Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Βαλκανικοί πόλεμοι,''Ελληνική διοίκησις'' & αναμνηστική σειρά ''Εκστρατεία 1912''

4 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Δεν ειναι τρομερο να τα βλεπεις...απιθανη σφραγιδα!!![Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] 6.10.1915 λεει το δικο μου και εσενα 13.10... λογικα ιδια χρονια ισως!!!! cheers cheers cheers cheers

Theosal

Theosal

Γίδεις, γίδεις;;;

Δίπλα δίπλα όνομα [ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΛΥΤΡΩΤΙΚΑ ΑΝΤΙΔΡΟΥΜΕ!!!!] και χρονολογία

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Μεγαλη Ιδεα... ποσο δικιο!!!
Παντως μονο που τοδα χαρηκα τα μάλα!!!

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Η σφραγίδσ του Τάσου ΙΣΜΙΡ-ΙΣΣAΡ που νομίζω είναι το Διδυμότειχο,πρέπει να είναι αρκετά σπάνια...
Πάντα μη ξεχνάτε τη μελέτη στα χαρτιά σε αυτή τη έκδοση,πολυ ωραία ασχολία το να έχεις πολλά γραμμ. και να τα ψάχνεις.

Theosal

Theosal

Ναι καλά, μη φας .... έχουμε γλαρόσουπα ....

Καλά παντού μελέτες βλέπεις εσύ;;;

Τι εισαι ο κύριος Μελετόπουλος;;; Άντε και κάνε καμιά μελέτη!!!!

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Πως το λέτε εκει πάνω?
καλά πλάκα με κάνεις?
εννοείτε πως η πεμπτουσία του φιλοτελισμού είναι το να μελετάς μια ομάδα/σειρα/χώρα οτιδήποτε έχει μέσα φακό,τσιμπιδάκι,βιβλιογραφία,εν τέλη παρατήρηση.
Και μιλάς εσύ,συλλέκτης κλασσικών γραμμ.και ειδικά ΜΚΕ !


Και στο θέμα μας,αν δεις τι διαφορά στις τιμές υπάρχει πχ σε ένα 3λ χαρτί Α' απο ένα Γ' [αν θυμάμαι καλά,απο μνήμης πάντα] θα το δεις αλλίως Smile

Theosal

Theosal

Ακόμη και αυτό δεν το έμαθες σωστά .... Σε ποια χώρα ζούμε τέλος πάντων;;; Τόσο πολλλύ μας αγνοείτε;;;;

ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΕΙΝΑΙ: Καλλλά πλλλλάκα με κάνεις τώρα  για;;;

Όσο γι΄αυτότο περί διαφοράς στην τιμή, φαντάζομαι αναφέρεσαι στην τιμή αγοράς και όχι μεταπώλησης, γιατί θα ουρλιάξω και θα ακουστώ στην Αθήνα, εντάξει;;;

Varg83

Varg83

Παιδες φιλοτελισμος = μελετη. Δε γινεται αλλιως. Ειτε κανεις γενικη συλλογη, ειτε εξειδικευμενη, ειτε θεματικη, δε γινεται.... καποια στιγμη θα αναγκαστεις κ θα μελετησεις! Εγω χαιρομαι που ημουν παιδακι του δημοτικου και απο τη συλλογη με τα γραμματοσημα ειχα τρομερες εξωσχολικες γνωσεις.

Theosal

Theosal

Εγώ πάλι Αχιλλέα είχα (λόγω συγκεκριμένου παιχνιδιού του  αγράμματου πατέρα μου) πολλές εξωσχολικές γνώσεις, που επειδή ασχολήθηκα και με τον φιλοτελισμό πλημμύρισαν και από εικόνες και άλλα συναισιήματα!!!!

Varg83

Varg83

Σιγουρα παιζει μεγαλο ρολο κ αυτο που λες Theosal. Γενικα ειναι χαρακτηριστικο της παιδικης ηλικιας σε πολυ μεγαλο βαθμο το οτι κεντριζει το ενδιαφερον (σε οποιοδηποτε τομεα) οχι μονο μενει ανεξιτηλο αλλα διευρυνει και τους οριζοντες του παιδιου αφου γινεται αφορμη για "ψαξιμο".

Theosal

Theosal

Να και δύο όμορφα block των 4, της ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ, το ένα ασφράγιστο το άλλο σφραγισμένο:
1. 1912-1913, κόκκινη επισήμανση από κάτω προς τα πάνω "ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΙΟΙΚΗΣΙΣ", 5Λ. λιθογραφικό, χρήση στην Κρήτη, σφρ. "ΧΑΝΙΑ * 6 ΙΟΥΛ. 13". Το ένα εκ των γραμ.μων έχει το σφάλμα "Γερμένο'Ι' στο 'ΣΙΣ' του 'ΔΙΟΙΚΗΣΙΣ'". He.273+273Σ23, και
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


2. 1912-1913, μαύρη επισήμανση από κάτω προς τα πάνω "ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΙΟΙΚΗΣΙΣ", 1 Δρ. χαλκογραφικό, MH bl.4. He.245[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Theosal

Theosal

Να και ένα όμορφο και περίεργο, από θέμα σφραγίδας, γραμματόσημο λιθογραφικό.

Η σφραγίδα, ιδιόχειρη και τρίγραμμη, αναγράφει ΠΡΑΒΙΟΝ (Ελευθερούπολη Καβάλας=να γιατί το αγόρασα, είναι της περιοχής μου) 11 ΟΚΤΩΒΡ. 1918... Το 5λεπτο είναι της 4ης περιόδου (1918-1923 σε λεπτό χαρτί).

Είναι και ασυνήθιστη και δεν έχω ξαναδεί σφραγίδα "ΠΡΑΒΙΟΝ"
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Οντως ασυνιθηστη!!!

Theosal

Theosal

Φαίνεται ότι στην συγκεκριμένη πόλη, Ελευθερούπολη (τουρκιστί ΠΡΑΒΙ), δεν είχε ακόμη πάει ταχυδρομική σφραγίδα ή είχε χαλάσει, αν και δεν έχω ακούσει ποτέ για αλληλογραφία από το ΠΡΑΒΙ, ενώ από την κοντινή Χρυσούπολη -από την άλλη πλευρά, ανατολικά, της Καβάλας- υπάρχει αλληλογραφία ήδη από το 1880 και κάτι,αν θυμάμαι καλά, και μάλιστα με τουρκικά γραμματόσημα...

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Μπραβο θεοφιλε απιστευτη φαση!!! Οντως αυτο το γραμματοσημο ειναι σημαντικο για την ταχυδρομικη ιστορια μεσα απο τις σφραγιδες!!!

Theosal

Theosal

Λοιπόν νέα στοιχεία για το θέμα της χειρόγραφης ακύρωσης του γραμματοσήμου.

Μετά την απελευθέρωση της περιοχής της Ανατολικής Μακεδονίας (Σέρρες, Καβάλα, Δράμα) από τους Τούρκους το 1913 και κατά το 1916 η περιοχή έπεσε στα χέρια των Βουλγάρων για δύο χρόνια... μέχρι το 1918. Η περιοχή αυτήν την διετία δεινοπάθησε, γιατί οι Βούλγαροι δεν άφησαν τίποτε όρθιο, κατάστρεψαν, έκαψαν, σκότωσαν, έκλεψαν και όλα τα υπόλοιπα κακά, που μπορεί να κάνει ένας λαός σε έναν άλλον, αντίστοιχα με ότι έκαναν οι Γερμανοί στους δύσκολους Έλληνες.

Η Περιοχή της Καβάλας, όπου και το Πράβιον, απελευθερώθηκε, λοιπόν τον Σεπτέμβριο του 1918 προς τα τέλη του μήνα. Στην περίπτωση αυτήν, μπορούμε να φανταστούμε ότι τις πρώτες ημέρες του Οκτώβρη στο Πράβι (όχι στην Καβάλα) μπορεί να υπήρξε έλλειψη σφραγίδας και να έγινε αυτό που βλέπουμε εδώ... ΑΥΤΑ και να έχω και άλλες πληροφορίες θα τις αναφέρω, αν σας ενδιαφέρουν φυσικά...

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Μας ενδιαφερουν,μας ενδιαφέρουν,η ""σφραγίδα"" που αναφέρεις παραπάνω δεν νομίζω ότι είναι έτσι ακριβώς,μάλλον προς ανάμνηση το έγραψε κάποιος,και αυτό για το απλό λόγο της υπαρξης χρονιας...

Theosal

Theosal

Επειδή τυγχάνει ο αδελφός μου να ειναι εδω και ´ενα χρονο διευθυντής δημοτικού στο Πράβιον, και επίσης τυγχάνει και να ειναι συλλέκτης γραμματοσήμων και κεφαλοκυνηγός, εχθες το τσίγκλισα λίγο με το συγκεκριμένο γραμ/μο και σημερα θα μάθει τι έπαιζε με το ταχυδρομείο εκει... όποτε η ιστορική αναδρομή σε περιοχή άγνωστη σε εσάς εχει και συνεχεια...

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Αγνωστη η ονομασια....η περιοχη με το κουταλι...μην ξεχνας φυλουσα θερμοπυλες ....βορειο ελλαδα μεγαλωσα ειδικοτερα πανω απο θεσ/νικη για μενα....  Razz

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης