Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Στοιχεία,παραδείγματα,απόψεις & πάσης φύσης απορίες,πάνω στη μελέτη των μικρών κεφαλών Ερμή

+11
zsathens
νικος
Elboiteu
Γεωργία Μπάλτσου
heretic77
stelios proedrou
Admin
Νίκος Βαρουξής
Theosal
SHH_Egeo
Παναγιώτης Ρασσιάς
15 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... 11 ... 21  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 21]

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Mercury έγραψε:Να το βάλω καλύτερα στη συλλογή Μ.Βρετανίας ?

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

,εχω την εντύπωση ότι είναι φοβερη αβλεψία του ταχ.υπαλλήλου της Βρετανίας και προσδίδει υπεραξία στο γραμμ.

ΟΧΙ ΣΤΗΣ Μ.ΒΡΕΤΑΝΙΑΣ ΒΕΒΑΙΑ!!
Αλλο ένα δικό μου ex Συλλογή ΛΑΣΚΑΡΙΔΗ


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]



Έχει επεξεργασθεί από τον/την SHH_Egeo στις Κυρ Αυγ 27, 2017 9:45 pm, 1 φορά

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Πρέπει να ξαναδούμε το τοπικ μΚΕ Ταχ Ιστορία
Στην Ταχ.Ιστορία πρέπει να μπαίνουν μόνο ταχυδρομημένα αντικείμενα Smile

Theosal

Theosal

Οι δυο αυτές μΚΕ με σφραγίδες Μασσαλιας και Πορτσμουθ ειναι σκέτη γλύκα... τρέλαθηκα!!!!!

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Theosal έγραψε:Οι δυο αυτές μΚΕ με σφραγίδες Μασσαλιας και Πορτσμουθ ειναι σκέτη γλύκα... τρέλαθηκα!!!!!

Αγαπητέ Theosal χαίρομαι jocolor
Απο τέτοιες σφραγίδες καθώς και ατμοπλοικές,υπάρχει πολύ υλικό.Μου πετάς το μπαλάκι Basketball να αρχίσω να ανεβάζω Rolling Eyes

Theosal

Theosal

Αντε ξεκινά και θα ψάξω και γω στα αποθέματα μου μήπως και βρω και γω καμια...

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Το υδατόσημο στα γραμματόσημα μΚΕ.

Μια πολύ ενδιαφέρον περίπτωση στην ενασχόληση με τη μελέτη των γραμματοσήμων αυτών είναι και η ανακάλυψη ύπαρξης υδατοσήμου.Ο Κωνσταντινίδης στη μελέτη του γράφει την ύπαρξη σε  φύλλα γραμμ.κυκλοφορίας απο τα τέλη του 1889 ως και το 1891,και ύστερα συναντάμε σποραδικα και μέχρι το 1893,πάνω σε χαρτι κακής ποιότητας και όχι λευκό ή λευκάζον.
Η διάταξη στο φύλλο του υδατοσήμου ήταν κάπως έτσι:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

και τα γράμματα ήταν αυτής της μορφής:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Κσι εδώ έρχετε η γοητεία της ύπαρξης ή μη υδατοσήμου!
Γνωρίζουμε πως το υδατόσημο ,γενικά,σε άλλων χωρών,αλλά και στα δικά μας γραμματόσημα,για μια μεγάλη περίοδο,μέχρι και στις εκδόσεις του  1974 υπήρχε σε κάθε γραμματόσημο της σειράς.Εδώ όμως έχουμε την περίπτωση πως απο τα 300 γραμμ.του φύλλου μόνο τα 84 φέρνουν υδατόσημο και απο αυτα τα 28 έχουν σε όλη την επιφάνειά τους,μένοντας τα υπόλοιπα 56 με ένα μικρο δείγμα ως και ίχνος.

Ετσι λοιπόν έχουμε πεδίο αναζήτησης στα γραμμ.της συλλογής μας ή ακόμα και σε αγορά παρτίδας πολλών μαζι μΚΕ προς αναζήτηση περιπτώσεων με υδατόσημο,καθώς απο τη στιγμή που π.χ.:
σφραγισμένο γραμμ 20λ κόκκινο ανιλίνης
με μικρής έκτασης υδατόσημο-x 4
σε όλη την επιφάνειά του      -x10
,συντελεστές που απορέεουν απο την έρευνα,σε μια λογική βάση.
Ετσι λοιπόν,η πρώτη περίπτωση,που παραθέτω ,λογικά μπαίνει στο πρώτο συντελεστή:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

και αυτη στη δεύτερη:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Γνωρίζοντας ότι έχουμε ανάμεσά μας συλλέκτη ευγνωσμένης αξίας ανάμεσά μας,πάνω στις μΚΕ,θα κάνω μια προσπάθεια απο πλευράς μου εκλαϊκευσης της μελέτης των μΚΕ,υπο το πρίσμα του γνώστη των βασικών στοιχείων.

ΤΙΜΕΣ
ΜΚΕ
ασφράγιστα πανάκριβα,πολύ ακριβά
σφραγισμένα-ακριβά,προσιτά
μΚΕ
ασφράγιστα-ακριβά,προσιτά
σφραγισμένα -προσιτά,πολύ προσιτά

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΗ
Στις εκδόσεις των μΚΕ ένας απο τους ''πονοκεφάλους'' πάνω στην κατάταξη των γραμματοσήμων ήταν η διάκριση των χρησιμοποιηθέντων χαρτιών εκτύπωσης.Επαιρνες στα χέρια σου την δεκαετία του '90 κατάλογο Βλαστού και διάβαζες για μεγέθη χαρτιών 0,005 μίκρα,χαρτόνια,σε αυτή τη εκδοση έχουμε διαφανής αλλά και σε αυτη έχουμε μερικώς διαφανής,χρωματισμένο σε αυτη την παρτίδα χαρτιού αλλα εν μέρη και στη τάδε,κατωτέρας ποιότητας η δείνα αλλά και μερίδα στη επόμενη κτλ κτλ.που ένα νέο συλλέκτη των μΚΕ τον μπέρδευε και τον αποθάρρυνε.
Ετσι λοιπόν προϊούσα η τεράστια ποικιλία των αποχρώσεων,σε συνδυασμό των πολλών και δυσδιάκριτων κατηγοριών χαρτιού κάνανε την εις βάθος συλλογή μΚΕ σχεδόν απογορευτική,και ένας φιλοτελιστής κλασσικών γραμμ.Ελλάδος περιοριζόταν στο να κατατάσει τις εκδόσεις μΚΕ σε δύο κατηγορίες:
Βελγική
Αθηναϊκή
και αυτο λόγω των πανεύκολων αναγνωριστικών των δύο εκδόσεων.

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Το υδατόσημο είναι η κυριότερη  διαφορά μεταξύ χάρτου ντόπιας ή ξένης προέλευσης.Η νεώτερη μελέτη του Αγγ.Παπαιωάννου που δημοσιεύθηκε το 1975 έχει εκτενή αναφορά σε αυτό.Ο Αγγ.Παπαιωάννου σε αντίθεση με τον Κωνσταντινίδη αναφέρει οτι είχε στην συλλογή του φύλλο 20λ στο οποίο απο τα 300 είχαν υδατόσημο μόνο τα 24 δηλαδή το 8% και είχε εξετάσει και φύλλο με 12%.
Οταν το υδατόσημο παρουσιάζεται οριζοντίως στο φύλλο υπάρχει χώρος για περισσότερες σειρές,όταν είναι καθέτως για λιγότερες.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Ακολουθεί ενα block των 10 20λέπτων απο τη συλλογή Bogli που βγήκε σε δημοπρασία  το 2005

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Ενα πεντάλεπτο Α περιόδου απο τη συλλογή μου

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Και μία αναφορά πιό αναλυτική για το υδατόσημο και το χαρτί στη μελέτη που έχω παρουσιάσει αλλού

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]



Έχει επεξεργασθεί από τον/την SHH_Egeo στις Σαβ Σεπ 02, 2017 11:47 pm, 2 φορές συνολικά

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Οι ποιότητες των χαρτιών εκτύπωσης,βάσει όλων των μελετητών χωρίζονται σε πέντε κατηγορίες:

a-λεπτο,διαφανής,ελαφρά χρωματισμένο,υδατοσημο
b-λεπτό και πολύ λεπτό,χρωματισμένο,υδατόσημο
c-κακής ποιότητας,πορώδης,μπροστα στο φως με στιγματα και ανισα κατανεμημένη η χαρτόμαζα,χοντρό και πολύ χοντρο,στακτώδης απόχρωσης,υδατοσημο
d-υπόλευκο μέτρια ποιότητα
e-λευκο πολύ καλής ποιότητας

Ο τίτλος των ποστ αναφέρεται σε τρία γραμματόσημα ''κλειδιά''.
Ειναι τα γραμμ.αυτα που είναι μοναδικής εκτύπωσης στην ανάλογη ποιότητα χαρτιου,έτσι ώστε να γίνονται αυτομάτως οι βάσεις που μπορούμε να βασιστούμε προς αναγνώριση των ποιοτήτων.Και αυτο γιατι π.χ.τα 25λ μπλε εκτυπώθηκαν και σε b και σε c ,τα 5λ το ίδιο,τα 20λ σε a,b,c κοκ.

Ετσι λοιπόν έχουμε :
25λ ινδικό μπλε μόνο σε b

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

40λ βιολέ μόνο σε c

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

1δρχ.μόνο σε d

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Τα παραπάνω παραδείγματα μπορούν κάλλιστα να γίνουν μέτρο σύγκρισης έτσι ώστε αν είμαστε σε κάποιο δίλλημα μεταξύ δύο 10λ,ίδιας απόχρωσης,παραθέτοντας τα προς την ποιότητα των χαρτιών των παραπάνω γραμμ.να δούμε που ταιριάζουν καλύτερα



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Mercury στις Σαβ Σεπ 02, 2017 1:19 pm, 1 φορά

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Η πολύ ενδιαφέρον εργασία του κυρίου SHH,ο άνθρωπος που ανάφερα παραπάνω,σε συνδυασμο του πρώτου ποστ του τόπικ,αλλά και των δύο επόμενών μου,ενισχύει την χρησιμότητα των τριών γραμμ.που παράθεσα,γιατί βοηθούν όταν έχουμε γραμματόσημα απο εκδόσεις χαρτιών με υδατόσημο,a.b.c, αλλά ανήκουν στις θέσεις του φύλλου που δεν περιλαμβάνετε.
Και εντάξει,οι μελετητές αναφέρουν εκτύπωση μόνο δύο φτηνών αξιών 1λ και 20λ γαι το a χαρτί,στις άλλες όμως b & c εκει έχουμε πολλές εκδόσεις,και με ακριβές ασφράγιστες αποχρώσεις.

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Mercury έγραψε:Οι ποιότητες των χαρτιών εκτύπωσης,βάσει όλων των μελετητών χωρίζονται σε πέντε κατηγορίες:

Αγαπητέ φίλε και όχι μόνο Mercury θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω εδώ Smile
Ο Αντ.Βιρβίλης με τον οποίο συμφωνούσε ο Ιωαννίδης και συμφωνώ και εγώ(πιστεύω υπάρχουν ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ένδεκα) αναφέρει κατα λέξη" Η νεα κατάταξις,διατηρούσα εν τινι μέτρω τον παλαιόν διαχωρισμόν,αναβιβάζει τας ποικιλίας του χάρτου εις ενδεκα και ήτο απαραίτητος δια τον ακριβή προσδιορισμόν εκάστης εκδόσεως επι νεας πλέον λεπτομερούς βάσεως"   Φιλοτέλεια Τεύχος 406 ΝΟΕ-ΔΕΚ 1967

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Η άποψη που εκφράζεις είναι μέχρι την μελέτη του Αγγ.Παπαιωάννου

Βεβαια αν στους καταλόγους και στο ευρύ κοινό συλλεκτών επικρατούσε αυτή η αποψη θα γινόταν το έλα να δεις..
Εδώ σαν Φιλοτελικό φορουμ μιλάμε "επιστημονικά" ,βάσει βιβλιογραφίας και προσωπικής άποψης που έχει δημιουργηθεί απο γνώση-μελέτη-εμπειρία Smile  Smile



Έχει επεξεργασθεί από τον/την SHH_Egeo στις Σαβ Σεπ 02, 2017 11:51 pm, 2 φορές συνολικά

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Μα αγαπητέ μου ξεκαθάρισα τη θέση μου στο πρώτο σημερινό ποστ:
θα κάνω μια προσπάθεια απο πλευράς μου εκλαϊκευσης της μελέτης των μΚΕ
,;άρα η δικιά μου προσπάθεια θα είναι αυτη αλλά και επόμενες που θα ακολουθήσουν και σε άλλα πεδία μελέτης των μΚΕ και έχοντας εσένα ανάμεσά μας,όπως καλη ώρα το προηγούμενο ποστ,θα εξειδικεύεις τα διάφορα θέματα Exclamation



SHH_Egeo

SHH_Egeo

Mercury έγραψε:Μα αγαπητέ μου ξεκαθάρισα τη θέση μου στο πρώτο σημερινό ποστ:
θα κάνω μια προσπάθεια απο πλευράς μου εκλαϊκευσης της μελέτης των μΚΕ
,;άρα η δικιά μου προσπάθεια θα είναι αυτη αλλά και επόμενες που θα ακολουθήσουν και σε άλλα πεδία μελέτης των μΚΕ και έχοντας εσένα ανάμεσά μας,όπως καλη ώρα το προηγούμενο ποστ,θα εξειδικεύεις τα διάφορα θέματα  Exclamation

Συνέχισε έτσι Smile

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

...και συνεχίζω,αφου αυτη τη περίοδο ασχολούμai πάνω σε αυτο το πεδίο[το αστείο είναι ότι η ενασχόληση με της μΚΕ της συλλογής μου αυτο το καιρο ξεκίνησε λόγω...theosal !!...ορμώμενος απο αυτο που έγραψε στο τόπικ των επισημάνσεων 1900*,και πηγαίνοντας προς αυτα τα γραμμ.της συλλογής μου,γυρνώντας τα φύλλα του άλμπουμ σκάλωσα στις μΚΕ Smile ]

Εδω παραθέτω μία ωραία περίπτωση,αυτης της ύπαρξης γραμμωτού βάθους.
Στις εκδόσεις Βελγίου και μόνο,των 25λ,40λ,50λ,και 1 δρχ.,στα άνευ και στα με οδόντωση συναντούμε μια εκτυπωτική ποικιλία.Αυτη είναι η ύπαρξη οριζόντιων ''νερών'' στο χρώμα,σαν γραμμές,στο βάθος του μεταλλίου.Θυμίζει σε μας ,τους συλλέκτες των ΜΚΕ το γραμμωτο βάθος,κάθετο τις περισσότερες φορές,αλλά και οριζοντιο,στα 1λ των εκδόσεων προσωρινών και πρώτων τραβηγμάτων των συνεχόμενων.
Ετσι λοιπόν δίνετε ένα ωραίο κίνητρο,εφοδιασμένοι με δυνατο φακό,προς αναζήτηση της ποικιλίας αυτής στα γραμμ.σας ή ακόμα και σε αυτα που θα αποκτήσετε στο μέλλον.
Ο κατάλογος,που χρησιμοποιούμε πλέον,τα υπερτιμά με τουλάχιστον x5 ως και x10 πάνω στη τιμή τους.
Εχουμε λοιπόν 25λ μπλέ βαθύ 1886:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


*
εννοείτε πως θα ξεκινήσω τα επισημανσμένα,καθώς εκεί έχω πάρα πολύ δουλειά και σύντομα θα παρουσιάζω την πρόοδο των μελετών μου[και σίγουρα θα αντιστρέψω με επιχειρήματα τη διάθεση του φίλου μας theosal πάνω σε αυτά Cool ]



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Mercury στις Δευ Σεπ 04, 2017 10:07 am, 1 φορά

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Αγαπητέ Mercury πολύ όμορφο Βελγικής έκδοσης (πολύ καλή εκτύπωση-φαίνονται καθαρά τα αρχικά H.H.του σχεδιαστή και A.D. του χαράκτη),ανω δεξιό πενηντάδας με μεγάλα περιθώρια,χωρίς σφάλματα.
Το χρώμα κατα την άποψη μου είναι μπλέ και οχι βαθύ μπλέ αν δε με ξεγελάει η φωτογραφία(γνωρίζεις τις απόψεις περι αποχρώσεων βάσει φωτογραφιών στο διαδίκτυο)
Η γνώμη μου είναι επίσης ,βλέποντας την φωτογραφία,οτι δεν είναι με γραμμωτό βάθος μεταλλίουΣχετικά με τις τιμές η υπεραξία αυτή αποτιμάται στα ασφράγιστα μόνο
Ακολουθούν φωτογραφίες μπλέ ανοικτό με γραμμωτό βάθος μεταλλίου,του καταλόγου με σχετικές αναφορές και link με μεγενθυτικό φακό.



[Πρέπει να είστε
εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]



Έχει επεξεργασθεί από τον/την SHH_Egeo στις Κυρ Σεπ 03, 2017 8:17 pm, 1 φορά

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Και άλλο ένα σφραγισμένο,πουλήθηκε ίδια τιμή με το χωρίς γραμμωτό βάθος(30% του καταλόγου)
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

α-η μεγάλη μελάνωση δεν βοηθάει στη θέαση απο το διαδίκτυο,το παράδειγμά σου είναι σε άτονο χρωματισμό
β-λογικά δεν υπάρχει και η μερική εμφάνιση γραμμωτου βάθους ?
γ-δεν κανω λάθος ή μάλλον κάνω γιατι εδώ δείχνεις x30 της τιμης καταλόγου που επικαλέστηκα,δεν εγραψα στην εμπορικη διάσταση εν έτη 2017,που και πάλι άλλαξε χέρια στα 12,5 ευρώ,άρα και το x13 της τιμής δεν το λες και άσχημα...

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Αυτό είναι το deep blue

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επειδή η εκτύπωση είναι ομοιόμορφη και καθαρή δεν θα μπορούσε να είναι μόνο ένα μικρό μέρος οριζοντίως γραμμωτό.Χρειάζεται εξέταση στο χέρι ή καλύτερη φωτό
και μερικά ακόμη

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]



Έχει επεξεργασθεί από τον/την SHH_Egeo στις Δευ Σεπ 04, 2017 10:14 am, 2 φορές συνολικά

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Ψάχνοντας Βελγικά 25λεπτα βρήκα αυτό το πολύ όμορφο που δεν έχω Sad  

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Αυτοί-ες είναι ''γεροί'' φιλοτελιστές-στριες !
Ναι,και συλλέκτρια και εκθέτρια και βραβευμένη !
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 21]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... 11 ... 21  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης