Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ

+10
salonico
heretic77
Theosal
Midili
Valeroi
heraldic40
Varg83
Παναγιώτης Ρασσιάς
SHH_Egeo
Νίκος Βαρουξής
14 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 8 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 13 από 17]

241Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 13 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Πεμ Απρ 12, 2018 8:16 pm

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Καλησπερα Στελιο, αν μπορεις να το βγαλεις μια φωτο μπρος πισω να το δόυμε για να βρουμε πανω του την χρονολογια περιοδου που βγηκε απο τα χαρακτηριστικα του

242Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 13 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Πεμ Απρ 12, 2018 8:29 pm

stelios proedrou

stelios proedrou

Με τι πρωτη ευκαιρια θα ανεβει

http://sproedrou@hotmail.gr

243Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 13 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Πεμ Απρ 12, 2018 10:04 pm

Admin

Admin
Admin

stelios proedrou έγραψε:Με τι πρωτη ευκαιρια θα ανεβει

Το θ.30  είναι ένα δευτερογενές σφ.πλάκας που προκλήθηκε κατα την διάρκεια των εκτυπώσεων απο φθορά στη πλάκα,απο βούρτσα κατα τον καθαρισμό,πτώση κάποιου εργαλείου,και άλλους λόγους.Εμφανίζεται στα μπλέ ουρανί του 1863 και εμφανίζεται λίγο πολύ σε όλες τις εκδόσεις,αναλόγως το πόσο βεβαρυμένο είναι το τράβηγμα.Είναι ένα σοβαρο σφάλμα με συλλεκτικότητα και σχετικά εύκολη απόκτηση,καθώς οι ΜΚΕ που το φέρουν είναι προσιτές οικονομικά,βρίσκεται δε εύκολα και επι φακέλλου.

https://philotelists.forumgreek.com

244Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 13 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Τρι Απρ 17, 2018 9:36 pm

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Mercury έγραψε:Ρε παιδια νιανια τα έχω κάνει,τα γραφω όλα, πιο αναλυτικά πεθαίνεις...

Ελεγα η πίσω όψη δεν έχει κάτι,έλα όμως που έχει περίεργο σχήμα Τεργέστη......

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


Για την τετραγωνοειδες σφραγιδα βρηκα αυτο....ισως βοηθαει!!!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Τυπος G η σφραγιδα αυτη αναφερει οτι βγαινει και σαν RIVA VAPORE εκτος V.L.A και διαφορετικους τυπους

245Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 13 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Τρι Απρ 17, 2018 10:27 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Αυτή φίλε μου μάλλον πρέπει να είναι προγραμματοσημική,έχει κάτι το παλαιακό...μπράβο όμως ,θα το ψάξω και εγώ !

246Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 13 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Τρι Απρ 17, 2018 11:22 pm

Theosal

Theosal

Η κάτω, η γραμμική είναι προγραμματοσημική 100%, αλλά και η χρήση της άλλης ξεκίνησε λίγο πριν την χρήση των γραμματοσήμων και η χρήση της επεκτάθηκε και αρκετά αργότερα...

Έψαξα λίγο και όποιο λάθος παρακαλω να μου συγχωρεθεί



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Theosal στις Τετ Απρ 18, 2018 5:46 pm, 1 φορά

247Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 13 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Τετ Απρ 18, 2018 12:31 am

Theosal

Theosal

Δείτε μια ωραία έκδοση που βρήκα. Τουλαχιστον τα δυο Τ.Γ. είναι πολυ ενδιαφέροντα για εμάς....

Four Important Exchange Offices

Handling world's international postal relations during the 19th Century

by James Van der Linden
Covers, Panama, Alexandria, Aachen & Trieste, 2016, 72 pages, 7 maps 80 covers, cloth, full color, limited edition, $67.50. Sold by 
BOOKS on PHILATELY
Philatelic Bibliopole

Leonard H. Hartmann

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

248Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 13 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Τετ Απρ 18, 2018 8:25 am

Theosal

Theosal

Theosal έγραψε:Δείτε μια ωραία έκδοση που βρήκα. Τουλαχιστον τα δυο Τ.Γ. είναι πολυ ενδιαφέροντα για εμάς....

Four Important Exchange Offices

Handling world's international postal relations during the 19th Century



by James Van der Linden
Covers, Panama, Alexandria, Aachen & Trieste, 2016, 72 pages, 7 maps 80 covers, cloth, full color, limited edition, $67.50. Sold by 
BOOKS on PHILATELY
Philatelic Bibliopole

Leonard H. Hartmann


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

249Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 13 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Παρ Απρ 20, 2018 9:19 am

Theosal

Theosal

Τελικά το απέκτησα αφού ο πωλητής μου κατέβασε την τιμή του από τα 50 στα 40 μετά από κάποια βοήθεια που του προσέφερα....
Ένα 30λεπτο Deep ultramarine (60c) με διπλή εκτύπωση της αριστερής πλευράς, εκτός γραμματοσήμου, λόγω διολίσθησης ή απλού ακουμπήματος του φύλλου στην πλάκα κατά την απομάκρυνσή του από το πιεστήριο....
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

250Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 13 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Παρ Απρ 20, 2018 10:46 am

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Ενα έκθεμα με θέμα την αξία των 30λ,ενός πλαισίου,χρειάζεται 16 σελίδες Α4 οπού εκέι θα αναπτύξεις την εργασία σου.
Μια σελίδα εισαγωγικό σημείωμα.
Επειτά ,υποθέτω,πως έχοντας στο μυαλό πως σε ενδιαφέρει και το συναγωνιστικό κομμάτι,η βαθμολογία,χρείαζονται τα παρακάτω:
-όλες οι εκδόσεις,η δυνατόν και δοκίμια
-ποικιλία αποχρώσεων
-τυχον καποιες σπάνιες σφραγίδες
-σφ.πλάκας
-ποικιλίες εκτυπώσεων,όπως καλή ώρα το παραπάνω,ή ακόμα ακομα την χαρακτηριστική περίπτωση συχνότητας σε αυτή τη αξία ,''ψαθωτό βάθος''.
-επι φακέλλου,και για τις τρεις εκδόσεις.,με ανάπτυξη της ταχ,ιστορίας τους.
-ανάδειξη των ποικιλιών χαρτιού
-πολλαπλά,σε λωρίδες,τετράδες,μεγαλύτερα.

Δυνατό σημείο θα ήταν και τυχόν κάποιο ντουκουμέντο ,διάταγμα,εγκύκλιος ίσως,πάνω στη απόφαση και κυκλοφορία της αξίας

Γράφω τα παραπάνω γιατι έχω την εντύπωση πως κατά εκει οδεύεις Smile

-
-

251Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 13 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Παρ Απρ 20, 2018 10:58 am

Theosal

Theosal

Εεεεε, όχι δεν το νομίζω να καταφέρω τόσα πολλά, επειδή:

1. Έχω αγοράσει και έχω στην κατοχή μου πάνω από 200 καφέ (και έρχονται και άλλα 30-50) διαφόρων αποχρώσεων, κατάστασης, σφαλμάτων, σφραγίδων,
1α. Έχω 3-5 ζεύγη αλλά όχι μεγαλύτερες συνθέσεις, επειδή είναι πανάκριβες, φαντάζομαι ότι το γνωρίζεις καλά.
1β. Κάποια σφάλματα και δύο με εξολοκλήρου και ήμισυ ψάθωμα.
2. Έχω καμιά 5-6 φακέλους του Βλασσόπουλου (5) και άλλων, αλλά κατά κύριο λόγο προς Τριέστιον (Τεργέστη) και είναι και των τριών εκδόσεων.
3. Έχω αρκετά, αλλά όχι τόσα μπλε για να αναδείξω την αξία αυτής της περιόδου (1882-1886)
4. Έχω ξοδέψει αρκετά χρήματα για τα απλά, και δεν έχω την διάθεση πια να ξοδέψω και άλλα τόσα ή και περισσότερα για τα μπλε και για τα σφάλματά τους που είναι άλλωστε πολύ ακριβά (Χ15 και πάνω). Θυμάσαι (μάλλον ξέρεις καλά) πόσο πχ έχει ένας φάκελος (ή επιστολή) με ένα μπλε με σφάλμα "πίπας" ή μια λωρίδα των 4....

Και last but not least, που λέμε εμείς οι ελληνοτραφείς, δεν ξέρω αν έχω τα κότσια να κάνω κάτι τέτοιο και να φάω τα μούτρα μου στην προετοιμασία όπως κάνεις εσύ τόσον καιρό....!!!!

252Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 13 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Παρ Απρ 20, 2018 11:53 am

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Theosal έγραψε:όπως κάνεις εσύ τόσον καιρό....!!!!


ακριβώς,το οδεύεις δεν σημαίνει αυριο ή σε ένα μήνα['ασε που δεν έχει ανακοινωθει κάποια πανελλήνια έκθεση]

Τη ειδικευμένη  συλλογή την ξεκίνησα τον Οκτώβριο του 1998,με ένα λοτ απο τον Βλαστό πολλων σφαλμάτων πλάκας.Για να φτάσω σε εκθεσιακό επίπεδο,διεκδικώντας κάποια,ας πούμε,υψηλή βράβευση έχουν περάσει και 20 χρόνια,ε?

Και αναλογικά εσύ είσαι πολυ προχωρημένος !
Σιγά σιγα,εξάλλου ο φιλοτελικός χρόνος είναι διαφορετικός με τον βιολογικό Wink

253Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 13 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Παρ Απρ 20, 2018 6:29 pm

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Καλησπέρα κι από εμένα.
Συμφωνώ απόλυτα με τον chief όσον αφορά το οδεύεις. 
Πίστεψέ με,όσο ανόητο κι αν ακούγεται αυτό να το λέω εγώ, πως η συλλογή σου παρόλο που δεν την έχω δει, καθώς και τα γραπτά που θα τη συνοδεύουν δεν θα περάσουν απαρατήρητα.
Μπορεί να μην φθάσεις πολύ υψηλή βαθμολογία αλλά το μεγάλο κέρδος θα είναι τα σχόλια των κριτών που θα σε καθοδηγήσουν πιστεύω, σε καλύτερη δεύτερη προσπάθεια.
Τώρα, όσον αφορά για μεγάλη έκθεση ....... έχεις μπροστά σου ένα ορίζοντα ικανό για να πειστείς. Νομίζω πως περίπου 2 με 3 χρόνια φθάνουν.
Άσε που ενδιάμεσα θα μπορείς να έχεις κάνει την πρώτη προσπάθεια.
Καλό απόγευμα.

254Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 13 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Παρ Απρ 20, 2018 6:37 pm

Theosal

Theosal

Νίκο, σε πλήρωσε αυτος ο οτι ναναι chief για να πεις ότι είπες;;

Βρε συ αυτος ειναι ικανός να κάνει και σένα να ετοιμαστείς με οτι έχεις για να παρεις μέρος σε έκθεση....

Παιδες πρώτα θα χωρίσω και μετά θα παρω μέρος σε έκθεση... αλλιως θα μου πετάξει τα παντα η σύζυξ!!!!! Ήδη με την μελέτη και με εχει στο στόχαστρο, φαντάζεστε με την προετοιμασία εκθεσιακού υλικού....

255Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 13 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Παρ Απρ 20, 2018 9:56 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

O Νικόλας στα γράφει άριστα.
Μα μιλάμε για την ολοκλήρωση του φιλοτελιστή,θα έλεγα η Ιθάκη του,το να πάρει μέρος σε μια έκθεση.
Ειδικά εσύ θεοσαλοπουλε έχεις βρει και πεδίο.άρα τι μένει?
οι στοχευμένες αγορές υλικού,και εδώ έρχονται τα καλά και τα άσχημα αυτής της προσπάθειας:
-γίνεσε πολυ καλός πάνω σε αυτο που συλλέγεις,με ανταγωνιστικές γνωσεις.
-κάνεις οικονομία γιατι αν δεν βρεις υλικό του θέματός σου δεν αγοράζεις τίποτα άλλο,γιατι πολυ απλά έχεις το μυαλό σου...


-...στα πιθανό αντικείμενο που θα πάρεις,το οποιοενδεχομενως  το ψάχνεις με πείσμα, το όποίο όμως,και εδώ περνάμε στα άσχημα της προσπάθειας,θα κάνεις το παν να το αποκτήσεις,μιλώντας σε οικονομικό επίπεδο.
Ετσι λοιπόν αν ποτέ βγει ,λέμε τώρα,ένα ψαθωτό επι φακέλλου θα κάνεις ότι μπορείς...

256Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 13 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Παρ Απρ 20, 2018 10:05 pm

Theosal

Theosal

Το εχω βρε το ψαθωτο σε φάκελο....

257Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 13 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Παρ Απρ 20, 2018 10:19 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Δεν το πας και μια βόλτα στον Αρβανιτίδη να το δεί ?
Αν μιλάμε για σαφή δικτύωμα σε όλη την επιφάνεια του βάθους μεταλλίου,δεν έχω συναντήσει ποτέ στη αγορά ταχυδρομημένο,επι φακέλλου....

258Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 13 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Παρ Απρ 20, 2018 10:24 pm

Theosal

Theosal

Πρώτα θα το ψάξω καλυτερα εγω και μετά ο Αρβανιτίδης... τέλος εσυ και όλοι οι λοιποί παιδες εν καμίνω, εεεε φόρουμ ήθελα να πω...

259Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 13 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Πεμ Απρ 26, 2018 9:18 am

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Καλημέρα σε όλους.
Παρακαλώ πολύ γνώμες πάνω στις δύο ΜΚΕ που ακολουθούν.
Η μία είναι συνεχόμενων και η άλλη συμφωνα με τον πωλητή του `71.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Συγνώμη για την ποιότητα των φωτογραφιών.
Θα ανέβουν και καλύτερες αλλά μετά τη δουλειά.

260Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 13 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Πεμ Απρ 26, 2018 10:09 pm

Admin

Admin
Admin

Λοιπόν,
το πρώτο είναι συνεχόμενων μπλέ γκρι,βέβαια οι ΑΕ δεν συμφωνούν με αυτη τη απόχρωση,καθώς βαρείς αριθμούς έχουμε στα μπλε βαθύ,στους ''ψεύτες'' και στα άτονα μπλε,τα ξεθωριασμένα του 1867.Ας είναι.Η θέση λογικά είναι η 9 και αυτο γιατι έχει απέχοντα περιθώρια,το επάνω είναι χοντροειδές,άρα άκρη φύλλου[έχω σαν βοήθεια εδώ,τα εκθεσιακά φύλλα και γι'αυτο είδα ποιές θέσεις είναι τα απέχων Smile ]
Το δεύτερο 100% 1871 θέση απροσδιόριστη,θα το δω και καλύτερα το βραδάκι.
Τώρα σχετικά με τις αναδιπλώσεις,
έχω στη συλλογή μου κάποιες ΜΚΕ,έχω κάνει και μια μικρη μελέτη πάνω σε αυτές[υπάρχει και το σχετικό τόπικ μου στο παλαίο φόρουμ]
Η κανονική υπεραξία δίνετε όταν η αναδίπλωση έχει πέσει πάνω στους ΑΕ,γιατι αυτό θεωρείται απόδειξη του πότε,πριν ή μετά εκτυπώθηκαν,εννοώντας την εκτύπωση της όψης.Εδω δεν έχουμε σε κανένα κάτι τέτοιο ,συν ότι το πρώτο είναι β΄διαλογής.
Στη αγορά απο τα χρόνια που είχα αγοράσει τα δικά μου έχουν ανέβει οι τιμές,άρα μια προσέγγιση θα ήταν για το πρώτο τα μέχρι 25-30ε και για το δεύτερο τα 60-70ε,λόγω του ότι ''πιάνει'' σε ένα μικρο σημείο[εδώ να διευκρινίσω πως υπαρχει μεγαλύτερη ανοχή στη κατάστασή τους,λόγω της σπανιότητάς τους σαν επί αναδιπλούμενου χαρτιού ]

https://philotelists.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 13 από 17]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 8 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17  Επόμενο

Παρόμοια θέματα

-

» Νέα αποκτήματα,και εδώ !

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης