Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Αλληλογραφία απο-προς σημαίνοντα πρόσωπα-επισήμους

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Συστημένος φάκελος προς τον Ιωάννη Μεταξά.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Απο Την Ιαπωνική πρεσβεία (φάκελος Αθηνών!) αποστολή απο ISTANBUL 24.04.1940 (και σε κόκκινο χρώμα πίσω),άφιξις ΑΘΗΝΑΙ 26.04.1940

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]



Έχει επεξεργασθεί από τον/την SHH_Egeo στις Παρ Σεπ 29, 2017 5:13 pm, 2 φορές συνολικά


_________________
Knowledge not shared is lost

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Εμπορικός φάκελος με 25λ μΚΕ απο ΠΑΤΡΑΙ 16.ΑΠΡ.901 άφιξη ΑΘΗΝΑΙ 17.ΑΠΡ.1901.

Παραλήπτης ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΖΑΙΜΗΣ

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


_________________
Knowledge not shared is lost

SHH_Egeo

SHH_Egeo

MARIO LAGO

Να αναφέρω μερικά ιστορικά γεγονότα  Smile

Στις 24.7.1923 με τη συνθήκη της Λωζάνης η Δωδεκάνησος περιέρχεται οριστικά στην κατοχή της Ιταλίας.Δύο μήνες πριν την υπογραφή της συνθήκης δύο πολύ σημαντικά ιστορικά γεγονότα συνέβησαν.
Το πρώτο ήταν η άνοδος του Mussolini στην εξουσία που θα επηρέαζε καθοριστικά τη στάση της Ιταλίας απέναντι στις τότε κτήσεις της και το δεύτερο ο διορισμός του Mario Lago ώς κυβερνήτη (Governatore) των νησιών.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Ο Mario Lago ήταν πολιτικός με μεγάλες δυνατότητες προερχόμενος (σε αντίθεση με τους προηγούμενους στρατιωτικούς διοικητές) απο το διπλωματικό σώμα.Συμμετείχε στη διπλωματική αποστολή και στην διαπραγμάτευση των όρων της Συνθήκης.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


_________________
Knowledge not shared is lost

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Ενα τηλεγράφημα απο τον (Luca) ORSINI BARONI με ημερομηνία 21.11.33 προς τον MARIO LAGO οπου τον ευχαριστεί εγκάρδια (Grazie cordiali saluti) για τον διορισμό  του ώς Γερουσιαστή απο τον Βασιλιά της Ιταλίας Vittorio Emmanuele III.
O Orsini Baroni ήταν στο διπλωματικό σώμα όπως και ο Mario Lago και προφανώς επηρέασε τον Βασιλιά στην απόφαση του διορισμού του

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]



Έχει επεξεργασθεί από τον/την SHH_Egeo στις Παρ Σεπ 29, 2017 3:01 pm, 2 φορές συνολικά


_________________
Knowledge not shared is lost

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Μία επιστολή με αποστολέα τον Βασιλιά της Αιγύπτου Φουάτ Α αυτοαποκαλούμενο και Πασά Φουάτ απο το παλάτι του Πασά Ομάρ προς τον Μάριο Λάγκο ανταποκριτή της αυτού Μεγαλειότητος του Βασιλιά της Ιταλίας,Κυβερνήτη των Ιταλικών νησιών του Αιγαίου όπως τον αναφέρει.
Το γραμματόσημο 20Μ έχει τον Φουατ Α

Αναχώρηση 19.FEB.1935 CAIRO, Αφιξη 24.2.35 RODI EGEO

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


_________________
Knowledge not shared is lost

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Δύο επιστολικά δελτάρια (cartoline postale) με παραλήπτη τον Mario Lago

Και τα δύο είναι του 1929 κατά την περίοδο που ήταν κυβερνήτης της Δωδεκανήσου
Το πρώτο (a&b) απο το CAGLIARI στη Σαρδηνία προς Ροδο
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Το δεύτερο (c&d) απο RECCO της Γένοβας προς Ρόδο
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


[Πρέπει να είστε
εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]



[Πρέπει να είστε
εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


_________________
Knowledge not shared is lost

Varg83

Varg83

Εδώ άλλος ένας φάκελος (με το ανάλογο αντίτιμο βεβαίως βεβαίως!)

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

andreasn1k

andreasn1k

Αλλο ένα ωραίο παράδειγμα: Μεγάλος συστημένος φάκελος με παραλήπτη
'Προς την Αυτού εξοχότητα τον πρώην Πρωθυπουργόν και νυν Υπουργόν Δικαιοσύνης και Συγκοινωνίας Κύριον Δημ. Ράλλην'
(δυστυχώς δεν έχω στη διάθεση μου την πίσω όψη) με 30λεπτο Εκστρατείας ακυρωμένο 'ΖΑΓΛΙΒΕΡΙΟΝ 26 ΙΑΝ. 16', (5ου τύπου νέων χωρών-νομός Θεσσαλονίκης), διαβατική ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ 28 ΙΑΝ. 16 με προορισμό την Αθήνα. Μοναδικός γνωστός φάκελος με την εν λόγω σφραγίδα. Πουλήθηκε στο Καραμήτσο προ 2ετίας.[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Απέκτησα κι εγώ τα πρώτα δύο αυτής της κατηγορίας:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Στο δεύτερο ο λόγος που φανταζόμαστε ότι απευθύνεται στον Ιωάννη Μεταξά είναι λόγω της ημερομηνίας της σφράγισης (28/11/1939).
Ελπίζω να σας αρέσουν

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Πολύ όμορφα NikMar,ιδιαίτερα το πρώτο
Η μεγάλη δίκυκλη σφραγίδα (προφανώς άφιξης) εκτός απο το ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ διακρίνεις τι λέει?
Επίσης οι ημερομηνίες?


_________________
Knowledge not shared is lost

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

SHH_Egeo έγραψε:Πολύ όμορφα NikMar,ιδιαίτερα το πρώτο
Η μεγάλη δίκυκλη σφραγίδα (προφανώς άφιξης) εκτός απο το ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ διακρίνεις τι λέει?
Επίσης οι ημερομηνίες?
Καλημέρα. Η σφράγιση στο γραμματόσημο είναι "Internationale Leipbziger Messe 27VIII-31VIII". Απέναντι από το "ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ" αχνοφαίνεται το "ΑΘΗΝΑ" και δυστυχώς δεν φαίνεται καθόλου η ημερομηνία άφιξης.
Στο δεύτερο η ημερομηνία αποστολής είναι "28-XI 1939" από Paris VII Rue Cler. Στην πίσω πλευρά υπάρχει σφράγιση άφιξης "4-XII 39".



Έχει επεξεργασθεί από τον/την NikMar στις Παρ Οκτ 13, 2017 6:49 am, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : Συμπλήρωση)

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Τρείς αεροπορικοί φάκελοι σταλμένοι το 1982 προς τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας Κων.Καραμανλή.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


_________________
Knowledge not shared is lost

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Ετσι εξηγούνται όλα...πολιτικά Wink
Αλήθεια έχει μπει κανεις στη σκέψη κάποια στιγμή κοιτώντας φακέλλους να πέσει πάνω σε κάποιο πρόγονό του ?
Εγώ προσωπικά το έχω πάντα στο μυαλό μου κοιτώντας παλιούς φακέλλους στις δημοπρασίες,δεν έχω βρει τίποτα και σε επίθετα της μάνας μου,τως γιαγιαδων[τα πατρικά τους]σε βαθμό που σκέφτομαι μα τόσο αγράμματοι ήταν? Very Happy
Απο την άλλη παίζει ρόλο και η καταγωγή τους,άλλο κάτοικοι μεγάλων πόλεων και άλλο οι περιπτώσεις μου απο ορεινα χωρια νησιού της Επτανήσσου

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης