Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Σουηδικά γραμματόσημα-Sweden

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Σουηδικά γραμματόσημα-Sweden Empty Σουηδικά γραμματόσημα-Sweden Παρ Ιουλ 21, 2017 1:30 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Οπως γράφω και στο τόπικ των Γαλλικών γραμμ.συλλέγω με χαρά κλασσικά γραμμ.απο όλο τον κόσμο.Μια τελευταία αγορά είναι και τα παρακάτω Σουηδικά γραμμ,Yvert 11,12,και 15a :

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Πελοψ

Καλησπέρα κύριε Παναγιώτη,
Ψάχνοντας μέσα στα διαφορετικά forum είδα και την ανάρτηση αυτήν για τα σουηδικά γραμματόσημα.
Είμαι καινούργιος στο forum αλλά παλιός συλλέκτης ελληνικών και σουηδικών γραμματοσήμων και με εκθεσιακή εμπειρία στα σουηδικά γραμματόσημα της κλασικής εποχής. Είμαι κάτοικος Σουηδίας αλλά βρίσκομαι και στην Ελλάδα μερικές φορές το χρόνο.
Όσο για τα παραπάνω γραμματόσημα δεν υπάρχει κάποια δυσκολία για την ταξινόμηση τους παρόλο που δεν ξέρω τον κατάλογο Yvette.
Για οποιοδήποτε πληροφορία για σουηδικά η σκανδιναβικά γραμματόσημα και φιλοτελισμο είμαι στη διάθεσή σας.
Δημήτρης

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Αγαπητέ μου ευχαριστώ πολύ για την διάθεση προς μετάδοση γνώσης,πράγμα που ειναι ακριβώς και το πνεύμα του φορουμ !
Οσο αφορά τη συλλογή Σουηδικών που έχω,αυτη ειναι μέρος μιας παγκόσμιας συλλογής μέχρι το 1940 που διατηρώ και ενίοτε ενισχύω,με άλλες χώρες σε μια προτεραιότητα θα έλεγα,καποιες άλλες όταν βρω κατι κλασσικό,με καλή τιμή όμως,και τέλος χώρες που τις διατηρώ γιατι δεν γινετε αλλιώς...
Να η μικρή συλλογή μου:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Πελοψ

Κύριε Παναγιώτη σε καταλαβαίνω πλήρως. Έτσι κι αλλιώς νομίζω πολλοί από μας το ίδιο έχουνε κάνει ή κάνουμε.Σε ποια κατηγορία όμως έχεις τα σουηδικά ?αυτό δεν το κατάλαβα, αλλά δεν έχει και καμία σημασία. Από τα κλασικά σκανδιναβικά γραμματόσημα, τα σουηδικά είναι τα πιο εύκολα σε κατάταξη και τα πιο μελετημένα.Από την αρχή της έκδοσής τους ήταν τα πάντα τεκμηριωμένα και σήμερα βρίσκονται όλες οι πληροφορίες στο ταχυδρομικό μουσείο της Στοκχόλμης. Καμία σχέση φυσικά με τον δικό μας Ερμή! Παρόλα αυτά, έχουνε πάρα πολύ μεγάλο ενδιαφέρον και γίνονται ακόμα νέες μελέτες.
Προσωπικά θα βρεθώ στην Αθήνα για δύο εβδομάδες από τις 9 Μαρτίου κι αν υπάρχει ενδιαφέρον μπορούμε να συναντηθούμε για περαιτέρω συζήτηση.
Με φιλοτελικούς χαιρετισμούς Δημήτρης

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Πελοψ έγραψε:
Προσωπικά θα βρεθώ στην Αθήνα για δύο εβδομάδες από τις 9 Μαρτίου κι αν υπάρχει ενδιαφέρον μπορούμε να συναντηθούμε για περαιτέρω συζήτηση.
Με φιλοτελικούς χαιρετισμούς Δημήτρης

αμέ,με το καλό μέσω μυνήματος,εδώ στο φόρουμ προς εμένα θα το κανονίσουμε.Αυτό μπορέι να γίνει κάλλιστα στα γραφεία της εταιρίας μας,της ΕΦΕ,τετάρτη απόγευμα,αλλά και έξω σε καφέ,με συμμετοχή και άλλων φίλων φιλοτελiστών.
Εξαλλου εμείς κάνουμε τέτοια Smile
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Πελοψ

Καλησπέρα,
Πολύ ωραία Παναγιώτη, συναντιόμαστε την Τετάρτη στις 11 Μαρτίου. 
Έτσι κι αλλιώς είχα σκεπτικό να περάσω από την ΕΦΕ αργά όταν έρχεται το #πόπολο# εκεί, αφού όλη την ημέρα θα είμαι στην Αθήνα για δουλειές και συλλεκτικές συναντήσεις.
Προσωπικά προτιμώ να συναντηθούμε κάπου έξω από την ΕΦΕ γιατί το περιβάλλον εκεί δεν είναι το πιο κατάλληλο και ευχάριστο, για να κάνεις συζητήσεις. Αλλά αν θέλετε εκεί, εκεί.
Τι ώρα και που? Κανονίζετε εσείς και μου γράφετε.
Επίσης θα ήταν πολύ καλό πριν τις 2 Μαρτίου να με ενημερώσετε αν είναι κάτι που θα θέλατε ειδικά να συζητήσουμε π.χ. άλλες σκανδιναβικές χώρες, κι αν σας ενδιέφερε να έχω και φιλοτελικο υλικό μαζί μου.
Προσωπικά συλλέγω μόνο σφραγισμένο υλικό και ταχυδρομική ιστορία από όλο τον ελληνικό χώρο.

Πελοψ

Καλησπέρα, για να μπορώ να κανονίσω το πρόγραμμά μου αύριο Τετάρτη, θα ήθελα να ξέρω αν θα γίνει κάποια συνάντηση η αναβάλλεται λόγω κορωνιού 😀?!

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Και πάλι εδώ,με ένα τελευταίο απόκτημα.
Η σειρά για τα 50 χρόνια της UPU,σφραγισμένη,εκτός των 1 & 2kr,που ειναι σαρνιέρα,μια απο τις κλασσικές σειρές του Ευρωπαϊκού φιλοτελισμού !

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης