Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Η αξίες των 30λ. & 60λ.

+20
giovanoukos
νικος
stelios proedrou
Tasos
costasirun
Elboiteu
USGreek
mkenzy1
Valeroi
Midili
Νίκος Καρνιαουτάκης
trifonas
Theosal
heretic77
Νίκος Βαρουξής
heraldic40
Admin
Varg83
Παναγιώτης Ρασσιάς
SHH_Egeo
24 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 21 ... 29  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 13 από 29]

241Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 13 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τρι Νοε 13, 2018 10:26 pm

Theosal

Theosal

Δυο λόγια για το εν λόγω γραμματοσημο και τα τελευταία, γιατί θεωρώ ότι τράβηξε πολύ και χωρίς λόγο ίσως....

Σε όλα τα παραπάνω θα πρέπει να συνυπολογίσουμε και την ποιότητα του χαρτιού. Το χαρτί είναι τραχύ και καμίας σχέσης με το χαρτί των παρισινών!!

Μάλλον όλα τα άλλα στοιχεία να περιττεύουν όταν έχουμε τον παράγοντα χαρτί ή έστω εν μέρει τουλάχιστον.

Ίσως τα στοιχεία που παρατίθενται να έχουν σχέση με την παλιά φωτογραφία και τα πρώτα στοιχεία που είχα παραθέσει....

Δεν θέλω να πείσω κανέναν, εγώ αυτά τα στοιχεία που έχω στα χέρια μου κρατάω και τα παρέθεσα εδώ προς γνώσιν και ανάγνωση, οποίος θελει μπορεί να τα καταρρίψει ή να τα αποδεχθεί....



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Theosal στις Τετ Νοε 14, 2018 6:39 am, 1 φορά

242Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 13 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τρι Νοε 13, 2018 11:21 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Καταρχήν σε αυτο το σημείο να σου πω ακόμα ένα μπράβο για το πολυ ενδιαφέρον γραμματόσημο που μας ανέβασες.Η ιδαιτερότητά του είναι μεγάλη,όση και η ενασχόληση,τουλάχιστον απο πλευράς μου,αλλά και ότι πήραν μέρος έξι χρήστες και είπαν την άποψή τους !

Τώρα,υπό τα νέα στοιχεία που μας έφερες προχθές,το Σάββατο,τα οποία έχουν και την αίγλη και του Αρβανιτίδη,κύριου ελεγκτή των lot των ΜΚΕ του οίκου Καραμήτσου,αλλά παράλληλα και μελετητή με πλήθος άρθρων στη Φιλοτέλεια,παντα στο ΜΚΕ πεδίο,οι γνώμες εμπλουτίζονται ακόμα περισσότερο,και κυρίως με ένα παράγοντα καθοριστικό:
το χαρτί

Τώρα λοιπόν,Νοέμβριος,και με τα νέα στοιχέια,κυρίως τα δικά σου,καθώς έχεις κάνει εξέταση στο χέρι*,το πλεόν σημαντικό για μια αναγνώριση ΜΚΕ,εγώ απο πλεύράς μου ,και ασφαλώς έχοντας γνώση των διατριβών και της ενασχόλησής σου με το πεδίο των 30λ Αθηναϊκής έκδοσης,θεωρώ ότι:

εχουμε μια σπάνια περίπτωση,με χαρακτηριστικά σαφώς Παρισινής έκδοσης,αλλά το χαρτί όπως αναδείχτηκε απο σένα ,συνεπικουρούμενος και απο τον Αρβανιτίδη,είναι ισχυρό ατου για να δεχτώ αυτη τη θέση.

Ασφαλώς οι ΜΚΕ είναι διαχρονικά τα πιο ενδιαφέρον γραμματόσημα του κόσμου και ποτέ δεν σταματούν οι εκπλήξεις όταν τα μελετάς.

* οταν γίνετe εξέταση απο το net σε μια ΜΚΕ εγώ προσωπικά είμαι σίγουρος κατα προσέγγιση,σε μια εύκολη περίπτωση[οχι ασφαλώς απο τις ακλονητές περιπτώσεις[] στο 80%,όμως σε δύσκολες περίπτωσεις εκεί τα πράγματα γίνονται πολυ δύσκολα και δεν μπορει να υπερβαίνει το 50%
Αρα καμιά σύγκριση στα να εξετάσης μια ΜΚΕ ''στο χέρι''

243Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 13 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τετ Νοε 14, 2018 9:59 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Χθες έγραψα πως το χαρτί θα ήταν το κριτήριο που μας κάνει να αμφιβάλουμε για το αν είναι Παρισινό και απο τη στιγμή που μελετητές το εξέτασαν δια χειρός και αποφανθηκαν πως έχει χαρακτηριστικά Αθηναικής έκδοσης,τοτε δεν μπορεί κάποιος να μη συνταχτεί με αυτη τη πραγματικότητα

Πριν αλεκτωρ λαλησει,όχι τρείς,ούτε μία,μαιηλ απο τον Ν.Καρνιαουτάκη,που το μεταφέρω αυτούσιο,με τις δικές του υπογραμμίσεις :

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Εγω το μόνο που έχω να προσθέσω είναι πως την Κυριακή,ενω έκανα την έρευνά μου σε πολλά επίπεδα,δεν κοίταξα καθόλου στο αυτονόητο,στη ''Βίβλο'' της μεγάλης κεφαλής ,την Μελέτη 1933.....

244Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 13 Empty για μεταφορα Τρι Μάης 14, 2019 12:22 am

mkenzy1

mkenzy1

τις παρατηρησεις παρακαλω σε αυτα τα 60λεπτα?


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

245Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 13 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τρι Μάης 14, 2019 9:41 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Αγαπητέ φίλε εδω έχουμε δύο 60λ που ανήκουν στις Αθηναίκές εκδόσεις 1876-1877.Αυτο ειναι ευκολο να διαπιστωθει απο το χρώμα του χαρτιού,ειναι υποκίτρινο,ενω στα Παρισνής εκδοσης ,λευκο και καλής ποιότητας.Απο κει και πέρα εδω έχουμε και πιο μελανωμένη και γενικώς μια βαρια εκτυπωση,λευκα στιγματα στο βάθος μεταλλίου,οι γραμμές σκίασης ενώνονται στο μαγουλο μεταξύ τους,γωνίες που οι τελείες ανάμεσα στις κυματοειδής γραμμές ενωνονται μεταξύ τους,τρια ακομα χαρακτηριστικά.
Η διαφορά μεταξύ τους ειναι πως το επανω ειναι το σκοτεινο πράσινο-dark green και το κατω το βαθύ πράσινοι,deep green και εχουν διαφορα σαν νούμερα στους καταλόγους.

246Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 13 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τρι Μάης 14, 2019 9:45 pm

Νίκος Καρνιαουτάκης

Νίκος Καρνιαουτάκης

Eγώ πάντως δεν έχω κανένα Παρισινό 60λ σε λευκό χαρτί.

Razz

https://xartomoutro.wordpress.com/

247Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 13 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τρι Μάης 14, 2019 9:56 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Ναι,ας πούμε τη φραση  λευκό χαρτί κάτι σαν ''ποιητική αδεία''για να καταδείξω στο φίλο μας τη διαφορά με το δικα του που ειναι σε υποκίτρινο.
Το χαρτι των Παρισινών εκδόσεων στη σωστη του απόδοση ειναι σταχτοπρασινωπό,λεπτό και άριστης ποιότητας.

248Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 13 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τρι Μάης 14, 2019 10:00 pm

Νίκος Καρνιαουτάκης

Νίκος Καρνιαουτάκης

Το "σταχτοπρασινωπό" θα το καταλάβαινε καλύτερα. Αν του λες λευκό θα φαντάζεται ... λευκό, κάτι σαν τον τοίχο απέναντι, ας πούμε...

https://xartomoutro.wordpress.com/

249Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 13 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τρι Μάης 14, 2019 10:21 pm

mkenzy1

mkenzy1

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Παναγιώτης Ρασσιάς έγραψε:Αγαπητέ φίλε εδω έχουμε δύο 60λ που ανήκουν στις Αθηναίκές εκδόσεις 1876-1877.Αυτο ειναι ευκολο να διαπιστωθει απο το χρώμα του χαρτιού,ειναι υποκίτρινο,ενω στα Παρισνής εκδοσης ,λευκο και καλής ποιότητας.Απο κει και πέρα εδω έχουμε και πιο μελανωμένη και γενικώς μια βαρια εκτυπωση,λευκα στιγματα στο βάθος μεταλλίου,οι γραμμές σκίασης ενώνονται στο μαγουλο μεταξύ τους,γωνίες που οι τελείες ανάμεσα στις κυματοειδής γραμμές ενωνονται μεταξύ τους,τρια ακομα χαρακτηριστικά.
Η διαφορά μεταξύ τους ειναι πως το επανω ειναι το σκοτεινο πράσινο-dark green και το κατω το βαθύ πράσινοι,deep green και εχουν διαφορα σαν νούμερα στους καταλόγους.
ευχαριστω φιλε παναγιωτη για την λεπτομερη αναλυση,θα ηθελα να μου πεις για τα σημεια που δειχνω αν ειναι σφαλματα η αλλοιωσεις κ κατα ποσο αυτα επηρεαζουν την αξια τους

250Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 13 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τρι Μάης 14, 2019 11:03 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Οχι αυτη η αξία έχει μονο ένα σφαλμα πλάκας,αναλυτικά αναφέρετε εδω
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
κατι άλλο δεν υπαρχει,όσο αφορα αυτο πεδίο,σίγουρα μπορει στο μέλλον να αποκαλυφθεί απο τους μελετητές και καποιο ακόμα.
Αυτα που σημειώνεις ειναι σημάδια που οφείλονται στη υπερμελάνωση.

251Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 13 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τετ Μάης 15, 2019 11:46 am

mkenzy1

mkenzy1

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
καλημερα στη παρεα την καλη.σας ανεβασα δυο σφαλματα εκτυπωσης? πλακας? κατι αλο? εσεις θα μου πειτε. παρακατω ανεαζω και καποια αλα 30λεπτα μου,και περιμενω τις παρατηρησεις σας.ευχαριστω για τον χρονο σας

252Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 13 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τετ Μάης 15, 2019 11:48 am

mkenzy1

mkenzy1

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

253Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 13 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τετ Μάης 15, 2019 11:50 am

mkenzy1

mkenzy1

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
και αυτα

254Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 13 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Πεμ Μάης 16, 2019 12:19 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Αν και μαζί μας ειναι μελετητής που η διατριβή του πάνω σε αυτη τη αξία δημοσιεύεται στο περιοδικό Φιλοτέλεια,θα τον προλάβω και θα παρατηρήσω πως τα παραπανω γραμμ,εκτός απο μια περίπτωση δεν φαίνονται πως φέρουν κάποιο απο τα ήδη γνωστα ή καποιο άλλο που δεν έχει καταγραφεί μεχρι τώρα.Μιλάω για τα σφάλματα πλάκας,ψθορές τις εκτυπωτικής πλάκας,που προέκυψαν απο τη χρήση των χρόνων,ή ακόμα και ατέλειες στη χάραξη/συναρμολόγηση στη πρώιμη χρονικη στιγμη της δημιουργίας τους.
Οσο αφορα τα εκτυπωτικά σφάλματα,εδω πρέπει να έχουμε μια σοβαρη αλλοίωση της εικόνας και αυτές συνήθως ειναι οι υπερμετρα μελανωμένες,ή ακόμα καλύτερα οι διπλές εκτυπώσεις της παραστασης.Στα παραπανω υπαρχει μια ενδιαφέρουσα περίπτωση,οχι σε βαθμο σπανιότητας,το τελευταιο αριστερα ,όπως μας τα παρουσιάζεις.
Οπωσδήποτε κανενα,μα κανένα ΜΚΕ γραμματόσημο δεν ειναι ίδιο με το άλλο,θα έχει μια διαφορά το ένα με το άλλο,μπορει του 1% αλλα και να είναι και 50% διαφορετικό,και ας ειναι και διπλα δίπλα στο φύλλο[πχ 60λ Αθηναίκή εκδοση,θέσεις 131-141,το ένα λίγο περισσότερο μελανωμένο απο τα άλλα διπλανά του,αλλα το 141,έχει την κατω πλευρά του κατεστραμμένη,μεχρι την επιγραφή και εχει ακόμα μεγαλύτερο μελανωμα καθως ειναι άκρη δύο πλευρών]

Το γραμμ.που ξεχωρισα.ειναι αυτο που και εσυ έχεις παρατηρήσει και μπραβο σου,το πρώτο αριστερα,με το φαινομενικό σπασιμο στο πλαίσιο,εδω ειμαστε να αρχίσουμε να κοιταμε τα 30λ της συλλογής μας μήπβς το διασταυρώσουμε,που σε αυτη τη περίπτωση θα έχουμε ένα μη κατεγραμμένο σφαλμα πλάκας.

255Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 13 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Πεμ Μάης 16, 2019 12:43 pm

Theosal

Theosal

Καλημέρα σας, εχθές δεν είχα τον χρόνο να μπω στο φόρουμ και να απαντήσω, αλλά μετά την απάντηση του Πάνου, θα κάνω και εγώ κάποιες μικροπαρατηρήσεις.

Η αλήθεια είναι ότι η έκδοση αυτή φαίνεται λίγο παρεξηγημένη, αφού κανένας μέχρι σήμερα δεν έχει ασχοληθεί σοβαρά, με πιθανότερη αιτία την έλλειψη αριθμών ελέγχου που βοηθούν τόσο πολύ στην κατάταξή τους στο φύλλο (ή πλάκα κατά πολλούς), εκτός ίσως του υποφαινόμενου. Παρατηρήσεις σε αρκετές εκατοντάδες, ίσως και χιλιάδες Αθηναϊκά 30λεπτα, είτε στην κατοχή μου είτε από φωτογραφίες, δίνουν συνέχεια νέα στοιχεία για την εκτύπωση, τα πιθανά σφάλματα, αλλά και τις κακοτεχνίες είτε των εργατών (υπερμελανώσεις) είτε οφειλόμενες στην κακομεταχείριση των πλακών από αυτούς (σφάλματα πλάκας).

Έτσι έχουμε πολλές φορές σπασμένα εξωτερικά περιθώρια, σπασμένο εσωτερικό πλαίσιο, κακοτεχνίες εκτύπωσης στις γωνίες με τις κυματοειδείς γραμμές και τις στιγμές, στα ανθέμια, αλλά και στον κύκλο των μαργαριτών και τις επιγραφές. Έτσι, πχ στις επιγραφές φαίνονται μέρη των γραμμάτων και των αριθμών, αλλά ξέρουμε ότι αυτό οφείλεται στην υπερμελάνωση, γιατί στην αμέσως επόμενη έκδοσης των μπλε 30λέπτων αυτά τα "σφάλματα" εκλείπουν... άρα δεν πρόκειται για σφάλματα αλλά για άλλους εξωγενείς παράγοντες.

Τώρα, στα 30λεπτα που εξέθεσες εδώ, παρατηρώ δύο μόνο πιο σημαντικά, πρώτο αυτό με το σπασμένο και μετατοπισμένο εξωτερικό περιθώριο που είναι αρκετά έως πολύ περίεργο, αλλά δεν το έχω ξανασυναντήσει μέχρι σήμερα (έχω δει προσωπικά πάνω από 2000 καφέ 30λεπτα συνολικά και κατέχω πάνω από 500), οπότε θα πρέπει να ερευνηθεί περαιτέρω, και το βάζω στη λίστα προς διερεύνηση, αφού έχω εντοπίσει και άλλα περίεργα σφάλματα που δεν είχα καταγράψει στην έρευνα-μελέτη-άρθρο που έγραψα, και δεύτερο, αυτό με την περίεργη στικτή σκίαση παρειάς, το οποίο θα σε παρακαλούσα να το σκανάρεις με καλύτερη ανάλυση και να το ξαναβάλεις... Αυτό είναι ακόμη πιο περίεργο από το πρώτο. Δεν μου έχει τύχει να δω κάτι παραπλήσιο.

Θα ήταν ευχής έργο αν θα μπορούσες να μου στείλεις τα σκαναρίσματα στο προσωπικό μου email για να τα δω σε υψηλή ανάλυση.

Αυτά τα ολίγα και θα ήθελα να μην θεωρηθώ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟΣ στα 30λεπτα, απλά μετά από όχληση ασχολήθηκα με αυτά και έμαθα κάποια περισσότερα πράγματα, αλλά θα είμαι πάντα διαθέσιμος για να βοηθήσω.

256Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 13 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Πεμ Μάης 16, 2019 1:08 pm

mkenzy1

mkenzy1

δυστηχως δεν εχω σκανερ ακομη,οποτε ανεβαζω μια αλη φωτο του, σαφως καλυτερη για αναλυση,με το χρωμα του ομως πιο αφυσικο.[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

257Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 13 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Πεμ Μάης 16, 2019 1:39 pm

Theosal

Theosal

mkenzy1 έγραψε:δυστηχως δεν εχω σκανερ ακομη,οποτε ανεβαζω μια αλη φωτο του, σαφως καλυτερη για αναλυση,με το χρωμα του ομως πιο αφυσικο.
Βλέποντας και παρατηρώντας τώρα καλύτερα το γραμματόσημο, αυτές οι στιγμές που φαίνονται στις γραμμές σκίασης είναι συγκεντρώσεις (ή κηλίδες όπως αλλιώς θα το λέγαμε) χρώματος που οφείλονται στον διαλύτη του χρώματος αυτού (πιθανότερο κάποιο έλαιο - λινέλαιο) και την κακή διάλυση (λόγω ανακατέματος) του χρώματος - εξ ού και στο μετάλλιο υπάρχουν αυτές οι ακανόνιστες λευκές περιοχές και όχι η παρουσία στικτού μεταλλίου όπως στις υπόλοιπες αξίες των άλλων εκδόσεων. Οπότε δεν βλέπω να υπάρχει κάτι το μεμπτό παρά μόνον υπερμελάνωση ή και κηλίδωση λόγω της πρώτης στα λευκά μέρη του γραμματοσήμου και περισσότερο στις αιχμές των γραμμών σκίασης ή ανάμεσα σε αυτές.

Ιδού μερικά παραδείγματα, όπου διακρίνονται κηλίδες ή τοπικές υπερμελανώσεις στις και ανάμεσα στις γραμμές σκίασης παρειάς...
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

258Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 13 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Πεμ Μάης 16, 2019 1:55 pm

Theosal

Theosal

Αν επίσης παρατηρήσουμε θα δούμε ότι το δικό σου γραμματόσημο προέρχεται από την πάνω πλευρά του φύλλου (δες την γραμμή εξωτερικού περιθωρίου του φύλλου),  ενώ το πρώτο από τα δικά μου είναι από την θέση 150 του φύλλου (αριστερού ή δεξιού δεν είναι γνωστό) αφού η γραμμή του εξωτερικού περιθωρίου του φύλλου βρίσκεται δεξιά και στρέφεται προς τα αριστερά στη γωνία.... ενώ τα άλλα δύο προέρχονται από τις εσωτερικές θέσεις (με το δεύτερο από τη θέση 53 του φύλλου).

259Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 13 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Πεμ Ιουν 13, 2019 11:42 am

mkenzy1

mkenzy1

εδω ολα καλα?
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

260Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 13 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Παρ Ιουν 21, 2019 9:36 am

USGreek

USGreek

Και κάτι που με απασχολεί καιρό. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα να ξεχωρίσω Παρισινό του 1876.
Εδώ όμως έχω ένα 60λεπτο που μοιάζει για Παρισινό αλλά έχει ένα πολύ περίεργο χαρακτηριστικό των Αθηναϊκών εκδόσεων - είναι τυπωμένο σε πολύ λεπτό χαρτί, κάτι που μόνο στο Αθηναϊκό υπάρχει στον κατάλογο. Επίσης το μούσι του, αν και καθαρά διακεκομμένο, έχει μακρύτερες γραμμές από αυτό των Παρισινών. Η φωτογραφία είναι με ελαφρό back-light.

Καμία ιδέα;

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 13 από 29]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 21 ... 29  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης