Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Η αξία των 5λ.

+15
νικος
stelios proedrou
Elboiteu
mkenzy1
Νίκος Καρνιαουτάκης
costasirun
Tasos
USGreek
Midili
heretic77
Admin
SHH_Egeo
Παναγιώτης Ρασσιάς
Varg83
Theosal
19 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 14 ... 18  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 11 από 18]

201Η αξία των 5λ. - Σελίδα 11 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Τρι Ιουλ 28, 2020 9:04 am

USGreek

USGreek

Πρόσφατα δημοπρατήθηκαν δύο από τέσσερα γνωστά 5λεπτα του 75-80 σε βαθύ πράσινο χρώμα του αθηναϊκού 60λεπτου (σφάλμα χρώματος, όπως και το Σολφερίνο). Κατά πάσα πιθανότητα, έχει κυκλοφορήσει σε ένα φύλλο, οπότε υπάρχει πιθανότητα να βρεθούν και άλλα (μάλλον σε κάποια, κατά τα άλλα, αδιάφορη συλλογή).
Πρωτοαναφέρθηκε το 1969 από τον αείμνηστο Φαϊππέα και μέχρι το 1985 ήταν το μόνο γνωστό αντίτυπο (τότε βγήκε ένα ακόμα από τον οίκο Feldman auction). Το 1999, ο Simmermacher ανακοινώνει δύο ακόμα αντίτυπα (που ανήκαν σε αυτόν και τον W. Bauer). Στις φετεινές δημοπρασίες οι λαχνοί έφτασαν τα 45,000 ευρώ ο πρώτος (Καραμήτσος) και 12,500 ευρώ ο δεύτερος (Gartner) - και τα δυο μη άρτια αντίτυπα. 
Εδώ το λοτ Καραμήτσου: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στον χρήστη SHH_Egeo

202Η αξία των 5λ. - Σελίδα 11 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Τρι Ιουλ 28, 2020 10:22 pm

giovanoukos

giovanoukos

εσυ το πήρες αγόρι μου ?? να μας κανεις υπερήφανους !!! 45.000 + η γαρνιτούρα = 55 και κατι ψιλά

203Η αξία των 5λ. - Σελίδα 11 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Τρι Ιουλ 28, 2020 11:10 pm

USGreek

USGreek

giovanoukos έγραψε:εσυ το πήρες αγόρι μου ?? να μας κανεις υπερήφανους !!! 45.000 + η γαρνιτούρα = 55 και κατι ψιλά

Σ' ενα παραλληλο συμπαν, εγω θα το ειχα παρει...

Αρέσει στον χρήστη Theosal

204Η αξία των 5λ. - Σελίδα 11 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Κυρ Αυγ 02, 2020 1:50 pm

giovanoukos

giovanoukos

Αρχίζω να σκέφτομαι , εαν ειναι δυνατόν να πραγματοποιηθει ανασύσταση πλάκα απο το ιδιο ταχ.γραφείο , ειναι ??[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

205Η αξία των 5λ. - Σελίδα 11 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Σαβ Σεπ 19, 2020 8:00 pm

giovanoukos

giovanoukos

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα , θα ήθελα την βοήθεια σας και τις γνώμες σας για την εκδοση του 5 λεπτου[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

206Η αξία των 5λ. - Σελίδα 11 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Κυρ Σεπ 20, 2020 11:37 am

USGreek

USGreek

Λεπτός ΑΕ, χυμενα μελάνια, συνεχων.

207Η αξία των 5λ. - Σελίδα 11 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Κυρ Σεπ 20, 2020 5:50 pm

giovanoukos

giovanoukos

Μόνο μία άποψη ????

208Η αξία των 5λ. - Σελίδα 11 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Κυρ Σεπ 20, 2020 8:02 pm

giovanoukos

giovanoukos

Αγαπητέ μου Δημήτρη (in USA) σκάναρα μερικά 5λεπτα "συνεχών" , τα ανεβαζω , για κανε μια σύγκριση με το αμφισβητούμενο 5 λεπτο[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

209Η αξία των 5λ. - Σελίδα 11 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Κυρ Σεπ 20, 2020 10:15 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

USGreek έγραψε:Λεπτός ΑΕ, χυμενα μελάνια, συνεχων.
   

Εδω έχουμε ένα θέμα....

...το οποίο ειναι γενικό:
ταυτοποίηση σωστή και με ευθύνη γίνετε σε ένα γραμματόσημο αν το κρατάς και το εξετάζεις ΜΟΝΟ στο χέρι !
βεβαίως καλό ειναι και το νετ,εδώ ή στο fb ή σε blogs κτλ.,αλλά υπεύθυνα ένας μελετητής των ΜΚΕ γνώμη θα υπογράψει,στο μέτρο των γνώσεών του και της εμπειρίας του,μόνο αν το εξετάσει κρατώντας το με το φακό του στο χέρι του.

Πάμε τώρα στο δια ταυτα,
για αυτο το γραμμ.κάναμε μια συζήτηση μαζί σήμερα,σε άλλο μέσο,και αποφανθήκαμε και οι δύο ότι ανήκει στις 1862/67,κρίνοντας τη φωτο που μου έστειλες στο samsoung A71 τηλέφωνό μου.Η φωτο δείχνει το γραμμ.σαν ένα αρκετά φωτεινό,ζωηρό,κιτρινοπράσινο συνεχόμενων εκδόσεων,που ασφαλώς ενισχύετε αυτή η ταξινόμηση με το γεγονός των λεπτών ΑΕ και γενικότερης εκτύπωσης.[το ειδα και χθες στο fb αλλα δεν πολυέδωσα σημασία,αλλα και εκει πρόσεξα τους λεπτούς ΑΕ]

Βλέποντάς το όμως σήμερα,εδω,στο φόρουμ,βλέπω αυτό που επισημάνω παραπάνω,
τηλέφωνο-ζωηρό,σχεδόν φωτεινό κιτρινοπράσινο,ΑΕ κιτρινοπράσινοι
pc/forum-σκοτεινο,βαθύ κιτρινοπράσινο,ΑΕ βαθειά σκούρα πράσινη αποχρωση.

Αυτό το στοιχείο αλλαζει τα δεδομένα,καθώς αυτη η απόχρωση μαζι με τη αποχρωση του χαρτιου,το ανάγλυφο που δεν φαινεται να υπαρχει,αλλα κυρίως πως τα κιτρινοπρασινα συνεχών μας δινουν φωτεινη,ζωηρη αισθηση απόχρωσης.

Ομως θελει μελέτη και συγκρισεις γιατι οι ΑΕ παραπέμπουν στα συνεχων και οχι στις 1871....



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Παναγιώτης Ρασσιάς στις Δευ Σεπ 21, 2020 11:52 am, 2 φορές συνολικά

Αρέσει στον χρήστη giovanoukos

210Η αξία των 5λ. - Σελίδα 11 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Κυρ Σεπ 20, 2020 10:35 pm

USGreek

USGreek

Γιαννη ο ΑΕ αυτος θεωρω πως θα μπορουσε ανετα να ειναι συνεχων. Δεν ειναι τοσο χοντρος ωστε να μην παει εκει. Ωστοσο, βασοζομενος σε αυτα που ειπε ο Πανος, υπαρχουν δεδομενα που δε μπορουν να φανουν απο το web. Το χαρτι ενα απο αυτα και εκει ειναι που βιαστηκαμε. Αφαιρωντας τα καθαρισμενων που εχουν χοντρο ΑΕ (και τα 71/76 & 75/80 που εχουν αλλα χαρακτηριστικα), μενει μονο το 71-72 οπου εχουμε ΑΕ πιο λεπτους απο τους καθαρισμενων, αλλα και πιο βαριες εκτυπωσεις. Εδω εχουμε ελαφρια εκτυπωση, αλλα υπαρχουν και καποια 5λεπτα 71-72 με λιγοτερο βαρια εκτυπωση. Ισως αυτο να ανηκει εκει. Το χαρτι σε αυτα ειναι λεπτο και θολο, και πιο εντονα χρωματισμενο απο αλλες εκδοσεις. Το αντιτυπο αυτο εχει τετοια στοιχεια στο χαρτι του;

Αρέσει στον χρήστη giovanoukos

211Η αξία των 5λ. - Σελίδα 11 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Κυρ Σεπ 20, 2020 11:08 pm

giovanoukos

giovanoukos

Αγαπητοί μου φίλοι , κατ΄αρχάς σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας , η ιστορία εχει ως εξής : αυτό το γραμματόσημο το διαπραγματεύομαι απο εναν εμπορο , οταν το ειδα ευκολα ειπα οτι ειναι συνεχών , οταν ομως ειδα το καρτελάκι δίπλα απο το γραμματόσημο και αυτά που εγραφε κάπου με μπέρδεψε , το ειχαν κατατάξει στις εκδόσεις 71-72 και μάλιστα την κατάταξη κατά τα λεγόμενα του εμπόρου (που τυγχάνει να εχω εμπιστοσύνη) την εχει κάνει ενας πολυ γνωστός σε όλους μας συλλέκτης - ερευνητής "ΜΕΓΑΛΗΣ ΕΜΒΕΛΕΙΑΣ" φυσικά δεν τον ονοματίζω πρίν πιστοποιηθεί το συγκεκριμένο κομμάτι , πηρα λοιπόν απο τον φίλο μου εμπορο ενα σκάν σε μεγαλη ανάλυση και ερχομενος σπίτι προσπάθησα να βρω την θέση στο φύλλο και καποια χαρακτηριστικά που να δικαιολογούν την κατάταξη στις εκδόσεις 71-72 , βρήκα λοιπόν οτι ανήκει στην θεση 78 του φύλλου παρατηρόντας επίσης ότι απο τα 7 χαρακτηριστικά της εμπρόσθιας οψης , τα 4 ανήκουν ΜΟΝΟ σε 5λεπτα των εκδόσεων 71-72 , και τα οποία σας δείχνω , φυσικά το κομμάτι αυτό πρίν καταλήξει στην συλλογή μου σύγουρα θα περάσει απο 3-4 χέρια γνωστά σε ολους μας και φυσικά με πιστοποίηση Τσεριώτη , συγουρα θα σας ενημερώσω το συντομότερο δυνατόν , σας ευχαριστω όλους .[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στους χρήστες Παναγιώτης Ρασσιάς και USGreek

212Η αξία των 5λ. - Σελίδα 11 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Κυρ Σεπ 20, 2020 11:09 pm

giovanoukos

giovanoukos

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

213Η αξία των 5λ. - Σελίδα 11 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Δευ Σεπ 21, 2020 8:56 am

USGreek

USGreek

Εξαιρετικά χρήσιμη η ανάλυση των χαρακτηριστικών σε τέτοιες περιπτώσεις, πολύ καλή προσέγγιση Γιάννη.

Αρέσει στον χρήστη giovanoukos

214Η αξία των 5λ. - Σελίδα 11 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Δευ Σεπ 21, 2020 9:16 am

Νίκος Καρνιαουτάκης

Νίκος Καρνιαουτάκης

To πρώτο (καθότι σταθερότερο οπότε ισχυρότερο) χαρακτηριστικό που πρέπει να εξετάζεται στα 5 λεπτά για μια, κατ' αρχήν χονδρική, διαλογή τους είναι το χαρτί, χρώμα και ποιότητα.
Πρώτης περιόδου (1861-1868) στιλπνό, μέτριου πάχους, ελαφρά πρασινωπό, Δεύτερης (1871-1876) θολό γκρί-πρασινωπό (1871), έντονα πρασινωπό λεπτό και δικτυωτό (1871-1876), Τρίτης περιόδου (1875-1886) κρεμ, συνήθως μάλλον παχύ, κάποιες φορές δικτυωτό.

Το συγκεκριμένο αντίτυπο ανήκει σαφέστατα μέσα στην "δύσκολη" περίοδο 1862-1871.
Το προς τα που πρέπει να καταταχτεί θα το υποδείξει, αρχικά, το χαρτί, του οποίου:
α. το χρώμα, όπως αναφέρθηκε, δεν καταφέρνει πάντα να παρουσιαστεί σωστά μέσω των εικόνων,
β. η ποιότητα του, δλδ πάχος, υφή, ύφανση, κλπ, ποτέ σωστά μέσω εικόνων
και, εν τέλει, τα γραμ/μα αυτά που δεν "μιλάνε" πεντακάθαρα μέσω εικόνων πρέπει να εξετάζονται στο χέρι.

Σχετικά με τα αντικείμενα που ανεβάζονται, χρησιμοποιείτε μονάχα κάποιο σοβαρό σκανερ, όχι κινητά τηλέφωνα, οχι φωτογραφικές μηχανές.
Είναι άκρως εκνευριστικό να προσπαθούμε να βοηθήσουμε και σε λιγάκι να ανακαλύπτεται οτι είχαμε λάθος δεδομένα.
Συμβαίνει συχνά και αποθαρρύνει τη συμμετοχή.

Το ερώτημα είναι το εξής:

Αφού αναφέρθηκαν οτι:
1. Υπάρχει εμπιστοσύνη στον έμπορο που προσφέρει το γραμματόσημο,
2. Yπάρχει ήδη κατάταξη από έμπειρο γνωστό συλλέκτη-ερευνητή (ΜΕΓΑΛΗΣ ΕΜΒΕΛΕΙΑΣ, όπως χαρακτηριστικά αναφέρθηκε, αν και μιλάμε για συλλέκτη και όχι για ραδιοφωνικό σταθμό) που έχει εξετάσει από κοντά το γραμματόσημο,
3. Θα υπάρξει ενδεχομένως εξέταση του και από διαπιστευμένο πραγματογνώμονα που ονομάστηκε (κος Τσεριώτης),

που ακριβώς είναι το πρόβλημα και γιατί το συγκεκριμένο αντίτυπο πρέπει να μας απασχολήσει;



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Νίκος Καρνιαουτάκης στις Δευ Σεπ 21, 2020 4:53 pm, 1 φορά

Αρέσει στους χρήστες Παναγιώτης Ρασσιάς, giovanoukos και costasirun

https://xartomoutro.wordpress.com/

215Η αξία των 5λ. - Σελίδα 11 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Δευ Σεπ 21, 2020 10:09 am

giovanoukos

giovanoukos

Καλημέρα Νίκο , ευχαριστω για τις παρατηρησεις , ηθελα να ειχα και την δική σας άποψη , ευχαριστώ πολύ

Αρέσει στον χρήστη Παναγιώτης Ρασσιάς

216Η αξία των 5λ. - Σελίδα 11 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Δευ Σεπ 21, 2020 11:56 pm

giovanoukos

giovanoukos

Αγαπητοί Κύριοι , Αγαπητέ Νίκο Καρνιαουτάκη , αφου στην προηγούμενη ανάρτηση ευγενικά σας ευχαρίστησα όλους και για τον χρόνο σας και για τις παρατηρήσεις σας , με ησυχία ξαναδιαβάζοντας τα γραφόμενά σου , παρατηρώ οτι υπάρχει μιά ειρωνική διάθεση απεναντί μου , και δεν καταλαβαίνω τον λόγο , θελω να απαντησω στα ανωτέρω ως εξης : πάντα ολα τα αντικείμενα που ανεβάζω, χρησιμοποιώ ενα σοβαρό σκάνερ με αναλυση στα 1200 ( δεν εχω μοντερνο-εξελιγμένο τηλφ. για να βγαζω φωτο ) , αρα δεν ευθύνομαι εγω για την ποιότητα των φωτογραφιών που βλέπει ο καθένας , ωστε να τον κουράζω και να τον αποθαρρύνω στην συμμετοχή του για κάποια βοήθεια . Δεν νομίζω να ειναι κακό, για ενα τετοιο ακριβό κομμάτι να ζητησω την βοήθεια απο τους πολύ καλούς και εμπειρους γνώστες του αντικειμένου τους οποίους γνωρίζετε και σεις ( 3-4 ειναι ολοι κι ολοι ) , και να ζητήσω και πιστοποιητικό από τον Τσεριώτη , και που με τον τρόπο της γραφής σου ειναι σαν να τον απαξιείς .Τελειώνοντας να πω , οτι δεν βρήκα ουτε αναζήτησα εγώ το φόρουμ σας ( για να ανεβάζω κάποιες απορίες μου και να ζητώ κάποιες απόψεις ) , αντιθέτως ο Πάνος βρήκε εμένα και ίσως καποιους αλλους στην ΕΦΕ  και μας κάλεσε να μπαίνουμε στο φορουμ σας για συζητήσεις κλπ κλπ , και για τον λόγο οτι δεν δίνω το δικαίωμα  να με ειρωνεύονται και μάλιστα ανθρωποι που δεν με γνωρίζουν οπως εσείς , δεν πρόκειται να σας ξαναενοχλήσω στο μέλλον . Και πάλι σας ευχαριστώ για την φιλοξενία στο φόρουμ σας και συγνώμη που δεν ζητώ πιστοποίηση απο εσάς

Αρέσει στον χρήστη SHH_Egeo

217Η αξία των 5λ. - Σελίδα 11 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Τρι Σεπ 22, 2020 12:11 am

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Εξαιρετική ανάρτηση λυπάμαι για την αποχωρηση αλλα και εγω το ιδιο θα εκανσ

218Η αξία των 5λ. - Σελίδα 11 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Τρι Σεπ 22, 2020 12:44 am

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς έγραψε:
Ομως θελει μελέτη και συγκρισεις γιατι οι ΑΕ παραπέμπουν στα συνεχων και οχι στις 1871....


...και η μελέτη εδειξε πως το γραμμ.αυτο ανήκει στις συνεχομενες εκδοσεις.
Με βοηθεια των 20 περιπου αντιτύπων 1871 που εχω και με βιβλιογραφια Behrens  και ασφαλώς Μελετη 1933 ,τογραμμ.αυτο δεν φαινεται να εχει το βασικο χαρακτηριστικο των 1871:
Το εντονα πρασινο ΔΙΑΦΑΝΕΣ χαρτί
Ετσι κοιτώντας και πάλι συνολικα τογραμμ.,
-ΑΕ λεπτοι πρασινοι φωτεινοι και οχι θαμποι κιτρινοπρασινοι
-οψη ναι μεν σκοτεινης αισθησης αλλα εμφανιση οχι τοσο βαρια,μελανωμενη και με στιγματα,αλλα οι τελειες δεν κολλανε με τις κυματιαστες, γραμμές,εστω καποιες απο αυτές.
Η γνωμη λοιπον,και ας μη το εχω εξετασει στοχερι οπως ο μελετητής που το είδε (Περιστανογλου;  )ειναι πωςανηκει στις συνεχομενων εκδοσεων.

219Η αξία των 5λ. - Σελίδα 11 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Τρι Σεπ 22, 2020 12:52 am

giovanoukos

giovanoukos

Πανο μην γράφεις κατ' εκτίμηση , πράγματα που δεν εχω πει , δεν εγραψα κανένα όνομα 

220Η αξία των 5λ. - Σελίδα 11 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Τρι Σεπ 22, 2020 1:02 am

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Και οσο αφορά το ηθικό θέμα στις αναρτησεις εχω να πω πως πηγε λιγο ανάποδα....
Η αναζητηση ταξινομησης του 5λ ,και εδω και στο fb, κανονικά παει ως δηλωση των αρχικών πληροφοριών και μετά η συμπλήρωση μεσω των γνωμών απο τους χρήστες προς συγκριση....
Αντιθετως και εδω και εκει 
-ενας εμπορευόμενος ΜΚΕ
-ενας νεος μελετητής
-ενας εμπειρος μελετητής
-εγω
μπηκαμε σε μια διαδικασια ανισης συγκρισης απεναντι σε ενα μεγαλο ονομα του φιλοτελισμου...
Δεν το λες και κομψο αυτο....
Οσο αφορα τον γνωστο μελετητή Ν.Καρνιαουτακη που εκανες και χρηση στο fb της γνωσης του ,παραθετοντας 
εδαφιο της μελετης του, δεν εχω την εντυπωση ειρωνιας προς εσενα,αν και πιστευω οτι θα τοποθετηθει,πιο πολυ ,και επειδη θυμιζει ενα σοβαρο περιστατικο προ τετραετιας σε αλλο φορυμ,οπου εκειτο πραγμα ειχε φτασει σε απειλη μυνησεων,μου φανηκε σαν άποψη.
Τελος,δεν βλεπω τον λογο να μη ξαναμπεις στο φορουμ,καλο και το fb,σιγουρα ποιο άμεσο αλλα εδω οτι γραφεται μενει,ενω εκει...

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 11 από 18]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 14 ... 18  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης