Σφραγίδα πρώτου τύπου,στικτή ,ρoμβοειδής

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

Απ: Σφραγίδα πρώτου τύπου,στικτή ,ρoμβοειδής

Δημοσίευση από Theosal Την / Το Τρι Δεκ 04, 2018 11:24 am

Ερώτηση:

Γνωρίζουμε ότι ο αρ. του Τ.Γ. της Κέρκυρας είναι ο 106. Υπάρχει κάποια στιγμή στην καταγεγραμμένη ιστορία της σφραγίδας τύπου Ι, κατά την οποία το στοιχείο "1" "έσπασε" ή χάλασε; Η ερώτηση τίθεται διότι έχω πολύ πρόσφατα δει δύο δείγματα, το ένα σε 20λεπτο του '62-'67 (ενός φίλου) και σε 80λεπτο (δικό μου) της ίδιας περιόδου στα οποία το "1" ή  δεν φαίνεται καθόλου, άρα δεν τυπώθηκε, ή φαίνεται μόνον το πάνω και κάτω μέρος του χωρίς την κάθετη γραμμή, οπότε και μοιάζει πολύ με τις στιγμές της ίδιας της σφραγίδας.... ΔΙΝΟΝΤΑΣ και στις δύο περιπτώσεις την εντύπωση ότι πρόκειται για σφραγίδα Κιμώλου (αρ. "90") που είναι γνωστό ότι δεν δημιουργήθηκε ποτέ (όπως διαπιστώθηκε μετά που έρευνα στο Ταχυδρομικό Μουσείο Αθηνών, όπου σε μια επιστολή του διευθυντή του ΤΓ της Κιμώλου στην οποία θέτει το ερώτημα της απουσίας σφραγίδας του γραφείου, πήρε την απάντηση ότι δεν δημιουργήθηκε ποτέ όποτε δεν υπήρξε ποτέ)....

Όποιος γνωρίζει κάτι ας με ενημερώσει γιατί κόντεψα να πέσω θύμα μεγάλης απάτης στην περίπτωση ενός 5λέπτου της προαναφερθείσης περιόδου...
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.][Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Theosal

Αριθμός μηνυμάτων : 1575
Ημερομηνία εγγραφής : 24/08/2017
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση από Theosal Την / Το Κυρ Δεκ 16, 2018 9:39 pm

Να λοιπόν και μια από τις πιο σπάνιες στικτές σφραγίδες σε ένα όμως κατά τα άλλα κατεστραμμένο γραμματόσημο 80λεπτο του 1862-1867. Η σφραγίδα ΓΑΛΑΖΙΟΝ (ΜΟΛΔΑΥΪΑ) αρ. 100

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Theosal

Δημοσίευση από νικος Την / Το Κυρ Δεκ 16, 2018 9:55 pm

Γιατί το λες Theosal κατεστραμμμένο; Επειδή είναι κομμένο στη μία πλευρά; Και η σπάνια σφραγίδα δεν του προσθέτει αξία;

νικος

Αριθμός μηνυμάτων : 112
Ημερομηνία εγγραφής : 19/10/2018
Τόπος : Βόλος

Δημοσίευση από Theosal Την / Το Κυρ Δεκ 16, 2018 9:57 pm

νικος έγραψε:Γιατί το λες Theosal κατεστραμμμένο; Επειδή είναι κομμένο στη μία πλευρά; Και η σπάνια σφραγίδα δεν του προσθέτει αξία;
Το γραμματόσημο όπως και να το κάνεις είναι κατεστραμμένο, αλλά η σφραγίδα προσθέτει ΥΠΕΡΑΞΙΑ στο γραμματόσημο!!!
Theosal

Δημοσίευση από Παναγιώτης Ρασσιάς Την / Το Κυρ Δεκ 16, 2018 10:34 pm

Ας πάρω και εγώ τελικά θέση σε αυτές τις περιπτώσεις....
Και λέω τελικά γιατι στη ανάρτηαη της 4/12 δεν έκφέρω γνώμη ,καθώς είχε προηγηθει εκτενής συζήτηση στοι fb,που η γνώμη μου επιβεβαιώθηκε απο τον γνωστο expert Γαληνό.Αυτη ήταν πως στο 20λ η σφρ.ήταν ''106'' και όχι η 90 που πίστευε ο κάτοχός και τελικά αυτο συνέβη γιατι το ψηφίο ''1'' δεν αποτυπώθηκε λόγω ότι υπήρχε και άλλο γραμμ.δίπλα,όταν αποκολλήθηκαν απο το φάκελλο έμεινε στο ένα γραμμ.το ΄ψηφίο ''1'' και στο παραπάνω 20λ τα υπόλοιπα δύο ψηφίο ''06''.Εδώ όμως υπάρχει και το ανάποδο της υπόθεσης ,οπότε εύκολα έγινε το μπέρδεμα...
Ετσι και στο έτερο γραμμ.και πάλι η σφργ.είναι η ''106'' απλά εδώ δεν έχει εκτυπωθει σψστα το '1''
Κια πάμε στο σημερινό 80λ.
Πάντα βοηθάει η προέλευση της περίπτωσης,αν πχ αγοράστηκε απο σωστο έμπορο και ασφαλώς η τιμή,αν βρέθηκε τυχαία,αλλά απο πού,ή και σε ποιόν άνηκε πρώτα,κτλ.
Η γνώμη μου είναι πως και εδώ και πάλι είναι η ''106'',απλά το ''6'' έχει εκυπωθει πλημμελώς,μια μελέτη μέσω σύγκρισης με 6αρια οποιαδήποτε ταχ.γραφείων με αυτο στη σύνθεσή τους θα φανεί ....ή μπορεί και να μείνει έτσι σαν μια υποθετική περίπτωση ,που όμως δεν θα μπορει κανεις να ισχυριστει πως είναι η ''100'' με το ''χέρι στη φωτιά''
Ασε που ξεχναμε και κάτι πολύ σπουδαίο;
από μνήμης δεν θυμάμαι ''100'' ή δίκυκλη Γαλάζιο Μολδαβία σε μαύρο,όλες οι περιπτώσεις που φέρνω στο μυαλό μου είναι μπλέ μελανιού...
Παναγιώτης Ρασσιάς

Αριθμός μηνυμάτων : 1531
Ημερομηνία εγγραφής : 11/07/2017
Τόπος : Αθήνα/Υμηττός

Δημοσίευση από Theosal Την / Το Κυρ Δεκ 16, 2018 11:27 pm

Θα ξεκινήσω τις παρατηρήσεις μου, από την αμφισβήτηση της ανάρτησής μου και θα πω ότι υπάρχει κάποια πιθανότητα να μην είναι αυτό που λέω, ΑΛΛΑ ....
Ευτυχώς υπάρχουν πάρα πολλές σφραγίδες της Κέρκυρας Ιου τύπου. Όσο και να κοίταξα και να παρατήρησα, η καμπύλη που κλείνει τον κάτω (και μοναδικό) κύκλο του αριθμού "6¨είναι πάντα τόσο παχιά, ώστε να αφήνει το στίγμα της και να μην αμφισβητείται (όχι 100%) ότι πρόκειται για το "6" και όχι για το "0" 'η το "9" η και ότι άλλο δεν μπορώ να σκεφτώ....
Ιδού μερικά δείγματα αυτού που αναφέρω πιο πάνω... και μάλιστα όταν υπάρχει αρκετή μελάνη τότε ο κύκλος αγγίζει την άνω ανοικτή καμπύλη του αριθμού και "μπορεί" να μπερδευτεί με το "8"
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.][Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Στην περίπτωσή μας, το δεύτερο "0" είναι τόσο όμοιο με το πρώτο, αλλά ελαφρά πιο αχνοτυπωμένο, που δεν θα μπορούσε και δεν θα επέτρεπε να είναι κάτι άλλο από "0", εκτός αν πρόκειται για "Ο".

Όσο για το χρώμα, το γαλάζιο, ή το αχνό μπλε, ξέρουμε ότι η μελάνη μαύρου χρώματος όταν αραιωθεί αρκετά (και αν δεν το έχετε κάνει, δοκιμάστε το με μαύρη μελάνη σφραγίδων) ακόμη και σήμερα που τα χρώματα είναι συνθετικά, αρχίζει και μπλεϊζει!!!! Μην με περνατε για τρελό, έχω βάλει τόσες σφραγίδες τα τελευταία 24 χρόνια της ζωής μου που το ξέρω πολύ καλά!!!!

Πάνο, ποτέ μην λες ΠΟΤΕ και όλα ανατρέπονται και όλα επιτρέπονται σε έναν χώρο πολύ πλατύ... Και προπάντων μην αμφισβητείς συνέχεια αυτά που μπορεί οι άλλοι να προσπαθούν να μάθουν ή και γνωρίζουν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο!!!!! [αν θέλεις το σβήνεις, συνηθίζεται άλλωστε, αλλά πρέπει να το διαβάσεις πολύ καλά για να σταματήσεις αυτό που γινόταν και παλιότερα....]
Theosal

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης