Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Κρητική πολιτεία

+6
USGreek
Νίκος Καρνιαουτάκης
costasirun
mkenzy1
Theosal
Παναγιώτης Ρασσιάς
10 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

1Κρητική πολιτεία Empty Κρητική πολιτεία Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:58 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Εδώ μια περίπτωση άλλης απόχρωσης απο τη κανονική.Σίγουρα το μυαλό μπορει να πάει σε τυχόν οξείδωση της γόμας ,με συνέπεια την αλλοίωση της απόχρωσης του γραμμ.αλλά εδώ έχουμε πιο ανοιχτή απόχρωση ενω στη περίπτωση οξείδωσης συνήθως το αποτέλεσμα βγαίνει σε πιό σκούρο τόνο:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

2Κρητική πολιτεία Empty Απ: Κρητική πολιτεία Τρι Οκτ 17, 2017 9:39 pm

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Αρχιζω με Κρητη... διπλη επισημανση αναστραμενη στο 2λ και αναστραμενη στο 5λ



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

3Κρητική πολιτεία Empty Απ: Κρητική πολιτεία Τρι Οκτ 17, 2017 9:54 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Ετσι είναι αυτά,εγώ βάζω μια περιπτωσούλα απόχρωσης και εδώ έχουμε το 2λ κατα κύριο λόγο αλλά και το 5λ ψιλό ΕλλΑΣ με ''δύσκολα'' σφάλματα !

4Κρητική πολιτεία Empty Απ: Κρητική πολιτεία Παρ Ιουν 29, 2018 9:32 am

Theosal

Theosal

Θα ανεβάσω ένα ενδιαφέρον άρθρο που βρήκα στο FIL-ITALIA για μια περίεργη ιταλική σφραγίδα στην Κρήτη....
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

5Κρητική πολιτεία Empty Απ: Κρητική πολιτεία Τετ Μάης 29, 2019 1:50 pm

mkenzy1

mkenzy1

εδω γραφει κρητη το τοπικ οποτε σωστα τα ανεβαζω Very Happy το θεμα ειναι το μπερδεμα με τις επισημανσεις που δεν μου κολαν να συμπληρωσω τις σειρες μου. τι κανω?

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
 




[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.][Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.][/url]

6Κρητική πολιτεία Empty Απ: Κρητική πολιτεία Τετ Μάης 29, 2019 1:55 pm

mkenzy1

mkenzy1

και οπως παντα οτι αξιοπεριεργο-ενδιαφερον δειται, μη το κρατατε μεσα σας,ναι? Embarassed

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

7Κρητική πολιτεία Empty Απ: Κρητική πολιτεία Πεμ Οκτ 31, 2019 5:19 pm

costasirun

costasirun

Απόχρωση?[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

8Κρητική πολιτεία Empty Απ: Κρητική πολιτεία Πεμ Οκτ 31, 2019 5:22 pm

costasirun

costasirun

Σφραγίδα Ρέθυμνο σε λιθογραφικό 1911 Ελληνική Διοίκησης[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

9Κρητική πολιτεία Empty Απ: Κρητική πολιτεία Παρ Νοε 01, 2019 4:35 pm

Νίκος Καρνιαουτάκης

Νίκος Καρνιαουτάκης

Μπράβο Κώστα, γνήσια και όμορφα!
Φρόντιζε μονάχα να δημοσιεύσεις τις φωτογραφίες σωστά γιατί αρκετές φορές όταν ανεβάζεις κάτι χρειάζεται να κάνω ακροβατικά για να το δω!

https://xartomoutro.wordpress.com/

10Κρητική πολιτεία Empty Απ: Κρητική πολιτεία Παρ Νοε 01, 2019 6:29 pm

costasirun

costasirun

Ευχαριστώ Νίκο

Δεν το είχα προσέξει..αυτή η φώτο ελπίζω να φαίνεται καλλίτερα κ φυσικά να είναι κ γνήσια τα γραμματόσημα κ η σφραγίδα(την αγόρασα για κρητική αλλά δεν είμαι σίγουρος) εδώ δεν έχει Genoa ετσι;[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

11Κρητική πολιτεία Empty Απ: Κρητική πολιτεία Δευ Νοε 04, 2019 9:27 am

Νίκος Καρνιαουτάκης

Νίκος Καρνιαουτάκης

Όχι Κώστα, δεν έχει Genoa εδώ! Very Happy 
Έχει άλλα όμως, στα οποία δεν ειδικεύομαι και δεν μπορώ να είμαι βέβαιος για εκείνα.
Οι σφραγίδες είναι πράγματι σφραγίδες επαρχιακών γραφείων τύπου Ι Κρητικής Πολιτείας, ΛΙΜΗΝ ΣΗΤΕΙΑΣ & TZEΡΜΙΑΔΩ, χρησιμοποιημένες σε μεταγενέστερες εκδόσεις (κάτι πολύ σύνηθες), σε γραμ/μα Ελληνικής Διοικήσεως. Δεν έχω εγώ αρχικά λόγο να αμφισβητήσω τη γνησιότητα τους, δεν μπορώ όμως να είμαι βέβαιος για το εαν πρόκειται για κανονικές ή χαριστικές σφραγίσεις καθώς η λεγόμενη "ελληνική Κρήτη" είναι πεδίο που, προς το παρόν, βρίσκεται εκτός των άμεσων ενδιαφερόντων μου.

https://xartomoutro.wordpress.com/

12Κρητική πολιτεία Empty Απ: Κρητική πολιτεία Πεμ Νοε 07, 2019 3:54 pm

costasirun

costasirun

Σφραγίδες των ταχυδρομικών γραφείων της Κρητικής Πολιτείας: Παλαιόχωρα, Χανιά,Αγ Νικόλαος, Βάμος, Κολυμπάρι[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

13Κρητική πολιτεία Empty Απ: Κρητική πολιτεία Πεμ Νοε 07, 2019 4:01 pm

costasirun

costasirun

Σφραγίδες αγροτικών διανομέων της Κρητικής Πολιτείας
43-Καστέλλι Πεδιάδος, 13-Παλαιόχωρα (Σελίνου), 36-Μοιραι (Καινουριου&Πυργιωτίσσης)[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

14Κρητική πολιτεία Empty Απ: Κρητική πολιτεία Τετ Ιαν 08, 2020 1:23 pm

costasirun

costasirun

Αν και "ταλαιπωρημένος" όμορφος φάκελλος με γραμματόσημα κρητικής πολιτείας..συστημένο απο τα Χανιά προς Γερμανίαν πιθανότατα 22 Σεπτ. 1908 , άφιξη στο Αμβούργον  11.10.08[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
ταχυδρομικόν τέλος 95 λεπτά

Αρέσει στον χρήστη Παναγιώτης Ρασσιάς

15Κρητική πολιτεία Empty Απ: Κρητική πολιτεία Δευ Σεπ 14, 2020 6:02 am

USGreek

USGreek

Έμας όμορφος χάρτης του ταχυδρομικού δικτύου της Κρήτης, κατά την περίοδο 1900-1907. Το βρήκα σε ένα Bulletin της Hellenic Philatelic Society of America (η οποία ιδρύθηκε το 1942 αλλά δυστυχώς δεν υφίσταται πλέον) από το 1972.



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στους χρήστες Παναγιώτης Ρασσιάς και costasirun

16Κρητική πολιτεία Empty Απ: Κρητική πολιτεία Δευ Σεπ 14, 2020 9:31 am

Elboiteu

Elboiteu

Oh nice map !

https://philateliehellenique.wordpress.com/

17Κρητική πολιτεία Empty Απ: Κρητική πολιτεία Δευ Μάης 17, 2021 1:25 am

artaleo

artaleo

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Μισό αποτύπωμα της σπάνιας σφραγίδας του Ελληνικού ταχ. γραφείου ΗΡΑΚΛΕΙΟΝ (164), δεύτερου τύπου.
Η ημερομηνία είναι ενδιαφέρουσα "20 ΑΠΡ. 1881".

Κατά Ζερβογιάννη και Feenstra το Ελληνικό ταχ. γραφείο Ηρακλείου λειτούργησε μόνο λίγους μήνες το 1881, μάλον από Απρίλη ως Νοέμβρη.  Γι αυτό και η σφραγίδα είναι τόσο σπάνια.  

Ο κατάλογος HELLAS αναφέρει ακριβώς αυτήν την ημερομηνία, 20/4/81, ως την μέρα έναρξης λειτουργίας του ταχ. γραφείου Ηρακλείου.  'Ομως δεν ξέρω που βρήκανε τόσο συγκεκριμένη ημερομηνία και την αναφέρουνε στον κατάλογο...  Μήπως γνωρίζει κάποιος φίλος?

Αρέσει στους χρήστες Παναγιώτης Ρασσιάς και νικος

18Κρητική πολιτεία Empty Απ: Κρητική πολιτεία Δευ Μάης 17, 2021 9:36 am

petrostro

petrostro

artaleo έγραψε:[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Μισό αποτύπωμα της σπάνιας σφραγίδας του Ελληνικού ταχ. γραφείου ΗΡΑΚΛΕΙΟΝ (164), δεύτερου τύπου.
Η ημερομηνία είναι ενδιαφέρουσα "20 ΑΠΡ. 1881".

Κατά Ζερβογιάννη και Feenstra το Ελληνικό ταχ. γραφείο Ηρακλείου λειτούργησε μόνο λίγους μήνες το 1881, μάλον από Απρίλη ως Νοέμβρη.  Γι αυτό και η σφραγίδα είναι τόσο σπάνια.  

Ο κατάλογος HELLAS αναφέρει ακριβώς αυτήν την ημερομηνία, 20/4/81, ως την μέρα έναρξης λειτουργίας του ταχ. γραφείου Ηρακλείου.  'Ομως δεν ξέρω που βρήκανε τόσο συγκεκριμένη ημερομηνία και την αναφέρουνε στον κατάλογο...  Μήπως γνωρίζει κάποιος φίλος?
Κατέχοντας το βιβλίο ΚΡΗΤΗ του RIENK M. FEENSTRA & FRIENDS του 2001 παραθέτω από κάτω μια σελίδα που αναφέρεται στα ταχυδρομεία τις Κρήτης. Ελπίζω να βοήθησα.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στους χρήστες Παναγιώτης Ρασσιάς, USGreek και artaleo

19Κρητική πολιτεία Empty Απ: Κρητική πολιτεία Κυρ Οκτ 24, 2021 1:16 am

artaleo

artaleo

artaleo έγραψε:[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

 Επανέρχομαι στην σπάνια σφραγίδα τύπου ΙΙ ΗΡΑΚΛΕΙΟΝ με ημερομηνία "20 ΑΠΡ. 1881" και στο πως προέκυψε (στον κατάλογο HELLAS) ως η πρώτη μέρα λειτουργίας του εν λόγω ταχ. γραφείου...

Η ημερομηνία αναφέρεται στο βιβλίο του Ι. Κούτση "ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΚΑΙ ΑΙ ΣΦΡΑΓΙΔΕΣ ΤΩΝ ΑΠΟ 1861 ΕΩΣ 1900" (1959).  
Η εργασία αυτή μάλλον αποτελεί την πληρέστερη πηγή σχετικά με τις κλασικές Ελληνικές σφραγίδες.  Ο Κούτσης είχε κάνει πολύ σοβαρή δουλειά με αναδρομή σε όλα τα αρχεία, διατάξεις και ΦΕΚ της εποχής.  Απόδειξη της ποιότητας της δουλειάς είναι ότι η εργασία, η οποία δημοσιεύτηκε πριν από 60+ χρόνια, έχει αναθεωρηθεί ελάχιστα.

Η απάντηση στην αρχική μου ερώτηση ήταν αρκετά προφανής λοιπόν...  Κυριολεκτικά κάτω από την μύτη μου!   Wink
Αν κάποιος φίλος γνωρίζει το σχετικό φύλλο ΦΕΚ (η άλλη πληροφορία) σχετική με την ίδρυση των Ελληνικών ταχυδρομικών γραφείων Κρήτης, παρακαλώ να μας ενημερώσει. 

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


Αρέσει στον χρήστη SHH_Egeo

20Κρητική πολιτεία Empty Απ: Κρητική πολιτεία Τετ Αυγ 24, 2022 11:24 am

heretic77

heretic77

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης