Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ

+10
salonico
heretic77
Theosal
Midili
Valeroi
heraldic40
Varg83
Παναγιώτης Ρασσιάς
SHH_Egeo
Νίκος Βαρουξής
14 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3 ... 9 ... 17  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 17]

1Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Empty Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Κυρ Σεπ 24, 2017 12:13 pm

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Καλημέρα σε όλους. Ακολουθούν φωτογραφίες από τις πρώτες μου ΜΚΕ.
Προφανώς και δεν είναι κάτι ιδιαίτερο συλλεκτικά αλλά ..... είναι οι πρώτες μου.
Please be polite. Very Happy
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Περιμένω με αγωνία bounce

2Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Κυρ Σεπ 24, 2017 12:16 pm

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Sorry για το μέγεθος που είναι για τυφλούς.
Από τις επόμενες θα βελτιωθώ.
Υπάρχει κάποιο όριο σε kbyte?

3Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Κυρ Σεπ 24, 2017 12:43 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Καλώς ήρθες στην παρέα NikMar!
Εγώ σαν όριο βάζω τα 200 περίπου,νομίζω δεν έχει οριο αλλά πιο πάνω δεν τις χωράει και κόβονται.
Κατ αρχήν εγώ τις βλέπω για γνήσιες και με μεγάλα περιθώρια!
Για περισσότερα θα μιλήσουν οι ειδικοί στις ΜΚΕ Smile


_________________
Knowledge not shared is lost

4Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Κυρ Σεπ 24, 2017 9:12 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Αγαπητέ nickmar καλώς όρισες!Smile
Οι ΜΚΕ είναι άριστη αγορά καθώς το 20λ είναι 1875-80, μπλε πρώσικο σε υποκίτρινο, με τιμή καταλόγου πάνω απο 40ε,έτσι όπως φαίνεται με τα περιθώριά του,και το έτερο γραμμ.μπορει να είναι φτηνή αξία των 10 ευρώ καταλόγου αλλά λόγω περιθωρίων πάει x2 τουλάχιστον.
Θα σε παρακαλούσα τις μελλοντικές μΚΕ που εμδεχομένως θα αγοράσεις,αλλά και οποιοδήποτε άλλο γραμμ.να το αντιστοιχείς στις ενότητές τους,έτσι ώστε να μη ''χάνονται'' και όταν κάποιοα στιγμή χρειαστούμε να ανατρέξουμε σε αυτο το ποστ να ξέρουμε που είναι.

Ετσι λοιπόν ο ενδιαφέρον διάλογος με τον SHH πάνω στην σφραγίδα Βώλος θα μεταφερθει στο ανάλογο τόπικ στη ενότητα με τις μΚΕ

5Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Κυρ Σεπ 24, 2017 9:41 pm

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Ευχαριστώ πολύ για την ενδελεχή ενημέρωση. Ζητώ συγνώμη που τα ανακάτεψα όλα μαζί. Επειδή ήταν τα πρώτα μου αποκτήματα ο ενθουσιασμός και η λαχτάρα για γνώση και ενημέρωση με ώθησαν σε λάθη τα οποία και θα προσπαθήσω να αποφύγω στο μέλλον. Η τύχη του πρωτάρη λειτούργησε λοιπόν. Η ελπίδα μου ήταν να μην είναι πλαστά. Το ότι έχουν και συλλεκτική αξία είναι πάνω από τις προσδοκίες μου. Και πάλι ευχαριστώ και συγνώμη.

6Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Κυρ Σεπ 24, 2017 10:06 pm

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Η ΜΚ των 10 λεπτών που θα μπορούσε να τοποθετηθεί χρονολογικά; Εννοείται πως η ερώτηση δεν είναι αξιακή. Απλά ως απορία αρχαρίου και μόνο;
Είναι πολλές οι ερωτήσεις αλλά θα προσπαθώ να τις κάνω αργά - αργά.

7Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Κυρ Σεπ 24, 2017 10:41 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Ανήκει στην τελευταία έκδοση 1880-86,και πάντα όταν δεν υπάρχει αριθμός απο πίσω εκει τοποθετούνται οι ΜΚΕ σχετικά κακής εκτύπωσης[εκτός απο τα 30λ και 60λ και  0,0000001% που μπορει να λείπει ο ΑΕ,σαν περίπτωση σφάλματος Laughing ]

8Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Δευ Σεπ 25, 2017 5:31 pm

Varg83

Varg83

NikMar καλωσόρισες και από μένα. Πολύ ωραία τα γραμματόσημά σου. Στην κατάταξη με κάλυψε ο Mercury και συμπληρώνω πως το 20λεπτο έχει Α.Ε. με χαρακτηριστικό ''0'' υπ' αριθ. 33 κατά Groom (το νο. 25b στο βιβλίο του Κούνδουρου).

9Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Τετ Σεπ 27, 2017 6:37 pm

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Καλησπέρα.
Σήμερα παρέλαβα άλλη μία νέα άφιξη όπου κατά τον πωλητή είναι το He 55.
Προσωπικά έκανα την αγορά για την μερική σφράγιση ΒΩΛΟΣ και δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία στην έλλειψη περιθωρίων. Είναι σωστή η κατάταξη που έδωσε ο πωλητής;[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Η επαφή μου με τους χρωματισμούς είναι μηδενική (όλα πράσινα ή όλα μπλε κλπ)οπότε αποκτώ και προσπαθώ να μάθω.
Ευχαριστώ.

10Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Πεμ Σεπ 28, 2017 1:38 am

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Πιάνομαι από το τελευταίο και θα δημιουργηθεί προσεχώς τοπικ απλών και πρακτικών βημάτων αναγνώρισης ΜΚΕ, τουλάχιστον στη βασική ταξινόμηση
Το γραμμ.ειναι μια χαρά,λίγο κοντό σε μια μεριά το κάτω περιθώριο και βεβαίως είναι 1880-86.

11Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Παρ Σεπ 29, 2017 7:46 pm

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Καλησπέρα σε όλους. Νέα παραλαβή, νέες ερωτήσεις. Το μόνο που θεωρώ ότι έχω καταλάβει είναι πως επειδή δεν υπάρχουν ΑΕ ανήκουν στα 1880-86.
Ακολουθούν φωτό των 10λ που σχεδόν όλα μου κάνουν για πορτοκαλί απλό και ένα 20λ που νομίζω πως έχει ανισόπεδο ΑΕ και είναι στο φως ημέρας διαφορετική απόχρωση από το Πρωσικό. Αναμένω εναγωνίως (κυριολεκτικά) τα σχόλιά σας.[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

12Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Παρ Σεπ 29, 2017 10:11 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

1-4,ειδικα το νο.4 φαίνεται για κόκκινο πορτοκαλί,πράγμα που σημαίνει πως αν το πλήρωσες για πορτοκαλί έκανες σουπερ αγορά.
Το 20λ είναι λογικά καθαρισμένων πλακών 1867-69,και ναι,οι ΑΕ είναι ανισόπεδοι με το μηδέν πιό κάτω,άρα υπεραξία και απο εκεί,οπωσδήποτε το αριστερο περιθώριο είναι κοντο,πράγμα που ρίχνει την τιμή στο 60% περίπου

13Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Παρ Σεπ 29, 2017 10:18 pm

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Όπως έγραψα και στις μΚΕ που ανέβασα όλα μαζί (μΚΕ & ΜΚΕ) μου κόστισαν 26,50$ με τα μεταφορικά.
Θα τα έχω μαζί μου όποτε κανονιστεί να βρεθούμε για να έχεις μία πιο σωστή εικόνα και άποψη.
Μόλις το είδα, αφού τα ξανακοιτώ. Στο 5ο είναι σπασμένο το περίγραμμα του μεταλλίου σε δύο σημεία ή είναι κάποιο "σφάλμα πλάκας" για να βοηθήσει την τοποθέτηση σε θέση στην πλάκα εκτύπωσης;

14Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Παρ Σεπ 29, 2017 11:18 pm

Varg83

Varg83

NikMar πολυ καλη η αγορα σου. Λοιπον οντως το 1 και το 4 μοιαζουν με κοκκινο πορτοκαλι, κατι που φαινεται και απο την πισω πλευρα λογω του εντονου χρωματισμου. Το 5ο γραμματοσημο εχει σφαλμα πλακας αλλα οχι στο περιγραμμα του μεταλλειου. Υπαρχει η λευκη κηλιδα πανω αριστερα μετα το ανθεμιο. Ο Hellas 2016 το τιμολογει στα σφαλματα με συντελεστη 2,5 επι της τιμης. Ανηκει στη θεση 9 του φυλλου

15Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Παρ Σεπ 29, 2017 11:31 pm

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Varg83 έγραψε:NikMar πολυ καλη η αγορα σου. Λοιπον οντως το 1 και το 4 μοιαζουν με κοκκινο πορτοκαλι, κατι που φαινεται και απο την πισω πλευρα λογω του εντονου χρωματισμου. Το 5ο γραμματοσημο εχει σφαλμα πλακας αλλα οχι στο περιγραμμα του μεταλλειου. Υπαρχει η λευκη κηλιδα πανω αριστερα μετα το ανθεμιο. Ο Hellas 2016 το τιμολογει στα σφαλματα με συντελεστη 2,5 επι της τιμης. Ανηκει στη θεση 9 του φυλλου
Ευχαριστώ για την απάντηση. Τα κενά που εμφανίζονται στο περίγραμμα πως τα χαρακτηρίζουμε;

16Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Παρ Σεπ 29, 2017 11:37 pm

Varg83

Varg83

Αν εννοεις τα "κενα" στον κυκλο του μεταλλειου αυτα οφειλονται ειτε απο υπερβολικη μελανωση ειτε απο ακαθαρσιες που επικαθησαν και εμφανιζεται ο κυκλος με μικρες διακοπες. Σφαλμα θεωρειται η διακοπη περιπου στο κεντρο αριστερα στον κυκλο ή λεπτυση σε αυτο περιπου το σημειο.

17Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Πεμ Οκτ 05, 2017 6:41 pm

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Καλησπέρα σας. Παρέλαβα σήμερα 3 ακόμη ΜΚΕ που ανήκουν στις κίτρινες πορτοκαλί της περιόδου 1880-1886 όπως και οι προηγούμενες. Έχουν μικροδιαφορές στο χρωματισμό αλλά τίποτα παραπάνω. Παρόλα αυτά ανεβάζω τις φωτογραφίες τους γιατί κάτι δεν μου "κάθεται" καλά. Δεν με πειράζει αν είναι fake (αναμενόμενο είναι κι αυτό) οπότε σχολιάστε ελεύθερα. Είμαι περίεργος και για τον αριθμό 10 που στο Νο 1 φαίνεται να ακουμπά το άνω μέρος του πλαισίου.
Μαζί ανεβάζω και το 1ο 10λεπτο που απέκτησα γιατί ξανακοιτώντας το ανάμεσα στα υπόλοιπα είναι εντελώς παράταιρο και όχι μόνο χρώματος. Η μύτη του Ερμή διαθέτει μία ιδιαίτερη "καμπούρα".
Ευχαριστώ για το χρόνο και τη γνώση που μοιράζεστε.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

18Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Πεμ Οκτ 05, 2017 7:16 pm

Varg83

Varg83

Δε νομίζω οτι υπάρχει λόγος να ανησυχείς για τη γνησιότητά τους. Για την κατάσταση του πρώτου έχω μια ένσταση μιας και έχει φθαρεί στο πάνω μέρος. Επίσης το 3ο και το 4ο πολύ ωραία περιθώρια!
Θα ακολουθήσω πιο αναλυτικά σε λίγο.

19Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Πεμ Οκτ 05, 2017 7:24 pm

Varg83

Varg83

Από όσο μπόρεσα να δω, το πρώτο ανήκει στη θέση 13 του φύλλου. Έχει ένα μικροσφάλμα το μικρό εξόγκωμα στην αριστερή πλευρά του κύκλου και τα ''1'' από τα δεκάρια κάτω είναι υπερυψωμένα λόγω κακής ευθυγράμμισης κατά την εκτύπωση (τέτοια λάθη είναι στοιχεία για την ανεύρεση της θέσης).

20Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Πεμ Οκτ 05, 2017 8:19 pm

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Αυτό το δηλώνει ο πωλητής ως "unused no gum yellow brown 1861-1862"
Προσωπικά το βλέπω πιο κοντά στο κιτρινοσιτόχρωμο των συνεχών. Η διαφορά στην τιμή είναι 5 φορές κάτω, αν έχω δίκιο. Λέτε να το ρισκάρω; Λήγει σε μία ώρα 21:12.

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 17]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3 ... 9 ... 17  Επόμενο

Παρόμοια θέματα

-

» Νέα αποκτήματα,και εδώ !

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης