Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

ΣΦΡΑΓΙΔΕΣ 19ου ΑΙΩΝΑ ΤΥΠΟΣ IΙ

+6
νικος
stelios proedrou
Tasos
costasirun
Παναγιώτης Ρασσιάς
SHH_Egeo
10 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

1ΣΦΡΑΓΙΔΕΣ 19ου ΑΙΩΝΑ ΤΥΠΟΣ IΙ Empty ΣΦΡΑΓΙΔΕΣ 19ου ΑΙΩΝΑ ΤΥΠΟΣ IΙ Σαβ Αυγ 26, 2017 11:46 am

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Στον τύπο ΙΙ ταξινομούνται οι δίκυκλες σφραγίδες,στον εσωτερικό κύκλο των οποίων εμφανίζεται τρίγραμμη η ημερομηνία και στο σχηματιζόμενο δακτύλιο αναγράφεται επάνω το όνομα του ταχυδρομικού γραφείου και κάτω μέσα σε παρένθεση ο αριθμός του γραφείου.Εξαίρεση αποτελούν οι σφραγίδες των ταχυδρομικών γραφείων εξωτερικού,που στο κάτω μέρος του δακτυλίου αναγράφεται σε παρένθεση το όνομα της χώρας στην οποία ήταν εγκατεστημένο το γραφείο π.χ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ επάνω ΤΟΥΡΚΙΑ κάτω

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Και γω με τη σειρά μου ένα παραδείγματα σε ΜΚΕ τελευταίας περιόδου:

Καλλαρύται,σε καρμινόχρωμο 20λ 1882:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Και πάμε σε ένα αξιοσημείωτο σημείο,πάνω στη γενικότερη μελέτη των σφραγίδων,ειδικά των δύο πρώτων τύπων.
Το χρώμα μελάνης που είχαν χρησιμοποιήσει.
Η μελέτη 1933 του Τρ.Κωνσταντινίδη είναι κατατοπιστική:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Αρα έχουμε πεδίο δράσης να ξαναδούμε τα γραμμ.της συλλογής μας,κυρίως του πρώτου τύπου αλλά και τις μΚΕ,προς αναζήτηση αποτυπωμάτων με βαθυ μπλέ σκούρα απόχρωση[με μια καλή ματια σίγουρα θα βρείτε κάποιο γραμμ.της συλλογής σας],με σκούρα κυπαρισσι απόχρωση[πιο δύσκολη περίπτωση,] και το ακόμα πιο δύσκολο μπλέ.Για κόκκινη δεν το συζητάμε θα το ξέρατε Smile
Παραθέτω παρακάτω μια περίπτωση διπλόκυκλης σφράγισης μπλέ απόχρωσης,έχοντας πληρώσει υπεραξία για το φάκελλο αυτό{κάπου στα 85ε συν προμήθειές] νομίζοντας λόγω ύπαρξης σπάνιου plate flaw επάνω στο three margin γραμματόσημο....μπορει όμως και για την σφραγίδα:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

costasirun

costasirun

Γεια σας

Ανεβαζω κι εγω μια σφραγίδα χρώματος λιλά ανοικτό?σε 5λεπτο   1880-86. δεν ξερω αν ειναι αυθεντική ουτέ ποιου ταχ. γραφείου είναι..πατραι?

Κώστας[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Tasos

Tasos

Καλημέρα στη παρέα! ΣΠΕΤΣΑΙ  λεει η σφραγίδα.

costasirun

costasirun

Tasos έγραψε:Καλημέρα στη παρέα! ΣΠΕΤΣΑΙ  λεει η σφραγίδα.
Ευχαριστώ Τάσο να σαι καλά Very Happy

stelios proedrou

stelios proedrou

"ΠΕΙΡΕΥΕΣ" υπάρχει σε σφραγίδα

http://sproedrou@hotmail.gr

costasirun

costasirun

stelios proedrou έγραψε:"ΠΕΙΡΕΥΕΣ" υπάρχει σε σφραγίδα
Ναι τύπου ΙΙ, 5€ στον κατάλογο 2018

stelios proedrou

stelios proedrou

Πως ξεχωρίζει η σφραγίδα 2 τύπου από 3 τύπου δεν έχω το κάτω μερος

http://sproedrou@hotmail.gr

costasirun

costasirun

Μια σφραγίδα μπλε τύπου ΙΙ πιθανότατα απο γραφείο στην Τουρκια. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

costasirun

costasirun

Και μια από Αίγινα αρ. (63)

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

νικος



Αυτή η σφραγίδα σε 5λεπτο ποια είναι; Το ΠΕΙΡΕΥΣ είναι ΠΕΙΡΑΙΟΥ;[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Theosal

Theosal

Καλησπέρα Νίκο. Πραγματικά δεν είναι τπτ παρά μόνο η βάση του κακοτυπωμενου Υ από την λέξη ΠΕΙΡΑΙΕΥΣ. Δεν είναι σε καμία περίπτωση γεια, γιατί ποιο το όνομα της πόλης  στην σφραγίδα ΠΕΙΡΑΙΒ. Βγάζει νόημα;

νικος



Σωστό το επιχείρημα [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.], όμως αν δεχτούμε ότι έτσι είναι ,σχετικά με το Υ, τότε λείπει ένα γράμμα, δηλαδή το Ε.

Theosal

Theosal

Τι Ε δεν πήγε βόλτα, αλλά για κάποιο λόγω, μάλλον λόγω καταστροφής του στοιχείου μοιάζει και τυπώθηκε ως Β. Από το Υ έμεινε μόνον η βάση του και λείπει εντελώς.το Σ. Η ονομασία της σφραγίδας είναι ΠΕΙΡΑΙΕΥΣ. Κανένας ΠΕΙΡΑΙΟΥ δεν μπορεί να στέκει στην ελληνική γλώσσα, εκτός αν ήταν ΠΕΡΡΑΙΒΟΎ, αλλά δεν υπάρχει πόλη μόνον οδός και ξέρω μια στην Τούμπα στη Θεσσαλονίκη...

νικος



Όπως και να έχει είναι προβληματική σφραγίδα, αφού αλλάζει και τρώει γράμματα. Ευχαριστώ [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] .  Υπάρχει και στο Βόλο ΠΕΡΡΑΙΒΟΎ.

Theosal

Theosal

Το ξέρω Νίκο για την ΠΕΡΡΑΙΒΟΎ στο Βόλο. Τον έχω περπατήσει σχεδόν ολόκληρο και τον έχω διασχίσει άπειρες φορές... Στο παρελθόν... Αλλά στην Τούμπα είναι πιο γνωστή..

Theosal

Theosal

costasirun έγραψε:Μια σφραγίδα μπλε τύπου ΙΙ πιθανότατα απο γραφείο στην Τουρκια. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Κωστα η σφραγιδα αυτή είναι ΒΩΛΟΣ (ΤΟΥΡΚΙΑ) ή έτσι τη διάβασα εγώ... γιατί είναι νομίζω η μόνη πόλη που λήγει σε ΟΣΟ, αν αναλογιστούμε ότι οι άλλες είναι.... ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΙΣ, ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ, ΣΜΥΡΝΑ, ΛΑΡΙΣΣΑ, ΙΩΑΝΝΙΝΑ, ΑΡΤΑ, ΠΡΕΒΕΖΑ, ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.... πιστεύω ότι δεν μου ξέφυγε καμία

USGreek

USGreek

Σφραγίδα τύπου ΙΙβ "ΒΩΛΟΣ". Σύμφωνα με τον κατάλογο Hellas αλλά και το βιβλίο "Οι σφραγίδες των Ελληνικών ταχυδρομικών γραφείων" του Ι. Νταή, πρόκειται για τη ΙΙα, με ξυσμένο το "(ΤΟΥΡΚΙΑ)". Στο βιβλίο του υπάρχει αντίτυπο με ημερομηνία 10 ΙΟΥΛ 82. Στο βιβλίο του ι. Χ. Κούτση "Τα Ελληνικά ταχυδρομικά γραφεία και αι σφραγίδες των από 1861-1900" υπάρχει υπόδειγμα με ημερομηνία 1 ΙΟΥΛ 82. Το κάτωθι αντίτυπο έχει 7 ΜΑΪΟΣ 82.
Η απόξυση έγινε προφανώς κάποια στιγμή μετά την απελευθέρωση του Βόλου από τα Ελληνικά στρατεύματα στις 2 Νοεμβρίου 1881.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης