Η αξία των 30λ.

Σελίδα 12 από 13 Επιστροφή  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Απ: Η αξία των 30λ.

Δημοσίευση από Th Την / Το Κυρ Ιουν 03, 2018 8:46 pm

άσε με τώρα βρε Πάνο .... άλλο βάρος έχουν τα κακ... του ταύρου και άλλα του βοδιού;;;

Έλα τώρα, την πέταξες την ρατσιστική κορώνα, θέλοντας ή μη, και τώρα υπερασπίζεσαι μια αποτυχημένη στιγμή .... Άστο .... χιχιχιχιχι

Th

Αριθμός μηνυμάτων : 1541
Ημερομηνία εγγραφής : 24/08/2017
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση από Tasos Την / Το Κυρ Ιουν 03, 2018 9:05 pm

Εγω το πρωι που τοδα πεταχτα διοτι επρεπε να φυγω...στο δρομο πηγαίνοντας ΦΕΑ το σκεφτομουν... και μονολογουσα τη παει να πει π.χ γραμμη Γιαννιωτη... εδω θελει θεσμικη ορολογια οπως παραδειγμα "Μαργαριτες"
Αρα εφοσον το πλαισιο εχει αυτα τα περιθωρια λογικο να υποθουν ετσι για να γινει πλεον σωστο και οχι κομπογιανιτικα μη προσβαλοντας το προηγουμενο...γιατι τα παλια χρονια τοχαν αυτο να λενε του ταδε...
Εφοσον εμφανιζετε περιγραμμα πλακος τοτε καταλαβαινουμε οτι ειναι περίγραμμα περιθωριου...
Σαφως η ιδανικοτερη φραση γιαυτο! 
Δεν χρειαζεται μορφωση για να το καταλαβει κανεις... και πρεπει να αλλαξη και να ονομαζετε ετσι οπως πρεπει! 
Μπραβο θεοφιλε και σε ομιλια με τους παλιους το ιδιο χαρακτηριστηκε σημερα. Το γνωριζαν το αντικειμενο...ποτε δεν μπηκαν στην διαδικασια αλλαγης διοτι δεν ηταν ιδιαιτερης σημασιας αλλα ομως πρεπει να γινει μια τοποθετηση σωστη!!! Προχωρατο γιατι ολα μπορουν να αλλαξουν το πεδιο εχει κενα... οσο γιαυτο που ειπατε οτι οι παλιοι μελετητες αναιρουσαν ο ενας τον αλλον λογικο μου φαινετε διοτι ολοι προσπαθουσαν για την δικη τους αποψη...βεβαια η πιο αριστοτερη τεκμηριωμενη παντα υπερισχυει...μεχρι να την καταριψη μια νεα με νεα τεκμηρια!!!
Tasos

Αριθμός μηνυμάτων : 1908
Ημερομηνία εγγραφής : 16/10/2017

Δημοσίευση από Th Την / Το Κυρ Ιουν 03, 2018 9:12 pm

Tasos έγραψε:Εγω το πρωι που τοδα πεταχτα διοτι επρεπε να φυγω...στο δρομο πηγαίνοντας ΦΕΑ το σκεφτομουν... και μονολογουσα τη παει να πει π.χ γραμμη Γιαννιωτη... εδω θελει θεσμικη ορολογια οπως παραδειγμα "Μαργαριτες"
Αρα εφοσον το πλαισιο εχει αυτα τα περιθωρια λογικο να υποθουν ετσι για να γινει πλεον σωστο και οχι κομπογιανιτικα μη προσβαλοντας το προηγουμενο...γιατι τα παλια χρονια τοχαν αυτο να λενε του ταδε...
Εφοσον εμφανιζετε περιγραμμα πλακος τοτε καταλαβαινουμε οτι ειναι περίγραμμα περιθωριου...
Σαφως η ιδανικοτερη φραση γιαυτο! 
Δεν χρειαζεται μορφωση για να το καταλαβει κανεις... και πρεπει να αλλαξη και να ονομαζετε ετσι οπως πρεπει! 
Μπραβο θεοφιλε και σε ομιλια με τους παλιους το ιδιο χαρακτηριστηκε σημερα. Το γνωριζαν το αντικειμενο...ποτε δεν μπηκαν στην διαδικασια αλλαγης διοτι δεν ηταν ιδιαιτερης σημασιας αλλα ομως πρεπει να γινει μια τοποθετηση σωστη!!! Προχωρατο γιατι ολα μπορουν να αλλαξουν το πεδιο εχει κενα... οσο γιαυτο που ειπατε οτι οι παλιοι μελετητες αναιρουσαν ο ενας τον αλλον λογικο μου φαινετε διοτι ολοι προσπαθουσαν για την δικη τους αποψη...βεβαια η πιο αριστοτερη τεκμηριωμενη παντα υπερισχυει...μεχρι να την καταριψη μια νεα με νεα τεκμηρια!!!
Πολύ καλή τοποθέτηση .... Εύγε κύριε, εύγε

Th

Δημοσίευση από Th Την / Το Τρι Ιουν 05, 2018 9:03 pm

Λοιπόν, τι. Βγάλαμε ως συμπέρασμα;;;

Προχωράω κανονικά με την πρόταση μετονομασίας των «Γραμμών Γιαννιώτη» σε «ΠΕΡΙΓΡΑΜΜΙΚΑ ΠΕΡΙΘΩΡΙΑ» ή όχι;;;

Δεν μάζεψα αρκετές γνώμες και πιο συγκεκριμένα τρεις... θα ήθελα κάποιες ακόμη...

Th

Δημοσίευση από SHH_Egeo Την / Το Τρι Ιουν 05, 2018 10:08 pm

Τρείς ή τέσσερις?
SHH_Egeo
Επόπτης
Επόπτης

Αριθμός μηνυμάτων : 1485
Ημερομηνία εγγραφής : 12/07/2017
Τόπος : Αθήνα

Δημοσίευση από Th Την / Το Τρι Ιουν 05, 2018 10:18 pm

Τι τρεις τι τέσσερις...

Εγω προτιμώ πολυκοσμία .. πόσοι ειμαστε 56, 57;; Θελω 1114 απόψεις!!!

Th

Δημοσίευση από SHH_Egeo Την / Το Τρι Ιουν 05, 2018 10:24 pm

Theosal έγραψε:Τι τρεις τι τέσσερις...

Εγω προτιμώ πολυκοσμία .. πόσοι ειμαστε 56, 57;; Θελω 1114 απόψεις!!!

Θα περιμένεις πολύ τότε.
Βολέψου με τους 5-6 που γράφουν...
Απο θεατές "που παρακολουθούν" χορτάσαμε
SHH_Egeo
Επόπτης
Επόπτης

Αριθμός μηνυμάτων : 1485
Ημερομηνία εγγραφής : 12/07/2017
Τόπος : Αθήνα

Δημοσίευση από Th Την / Το Τρι Ιουν 05, 2018 10:38 pm

Ναι αυτό είναι αλήθεια Νικόλα... μείναμε 4-5, άντε 6 που γράφουμε... όλο παρατηρητέ κρυψίνους έχουμε και .... θα το πιούμε και αυτο το πικρό ποτήρι, ελπίζω μόνον να είναι καλοκαιρινό....

Th

Δημοσίευση από Tasos Την / Το Σαβ Ιουν 09, 2018 3:09 pm

Tasos έγραψε:[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Να και το περιγραμμικο....
Tasos

Δημοσίευση από Tasos Την / Το Σαβ Ιουν 09, 2018 3:24 pm

Και μια θεωρια... του Τασου!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Η συσωρευση μελανης απο κεκλιμενο επιπεδο γλυφει και δημιουργει γραμμη... Περιγραμμικο Περιθωριο! Very Happy
Tasos

Δημοσίευση από Th Την / Το Σαβ Ιουν 09, 2018 4:07 pm

Τάσο το περιγραμμικό περιθώριο βρίσκεται περιμετρικά στις δύο πλάκες των 150..... Εσωτερικά μεταξύ των γραμματοσήμων, πολύ σπάνια φαίνεται αυτη η γραμμή. ΤΟ μόνο στίγμα της είναι κάποιες ακίδες σαν εκείνες που διακρίνονται και στα περιγραμμικά γραμματόσημα....
πχ εδώ βλέπεις ένα εσωτερικό στην 150άδα γραμματόσημο που στο πάνω δεξιό τμήμα του φαίνεται το διαχωριστικό (θα έπρεπε να φαίνεται σαν γραμμή) που είναι μια ακίδα. Η ακίδα εμφανίζεται άλλοτε κάθετα, άλλοτε οριζόντια, δεν υπάρχει κάποιος κανόνας και εικονίζει το κέντρο της απόστασης μεταξύ τεσσάρων γραμματοσήμων ....
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Ενώ το περιγραμμικό περιθώριο είναι αυτό που φαίνεται στην δική σου φωτό...!!!

Th

Δημοσίευση από Th Την / Το Σαβ Ιουν 09, 2018 4:10 pm

Στο δικό σου γραμματόσημο βλέπουμε το περιγραμμικός περιθώριο ενός δεξιά ακραίου γραμματοσήμου στο οποίο στο άνω άκρο της εξωτερικής γραμμής φαίνεται και η ακίδα που θα διαχώριζε αυτο το γραμματοσημο από το αμέσως πάνω από αυτό!!!

Th

Δημοσίευση από Tasos Την / Το Σαβ Ιουν 09, 2018 4:47 pm

Θα μπορουσε ομως λογω βαρυτητος και συσωρευσης μελανης αναμεσα στα κεκλιμενα πλακιδια να δημιουργηθει μια γραμμωση καλιστα με την πιεση ολης τις πλακας και οπως καταλαβαινεις το χαρτι να πιεζοταν και να ακουμπουσε στο ας το πουμε περιγραμικο εσωτερικα αναμεσα απο τα πλακιδια... για σκεψου το λιγο... με πρεσσα καναν σταμπο αρα το χαρτι πιεζοταν και η γωνιες των πλακιδιων ζουπαγαν το χαρτι...
Tasos

Δημοσίευση από Th Την / Το Σαβ Ιουν 09, 2018 8:41 pm

Τάσο οι εσωτερικές μεταξύ γραμματοσήμων γραμμές των περιωραμμικων περιθωρίων δεν ήταν τόσο ενεργά όσο οι περιμετρικες-εξωτερικες, Γι' αυτόν τον λογο και δεν διακρίνονται πάρα μόνον σε πολύ υπερμελανωμενα αντίτυπα. Τουτέστιν πολύ δύσκολα να πετύχεις τέτοια περιγράμματα. Από όλες τις ηλεκτρονικές δημοπρασίες Καραμητσος, Athens, Φαϊτατζής, Feldman, Corinphila κλπόσες τυπωμένες είδα ΠΈΤΥΧΑ μόνον ένα αντίτυπο με πολύ αχνές γραμμές που μόλις και ξεχώριζαν... οπότε μάλλον τζίφος, εκτός και αν έχεις πάλι καμία εξαίρεση του κανόνα που σου άφησε η γιαγιά σου....

Th

Ψαθωτό ασφράγιστο

Δημοσίευση από trifonas Την / Το Τετ Ιουν 13, 2018 9:23 am

Αγαπητοί φίλοι, το εικονιζόμενο τριαντάλεπτο ήρθε στα χέρια μου. Είναι ασφράγιστο με αρκετό μέρος της γόμας στο πίσω μέρος. Αυτό που το κάνει ενδιαφέρον είναι ο ισχυρισμός μου ότι έχει ψαθωτό βάθος. Θα μπορούσα να ορκιστώ ότι διέκρινα το ψάθωμα από την πρώτη στιγμή που το είδα αλλά όταν το εξέτασα καλά, πείστηκα για την ορθότητα της άποψης μου. Δέχομαι βέβαια ότι μπορεί να υπάρχουν αντιρρήσεις. Έκανα λοιπόν ένα πέρασμα της εικόνας του με κάποια φίλτρα. Νομίζω ότι και τα δύο δείχνουν το δικτυωτό μοτίβο. Βέβαια όπως είπα και πριν οι αντιρρήσεις είναι σεβαστές...

trifonas

Αριθμός μηνυμάτων : 18
Ημερομηνία εγγραφής : 20/07/2017

Δημοσίευση από Th Την / Το Τετ Ιουν 13, 2018 10:11 am

Δεν ήταν απαραίτητο να το αποδείξεις αφού έχει το αυταπόδεικτο.. 
Το ακόμη καλύτερο βέβαια είναι ότι είναι ασφραγιστο.

Πολύ καλή η προσπάθεια του 3D ανάγλυφου.. 

Αλήθεια πόσο το πληρωσες;;

Th

Δημοσίευση από trifonas Την / Το Τετ Ιουν 13, 2018 10:17 am

Το πήρα από το Βλαστό στο eBay. Δεν αναφερόταν τίποτε για το ψάθωμα και η τιμή ήταν πολύ χαμηλά μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο (γύρω στα 10 ευρώ). Τελικά απ' ότι φαίνεται κάποιος άλλος είχε προσέξει το ψάθωμα και στο τελευταίο δευτερόλεπτο η τιμή εκτινάχθηκε γύρω στα 50 ευρώ.

trifonas

Αριθμός μηνυμάτων : 18
Ημερομηνία εγγραφής : 20/07/2017

Δημοσίευση από Παναγιώτης Ρασσιάς Την / Το Τετ Ιουν 13, 2018 10:44 am

trifonas έγραψε:η τιμή εκτινάχθηκε γύρω στα 50 ευρώ.

Συγνώμη αγαπητέ μου trifonas αλλά ειναι ο ορισμός της φράσης ''πέτυχες διάνα'' !
Ασφαλώς η γνώση και παρατηρητικότητά σου,αλλά και η αβλεψία ή έλλειψη μελέτης απο την πλευρά του πωλητη σε έκανε κάτοχο μιας σπανιότητας με μόνο έξοδο το παραπάνω.
Δεν θυμαμαι να έχω δει σε συλλογές ή σε δημοπρασίες ασφράγιστο ψαθωτό....
Παναγιώτης Ρασσιάς

Αριθμός μηνυμάτων : 1417
Ημερομηνία εγγραφής : 11/07/2017

Δημοσίευση από Th Την / Το Τετ Ιουν 13, 2018 12:05 pm

Και εγώ όσο δούλεψα πάνω στην έκδοση αυτή δεν έχω δει ασφραγιστο Γι' αυτό και η απορία.μου για την τιμή του. Πράγματι αξιοπερίεργο για τον Βλαστό, μάλλον τον Σταρένιο να μην το πρόσεξε.... ΑΛΛΆ γενικότερα οι τιμές του εκτός ειδικών περιπτώσεων που είναι πασιφανεις είναι χαμηλότερες των κανονικών.... πολύ καλή αγορά !! Δεν το πρόσεξα ούτε εγώ αν και το είδα, μπραβο

Th

Δημοσίευση από Th Την / Το Δευ Ιουλ 16, 2018 11:03 pm

Και επιτέλους αυτό που πηγαίνει;;;

Στα παρισινά ή στα Αθηναϊκά;;

Th

Σελίδα 12 από 13 Επιστροφή  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης