Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

μΚΕ σπανιότητες σε Δημοπρασίες

3 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Καλημέρα σε όλους. Καταρχήν θα μου επιτραπεί μία διόρθωση. Είναι στο νομό Μαγνησίας.
Συνεχίζοντας κάποια στοιχεία: Η Μιζέλα ή Μιτζέλα ή Μουντζέλα ήταν χωριό του βορείου Πηλίου κοντά στα σημερινά σύνορα με το νομό Λάρισας. Οι κάτοικοι ναυτικοί και επειδή οι άντρες λείπανε ήταν εύκολη λεία για τους κλέφτες της εποχής (τέλη 1700 - αρχές 1800). Σε αυτό προσθέτουμε και τους φόρους που πλήρωνε σε τρεις διαφορετικές επαρχίες. Τελικά, επειδή οι κάτοικοι πήραν μέρος στην επανάσταση, οι Τούρκοι το κατέκαψαν και δεν έμεινε τίποτα.
Αργότερα, όσοι επιβίωσαν, γύρω στα 1830-1840, αποφάσισαν πως ο χώρος που τους ταιριάζει είναι στη σημερινή θέση του χωριού.
Το χωριό όντως μετονομάστηκε στο όνομα της Αμαλίας μιας και αυτή έχτισε μία βίλα στα πάνω όρια του χωριού.
Αυτά και καλή ημέρα.

Αρέσει στον χρήστη italos1982

SHH_Egeo

SHH_Egeo

NikMar και εγώ αυτό ξέρω,το ανέφερα και στο χθεσινό μου ποστ

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

SHH_Egeo έγραψε:NikMar και εγώ αυτό ξέρω,το ανέφερα και στο χθεσινό μου ποστ

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

μα δεν αναφέρεις κάτι στο ποστ με το μπλοκ,γι'αυτο και το πρόσθεσα και εγώ και ασφαλώς ο Νίκος πολυ ωραία το διόρθωσε και το επέκτεινε.

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Mercury έγραψε:
SHH_Egeo έγραψε:NikMar και εγώ αυτό ξέρω,το ανέφερα και στο χθεσινό μου ποστ

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

μα δεν αναφέρεις κάτι στο ποστ με το μπλοκ,γι'αυτο και το πρόσθεσα και εγώ και ασφαλώς ο Νίκος πολυ ωραία το διόρθωσε και το επέκτεινε.

Το έγραψα στο καφενείο του Τάσου Rolling Eyes Very Happy

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Απλά πανέμορφο Shocked
Βελγικό Μπλέ σκούρο πολύ σπάνιο σε τετράδα, MNH 

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης