Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Ταχυδρομημένα carte postale

+4
Νίκος Βαρουξής
Admin
SHH_Egeo
Παναγιώτης Ρασσιάς
8 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 8]

61Ταχυδρομημένα carte postale - Σελίδα 4 Empty Απ: Ταχυδρομημένα carte postale Τρι Νοε 05, 2019 9:59 am

costasirun

costasirun

Μπράβο Νίκο!

εξαιρετικής ομορφιάς ποστάλ και πολύ ενδιαφέρον ταχυδρομικά με ιταλο-ελληνικά γραμμ...

έχω κι εγω 2-3 από τον αγαπημένο σου Βόλον κάπου μέσα στην κάσα όταν τα πετύχω θα τα ανεβάσω, όπως κι αυτά από την αγαπημένη μου Κύπρο.

προς το παρών ένα φώτο-ποστάλ γάλλου περιηγητή απο το κάστρον της Καλαμιτζιάς(νομίζω είχε μοναχούς Γάλλους τότε μέσα) στη Νάξο ταχυδρομημένο το 1908 από Πειραια προς Γαλλίαν..σιγα σιγά το γεμίζουμε το ποστ για όσους ενδιαφέρονται..[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

62Ταχυδρομημένα carte postale - Σελίδα 4 Empty Απ: Ταχυδρομημένα carte postale Τρι Νοε 05, 2019 12:22 pm

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Κώστα καλημέρα,
Ο Βόλος είναι η πατρίδα μου. Έφυγα από εκεί πριν 13 χρόνια για το μίξερ ψυχών και ανθρώπων που καλούμαι Αθήνα.
Δεν έχω παράπονο μιας και μου έδωσε δυνατότητες η εδώ παραμονή μου να γνωρίσω νέα ενδιαφέροντα, που στον μικρόκοσμο της πόλης μου τα έχανα.
Θα συνεχίσω κι εγώ το ανέβασμα καρτών που είναι η κύρια συλλεκτική μου ενασχόληση.
Πολύ θα χαρώ να δω τι «καλούδια» περιέχει η κάσα.

63Ταχυδρομημένα carte postale - Σελίδα 4 Empty Απ: Ταχυδρομημένα carte postale Τρι Νοε 05, 2019 1:07 pm

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Κάποιες ακόμη από την περιοχή του νομού Μαγνησίας:
Η πλατεία στρατώνος είναι η περιοχή όπου σήμερα είναι το πάρκο Ρήγα Φερραίου, το δημαρχείο και το δημοτικό θέατρο.
Η τρίτη είναι απεσταλμένη με τη στικτή 262 που αποτελεί δρομολόγιο Βόλου.[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

64Ταχυδρομημένα carte postale - Σελίδα 4 Empty Απ: Ταχυδρομημένα carte postale Τετ Νοε 06, 2019 10:19 am

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Το λιμάνι. Ατμόπλοια και ιστιοφόρα ενώ σε πρώτο πλάνο βαρκάρης με τα κουπιά του.

65Ταχυδρομημένα carte postale - Σελίδα 4 Empty Απ: Ταχυδρομημένα carte postale Τετ Νοε 06, 2019 12:08 pm

costasirun

costasirun

Νίκος Βαρουξής έγραψε:Κώστα καλημέρα,
Ο Βόλος είναι η πατρίδα μου. Έφυγα από εκεί πριν 13 χρόνια για το μίξερ ψυχών και ανθρώπων που καλούμαι Αθήνα.
Δεν έχω παράπονο μιας και μου έδωσε δυνατότητες η εδώ παραμονή μου να γνωρίσω νέα ενδιαφέροντα, που στον μικρόκοσμο της πόλης μου τα έχανα.
Θα συνεχίσω κι εγώ το ανέβασμα καρτών που είναι η κύρια συλλεκτική μου ενασχόληση.
Πολύ θα χαρώ να δω τι «καλούδια» περιέχει η κάσα.
Καλημέρα Νίκο

Σε κατανοώ και καταλαβαίνω απόλυτα, εγώ ξενιτευτηκα εδώ κ 10 χρόνια στη Χώρα των Βάσκων,  βόρεια ισπανια και άφησα πίσω την αγαπημένην μου Κύπρον..
Πάρα πολύ ωραία ποσταλ μας παλιάς και ωραίας εποχής ανέβασες και σήμερα! Συνέχισε έτσι..

66Ταχυδρομημένα carte postale - Σελίδα 4 Empty Απ: Ταχυδρομημένα carte postale Τετ Νοε 06, 2019 12:14 pm

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Πολλές είναι οι φορές που αναρωτιέμαι αν η οικονομικού σκέλους (άρα βίαιη) μετανάστευση είναι καλύτερα να συμβαίνει εσωτερικά ή εξωτερικά από τη χώρα που ζω.
Προσωπικά τείνω προς τη δεύτερη.
Πως δηλαδή, η προς τα έξω μετανάστευση είναι καλύτερη.
Η περιοχή των Βάσκων (Ισπανία - Γαλλία) είναι από τους προορισμούς που έχουμε στο στόχαστρο με τη σύζυγο για επίσκεψη.

67Ταχυδρομημένα carte postale - Σελίδα 4 Empty Απ: Ταχυδρομημένα carte postale Τετ Νοε 06, 2019 12:17 pm

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

68Ταχυδρομημένα carte postale - Σελίδα 4 Empty Απ: Ταχυδρομημένα carte postale Τετ Νοε 06, 2019 12:24 pm

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Στην πρώτη βλέπουμε την προβλήτα του λιμανιού εκεί όπου σήμερα υπάρχουν πολλά κτίρια αποθηκών που έχουν μετατραπεί σε χώρους στάθμευσης και γραφεία.
Στη θέση του "περιπτέρου" που εμφανίζεται στη μέση περίπου της κάρτας είναι σήμερα τα γραφεία του Οργανισμού Λιμένος Βόλου.
Στη δεύτερη είμαστε περίπου στα 1920-22 και βλέπουμε τα δύο αιδιά του στέφανου Στουρνάρα με το σκύλο της οικογένειας.
Το κτίριο πίσω είναι η σημερινή Εξωραϊστική. Εκεί που βρίσκονται τα παιδιά είναι σήμερα το πάρκο του Αγίου Κωνσταντίνου.

69Ταχυδρομημένα carte postale - Σελίδα 4 Empty Απ: Ταχυδρομημένα carte postale Τετ Νοε 06, 2019 12:33 pm

costasirun

costasirun

Έλα Νίκο

Ειδοποία με αν ανεβείτε με τη σύζυγο σου στην περιοχή οπου μένω..κοντά στο Σαν Σεμπαστίαν να γνωριστουμε κι απο κοντά..μια χαρά είν' εδώ η ζωή και πολύ όμορφος τουριστικός προορισμός(άνοιξη ή καλοκαίρι) αλλά η πατρίδα πάντα σε τραβάει...καλη σου μέρα

70Ταχυδρομημένα carte postale - Σελίδα 4 Empty Απ: Ταχυδρομημένα carte postale Τετ Νοε 06, 2019 12:53 pm

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Ευχαριστώ πολύ.
Να είσαι καλά και να έχεις μία όμορφη μέρα.

71Ταχυδρομημένα carte postale - Σελίδα 4 Empty Απ: Ταχυδρομημένα carte postale Τετ Νοε 06, 2019 1:10 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Παρακολουθώ τις αναρτήσεις του Νίκου χωρίς να σχολιάζω αλλα πλέον δεν κρατιέμαι.
Η εποχή αυτή γύρω στο 1910-20 αν δεν κάνω λάθος μου αρέσει ιδιαίτερα.
Φανταστική αυτή με το λιμάνι του Βολου.Τρεις εποχές σε μια.Ο βαρκάρης με την ανεμελιά του,τα ιστιοφόρα δεμένα και το ατμόπλοιο με την νέα εποχή που συμβολίζει.
Συνέχισε Νίκο εξαιρετικές ολες


_________________
Knowledge not shared is lost

72Ταχυδρομημένα carte postale - Σελίδα 4 Empty Απ: Ταχυδρομημένα carte postale Τετ Νοε 06, 2019 1:17 pm

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Να είσαι καλά Νικόλα.
Σε ευχαριστώ.

73Ταχυδρομημένα carte postale - Σελίδα 4 Empty Απ: Ταχυδρομημένα carte postale Τετ Νοε 06, 2019 8:36 pm

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Καλησπέρα σας.
Εδώ είμαστε να συνεχίσουμε.
Έχουμε πάλι μία εικόνα του λιμανιού με πλήθος στρατιωτών παρατεταγμένους, ίσως για να ανέβουν σε κάποιο πλοίο ή ίσως μόλις έχουν αποβιβαστεί.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

74Ταχυδρομημένα carte postale - Σελίδα 4 Empty Απ: Ταχυδρομημένα carte postale Τετ Νοε 06, 2019 8:42 pm

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Από την ίδια (εκδοτική) περίοδο και αυτή.
Στρατεύματα παρατεταγμένα, στην παραλία αυτή τη φορά.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

75Ταχυδρομημένα carte postale - Σελίδα 4 Empty Απ: Ταχυδρομημένα carte postale Τετ Νοε 06, 2019 8:53 pm

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Και τέλος για σήμερα (μάλλον) .........
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Ένα τέτοιο τορπιλοβόλο (Τ11) με κυβερνήτη τον υποπλοίαρχο Ν. Βότση ήταν που το 1912 (18/10) εισχώρησε στον Θερμαϊκό και τορπίλισε το θωρηκτό Φετίχ Μπουλέντ.
Αποτέλεσμα ήταν, όπως όλοι γνωρίζουμε, λίγες μέρες μετά ο Ελληνικός στρατός να εισέλθει στην πόλη.

76Ταχυδρομημένα carte postale - Σελίδα 4 Empty Απ: Ταχυδρομημένα carte postale Δευ Νοε 11, 2019 10:51 am

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.
Για μένα μία όμορφη εβδομάδα αρχίζει με όμορφες (για το γούστο μου) εικόνες.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

77Ταχυδρομημένα carte postale - Σελίδα 4 Empty Απ: Ταχυδρομημένα carte postale Δευ Νοε 11, 2019 4:25 pm

Theosal

Theosal

Υπέροχα τοπία σε καρτ ποστάλ από ένα υπέροχο μέρος της Ελλάδας!!! Πολύ όμορφες στιγμές να ταξιδεύεις στο παρελθόν...

78Ταχυδρομημένα carte postale - Σελίδα 4 Empty Απ: Ταχυδρομημένα carte postale Δευ Νοε 11, 2019 8:57 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Μπράβο Νικο πολυ ωραιες και από ένα μέρος που και εγω αλλά και πολλοί θα έχουν πάει,και.πιστεύω πως απο τότε ,1920s,δεν έχει αλλάξει και πολύ σαν μέρος.

79Ταχυδρομημένα carte postale - Σελίδα 4 Empty Απ: Ταχυδρομημένα carte postale Δευ Νοε 11, 2019 9:27 pm

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.
Η Πορταριά αποτελεί έναν από τους πρώτους τουριστικούς προορισμούς στον Ελλαδικό χώρο.
Οι κάρτες που παρουσίασα παραπάνω είναι εποχής 1910-1920.
Στην πρώτη βλέπουμε τους δύο νέους μπροστά που είναι (κλασικά) οι δύο γιοι, στη δεύτερη έχουμε μία από τις λίγες αποτυπώσεις του Στέφανου Στουρνάρα με καθαρά χειμωνιάτικο τοπίο.
Στην τρίτη το πρώτο πλάνο κατέχει το θρυλικό λεωφορείο ΑΕΤΟΣ που ήταν το πρώτο οδικό μμμ για την Πορταριά, μιας και μέχρι εκεί πήγαινε ο αμαξωτός.

80Ταχυδρομημένα carte postale - Σελίδα 4 Empty Απ: Ταχυδρομημένα carte postale Δευ Νοε 11, 2019 10:19 pm

Theosal

Theosal

Η αλήθεια είναι ότι αν δεν κάνω λάθος έχω δει μια καρτ ποστάλ με χιονισμένη τη Ζαγορά αν δεν κάνω λάθος, αυτήν εδώ που μας έδειξες σήμερα, με την Πορταριά, μια ακόμη με την Μακρυνίτσα και τέλος μια των Μηλεων.... Δεν γνωρίζω πόσες ακόμη υπάρχουν και με ποια χωριά του Πηλίου!!

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 8]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης