Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic

+14
heretic77
Tasos
Νίκος Βαρουξής
Elboiteu
costasirun
Νίκος Καρνιαουτάκης
salonico
USGreek
italos1982
heraldic40
Παναγιώτης Ρασσιάς
Theosal
Varg83
SHH_Egeo
18 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 8]

76Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic - Σελίδα 5 Empty Απ: Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic Δευ Δεκ 02, 2019 5:21 pm

costasirun

costasirun

Alissafi;[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

77Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic - Σελίδα 5 Empty Απ: Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic Κυρ Ιαν 12, 2020 9:55 pm

costasirun

costasirun

Ενα πλαστό 30 λεπτο της συλλογής μου το οποίο πολύ σωστά αναγνώρισε και επεξήγησε ο φίλος Τάσος:

"Εχει στο κεφαλοδεσμο 11 αντι 10 γραμμες, στον πετάσσο η εσωτερικες γραμμες λιγοτερες....στον αυχενα σχηματιζετε λευκη γραμμη που δεν κολανε η γραμμες αυχενος...και φυσικα η γραμμες του barre στην αριστερη γωνια δεν υφιστατε....στρογγυλο Π κατω επιγραφης....και το Γ επανβ επιγραφης κυρτο προς τα πανω...."



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

78Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic - Σελίδα 5 Empty Απ: Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic Κυρ Ιαν 12, 2020 11:14 pm

Νίκος Καρνιαουτάκης

Νίκος Καρνιαουτάκης

Πλαστό του Fournier, σφραγισμένο με τη γνωστή πλαστή σφραγίδα ΡΓΟΣΤΟΛΙΟΝ 3 ΙΟΥΛ. 77

https://xartomoutro.wordpress.com/

79Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic - Σελίδα 5 Empty Απ: Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic Παρ Ιαν 24, 2020 11:34 am

USGreek

USGreek

Alisaffi type “B”. Ευχαριστώ τον φίλο SHH_Egeo για την έρευνα σε αυτή τη ΜΚΕ.


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

80Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic - Σελίδα 5 Empty Απ: Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic Παρ Ιαν 24, 2020 1:14 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Κα να σημειώσουμε εδώ το εξαιρετικό ''0'' του πλαστογράφου,αλλά και το αρκετά καλό ''2'' ,στους ΑΕ,στη ίδια απόχρωση του γραμμ.Σε καποια καλύτερης εμφάνισης γραμμ.και με τέτοιας ποιότητας ΑΕ τα alisafi γίνονται πραγματικά επικίνδυνα....

81Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic - Σελίδα 5 Empty Απ: Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic Παρ Ιαν 24, 2020 1:24 pm

Νίκος Καρνιαουτάκης

Νίκος Καρνιαουτάκης

Ανήκει στο κλισε 1 της τετράδας (τυπώνονταν σε μπλοκς των 4ων οι συγκεκριμένοι τύποι).
Οι ΑΕ πιθανότατα εφαρμόστηκαν από τον Fournier, αργότερα.

https://xartomoutro.wordpress.com/

82Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic - Σελίδα 5 Empty Απ: Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic Παρ Ιαν 24, 2020 1:28 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Να προσθέσουμε εδώ οτι ο Ure στην μελέτη του αναφέρει οτι ο συγκεκριμένος τύπος πλαστών υπάρχει με αριθμούς ελέγχου και χωρίς και κατα πάσα πιθανότητα οι αριθμοί προστέθηκαν αργότερα οταν ο Fournier πωλούσε τα συγκεκριμένα πλαστά

83Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic - Σελίδα 5 Empty Απ: Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic Παρ Ιαν 24, 2020 1:30 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Νίκος Καρνιαουτάκης έγραψε:Ανήκει στο κλισε 1 της τετράδας (τυπώνονταν σε μπλοκς των 4ων οι συγκεκριμένοι τύποι).

Πολύ σωστά

84Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic - Σελίδα 5 Empty Απ: Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic Παρ Ιαν 24, 2020 5:17 pm

heretic77

heretic77

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αυτο τωρα θα αναγνωριζε καποιος οτι ειναι πλαστο αν δε του το λεγαν? Εγω παντως οχι...
Ελπιζω μονο να μην εχω πολλα τετοια στη συλλογη

85Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic - Σελίδα 5 Empty Απ: Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic Παρ Ιαν 24, 2020 5:45 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Αγαπητέ Δημτρη δεν ξερω αν ειναι πλαστό  θελει ψαξιμο αλλα ο συγκεκριμμένος οικος κάνει πάρα πολλα λάθη.Το πιο κάτω που παρουσιάζεται ως πλαστό ειναι 100% γνήσιο
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

86Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic - Σελίδα 5 Empty Απ: Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic Παρ Ιαν 24, 2020 5:59 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

heretic77 έγραψε:[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αυτο τωρα θα αναγνωριζε καποιος οτι ειναι πλαστο αν δε του το λεγαν? Εγω παντως οχι...
Ελπιζω μονο να μην εχω πολλα τετοια στη συλλογη


Ρε συ μηπως ο τύπος θελει να μεταμορφώσει ενα γραμμ του 2 ευρω σε ένα των 10 ή και παραπάνω?
Δηλ.το παρουσιάζει σαν πλαστό,γιατι κατα τη γνώμη μου δεν φαινεται για τέτοιο ,για αποκόμιση μεγαλυτερου κερδους απο σαν γνήσιο....

87Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic - Σελίδα 5 Empty Απ: Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic Παρ Ιαν 24, 2020 6:02 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Σωστα Πάνο και την σφραγίδα την βλέπω γνησια

88Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic - Σελίδα 5 Empty Απ: Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic Τετ Ιαν 29, 2020 4:51 am

USGreek

USGreek

Γειά χαρά στην παρέα! Πρόσφατα απέκτησα ένα λαχνό με ΜΚΕ διπλοεκτυπωμένων αριθμών ελέγχου (ΑΕ) και πιστεύω πως ο δεύτερος ΑΕ είναι πλαστός. Βλέπω διαφορετικό χρωματισμό και κατανομή μελάνης στην εκτύπωση. Τι λέτε;

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

89Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic - Σελίδα 5 Empty Απ: Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic Παρ Ιαν 31, 2020 1:02 am

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Δυσκολη περίπτωση...εκ πρώτης όψης.
Η διαφορα στη απόχρωση ειναι μεν ενας λόγος,από την άλλη λες οτι στο δευτερο πέρασμα του φυλλου απο την εκτυπωτική πλάκα των ΑΕ το μελάνι δεν εφτανε και το αραιώσανε...
Και η εκτυπωση εν μέρη δικαιολογείτε,ακόμα και για το ίδιο λόγο,πχ.το νέο μιγμα μελανιου δεν ήταν παχυρευστο...
Αυτο ομως που δεν στέκει ειναι η άλλη εμφάνιση του "1",δηλ.αν παρατηρήσει κάποιος το ψηφίο βλεπει οτι στο ζωηρά εκτυπωμένο η κάτω αριστερή.γωνία ειναι σχεδόν κανονικού σχήματος ,ενώ η ίδια γωνία στο νέο ψηφιο ειναι οβαλ,σαν φαγωμένη-φθαρμένη....ομως στα εκτυπωτικά λάθη απο όσο γνωρίζουμε δεν κανανε νεα στοιχειοθέτηση,ισα ισα απο την βλακεια τους οι τεχνικοί ξαναέβαζαν το φυλλο προς εκτυπωση των ΑΕ,εχοντας ξεχασει οτι το ειχαν κανει.
Αρα κατα τη γνωμη μου, για αυτον τον λόγο,συνεπικουρούμενος και απο τα αλλα δυο φαινόμενα,απόχρωσης και εκτυπωσης,κατα μεγαλό ποσοστό ειμαι πεπεισμενος οτι ο δευτερος ΑΕ τοποθετήθηκε μετά,με δόλο.

90Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic - Σελίδα 5 Empty Απ: Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic Παρ Ιαν 31, 2020 8:50 am

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

[size=54]Προς επίρρωση του παραπάνω,ο Κουνδουρος ειναι ξεκάθαρος,μιλάει για
-ιδιου χρωματισμού ΑΕ,εδω εχουμε άλλη.
-αποσταση 2,2 οριζοντια,που εδω φαινεται μεγαλυτερη και κυρίως ο,5 κάθετα,που και εδω φαίνεται πάλι μεγαλύτερη
-μιλάει για ένα αντιτυπο,το εχει φωτο στο βιβλιο του,δεν ειναι το παραπάνω,άρα εχουμε μια σπάνια περίπτωση....[/size]

91Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic - Σελίδα 5 Empty Απ: Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic Παρ Ιαν 31, 2020 9:00 am

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Πάνο καθώς και σε όλους καλημέρα.
Έχω ερώτηση.
Η τοποθέτηση «με δόλο» ή «κατόπιν παραγγελίας» το τοποθετεί στα πλαστά;

92Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic - Σελίδα 5 Empty Απ: Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic Παρ Ιαν 31, 2020 9:08 am

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Νικόλα καλημέρα φίλε.
Ασφαλώς,βέβαια αυτές οι παραποιήσεις πάντα σε φτηνής αξίας γραμμ.γίνονται,άρα μη σου πω οτι ετσι παίρνουν και μια υπεραξία,ας πούμε ενα 5λ 1880/86 με ένα ωραιο "5"απο πίσω εχει αξια τουλαχιστον 10ε, ενω ενα κανονικό ούτε 3.

93Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic - Σελίδα 5 Empty Απ: Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic Παρ Ιαν 31, 2020 9:14 am

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Ευχαριστώ Πάνο.
Τα στοιχεία του ΑΕ στο παραπάνω 10λεπτο δείχνουν ότι είναι τα αυθεντικά.
Αν ήταν και στην ίδια απόχρωση τότε θα μπορούσαμε να είμαστε πιο σίγουροι ότι αυτό έγινε την ίδια ακριβώς ημέρα και θα ήταν πιο κοντά στην πραγματικότητα η άποψη πως πρόκειται για «ατυχή - ευτυχή» διπλοεκτύπωση. Έχω δίκιο σε αυτό;

94Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic - Σελίδα 5 Empty Απ: Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic Παρ Ιαν 31, 2020 10:30 am

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Οχι βέβαια,αν υποθέσουμε οτι οι εργασίες του Κούνδουρου,βάση των οσων γνωρίζουμε συλλέγοντας πληροφορίες απο τα γραπτά του[αλλα και ζωντανά,καθώς ήμουν παρων το 2000 στη παρουσίαση του βιβλίου του]
-ασχολιόταν επι 50 χρονια με τις ΜΚΕ
-είχε δάσκαλο τον Φαιππέα και συναναστροφές λαμπρούς μελετητές
-πρόσβαση στις μεγαλύτερες συλλογές ΜΚΕ
-παρων σε όλες τις μεγαλες δμπρ των 80s
,και απο την στιγμή που παραθέτει μονο ένα γραμμ.στα πάρα πολλά που έχουν περάσει απο τα χέρια του,και παραλληλα δίνει το δυνατό στοιχείο των αποστάσεων,ε,τότε δεν νομίζω να υπαρχει αμφιβολία περί πλαστότητας του δευτερου ΑΕ.
Ασφαλώς μπορεί καλλιστα να παει ο φίλος μας ο Δημήτρης στη Ορμυλία να του ταυτοποιήσουν το χρώμα του δευτερου ΑΕ,που αν ειναι ίδια ή χρωματική συνθεση τότε ειναι κανονική διπλοεκτύπωση,και έτσι θα έχουμε μια σπανιότητα,αλλα νομίζω τα 300ε που στοιχίζει αυτή η κίνηση ειναι περιττά.

95Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic - Σελίδα 5 Empty Απ: Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic Παρ Ιαν 31, 2020 10:34 am

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

ετσι,για να γίνει πλήρες παρουσίαση,απο δμπρ feldman

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 8]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης