Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Η αξία των 5λ.

+15
νικος
stelios proedrou
Elboiteu
mkenzy1
Νίκος Καρνιαουτάκης
costasirun
Tasos
USGreek
Midili
heretic77
Admin
SHH_Egeo
Παναγιώτης Ρασσιάς
Varg83
Theosal
19 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 10 ... 16, 17, 18  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 17 από 18]

321Η αξία των 5λ. - Σελίδα 17 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Τετ Ιουν 22, 2022 12:14 pm

Theosal

Theosal

Θεωρώ ότι πρόκειται για τη σφραγίδα της ΣΥΡΑΣ με αριθμό 67 ή της ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ 97 που ενώ πατήθηκε μια φορά και δεν "καλοκάθησε" στο γραμματόσημο, επειδή είχε και άλλα γραμματόσημα ο φάκελος (με 5 λεπτά δεν ταξίδευε τίποτα) πατήθηκε και δεύτερη φορά η σφραγίδα κατά την οποία σφραγίστηκε με το 7 το 5λεπτο αυτό και με τον πρώτο αριθμό (αδιάφορο το 6 ή 9) στο διπλανό του.

Υπάρχουν πολλά παραδείγματα

Σου βάζω εδώ ένα παράδειγμα σε 20λεπτο. Δεν είναι καλή η φωτό, αλλά αυτό βρήκα πρώτο πρώτο... και οι δύο σφραγίδες είναι 67 ΣΥΡΟΣ.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Theosal στις Τετ Ιουν 22, 2022 9:39 pm, 3 φορές συνολικά

Αρέσει στον χρήστη νικος

322Η αξία των 5λ. - Σελίδα 17 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Τετ Ιουν 22, 2022 12:50 pm

νικος



Πολύ λογική εκδοχή αυτό που γράφεις Θεόφιλε.

323Η αξία των 5λ. - Σελίδα 17 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Τρι Ιουλ 26, 2022 1:45 pm

heretic77

heretic77

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Παιδια μια γνωμη για τη σφραγιση του παραπανω 5λ, εκτος απο late sφραγιση (90) εχει και αναποδο μηνα!

324Η αξία των 5λ. - Σελίδα 17 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Τρι Ιουλ 26, 2022 3:00 pm

Theosal

Theosal

Υπάρχει σε διάφορες σφραγίδες ΑΝΑΠΟΔΟΣ ΜΗΝΑΣ, ΑΝΑΠΟΔΟ ΕΤΟΣ ή και ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ...

Δεν μπορώ να σου αναφέρω πολλά παραδείγματα, γιατί θα πρέπει να ψάξω, αν και σίγουρα έχω αρκετές με παρόμοιες ανάποδες αναγραφές

325Η αξία των 5λ. - Σελίδα 17 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Τετ Ιουλ 27, 2022 3:03 am

artaleo

artaleo

heretic77 έγραψε:
Παιδια μια γνωμη για τη σφραγιση του παραπανω 5λ, εκτος απο late sφραγιση (90) εχει και αναποδο μηνα!

Συμφωνώ με τον Τεο-, ανάποδες ημ/νιες υπήρξαν σε πολλά γραφεία, προσωπικά δεν μου κινούν το ενδιαφέρον, αν και περί ορέξεως...


Όμως late use ΜΚΕ, στην προκειμένη περίπτωση 5λεπτου 1875-80 το 1890, έχει πάντα κάποια γοητεία για διάφορους λόγους. 


Παρεπιπτόντως, το 5λεπτο σου είναι θ. 15, με το γνωστό σφάλμα πλάκας "σπασμένος κύκλος πάνω αριστερά". 

Αρέσει στον χρήστη Theosal

326Η αξία των 5λ. - Σελίδα 17 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Τρι Σεπ 27, 2022 5:52 pm

νικος



Καλησπέρα σας. Ένα 5λεπτο με στίγματα λευκά στο μετάλλιο μπορούμε να πούμε ότι είναι κάτι τυχαίο; Δεν υπάρχει λεπτυνση κάπου. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

327Η αξία των 5λ. - Σελίδα 17 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Τρι Σεπ 27, 2022 7:24 pm

giovanoukos

giovanoukos

ΠΡΟΣΟΧΗ !!! 

Καλησπέρα / Καλημέρα σε όλους , ειναι  γνωστό οτι την Κυριακή 1/10/22 έχει εμποροπανήγυρη , να προσέξετε το λοτ Νο.98 , δυστυχώς ίσως να τους ξέφυγε , στην περιγραφή αναφέρεται οτι δεν υπάρχει ΑΕ , υπάρχει ελαφρύ ίχνος τους ρώτησα και το γνωρίζουν ....... δεν ξέρουν τι να κάνουν (μου ειπαν)


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στους χρήστες Theosal και artaleo

328Η αξία των 5λ. - Σελίδα 17 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Τρι Σεπ 27, 2022 11:14 pm

Theosal

Theosal

Ευτυχώς σχολιάστηκε ευρέως γιατί αυτοί που γνωρίζουν και βλέπουν ακόμη, είδαν το πρόβλημα… και εγώ το σχολίασα και έλαβα την ίδια απάντηση, αλλά νομίζω ότι θα μπορούσαν να τον αποσύρουν το λαχνό, γίνεται συχνα αν υπάρχει πρόβλημα με καποιον λαχνό στο εξωτερικό.

Αρέσει στους χρήστες giovanoukos και artaleo

329Η αξία των 5λ. - Σελίδα 17 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Τρι Σεπ 27, 2022 11:59 pm

artaleo

artaleo

Όντως Γιάννη, φαίνεται αμυδρό «5»…
Και όπως λέει ο Τεο, το σωστό θα ήταν να αποσυρθεί ο λαχνός….

Αρέσει στον χρήστη giovanoukos

330Η αξία των 5λ. - Σελίδα 17 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Τετ Σεπ 28, 2022 12:16 am

artaleo

artaleo

Ένα 5λεπτο με στίγματα λευκά στο μετάλλιο μπορούμε να πούμε ότι είναι κάτι τυχαίο; Δεν υπάρχει λεπτυνση κάπου

Νίκο, για κοίταξέ το και πάλι πολύ προσεκτικά (λοξά, σε μεγέθυνση, κάτω από δυνατό φως), η λευκή περιοχή μπροστά στο μέτωπο φαίνεται να οφείλεται σε ελάττωμα/εκδορά του χαρτιού στην πρόσοψη (paper scuff or abrasion)… νομίζω πως μπορώ να διακρίνω ίνες του χαρτιού στα λευκάζοντα μέρη του μεταλλίου στην φωτο που παραθέτεις…

331Η αξία των 5λ. - Σελίδα 17 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Σαβ Δεκ 31, 2022 10:03 am

USGreek

USGreek

Ένα επιμελημένο προσωρινό 5λεπτο με εξαιρετική ποιότητα εκτύπωσης—χωρίς εμφανή ίχνη περιγύρου, με πλήρες μετάλλιο χωρίς "ασπράκια", με εμφανές αναγλυφο και πλήρεις, μη διακεκομμένες γραμμές παρειάς. Το χαρακτηρίζει επίσης η βαθειά απόχρωση (Methuen 28E6). To χαρτί είναι διαφανές αλλά όχι ιδιαίτερα λεπτό (69-70μ).

Πρόκειται για μια "δύσκολη" ΜΚΕ, η οποία εμφανίζει όλα τα recto χαρακτηριστικά που θα είχαν τα μεταβατικά 5λ Hellas 17A (πρώην "Μαΐου") αν αυτά είχαν ποτέ τυπωθεί, αφού δεχόμαστε πλέον σαν 17Α τα πρώτα 5λ των συνεχών με τους μπλε-πράσινους AE. H verso εικόνα, όμως, λέει την αλήθεια περί κατάταξης.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στους χρήστες heretic77, giovanoukos, Theosal, νικος, artaleo, costasirun και René

332Η αξία των 5λ. - Σελίδα 17 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Κυρ Ιαν 01, 2023 2:26 am

artaleo

artaleo

Θαυμάσιο γραμματόσημο Δημήτρη! Δε θυμάμαι να έχω ξαναδεί τέτοιο 5λεπτο με ανάγλυφο!

Σας δείχνω ένα "αδελφάκι" του παραπάνω 5λεπτου, ένα μεταβατικό (transitional) 20λεπτο του 1862.
Μπροστά έχει επιμελημένη εκτύπωση, καθαρό χωρίς κηλίδες χρώματος, με συνεχείς γραμμές σκίασης και ισχυρό ανάγλυφο. Λογικό να το πούμε Β' αθηναϊκό με βάση την πρόσοψη...
Πίσω έχει ΑΕ τυπικούς Α' έκδοσης Αθηνών.

Αυτό το 20λεπτο το συζητήσαμε με τον Δημήτρη και, πιστεύω λογικά, το βαφτίσαμε 19Α ("Μαΐου 1862"). Δεν μπορείς να το πεις Α' Αθηνών...

Προσέξτε τώρα...  το 5λεπτο με παρόμοια διαφορά recto/verso το βαφτίζουμε Α' Αθηνών γιατί ο ΑΕ δεν αφήνει αμφιβολία κατάταξης, ενώ το 20λεπτο το λέμε Β' Αθηνών βασιζόμενοι στην όψη και τη "συνολική εικόνα".  

Με άλλα λόγια, δύο μέτρα και σταθμά!

Αυτά τα μεταβατικά (transitional) γραμματόσημα μεταξύ Α' και Β' Αθηναϊκής είναι από τα πιο ενδιαφέροντα ΜΚΕ.  Και τελικά, ίσως αποτελούν μια ξεχωριστή κατηγορία στην κατάταξη.   


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στους χρήστες giovanoukos, Theosal, νικος, USGreek, costasirun και René

333Η αξία των 5λ. - Σελίδα 17 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Παρ Μαρ 17, 2023 4:24 pm

heretic77

heretic77

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Καλησπερα παιδια, εχω την εντονη υποψια οτι το 5 πισω ειναι πλαστο. Καταρχας η μπροστα οψη ειναι στο κλασικο χρωμα των 80-86 και το 5 πισω μου κανει λιγο διαφορετικο σε σχεση με οσα αλλα εχω στη συλλογη μου, ισως κατα τι πιο λεπτο. Αν θελετε μου λετε μια γνωμη

334Η αξία των 5λ. - Σελίδα 17 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Παρ Μαρ 17, 2023 11:59 pm

artaleo

artaleo

Σωστά, 5λεπτο 1880-86 με πλαστό ΑΕ. 

Αρέσει στον χρήστη heretic77

335Η αξία των 5λ. - Σελίδα 17 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Τρι Απρ 18, 2023 5:52 am

artaleo

artaleo

Interesting early 1875-80 printing 5 lepta on off-white (not cream) paper.
Very whitish corners/spandrels reminiscent of the hard print "shaved" 1870 1 and 20 lepta stamps.
Holcombe annotation on the back stating "dry print".  However, based on current knowledge the "white corner" effect probably has to do with the method of printing of this particular subset of stamps rather than the ink itself.


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στους χρήστες Theosal και René

336Η αξία των 5λ. - Σελίδα 17 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Τετ Απρ 19, 2023 12:24 am

René

René

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στους χρήστες Theosal και artaleo

337Η αξία των 5λ. - Σελίδα 17 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Τρι Μάης 02, 2023 11:39 am

νικος



Καλό μήνα. Σφάλματα σε 5λεπτα. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

338Η αξία των 5λ. - Σελίδα 17 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Τρι Μάης 02, 2023 11:43 am

νικος



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στον χρήστη René

339Η αξία των 5λ. - Σελίδα 17 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Τρι Μάης 02, 2023 11:45 am

νικος



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

340Η αξία των 5λ. - Σελίδα 17 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Τρι Μάης 02, 2023 12:46 pm

Theosal

Theosal

Το πρώτο, το τρίτο και το πέμπτο με τον ενωμένο μαργαρίτη με λευκή γραμμή στο πάνω αριστερό τεταρτημόριο είναι θέσης 15.
Αυτό με τις δύο γραμμές οριζόντια και κάθετη που σχεδόν ενώνονται μπροστά στη μύτη είναι θέσης 26.
Το άλλο με τη γραμμή στο πάνω μέρος του γραμματοσήμου στην επιγραφή είναι θέσης 22.
τα άλλα δεν είναι τίποτα.

Αρέσει στους χρήστες giovanoukos και νικος

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 17 από 18]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 10 ... 16, 17, 18  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης