Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ

+10
salonico
heretic77
Theosal
Midili
Valeroi
heraldic40
Varg83
Παναγιώτης Ρασσιάς
SHH_Egeo
Νίκος Βαρουξής
14 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... 9 ... 17  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 17]

21Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 2 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Πεμ Οκτ 05, 2017 10:47 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

NikMar έγραψε:Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Αυτό το δηλώνει ο πωλητής ως "unused no gum yellow brown 1861-1862"
Προσωπικά το βλέπω πιο κοντά στο κιτρινοσιτόχρωμο των συνεχών. Η διαφορά στην τιμή είναι 5 φορές κάτω, αν έχω δίκιο. Λέτε να το ρισκάρω; Λήγει σε μία ώρα 21:12.

αν και όπως γράφεις έχει λήξει το γραμμ.όντως είναι συνεχόμενων,αυτο διαπιστώνεται απο το βάθος των γωνιών ,που οι κυματιστές γραμμές με τις τελείες είναι βαρια εκτυπωμένες πράγμα που δεν συμβαίνει στα επιμελλημένα,εκει η εκτύπωση είναι πολύ καλή και διακρίνονται αμέσως οι τελίτσες ανάμεσα στις γραμμές.

22Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 2 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Κυρ Οκτ 08, 2017 8:47 pm

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Καλησπέρα. Αυτά σας φαίνονται ως ok;
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

23Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 2 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Κυρ Οκτ 08, 2017 8:57 pm

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Ή τα παρακάτω
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

24Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 2 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Κυρ Οκτ 08, 2017 9:03 pm

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

ή ακόμα αυτά
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

25Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 2 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Δευ Οκτ 09, 2017 12:03 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Αψογα τεμάχια στην όψη,να σημειώσουμε όμως πως δεν αρκεί η ωραία εμφάνιση,πρέπει να πληρουν κα τα άλλα κριτήρια κατάστασης,όπως να μην έχουν τσακίσεις[οι οποίες στη φωτο μπορει να μη φανούν,μετα απο ένα καλό''σιδέρωμα''] ασφαλώς οι λεπτύνσεις χαρτιού,ακόμα και η πίσω πλευρά άμα έχει κάποια μουτζούρα ή γραμμένα θέματα που αν είναι χοντρο το χαρτί δεν φαίνονται στη επιφάνεια.
Σαν αξίες οι δύο σφραγίδες τύπου 2 Κων/πολη προσδίδουν μια μικρη υπεραξία,ασφαλώς το 40λ που έτσι όπως φαίνεται είναι καθαρισμένων[οι ΑΕ είναι σημαντικοί στη κατάταξη μεταξύ των δύο εκδόσεων,συνεχομενων και αυτής] τα δύο 30λ με τα σωστα περιθώρια και τέλος το 5λ έχει plate flaw στη βάση του λαιμού,γραφωντας τέτοια ώρα πάντα απο μνήμης, πρέπει να είναι θ.43 ή θ27.

26Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 2 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Δευ Οκτ 09, 2017 2:51 pm

heraldic40



Φυσικα και είναι οκ και ομορφα αν και κοινα ετσι?Θα ηθελα να τονισω στο φιλο MikMar,που προφανως νεος συλλεκτης κι αγοραζει από το ebay,ότι εκει ,τα καλα κομματια που βγαινουν,παρακολουθούνται κι υπαρχουν ατομα που θα πληρωσουν αδρα για να τ'αποκτησουν.Ετσι "κελεπούρια" κατά τη γμωμη μου δεν υπαρχουν εκτος βεβαια από εξαιρέσεις,οταν βρεθει κατι καλο αναμεσα σε καποιον λαχνο που δεν το εχουν προσεξει,σπανιο κι αυτό σχετικα.

27Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 2 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Δευ Οκτ 09, 2017 4:16 pm

Varg83

Varg83

Πολύ ωραία αυτά που ανέβασες NikMar. Το 5λεπτο έχει το σφάλμα πλάκας όπως είπε ο Mercury και είναι στη θέση 43 (μοναδική θέση στην πλάκα). Προσοχή στα 30λεπτα και 60λεπτα που τα περιθώρια πρέπει να είναι μεγαλύτερα από τις άλλες αξίες (εδώ είναι μια χαρά).

28Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 2 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Δευ Οκτ 09, 2017 4:21 pm

Varg83

Varg83

Τώρα σε αυτό που λέει ο heraldic40 έχει δίκιο! Πλέον το ebay παρακολουθείται από πολλούς και δυνατούς συλλέκτες (εδώ στα Χανιά επιδίδεται σε αυτό το ''σπορ'' ένας πολύ γνωστός μελετητής - συλλέκτης... Laughing Laughing). 

Όσο το ψάχνεις όμως τόσο αποκτάς εμπειρίες. Θα ανεβάσω ένα 40λεπτο '75-80 όταν το παραλάβω μαζί με τη σχετική ιστορία! Και εννοείται πως υπάρχει και η άλλη όψη, όπως το 20λεπτο που πήρα και ανέβασα την προηγούμενη εβδομάδα που από τα χτυπήματα πήγε στα 24€ (ξέρει ο Theosal).

29Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 2 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Δευ Οκτ 09, 2017 8:33 pm

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Σας ευχαριστώ πολύ όλους. Το ebay καλώς η κακώς είναι η εύκολη και "οικονομική" λύση για όποιον "εκκολαπτόμενο" συλλέκτη. Εννοείται πως αυτή την περίοδο το μόνο που ελπίζω είναι να δημιουργήσω, αργά αργά μια συλλογή βάσης και τίποτα παραπάνω. Αυτός είναι κι ο λόγος που προσπαθώ να αποκτήσω το δυνατόν περισσότερα τεμάχια Μ και μ κεφαλών. Εννοείται πως θα ήθελα ξαφνικά να βρεθώ με μία σπανιότητα που θα δώσει άλλη ώθηση, αλλά αυτοσκοπός είναι η επαφή και στη συνέχεια η γνώση. Επόμενο βήμα θελω να είναι η απόκτηση βιβλίων και μέσα από τη συλλογή μου να μαθαίνω τι είναι τι. Αυτός είναι κι ο λόγος που σας φορτώνομαι με ερωτήσεις.
Από τα παραπάνω (φωτογραφίες) δυστυχώς ή ευτυχώς, για τη Μαρίνα, δεν τα απέκτησα όλα. Ήδη από σήμερα έψω αρχίσει να παραλαμβάνω κάποια όμορφα (για μένα τεμάχια) που όταν ολοκληρωθούν,ελπίζω μέχρι την Παρασκευή, θα τα ανεβάσω όλα για να μου γράψετε τη γνώμη σας.
Και πάλι ευχαριστώ.

30Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 2 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Δευ Οκτ 09, 2017 9:11 pm

Varg83

Varg83

Φίλε NikMar... ψυχραιμία..... Οι ΜΚΕ δεν θέλουν βιασύνη. Είναι μια εξειδικευμένη συλλογή γραμματοσήμων. Θέλει χρόνο, διάβασμα, μελέτη και....χρήμα. Τι εννοείς με τη φράση ''συλλογή βάσης''? Αν θες να αποκτήσεις έναν όγκο από αυτά τα γραμματόσημα για μελέτη τότε καλό είναι να προσανατολίζεσαι σε lot με αρκετά γραμματόσημα 2ης και 3ης διαλογής που θα σε βοηθήσουν στη μελέτη τους (κατάταξη, χρωματισμοί, χαρτιά κλπ). Μπορούν ίσως και άλλοι συνάδελφοι να σε κατατοπίσουν για το πως θα το πετύχεις αυτό με όσο το δυνατόν μικρότερο κόστος. Επαφή και γνώση πάνε μαζί. Δεν μπορούν να αποκοπούν! Το ένα έχει ανάγκη το άλλο! Θα σου πρότεινα να πάρεις κάποια βασικά βιβλία (τα αναφέρουμε στο αντίστοιχο topic) και μαζί με προσεκτικές αγορές σιγά σιγά να πλουτίσεις τη συλλογή σου.

31Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 2 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Δευ Οκτ 09, 2017 9:20 pm

Varg83

Varg83

Για τις αγορές σου βάλε ένα πλάνο μελετώντας το πού ''παίζουν'' οι τιμές αυτή την εποχή. Το αρχείο του γνωστού οίκου δημοπρασιών είναι αρκετά κατατοπιστικό, εγώ το χρησιμοποιώ σαν εργαλείο αρκετά συχνά. Κάνε ένα κατάλογο με τις ΜΚΕ έτσι ώστε να έχεις όλη τη βασική ''βεντάλια'' των ΜΚΕ και πάνω σε αυτή θα μπορείς να προσανατολίζεσαι. Εγώ για παράδειγμα ακολούθησα τον φίλο Mercury και τα έχω συγκεντρώσει σε μια μικρή ατζέντα ανά εκδόσεις (με μπλε χρώμα στυλό αυτά που έχω, με κόκκινο αυτά που δεν έχω) που την έχω πάντα μαζί μου. 

Δεν υπάρχουν συνταγές στο πως θα καταφέρεις να φτιάξεις μια όμορφή συλλογή ΜΚΕ! Βλέπεις, μαθαίνεις, κρίνεις, αποφασίζεις και πράττεις! Η ανταλλαγή απόψεων είναι μεγάλο ατού (και σε αυτό βοηθά το forum).

32Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 2 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Τρι Οκτ 10, 2017 9:00 am

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Καλημέρα. Θα δίνατε με τα μεταφορικά 3€/ΜΚΕ στο λαχνό αυτό;
Αξίζει πιστεύετε ή να μην ασχοληθώ;
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Ευχαριστώ.

33Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 2 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Τετ Οκτ 11, 2017 2:50 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Θα τα αριθμησω με 1,2...,απο αριστερά:
1-1871,μπορει αυτο που φαίνεται επάνω στη πρώτη καμπή του δεξιού μαίανδρου να είναι plate flaw,κατι μου θυμίζει[αυτο το λέω καθώς τα 2λ είναι μια αξία που έχω τα τρία βασικά]
2-συνεχόμενων άκρη φύλλου
3-λογικά συνεχόμενων[δεν μου ανοίγει όπως θέλω...]
4-1880-86,το φτηνό
5-1871,το ροζ
6-πάντα πολυ δύσκολη αυτη η περίπτωση σε ασφράγιστο,μπορει να είναι 1875-80
μπορει και 1880-86,οι διαφορές είναι σχεδόν ανυπαρκτες,όμως,το πρώτο έχει πιο βαριά εκτύπωση και το δεύτερο πιο κίτρινο χαρτί...τείνω στη πρώτη περίπτωση,αλλά το πιο ακριβό[όχι ασφαλώς το σε κίτρινο χαρτί  Cool ]
7-ο λόγος για να παρεις το λοτ,καφε καθαρισμένων με άψογα περιθώρια,αν έχει και γόμμα μη το σκεφτείς καθόλου τα 21ε...



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Mercury στις Πεμ Οκτ 12, 2017 1:37 am, 1 φορά

34Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 2 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Πεμ Οκτ 12, 2017 12:13 am

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Το νέο μου απόκτημα. Τελικό κόστος 23$ με τα μεταφορικά. Λεπτομέρειες μετά την παραλαβή. Ευχαριστώ για τις συμβουλές.
Καλημέρα. Επικοινώνησα με τον πωλητή και μου είπε πως είναι "no gum".
Άρα, χαρά ναι, αλλά όχι τόσο μεγάλη.

35Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 2 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Πεμ Οκτ 12, 2017 12:04 pm

Valeroi

Valeroi

Νικ εσύ δεν κάνει μπουσουλήματα, έχεις ξεκινήσει ήδη τα άλματα Razz

http://philatelious.wordpress.com

36Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 2 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Πεμ Οκτ 12, 2017 12:48 pm

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Embarassed

37Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 2 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Πεμ Οκτ 12, 2017 2:59 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Valeroi έγραψε:Νικ εσύ δεν κάνει μπουσουλήματα, έχεις ξεκινήσει ήδη τα άλματα Razz


Very Happy
,και θα πρόσθετα όχι μόνο στη φιλοτελική διάσταση αλλά και στη κοινωνική,πραγμα πάρα πολύ ευχάριστο να έχουμε ανάμεσά μας άνθρωπο με χιούμορ,ευγενέστατο,κύριο !
Απο την άλλη έτσι είμαστε εμεις οι φιλοτελιστές Smile

38Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 2 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Παρ Οκτ 13, 2017 11:28 am

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Ευχαριστώ πολύ. Ελπίζω πως και στο μέλλον θα σταθώ στο ύψος των περιστάσεων και θα αποδειχθώ καλός μαθητής και συνομιλητής.
Καλή μέρα σε όλους

39Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 2 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Παρ Οκτ 13, 2017 11:11 pm

heraldic40



Παιδες, παντως αν κοιτάξετε την δημοπρασια της Corinphila τον Νοεμβριο, θα χασετε τον υπνο σας..μοναδικη τετραδα 10 λεπτου παρισινη ασφραγιστη,σφαλμα Συρου και δε συμμαζευται!!

40Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 2 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Σαβ Οκτ 14, 2017 1:47 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

heraldic40 έγραψε:Παιδες, παντως αν κοιτάξετε την δημοπρασια της Corinphila τον Νοεμβριο, θα χασετε τον υπνο σας..μοναδικη τετραδα 10 λεπτου παρισινη ασφραγιστη,σφαλμα Συρου και δε συμμαζευται!!

ευχαριστούμε αγαπητέ heraldic για την σημαντική πληροφορία !
Ενα .δύο σχόλια πάνω στα λοτ,260+ λαχνοί με τους 180 στις ΜΚΕ,λίγα φάκελλα,πολλοί λαχνοί στά παρισινά και στις προσωρινές,καλές τιμές για τις σπανιότητες, στο 25% περίπου,πιο ψηλά στα άλλα,έχει αναλυτικότατη περιγραφή για τα τυχον σφάλματα πλάκας,πράγμα που δείχνει την δυναμική αυτού του πεδίου,ε,είδα και τρία λοτ που τα θέλω αλλά όχι στα ''πρέπει'' Smile
Να σημειώσω πως αναφέρει και όνομα συλλέκτη σε κάποια λοτ ονόματι Μπενάκης,όνομα που προσωπικά πρώτη φορά το ακούω...

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 17]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... 9 ... 17  Επόμενο

Παρόμοια θέματα

-

» Νέα αποκτήματα,και εδώ !

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης