Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

ΣΦΡΑΓΙΔΕΣ 19ου ΑΙΩΝΑ ΤΥΠΟΣ V

+3
Theosal
Παναγιώτης Ρασσιάς
SHH_Egeo
7 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 3]

1ΣΦΡΑΓΙΔΕΣ 19ου ΑΙΩΝΑ ΤΥΠΟΣ V Empty ΣΦΡΑΓΙΔΕΣ 19ου ΑΙΩΝΑ ΤΥΠΟΣ V Σαβ Αυγ 26, 2017 11:57 am

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Στον τύπο V ανήκουν δίκυκλες σφραγίδες που διαφέρουν απο εκείνες των τύπων II και III στο οτι κατά κανόνα το κάτω τμήμα του δακτυλίου φιλοξενεί είτε κόσμημα,είτε το όνομα του δήμου ή της επαρχίας του γραφείου

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Εδώ παραθέτω δύο σχετικά ''δύσκολες'' σφραγίδες,το κάνω εδώ ,στις VI,στις V,και στις ΙΙ,δηλ.ανεβάζω παραδείγματα σχετικά ακριβων σφραγίδων οι οποίες,καθώς δεν είμαι συλλέκτης αυτου του πεδίου,ήρθαν στην καταχή μου τυχαία[π.χ. λοτ επισημάνσεων 1900],και αυτο το κάνω για να δείξω πως ψάχνοντας καλύτερα τα γραμματόσημά σας μπορει να βρείτε πράγματα που τα αγνοούσατε και αν τα βρείτε θα πάρετε μια ανέλπιστη χαρά.
Εχουμε λοιπόν:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Μια ωραια σφραγιδα απο Κωνσταντινουπολη


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Αγαπητέ Tasos πολύ όμορφη και πλήρης μόνο που είναι τύπου ΙΙ Smile

Στον τύπο ΙΙ ταξινομούνται οι δίκυκλες σφραγίδες,στον εσωτερικό κύκλο των οποίων εμφανίζεται τρίγραμμη η ημερομηνία και στο σχηματιζόμενο δακτύλιο αναγράφεται επάνω το όνομα του ταχυδρομικού γραφείου και κάτω μέσα σε παρένθεση ο αριθμός του γραφείου.Εξαίρεση αποτελούν οι σφραγίδες των ταχυδρομικών γραφείων εξωτερικού,που στο κάτω μέρος του δακτυλίου αναγράφεται σε παρένθεση το όνομα της χώρας στην οποία ήταν εγκατεστημένο το γραφείο π.χ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ επάνω ΤΟΥΡΚΙΑ κάτω


_________________
Knowledge not shared is lost

Επισκέπτης


Επισκέπτης

SHH_Egeo έγραψε:Αγαπητέ Tasos πολύ όμορφη και πλήρης μόνο που είναι τύπου ΙΙ Smile

Στον τύπο ΙΙ ταξινομούνται οι δίκυκλες σφραγίδες,στον εσωτερικό κύκλο των οποίων εμφανίζεται τρίγραμμη η ημερομηνία και στο σχηματιζόμενο δακτύλιο αναγράφεται επάνω το όνομα του ταχυδρομικού γραφείου και κάτω μέσα σε παρένθεση ο αριθμός του γραφείου.Εξαίρεση αποτελούν οι σφραγίδες των ταχυδρομικών γραφείων εξωτερικού,που στο κάτω μέρος του δακτυλίου αναγράφεται σε παρένθεση το όνομα της χώρας στην οποία ήταν εγκατεστημένο το γραφείο π.χ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ επάνω ΤΟΥΡΚΙΑ κάτω


Ευχαριστω για την επεξηγηση ηταν πληρες και αρχισα να μαθαινω για τις σφραγιδες study Αν βαλω παλι λανθασμενα καπου καποια διορθωστε με!!! Rolling Eyes

SHH_Egeo

SHH_Egeo

ΑΛΜΥΡΟΣ , ΤΑΧ. &ΤΗΛ. ΛΑΜΙΑΣ

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


_________________
Knowledge not shared is lost

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Λημνος το 1913 μια ομορφη σφραγιδα!



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Αν έχεις αρκετα Λήμνου βάλτα στο τοπικ των νέων χωρων να τα δούμε,[καλές φωτο όπως οι τελευταίες δύο που ανέβασες,ε, Very Happy ]έχουν πολυ ενδιαφέρον σφάλματα στις επισημάνσεις,και μεσα απο την ποικιλία των τριών αποχρώσεων ,κόκκινη ,μαύρη και καρμίν.
Θα δω και τον καταλογο αργοτερα μήπως και μάθουμε αν η 1/3 ήταν και η μέρα κυκλοφορίας τους...

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Σφραγιδα Κονιτσας



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Σφραγιδα Μεγα Χωριον


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Προσοχή
Οι τιμές στις σφραγίδες που δινουν οι διάφοροι καταλογοι γραμματοσήμων είναι αυστηρα μέχρι το 1900,δηλ.στη κλασική περίοδο.
Αυτο μας κάνει τέσσερις εκδόσεις γραμματοσήμων:
MKE
μΚΕ
ΑΌΛΥΜΠΙΑΚΉ
επισημανσμένα 1900
οπωσδήποτε μια σφραγίδα σε ιπτάμενο Ερμή ή β'ολυμπιακή έχει την αξία της αλλά χάνει κάπως στη τιμή βάση αυτης του καταλόγου,χωρίς να ξέρω σίγουρα ένα 30 με 40% κάτω...

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Mercury έγραψε:Προσοχή
Οι τιμές στις σφραγίδες που δινουν οι διάφοροι καταλογοι γραμματοσήμων είναι αυστηρα μέχρι το 1900,δηλ.στη κλασική περίοδο.
Αυτο μας κάνει τέσσερις εκδόσεις γραμματοσήμων:
MKE
μΚΕ
ΑΌΛΥΜΠΙΑΚΉ
επισημανσμένα 1900
οπωσδήποτε μια σφραγίδα σε ιπτάμενο Ερμή ή β'ολυμπιακή έχει την αξία της αλλά χάνει κάπως στη τιμή βάση αυτης του καταλόγου,χωρίς να ξέρω σίγουρα ένα 30 με 40% κάτω...

και όμως κάπου στα παραπάνω κάνω ένα λάθος...

Στη προσεχή Καραμήτσος βλέπω με συμπαθεια λοτ β'ολυμπιακων με σφραγίδες πέμπτου,που κοιτώντας τις δικές μου ,είναι απο περιοχές που δεν έχω.Ας δω ,λέω, και πως πάει σε σχέση τιμής εκκίνησης και καταλόγου...
Παρατηρώ λοιπόν οτι απο τις δεκατρεις περιπτώσεις οι πέντε δεν αναγράφονται στο κατάλογο,μιλώντας πάντα για τον hellas '18.
Γιατί?
Μου πήρε λίγα[πολύ λίγα Very Happy ] λεπτά να καταλάβω πως αυτο συμβαίνει γιατι όπως γραφω παραπάνω οι κατάλογοι έχουν σφραγίδες επι κλασσικών γραμμ.και η β'ολυμπιακή είναι του 1906,άσε που αναγράφονται γραφεία που έχουν ιδρυθεί μέχρι το 1900 ,οπότε λογικό να μη το γράφει...
...ο hellas,αλλά έλα που έχω Βλαστό του 2010 και Ερμή του 2013 και λέω κάτσε να δω και εκεί,και να:
Eρμής μέχρι το 1904
Βλαστός μέχρι το 1910,ακόμα τιμολογεί και τηλέγραφικές μέχρι το 1920 !!!

Συμπέρασμα
άκυρο αυτο που έγραψα παραπάνω για τους καταλόγους,ο hellas είναι με μικρότερη ύλη,Βλαστός άψογος πάνω στις σφραγίδες,τιμές και ταχ.ιστορία.

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Σωστη επισημανση και ουσιωδες!!! Οντως υφισταται ο βλαστος...

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Τσαγκαραδες σφραγιδα σε μΚΕ



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Μπράβο Τάσο Smile


_________________
Knowledge not shared is lost

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Διαβασα καλα τις επεξηγησεις... και νομιζω οτι καλα θα παω μεχρι να τις συνηθισω.... μερσι μποκου!!! Very Happy

17ΣΦΡΑΓΙΔΕΣ 19ου ΑΙΩΝΑ ΤΥΠΟΣ V Empty Απ: ΣΦΡΑΓΙΔΕΣ 19ου ΑΙΩΝΑ ΤΥΠΟΣ V Τετ Ιουλ 04, 2018 12:31 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Η αρκετά δύσκολη Φισκάρδο,σκεπτόμενοι πως το διάσημο τώρα,τελείως άσημο τότε,στις αρχές του 20ου,ψαροχώρι της Κεφαλλονιάς δεν είχε πάνω απο 300 ανθρώπους...
Εδώ πάνω σε Β'ολυμπιακή έκδοση 1906,25λ:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Με τη ευκαιρία να αλλάξω κάποια στιγμή και το τίτλο του τόπικ,καθώς αλλιώς ξεκίνησε,για V τύπου πάνω στα επισημασμένα 1900,αλλά με τη χρήση της και αρκετά χρόνια αργότερα,σε συνδυασμό παράθεσης παραδειγμάτων σε γραμμ.του 20ου,παραπάνω,πρέπει το 19ου της επικεφαλίδας να φύγει. Smile

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Ετσι λοιπόν μπορώ να παραθέσω μερικά του ιπτάμενου Ερμή 1901,με αρκετά ενδιαφέροντα αποτυπώματα ταχ.γραφείων:
Aμαρούσιον 1909 & μια ακόμα μάλλον Αθηνών,κοινή
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Κεφαλόβρυσον[λόγω πιο μικρών γραμμάτων και δυσδιάκριτου κάτω μέρους,που δεν φαίνεται αν είναι ανθέμιο ή ο αριθμός του ταχ,γραφείου,θα μπορούσαμε να το εκλάβουμε σαν τύπου ΙΙ]
Πάτρα ταχυδρομικά δέματα και τέλος Σέριφος
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Theosal

Theosal

Μέσα σε ένα πακέτο μΚΕ που πήρα σχετικά πρόσφατα βρέθηκε και ένα 10λεπτο με σφραγίδα V τύπου της ΤΗΝΟΥ, στο μισό του γραμματοσήμου.
Το άλλο μισό το καταλαμβάνει μια σφραγίδα Οθωμανικού ταχυδρομικού γραφείου. Στο πάνω μισό περιμετρικά του κύκλου υπάρχει η λατινική ονομασία της πόλης και αντίστοιχα από κάτω στην παλαιοτουρκική γραφή (αράβικη) η ονομασία της πόλης. Στο κέντρο φαίνεται η λατινική ημερομηνία, που λογικά ακολουθείται δεξιά από την αραβική.
Υπήρξαν πολλές υποθέσεις, αλλά έχω καταλήξει ότι είναι είτε του γραφείου στη MAN... είτε κάποιας άλλης πόλης με πρώτα γράμματα τα WAN ..... ή και να κάνω γενικά λάθος!! Μια υπόθεσή μου ήταν ότι ίσως πρόκειται για το γραφείο της MANISA, αλλά ψάχνοντας σφραγίδες της Οθωμανικής περιόδου διαπίστωσα ότι όλες οι σφραγίδες της εποχής που είδα φέρουν στο επάνω μέρος της σφραγίδας την παλαιοτουρκική ονομασία της πόλης και από κάτω η λατινική. Δηλαδή, ανάποδα από τη δική μου...

Αντίστοιχα με αυτήν την σφραγίδα βρήκα μόνον στην Παλαιστίνη, αλλά δεν μου φαίνεται για τέτοια....

Ρωτώ λοιπόν, γνωρίζει κάποιος κάτι για αυτού του τύπου τις σφραγίδες να με βοηθήσεις με την κατάταξή της;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Ένα δείγμα των οθωμανικών 2γλωσσων σφραγίδων είναι αυτό
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

και ένα δείγμα αυτών που βρήκα από την Παλαιστίνη και αλλού της ίδιας περιόδου που μοιάζει με αυτήν πάνω στο 10λεπτο
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης