Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ

+10
salonico
heretic77
Theosal
Midili
Valeroi
heraldic40
Varg83
Παναγιώτης Ρασσιάς
SHH_Egeo
Νίκος Βαρουξής
14 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5 ... 10 ... 17  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 17]

61Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 4 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Δευ Οκτ 16, 2017 9:45 pm

Theosal

Theosal

Εγω με βεβαιότητα θα έλεγα οτι ειναι 124 ΓΑΡΓΑΛΙΑΝΟΙ... με τίποτα 134!!!! Λυπαμαι, αλλα και παλι κατι κερδίζεις, ετσι δεν ειναι;

62Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 4 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Δευ Οκτ 16, 2017 9:48 pm

Varg83

Varg83

134 Γαρδικιον η οποια στον Hellas δεν εχει τιμολογηση.
124 Γαργαλιανοι στον Hellas 20ε.
Καταλαβαινεται πως το μονο κοινο σημειο ειναι το Γαρ-
bounce bounce

63Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 4 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Δευ Οκτ 16, 2017 9:48 pm

Varg83

Varg83

Και την πληρωσα 80ε....

64Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 4 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Δευ Οκτ 16, 2017 10:00 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Varg83 έγραψε:134 Γαρδικιον η οποια στον Hellas δεν εχει τιμολογηση.
124 Γαργαλιανοι στον Hellas 20ε.
Καταλαβαινεται πως το μονο κοινο σημειο ειναι το Γαρ-
bounce bounce

Πράγματι στον Hellas δεν έχει τιμολόγιση,στον ΕΡΜΗ 2010 που έχω και έψαξα το ΓΑΡΔΙΚΙΟΝ τύπου Ι είναι 410 € clown


_________________
Knowledge not shared is lost

65Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 4 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Δευ Οκτ 16, 2017 10:05 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

ου γαρ έρχεται μόνον[το γήρας]

ε,δεν θέλει και πολύ....,πρέπει το λάθος να είναι στο ''1'' η Αρεόπολη θα είναι τότε η ''34''
Τώρα υπάρχει πρόβλημα γιατι πλήρωσες αρκετά ωραία χρήματα...

66Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 4 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Δευ Οκτ 16, 2017 10:54 pm

Varg83

Varg83

Ελπίζω πως όλα θα πάνε καλά. Θα περιμένω και αύριο να μου στείλουν μήνυμα αλλιώς θα πάρω τηλέφωνο.

67Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 4 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Τρι Οκτ 17, 2017 6:50 pm

Theosal

Theosal

Καλησπέρα σας,

Μόλις παρέλαβα ένα πακέτο 39 ΜΚΕ για μελέτη, εκ των οποίων 5-6 ειναι μέχρι καλές....

Μεταξύ αυτων βρέθηκε ένα 20λεπτο χωρίς ΑΕ, το παραθέτω φυσικά, που ενώ εχει στοιχεία της τελευταίας έκδοσης 1881-1882, εχει εκείνο το έντονο περίγραμμα στο πισω μέρος της κεφαλής που διαχωρίζει τις κακεκτυπες εκδόσεις.... οχι βέβαια με το ψαθωτο βάθος, αλλα με το συνεχές....

Τι ειναι πραγματι δεν το γνωριζω... αναμενω απαντήσεις και αν απαιτηθούν καλύτερες φωτό, θα το προσπαθησω...
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

68Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 4 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Τρι Οκτ 17, 2017 7:14 pm

Varg83

Varg83

Από ότι διακρίνω, βαριά εκτύπωση αποτέλεσμα της υπερμελάνωσης. Τα στίγματα μελανιού στην πίσω όψη είναι συνδυασμός της ποσότητας μελάνης αλλά και του πορώδους χαρτιού. Πορώδες χαρτί που αν το χρώμα του είναι
κρεμ/υποκίτρινο τότε πάμε στα 1880-86. Για να βοηθήσουμε περισσότερο, αν μπορείς σκαναρέ το ή προσπάθησε να τραβήξεις φωτό με κοντινή λήψη (όσο μπορείς) αλλά χωρίς να κάνεις ζουμ γιατί χαλάει η ανάλυση.

69Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 4 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Τρι Οκτ 17, 2017 7:41 pm

Theosal

Theosal

Παραθέτω μια, ίσως, λιγο καλύτερη και μονο την όψη....
Υπ’ όψιν, δεν εμμένω στην άποψη οτι ειναι το Hellas 8 με συνεχές ή ψαθωτό βάθος, απλά το στοιχείο του περιγράμματος μου κίνησε την περιέργεια. Ακομη και η σφραγίδα, δίκυκλη (Αν και δεν γνωριζω αν υπήρχε εκεινη την εποχη (1862)) δεν βοηθάει στο να τοποθετηθεί στην εποχη εκεινη...νομιζω!!! Φοβάμαι οτι φαίνομαι ολίγον τι Βλάξ....affraid affraid
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

70Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 4 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Τρι Οκτ 17, 2017 7:50 pm

Varg83

Varg83

Εντάξει μην αυτομαστιγώνεσαι, εγώ απλά σου παραθέτω μερικά στοιχεία που βοηθούν στην κατάταξη. Επίσης μιας και η φωτό αυτή είναι καλύτερης ποιότητας φαίνονται και οι κουκκίδες που ενώνονται με τις κυματιστές γραμμές, πράγμα που σημαίνει πως μιλάμε για τις τελευταίες εκδόσεις. Τώρα για το χαρτί δεν ξέρω αν δεν το έχω δει από κοντά. ίσως κάποιος με μεγαλύτερη πείρα μπορεί να βοηθήσει.

71Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 4 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Τρι Οκτ 17, 2017 9:10 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Κύριοι το γραμμ.ανήκει στις εκδόσεις 1880-86 20λ αριθμός 57?,θαλασσόχρωμο,που κυκλοφόρησε το 1880 μέχρι το 1882 ,όπότε βγήκαν τα ανιλίνης
Αυτο γιατι είχαν κυκλοφορήσει πλαστα στη Χαλκίδα και στη Αθήνα και έτσι αυτα κυκλοφόρησαν λίγο,και γιάυτο και η υψηλή τιμή τους.
Τώρα,τα καλά νέα είναι πως αυτο μαζί με τα :
20λ 1861 προσωρινά
30λ 1876 Αθηνων-30λ θαλασσόχρωμα[σπανιότερα]
1λ 1880-86 καφεκόκκινα
τέλος μαζί με αυτό είναι τα αναμενόμενα γραμματόσημα που παρουσιάζουν ψαθωτό βάθος.
Εδώ λοιπόν έχουμε σοβαρές ενδείξεις ότι το γραμμ.μπορει να ανήκει σε αυτή τη περίπτωση,άρα εσύ τι θα κάνεις?
Θα μας δείξεις μια φωτό απο πιο ψηλά γιατι καθότι κάτοχος τριών 30λ ψαθωτων το δικτύωμα αυτο φαίνεται βλέποντάς το απο ψηλά,είπαμε εμένα που φαίνεται πως είναι και έτσι...
Καλα έτσι και είναι ,σε F-G κατάσταση είναι βάση περιθωρίων,ετοιμάσου να κεράσεις Cool



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Mercury στις Τρι Οκτ 17, 2017 9:17 pm, 1 φορά

72Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 4 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Τρι Οκτ 17, 2017 9:14 pm

Varg83

Varg83

Μπράβο ρε Mercury... και κάτι με έτρωγε, να το γράψω ή να μη το γράψω.... τελικά το έγραψες εσύ για το ψαθωτό βάθος.

73Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 4 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Τρι Οκτ 17, 2017 10:26 pm

Theosal

Theosal

Μπορω να μάθω απο ποια απόσταση περιπου, γιατι παντα κάπου χάνει η φωτό. Χρειάζεται μεγαλη ανάλυση για να μείνει απείραχτη η φωτό, αλλα μπορει να ανεβεί εδω μια φωτό 6Mb;;

74Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 4 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Τρι Οκτ 17, 2017 10:30 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Νομίζω μεχρι 800


_________________
Knowledge not shared is lost

75Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 4 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Τρι Οκτ 17, 2017 10:43 pm

Theosal

Theosal

Ανεβαίνουν και μεγαλύτερες αλλα πρεπει περιπου να ξέρω την απόσταση για να φανεί το ψαθωτό..... θα το βρω ψάχνοντας... και θα σας το δείξω..

76Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 4 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Τετ Οκτ 18, 2017 9:15 am

Theosal

Theosal

Λοιπόν καλημέρα σας και πάλι,

Αφού ασχολείστε μαζί μου και με τα αποκτήματά μου θα σας παραθέσω δύο φωτό από το 57α (όπως απεφάνθη η ομήγυρις και φυσικά αποδέχομαι και εγώ την ετυμηγορία) από του μακρόθεν για να φανεί το ψαθωτό, που νομίζω ότι τελικά υπάρχει .....

Για να δούμε λοιπόν....
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Δεν βοηθάει το άτιμο το χέρι όπως παλιότερα για να βγάλεις σταθερές φωτό ... και έχω σβήσει και καμια 5-6....

Αναμένω τιμολογήσεις για να δω τι θα κεράσω.... βάσει των λεγομένων του Πάνου

77Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 4 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Τετ Οκτ 18, 2017 9:25 am

Varg83

Varg83

Καλημέρα και από μένα. Λοιπόν στέλνω ένα link από τον γνωστό οίκο για να πάρεις μια ιδέα και για το ψαθωτό αλλά και για την τιμή. Η τιμή αφορά δημοπρασία πριν από περίπου 10 χρόνια. Αν έχεις σκάνερ βάλτο στη μεγαλύτερη ανάλυση γιατί όντως θέλει σταθερό χέρι για να βγει καθαρή.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

78Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 4 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Τετ Οκτ 18, 2017 9:36 am

Theosal

Theosal

Varg83 έγραψε:Καλημέρα και από μένα. Λοιπόν στέλνω ένα link από τον γνωστό οίκο για να πάρεις μια ιδέα και για το ψαθωτό αλλά και για την τιμή. Η τιμή αφορά δημοπρασία πριν από περίπου 10 χρόνια. Αν έχεις σκάνερ βάλτο στη μεγαλύτερη ανάλυση γιατί όντως θέλει σταθερό χέρι για να βγει καθαρή.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Μπράβο στον τύπο που μου το πούλησε για, ας πούμε €1,20 με έξοδα ταχυδρομείου, και μου δίνει την ευκαιρία να έχω τέτοιο κομμάτι στα χέρια μου!!!!

79Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 4 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Κυρ Οκτ 22, 2017 5:27 pm

Theosal

Theosal

Αντε κατάφερα να το σκανάρω και σας το παραθέτω, αν και δεν νομιζω οτι κάνει κάποια διαφορα...[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

80Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 4 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Τετ Οκτ 25, 2017 10:36 pm

Varg83

Varg83

Τι λέτε για αυτό? Πριν λίγο το κέρδισα. Είναι 75-80 με Α.Ε. Για το χρωματισμό δεν είμαι σίγουρος όπως και για το αν υπάρχει ψαθωτό βάθος (στην δεξιά πλευρά)

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]" />

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 17]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5 ... 10 ... 17  Επόμενο

Παρόμοια θέματα

-

» Νέα αποκτήματα,και εδώ !

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης