Μερικές νέες αγορές..

Δημοσίευση νέας Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα

Σελίδα 3 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Απ: Μερικές νέες αγορές..

Δημοσίευση από SHH_Egeo Την / Το Παρ Οκτ 13, 2017 12:58 am

Σχετικά με την σφραγίδα είναι τύπου VI.Σε ολα  τα ταχυδρομικά γραφεία η χρονολογία ήταν σε 3 σειρές εκτός απο τα τ.γραφεία ΑΘΗΝΑΙ,ΠΕΙΡΑΙΕΥΣ,ΠΑΤΡΑΙ,ΒΟΛΟΣ,ΣΥΡΟΣ και ΚΕΡΚΥΡΑ οπου σε 4η γραμή υπάρχει η ώρα.
Στην δική σου φαίνεται ΝΟΕΜ.(Νοέμβριος) 2-Ε (δευτέραν εσπερινήν) και το 1 αριστερά και δεξιά κατα πάσα πιθανότητα είναι αυτό που μας οδηγεί στο ΑΘΗΝΑΙ.Το ταχ.Αθηνών λόγω του μεγέθους του είχε αρίθμηση και εκεί

SHH_Egeo

Αριθμός μηνυμάτων : 469
Ημερομηνία εγγραφής : 12/07/2017
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση από SHH_Egeo Την / Το Παρ Οκτ 13, 2017 1:12 am

Για τις οδοντώσεις δες εδώ

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=34359.msg429436#msg429436

Συνέβαινε ειδικά στης τρίτης περιόδου οπου απο τη χρήση μετά απο τόσα χρόνια οι εργάτες είχαν ξεχαρβαλώσει τη διατρητική μηχανή Rolling Eyes  

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=34359.msg434433#msg434433

Εδώ φίλε μου χρειάζεσαι το οδοντόμετρο Smile που θα σου δώσω στην εκθεση..
Αυτή πρέπει να είναι 11 1/2 γνήσια
SHH_Egeo

Δημοσίευση από Theosal Την / Το Δευ Οκτ 16, 2017 10:31 am

Να και κάποιες νέες αγορές ...

1880-86, 1 lep.pair, perf.11½ Vl. 67c, He. 51d, HNG

1875-1880, 10 l., red-orange, VF margins, u., type II canc. FILIATRA (86) & boxed maritime canc. PIROSCAFI POSTALI ITALIANI. He 50c, Vl.64c

1881, 10L. orange, pair on entire letter from Syros to Kalamai, He.50b, Vl.64 (δυστυχώς το ένα γραμματόσημο είναι πολύ καταστραμμένο κάτω ....

1891-96 SMALL HEADS 2 lep. perf.11½ Vlastos#108 MNH, He.96

1871-1876, 20 l., cobalt blue, very fine used. P.Fs. He. 41d, Vl.55a

1881 Large Hermes Head 30 Lepta postmark Type II KERKYRA, He60a
Theosal

Αριθμός μηνυμάτων : 165
Ημερομηνία εγγραφής : 24/08/2017
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Mercury Την / Το Δευ Οκτ 16, 2017 10:42 am

Αν και δεν φαίνεται πολύ καθαρα πρέπει το αριστερο γραμμ.του φακέλλου να είναι με σφ.πλάκας θέση 75,γραμμή απο ξεκινάει απο το μέτωπο και συνεχίζει,άρα το ζεύγος είναι 75-76 και ασφαλώς αν ισχύει αυτο έχει υπεραξία,και έτσι ένος υπολογισμός καταλόγου θα ήταν επι φακέλλου 30ε+20ε[ζευγος με β'διαλογής γραμμ] x 2[plate flaw].
Aν έχεις οδοντώμετρο μέτρα το 1λ έχω την εντύπωση πως δεν είναι με την συνηθισμένη 11 και 1/2 ....
Mercury

Αριθμός μηνυμάτων : 330
Ημερομηνία εγγραφής : 11/07/2017

Δημοσίευση από Theosal Την / Το Δευ Οκτ 16, 2017 10:46 am

Mercury έγραψε:Αν και δεν φαίνεται πολύ καθαρα πρέπει το αριστερο γραμμ.του φακέλλου να είναι με σφ.πλάκας θέση 75,γραμμή απο ξεκινάει απο το μέτωπο και συνεχίζει,άρα το ζεύγος είναι 75-76 και ασφαλώς αν ισχύει αυτο έχει υπεραξία,και έτσι ένος υπολογισμός καταλόγου θα ήταν επι φακέλλου 30ε+20ε[ζευγος με β'διαλογής γραμμ] x 2[plate flaw].
Aν έχεις οδοντώμετρο μέτρα το 1λ έχω την εντύπωση πως δεν είναι με την συνηθισμένη 11 και 1/2 ....

Σου παραθέτω και πιο κοντινή του ζεύγους

Theosal

Δημοσίευση από Mercury Την / Το Δευ Οκτ 16, 2017 11:17 am

Ααα,συμπληρώνεις το ποστ,δεν παίζω Very Happy
οκ! για δες το όμως αν ισχύει το 11 και 1/2,καλά τα γράφει ο πωλητής.αλλά και ένα τσεκ δεν είναι κακό...
Χαρακτηριστική περίπτωση το 20λ,και το αστείο είναι ότι χθες το βράδυ ξαναφρέσκαρα την μνήμη για τις διαφορές μεταξύ μιας απο τις πιο δύσκολες περιπτώσεις που μπορει κάποιος να μπερδευτεί στις ΜΚΕ οι διαφορές μεταξύ 20λ καθαρισμένων και 1871..
Χαρτί ίδιο
Τρείς αποχρώσεις ίδιες
ΑΕ χωρις μεγάλες διαφορές σκίασης
Γραμμές σκίασης και βάθος μεταλλίου με ίδια χαρακτηριστικά[μιλώντας για τις τρείς κοινές αποχρώσεις]
Τι μένει?
Οι μικροδιαφορές,στους τόνους της απόχρωσης,η ελαφρά πιο βαριά εκτύπωση,ας πούμε δύο γραμμές σκίασης κάτω απο το σαγόνι να μπερδεύονται μεταξύ τους στις 1871,τα τυχόν στίγματα απο ξεραμένο μελάνι,όπως στο γραμμ.σου και ασφαλώς το κυριότερο και ασφαλέστερο χαρακτηριστικό τους:
η βαθεια απόχρωση των ΑΕ ΣΤΙς 1871
,ενώ στις καθαρισμένων ελαφροί τόνοι μπλέ,μπλέ-ουρανί,στις 1871 μαύρο-μπλέ,μολυβί-μπλέ,βαθύ μπλέ.
Mercury

Δημοσίευση από Mercury Την / Το Δευ Οκτ 16, 2017 11:50 am

απο την φωτο με το σφάλμα αναπτυγμένο ,στο τόπικ στις ΜΚΕ

αν και πέφτει η σφραγίδα εμπρος απο την μύτη η γραμμή στο μέτωπο αλλά και αυτο που διακρίνεται κάπως μπροστά στη μύτη,ναι,θα έλεγα πως είναι η θέση 85[έκανα λάθος πριν ότι είναι η 75] και έτσι το ζεύγος είναι 85-86
Mercury

Δημοσίευση από Theosal Την / Το Δευ Οκτ 16, 2017 12:15 pm

Ναι θυμάμαι το τόπικ που ανέπτυξες, το οποίο μάλιστα μου άρεσε και πάρα πολύ .... καλοδεχούμενη η παρατήρησή σου και η διόρθωσή σου επίσης, αφού στην θ.75 η γραμμή φαίνεται σαν γενάκι κάτω από το σαγόνι του Ερμή....

Όσο για την οδόντωση, θεωρώ, αφού δεν το έχω ακόμη στα χέρια μου το ζευγάρι, ότι ο Βλαστός δεν θα το έγραφε λάθος, αφού από εκείνον είναι η αγορά... και .... ναι .... έχω οδοντόμετρο.... άλλα μου λείπουν, ας πούμε ένα σολφερίνο!!!! Sad

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Theosal στις Δευ Οκτ 16, 2017 12:29 pm, 1 φορά
Theosal

Δημοσίευση από Mercury Την / Το Δευ Οκτ 16, 2017 12:28 pm

Theosal έγραψε:Ναι θυμάμαι το τόπικ που ανέπτυξες, το οποίο μάλιστα μου άρεσε και πάρα πολύ .... καλοδεχούμενη η παρατήρησή σου και η διόρθωσή σου επίσης, αφού στην θ.75 η γραμμή φαίνεται σαν γενάκι κάτω από το σαγόνι του Ερμή....

Smile
θέλω να σημειώσω εδώ,αν και οι πιο πολλοί το ξέρετε, πως η ενασχόλησή μου με το φόρουμ γίνετε πρωινές ώρες και μετά τις 20.30 μέχρι τις 23.00,στη συντριπτική πλειοψηφία.Αυτές ακριβώς οι ώρες είναι σε επαγγελματικό χώρο,πράγμα που σημαίνει πως όλα είναι απο μνήμης,άρα λογικό κάποια στιγμή και τα λαθάκια[αν και εδώ ήταν ''δοκάρι'' γιατι ακριβώς είναι η αρχή του σφάλματος η θέση 75 Very Happy ]
Mercury

Δημοσίευση από SHH_Egeo Την / Το Δευ Οκτ 16, 2017 12:33 pm

Η μΚΕ πολύ καλή με πλήρη οδόντωση άκρη φύλλου,το 96 είναι σιτόχρωμο,στην φωτό φαίνεται αργιλόχρωμο scratch
Σχετικά με την επιστολή με το ζεύγος να πώ κάτι γενικώς αποδεκτό και ισχύει στην φιλοτελική κοινότητα.Επι φακέλου ισχύει οτι προτιμάται τα επικολλημένα γραμματόσημα να είναι άρτια αλλά είναι άλλα που προηγούνται στην εκτίμηση -αξιολόγηση οπως ταχ.τέλος,μικτή γραμματοσήμανση,προορισμός με ή χωρίς ενδιάμεσους σταθμούς,τρόπος μεταφοράς(ατμόπλοιο-τραίνο) κ.α.
Για μένα είναι μιά χαράSmile

Έχει επεξεργασθεί από τον/την SHH_Egeo στις Δευ Οκτ 16, 2017 12:44 pm, 1 φορά
SHH_Egeo

Δημοσίευση από SHH_Egeo Την / Το Δευ Οκτ 16, 2017 12:40 pm

Επίσης σχετικά με το 10λεπτο με τη διπλή σφραγιση μου αρέσει η υπερμελάνωση αλλά θα το προτιμούσα χωρίς την ναυτιλιακή (οι ναυτιλιακές Ιταλικών ατμόπλοιων είναι απο τις αγαπημένες μου και λόγω δρομολογίων που έκαναν απ ευθείας στα Δωδεκάνησα) που επειδή δεν είναι ευκρινής ενώ η ΦΙΛΙΑΤΡΑ είνια μια χαρά,δίνει ενα είδος "μουτζούρας"
αν μπορούσε να μου επιτραπεί η έκφραση Smile
SHH_Egeo

Δημοσίευση από SHH_Egeo Την / Το Δευ Οκτ 16, 2017 12:52 pm

Mercury έγραψε:
θέλω να σημειώσω εδώ,αν και οι πιο πολλοί το ξέρετε, πως η ενασχόλησή μου με το φόρουμ γίνετε πρωινές ώρες και μετά τις 20.30 μέχρι τις 23.00,στη συντριπτική πλειοψηφία.Αυτές ακριβώς οι ώρες είναι σε επαγγελματικό χώρο,πράγμα που σημαίνει πως όλα είναι απο μνήμης,άρα λογικό κάποια στιγμή και τα λαθάκια[αν και εδώ ήταν ''δοκάρι'' γιατι ακριβώς είναι η αρχή του σφάλματος η θέση 75 Very Happy ]

Φίλε μου είναι πολύ εύκολο να έχεις και έναν κατάλογο και κάποιες φωτοτυπίες-σημειώσεις στον επαγγελματικό σου χώρο study study γιατί απο μνήμης και λόγω της ηλικίας σου τα λάθη θα αυξάνονται drunken drunken
SHH_Egeo

Δημοσίευση από Theosal Την / Το Δευ Οκτ 16, 2017 12:54 pm

Τι λες τώρα .....

Θέλεις να πεις κάτι;;; εεε;;;;;

Και γω από μνήμης δουλεύω και ας έχω κάποια κενά ... τα συμπληρώνω καθημερινά και προχωρώ... άσε που εσείς οι νέοι νομίζετε ότι τα ξέρετε όλα .... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Theosal

Δημοσίευση από SHH_Egeo Την / Το Δευ Οκτ 16, 2017 12:56 pm

Theosal έγραψε:Τι λες τώρα .....

Θέλεις να πεις κάτι;;; εεε;;;;;

Και γω από μνήμης δουλεύω και ας έχω κάποια κενά ... τα συμπληρώνω καθημερινά και προχωρώ... άσε που εσείς οι νέοι νομίζετε ότι τα ξέρετε όλα .... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

Μπρρρρρ... ιδια ηλικία έχουμε What a Face What a Face
Η επιστολή απο πίσω έχει σήμαντρο άφιξης?
SHH_Egeo

Δημοσίευση από Theosal Την / Το Δευ Οκτ 16, 2017 1:00 pm

Θα σου απαντήσω αύριο .... δεν έχω φωτό σήμερα μαζί μου στη δουλειά...
Theosal

Δημοσίευση από Theosal Την / Το Κυρ Οκτ 22, 2017 5:18 pm

Οχι δεν εχει τελικά σήμαντρο άφιξης.. καμια απο τις δυο επιστολές που πήρα με παραλήπτη τον Ηλία Πουλόπουλο εις Καλάμας δεν εχει σήμαντρο αφιξης, αλλα και οι δυο έφυγαν με ατμοπλοϊκή, η μια «Βαρουξάκη», ο οποιος ειναι και αποστολέας και η αλλη με «Αποστόλου», που επίσης ειναι ο αποστολέας και παραλήπτης ο ίδιος Πουλόπουλος, του οποίου εχω δει αρκετές ως πολλές επιστολές στις διαφορες δημοπρασίες....

ΑΡΑ..... προστίθεται και τρίτος μεγάλος παραλήπτης επιστολών στο εσωτερικό!!!!
Theosal

Δημοσίευση από SHH_Egeo Την / Το Κυρ Οκτ 22, 2017 5:35 pm

Αγαπητέ Theosal προτιμάμε γενικά με "άφιξης" ή τουλάχιστον "διαβατική"(ενδιάμεσου ταχυδρομείου-σταθμού).Ετσι αποδεικνύεται οτι "ταξίδεψε".
Αν εννοείς την οβάλ σφραγίδα για ατμοπλοική,δεν είναι,είναι επιχειρηματική του αποστολέα.Smile
SHH_Egeo

Δημοσίευση από Theosal Την / Το Κυρ Οκτ 22, 2017 5:48 pm

Οκ, δεν γνωριζω, απλά σε μια αναδίπλωση του φύλλου αναγράφεται το όνομα των ιδιοκτητών των ατμοπλοικων και η ημερομηνία. Πάντως φαίνεται σαν να γράφηκε σιγουρα πριν το κλείσιμο της επιστολής με το κλασικό βουλοκερι....
Theosal

Σελίδα 3 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης