μυτης συναντατε και σε 10λεπτα τις ιδιας εκδοσης με ΑΕ αλλα και σε προηγουμενη του 1872-76 οποται για την μυτη εχουμε παραδειγματα... ελα να σου πω... θα το διαβασετε οταν δημοσιευθει... βρεθηκε διπλο ματι...τιποτε αλλο παρα καθαρο διπλο ματι... τοδα σε φωτο και επαθα... αυτα
Tasos

Δημοσίευση από Th Την / Το Τετ Μάης 09, 2018 8:09 pm

Tasos έγραψε:Θεοφιλε το θεμα τις μυτης συναντατε και σε 10λεπτα τις ιδιας εκδοσης με ΑΕ αλλα και σε προηγουμενη του 1872-76 οποται για την μυτη εχουμε παραδειγματα... ελα να σου πω... θα το διαβασετε οταν δημοσιευθει... βρεθηκε διπλο ματι...τιποτε αλλο παρα καθαρο διπλο ματι... τοδα σε φωτο και επαθα... αυτα
Το θέμα της μύτης θέλω να το δω, γιατί ότι και να λέμε εμείς, εμένα μου φαίνεται όχι σαν σφάλμα πλάκας, αλλά σαν υπερμελάνωση και κακοποίηση του στελέχους από μεγάλη ποσότητα μελάνης .... Έτυχε να δω, δεν θυμάμαι που και δεν το κράτησα, μύτη του Ερμή που έσταζε!!! Αυτό τι είναι;; σίγουρα όχι σφάλμα πλάκας...

όσο για το διπλό μάτι, πράγματι θα πρέπει να είναι πολύ καλό ..... αλλά θυμάμαι ότι ο Πάνος ανέβασε κάποια στιγμή κάτι παρόμοιο, έτσι Πάνο;;;

Th

Δημοσίευση από Th Την / Το Τετ Μάης 09, 2018 9:00 pm

Παίδες μάλλον μπορώ να σας πω και να επιβεβαιώσω ότι ανατρέππονται και στα θαλασσόχρωμα 30λεπτα οι ημερομηνίες πρώτης κυκλοφορίας ...

Σε μια παρτίδα που πήρα πρόσφατα, βρήκα ένα σφάλμα πλάκας και δύο νέες ημερομηνίες, αλλά βρήκα και μία νέα ημερομηνία σε κάποια πααλιότερα ....!!!

ΟΛΑ ΑΝΑΤΡΕΠΟΝΤΑΙ αν το θέλουμε πραγματικά!!!!

Th

Δημοσίευση από Tasos Την / Το Τετ Μάης 09, 2018 10:35 pm

Δωσε πονο!!! Ανετρεψε τα ολα!!!  cheers
Tasos

Δημοσίευση από Παναγιώτης Ρασσιάς Την / Το Τετ Μάης 09, 2018 11:04 pm

Theosal έγραψε:
Tasos έγραψε: έτσι Πάνο;;;

Αν μιλάς για μένα,οχι ,απλά έψαχνα πολυ ώρα στο παλιό φόρουμ να βρω το 30λ με την μύτη,το είχε ανεβάσει αν δεν κανω λάθος ο midili,μπορει να κάνω και λάθος,αλλά δεν το βρήκα...
Παναγιώτης Ρασσιάς

Δημοσίευση από Tasos Την / Το Τετ Μάης 09, 2018 11:13 pm

Σε ποιον το λες??? Γιατι στον πανο μιλας πιο πανω και φαινεται οτι τον ρωταω εγω...με το Quote
Tasos

Δημοσίευση από Παναγιώτης Ρασσιάς Την / Το Τετ Μάης 09, 2018 11:14 pm

Smile 
ναι,φαίνεται και σε σένα αλλά το λέω στον Θεόφιλο,τον 30λεπτάκια Cool
Παναγιώτης Ρασσιάς

Δημοσίευση από Th Την / Το Τετ Μάης 09, 2018 11:33 pm

Πάνο και γω μάλλον την θυμάμαι αυτήν την μύτη που λες .... ίσως να είναι και εδώ!!! Θα το ψάξω και εγώ μήπως την βρω!!!

Th

Σελίδα 9 από 13 Επιστροφή  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης