Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ

Σελίδα 12 από 13 Επιστροφή  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ

Δημοσίευση από Tasos Την / Το Παρ Μαρ 30, 2018 1:28 pm

Μπραβο Νικο! Υπεροχα και τα δυο!!! Σωστη επιλογη εκανες πολυ χαιρομε!!!
Tasos

Αριθμός μηνυμάτων : 1413
Ημερομηνία εγγραφής : 16/10/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση από Theosal Την / Το Παρ Μαρ 30, 2018 7:25 pm

Και από μενα μπραβο Νίκο....
Ωστόσο αν δεν μπορεις να αποκρυπτογραφήσεις κουτσομπολίστικα το περιεχόμενο των επιστολών, βγάλε τις φωτό και στείλτες μου και θα κανω το καλύτερο δυνατόν...
Theosal

Αριθμός μηνυμάτων : 1025
Ημερομηνία εγγραφής : 24/08/2017
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Mercury Την / Το Πεμ Απρ 05, 2018 11:50 am

Σε αυτο το πολύ ενδιαφέρον τοπικ του φίλου μας nikmar[αλήθεια που ήσουν χθες που πήγαμε ΦΕΑ?] δεν έχω παρουσία.
Ο λόγος δεν είναι άλλος απο το ότι εγώ πάνω στις ΜΚΕ ότι αποκτώ έχει να κάνει σχέση με τα σφάλματα πλάκας,και όπως έχω ξαναγράψει,όταν ετοιμάσω τη συλλογή μου προς εκθεσιακή δραστηριότητα ,τότε,όπως έχω κάνει και με τα 1λ,θα την ανεβάσω σε νέα υποένότητα,σε όλη της την έκταση.
Mercury

Αριθμός μηνυμάτων : 1046
Ημερομηνία εγγραφής : 11/07/2017

Δημοσίευση από Mercury Την / Το Πεμ Απρ 05, 2018 12:09 pm

Ομως επειδή υποσχέθηκα στους κ.κ. midiliδη,& κυρ_egeo πως θα ανεβάσω τα λοτ που πήρα στην τελευταία Καραμήτσος,voila:

μια επιστολή,δεν κρύβω πως προβληματίστηκα στο που θα την ανέβαζα,γιατι και στα 5λ , ειδικά στο τόπικ vlasopoulo,αλλά και στη ενότητα των αναλυτικών παρουσιάσεων ΜΚΕ,θα μπορουσε να μπει.Ομως είπαμε,εδώ,και έτσι έχουμε 40λ επιμελλημένη,VF-touch,5 & 10λ κακέκτυπη,VF-G, και 20λ συνεχόμενων,VF-G,με plate flaw στο 5λ λεπτυσμένο κύκλο.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

,σαν εμπορική αξία,έχω ήδη έτοιμα δύο φύλλα υπερπλήρη με αυτο το σφάλμα,εκδόσεις,αποχρώσεις μπλοκ,σφργ.& ασφργ.,και μου έλειπε ο φάκελλος,σίγουρα θα μπορούσα να περιμένω να βρω το σφάλμα σε πιο φτηνή περίπτωση,ας πούμε σε συνεχόμενων,αλλά εδώ έχω την εντύπωση πως τα 180ε+22,32% για ένα φάκελλο που απο μόνο του το 5λ κακέκτυπο επι φακέλλου το δίνει 1.100ε,για VF,ε,νομίζω πως είναι καλά.
Αν αυτός έβγαινε σε εκποίηση φημισμένης συλλογής[όπως του Ιουνίου] σίγουρα θα έπαιρνε χτυπήματα...
Mercury

Δημοσίευση από Mercury Την / Το Πεμ Απρ 05, 2018 12:32 pm

Το δεύτερο λοτ,ένα σημαντικό plate flaw,ίσως όχι τόσο διάσημο στα την Pos.79 των 10λ,αλλά με την δικιά του αξία.
Εχουμε λοιπόν pos.75,20λ.κακέκτυπο,βαθύ ινδικό,με F-G περιθώρια.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

,τα σφάλματα πλάκας στις παρισινές & πρώτες Αθηναϊκές σίγουρα είναι πολυ δυσεύρετα,,πέρα απο αυτό ο Κ,το τιμολογεί όπως :

13Ib 480ε x 2[pos.75] - 45%[F-G margin & close point] = 530e
Αρα τα 160ε + 22.32% δεν τα λες και άσχημα για τόσο σπάνια περίπτωση,σφάλματος σε αυτή ειδικά την έκδοση & απόχρωση...
Mercury

Δημοσίευση από SHH_Egeo Την / Το Πεμ Απρ 05, 2018 1:10 pm

Mercury έγραψε:Ομως επειδή υποσχέθηκα στους κ.κ. midiliδη,& κυρ_egeo πως θα ανεβάσω τα λοτ που πήρα στην τελευταία Καραμήτσος,voila:

μια επιστολή,δεν κρύβω πως προβληματίστηκα στο που θα την ανέβαζα,γιατι και στα 5λ , ειδικά στο τόπικ vlasopoulo,αλλά και στη ενότητα των αναλυτικών παρουσιάσεων ΜΚΕ,θα μπορουσε να μπει.Ομως είπαμε,εδώ,και έτσι έχουμε 40λ επιμελλημένη,VF-touch,5 & 10λ κακέκτυπη,VF-G, και 20λ συνεχόμενων,VF-G,με plate flaw στο 5λ λεπτυσμένο κύκλο.

,σαν εμπορική αξία,έχω ήδη έτοιμα δύο φύλλα υπερπλήρη με αυτο το σφάλμα,εκδόσεις,αποχρώσεις μπλοκ,σφργ.& ασφργ.,και μου έλειπε ο φάκελλος,σίγουρα θα μπορούσα να περιμένω να βρω το σφάλμα σε πιο φτηνή περίπτωση,ας πούμε σε συνεχόμενων,αλλά εδώ έχω την εντύπωση πως τα 180ε+22,32% για ένα φάκελλο που απο μόνο του το 5λ κακέκτυπο επι φακέλλου το δίνει 1.100ε,για VF,ε,νομίζω πως είναι καλά.
Αν αυτός έβγαινε σε εκποίηση φημισμένης συλλογής[όπως του Ιουνίου] σίγουρα θα έπαιρνε χτυπήματα...

Εξαιρετικός!
Παρακαλώ και την πίσω όψη Rolling Eyes
SHH_Egeo

Αριθμός μηνυμάτων : 1204
Ημερομηνία εγγραφής : 12/07/2017
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από SHH_Egeo Την / Το Πεμ Απρ 05, 2018 1:13 pm

Στο 20λ εγώ θα έκοβα-ίσιωνα τα περιθώρια Cool
SHH_Egeo

Δημοσίευση από Theosal Την / Το Πεμ Απρ 05, 2018 1:26 pm

Τον χτύπησα και γω αυτόν τον φάκελο, πόσο τον πήρες τελικά;;;
Theosal

Δημοσίευση από SHH_Egeo Την / Το Πεμ Απρ 05, 2018 1:33 pm

Theosal έγραψε:Τον χτύπησα και γω αυτόν τον φάκελο, πόσο τον πήρες τελικά;;;

Βλασσόπουλος fan Club αρχική πουλήθηκε.. Rolling Eyes

SHH_Egeo

Δημοσίευση από Mercury Την / Το Πεμ Απρ 05, 2018 2:28 pm

Ρε παιδια νιανια τα έχω κάνει,τα γραφω όλα, πιο αναλυτικά πεθαίνεις...

Ελεγα η πίσω όψη δεν έχει κάτι,έλα όμως που έχει περίεργο σχήμα Τεργέστη......

Mercury

Δημοσίευση από Mercury Την / Το Πεμ Απρ 05, 2018 2:49 pm

Να εδώ που θέλουμε τα φώτα των μελετητών της ταχυδρομικής ιστορίας....

Το 3/15 έχει να κάνει με το τέλος της μεταφοράς απο το Lloyds όπου 1 kruezer  ίσον με 3 λεπτά δικά μας,άρα 15x3=45 λεπτά  η μεταφορά.
Εκει υπολογίζουμε 10λεπτά το τέλος που έβαζε η πόλη της Τεργέστης [3Kr απο πάνω στο κλάσμα] και 20λ το τέλος επιστολής για την Ελλάδα,σύνολο 75 λεπτά που είναι και η αξία των γραμμ.
Mercury

Δημοσίευση από SHH_Egeo Την / Το Πεμ Απρ 05, 2018 4:58 pm

Πολύ ενδιαφέρουσα και η πίσω όψη δίνει τη δική της "δυναμική" στην επιστολή 
Πράγματι πολύ ιδιαίτερη και η ακύρωση TRIESTE τετράγωνη με στρογγυλεμένες γωνίες !!
Η μεταγενέστερη του 1888 (πρώτες αποστολές με μΚΕ) στρογγυλή με αναφορά και  ώρα και το TRIESTE ως TRIEST
Να ανεβάσω και τον σχετικό φάκελο,αν και σε τόπικ ΜΚΕ

SHH_Egeo

Δημοσίευση από Theosal Την / Το Πεμ Απρ 05, 2018 8:27 pm

Για την στρογγυλή σφραγίδα της Triest(e) μπορείτε να ανατρέξετε στο τόποι για τους Βλασσόπουλους.. εχει αρκετα δείγματα...

Απο αυτήν την τετράγωνη με τις αποστρογγυλεμενες γωνιές δεν υπάρχει δείγμα, μαλλον και σιγουρα πρόκειται για παλαιότερη σφραγίδα που αποτραβήχθηκε....

Μήπως πρόκειται για την σφραγίδα της πόλης της Τεργέστης, με την οποία σφράγιζε κάποιες επιστολές, όταν αυτές δεν έφεραν το αντίστοιχο αντίτιμο που ζητούσε για την αλληλογραφία;;; Δηλαδή 3kr.
Theosal

Δημοσίευση από Tasos Την / Το Πεμ Απρ 05, 2018 9:06 pm

Εχει σιγουρα μερα και μηνα παντως... 30 5ου ισως...
Tasos

Δημοσίευση από Theosal Την / Το Πεμ Απρ 05, 2018 9:13 pm

Τάσο η επιστολή έχει ημερομηνία αποστολής 12 ΙΟΥΛ 68, άρα η ημερομηνία άφιξης εγώ θεωρώ ότι είναι η 20 / 7
Theosal

Δημοσίευση από SHH_Egeo Την / Το Πεμ Απρ 05, 2018 9:16 pm

Theosal έγραψε:Για την στρογγυλή σφραγίδα της Triest(e) μπορείτε να ανατρέξετε στο τόποι για τους Βλασσόπουλους.. εχει αρκετα δείγματα...

Απο αυτήν την τετράγωνη με τις αποστρογγυλεμενες γωνιές δεν υπάρχει δείγμα, μαλλον και σιγουρα πρόκειται για παλαιότερη σφραγίδα που αποτραβήχθηκε....

Μήπως πρόκειται για την σφραγίδα της πόλης της Τεργέστης, με την οποία σφράγιζε κάποιες επιστολές, όταν αυτές δεν έφεραν το αντίστοιχο αντίτιμο που ζητούσε για την αλληλογραφία;;; Δηλαδή 3kr.

Ενδιαφέροντα προς διερεύνηση όλα αυτά.Ενας λόγος που σχολιάζω-γκρινιάζω οτι δεν υπάρχει στο φόρουμ πεδίο με ταχυδρομική ιστορία για την περίοδο ΜΚΕ που και οι σφραγίδες και τα τέλη ήταν σύνθετα,απο μέλη που γνωρίζουν(υπάρχουν) είναι και αυτός.Θα μαθαίναμε πολλά.
Η δικές σου Theosal (μια του 1880) έχουν  και το TRIESTE και το  TRIEST

SHH_Egeo

Δημοσίευση από Theosal Την / Το Παρ Απρ 06, 2018 1:43 pm

Το γνωρίζω Νικόλα, απλά δεν αναφέρθηκα εκτενέστερα αφού το ζητούμενο είναι η τετράγωνη με τις στρογγυλεμένες γωνίες σφραγίδα. Ανέφερα απλά ότι ίσως είναι προγραμματοσημική (sic!) ή κάποια σφραγίδα του Τριεστίου [Τριέστιον=Triest=Trieste=Τεργέστη (όπως αναγράφεται σε επιστολή που είδα κάπου)] με την οποία εισέπρατε ο Δήμος τα 3kr. ταχυδεομικό φόρο ή ήταν κάτι σαν το ΔΠ των δικών μας πόλεων.....
Theosal

Δημοσίευση από Tasos Την / Το Παρ Απρ 06, 2018 2:08 pm

Ομως τελικα λεει 30 και απο κατω οχι 5 οπως ειδα απο το κινητο.... αλλα 7 . Μηπως τελικα 30/7  εφτασε και ειχαν αυτη την σφραγιδα ακυρωσης....
Tasos

Δημοσίευση από SHH_Egeo Την / Το Παρ Απρ 06, 2018 4:49 pm

Ψάχνοντας παλιές δημοπρασίες βρήκα της ιδιας περιόδου 1862 με το κλάσμα αλλά λίγο περίεργο το "TE?".
Ιδιο σχήμα όμως

SHH_Egeo

Απορια για 20λεπτο

Δημοσίευση από stelios proedrou Την / Το Πεμ Απρ 12, 2018 8:04 pm

Εχω ενα 20λεπτο μπλε με θεση 30 μα χαρτι κυανο και παχος 0,9 του χιλιοστου ,η ΑΕ ειναι κανονικη κυανου χρωματος με στικτη σφραγιδα  9 ,σε πια χρονολογια να ψαξω;
stelios proedrou

Αριθμός μηνυμάτων : 14
Ημερομηνία εγγραφής : 03/04/2018
Τόπος : Αθηναι

http://sproedrou@hotmail.gr

Σελίδα 12 από 13 Επιστροφή  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης