Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Η αξία των 1λ.

+19
costasirun
Tasos
Takis
USGreek
mkenzy1
Elboiteu
giovanoukos
Γεωργία Μπάλτσου
salonico
stelios proedrou
Νίκος Καρνιαουτάκης
heretic77
Midili
Theosal
SHH_Egeo
heraldic40
Παναγιώτης Ρασσιάς
Νίκος Βαρουξής
Admin
23 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 8 ... 13, 14, 15 ... 21 ... 29  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 14 από 29]

261Η αξία των 1λ. - Σελίδα 14 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Σαβ Φεβ 01, 2020 11:14 am

Theosal

Theosal

Δημήτριε, όπως είπε και ο Νίκος πολύ καλά και διεξοδικά, "επειδή έτσι το κατέταξε εκείνος που το κατέταξε" (κάτοχος, δημοπράτης, κάποιος άλλος, αδιάφορο)”.
Βλέπεις από αυτό πάσχουμε, δεν υπάρχει κάποιος ή καλύτερα κάποιοι που να αποφαίνονται με βεβαιότητα (90%) ότι αυτό είναι αυτό...

262Η αξία των 1λ. - Σελίδα 14 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Σαβ Φεβ 01, 2020 5:05 pm

Νίκος Καρνιαουτάκης

Νίκος Καρνιαουτάκης

Θα ήθελα να επισημάνω ότι η «κυνική» μου απάντηση δεν στοχεύει ανθρώπους αλλά να καυτηριάσει το οτι βρισκόμαστε μέσα σε έναν χαώδη «λαβυρίνθο»...
Τα προσωρινά τραβήγματα αποτελούν συνεχείς δοκιμές εκτύπωσης γραμ/μων με σκοπό ένα καλό αποτέλεσμα. Οι δοκιμές φαίνεται να ξεκίνησαν με αποτελέσματα άκρως αποτυχημένα και φαίνεται σταδιακά να καταλήγουν μάλλον σε σχετικά ή και αρκετά επιτυχημένα φύλλα. Δεν πατήθηκε κάποιο «κουμπί» και περάσουμε αυτόματα και σε μια στιγμή από «κακέκτυπα» σε «επιμελημένα». Γίνονταν συνεχώς δοκιμές. Σήμερα εφάρμοζαν την τάδε μέθοδο, αύριο την άλλη, την επόμενη ημέρα ίσως για κάποιον λόγο επέστρεφαν στην προηγούμενη για μερικά φύλλα ενώ εφάρμοζαν μια άλλη στα επόμενα.
Ο ψυχαναγκασμός των φιλοτελιστών να «τακτοποιήσουν» τα πάντα έφερε αργότερα την χοντροειδή (αν μου επιτρέπεται) αυτή διάκριση σε «κακέκτυπα» και «επιμελημένα» που όμως, φαίνεται να πάσχει. Τους λόγους τους έχουμε αναφέρει στο παρελθόν, ας μην γράφω συνεχώς τα ίδια. Το διπλανό του εν λόγω γραμματοσήμου στο φύλλο θα μπορούσε να επιδεικνύει άλλα χαρακτηριστικά. Επί μεμονωμένων αντιτύπων δεν μπορούμε πάντα να είμαστε 100% βέβαιοι για τις πολύ «λεπτές» αυτές περιπτώσεις όπως αυτή εδώ. Δυστυχώς, δεν υπάρχουν εύκολα διαθέσιμα μεγάλα πολλαπλά των σπανιοτήτων αυτών που θα μπορούσαν να βοηθήσουν πολύ τη μελέτη τους. Η κατανόηση η δική μου στο θέμα μου επιτρέπει, αν πρέπει οπωσδήποτε να κατατάξω το αντίτυπο αυτό σε μια από τις δυο υπό-ομάδες, κάτι που συνήθως αποφεύγω αφού εγώ, ως συλλέκτης και οχι ως έμπορος, το θεωρώ αχρείαστο, να το δω μάλλον περισσότερο ως "επιμελημένο". Άλλος φίλος, θα το δει ίσως «κακέκτυπο». Δεν με ενοχλεί καθόλου. Οι οίκοι είναι αναγκασμένοι να βάλουν νούμερα και υπο-νούμερα καταλόγου στα γραμ/μα τους, εμείς όχι.
Ας μείνουν μερικά αντίτυπα στις συλλογές μας χωρίς απόλυτη ταυτοποίηση. Εξάλλου, στο μέλλον, η διάκριση μπορεί να καταργηθεί ή να γίνει ακόμα αναλυτικότερη. Φαίνεται να βαδίζουμε σε λογικές απλούστευσης. Μια ματιά στο παρελθόν της κατάταξης της ΜΚΕ πείθει. Αρχικά, η ανάλυση ήταν χοντροειδέστατη. Στη συνέχεια έγινε λεπτομερής και αργότερα λεπτομερέστερη. Τις τελευταίες δεκαετίες φαίνεται να απλουστεύεται ξανά κάπως.
Εξάλλου, μην ξεχνάμε ποτέ το βασικό: Δεν υπάρχουν αθηναικές εκδόσεις ΜΚΕ με τη στενή έννοια του όρου "εκδόσεις". Υπάρχουν τραβήγματα, μια συνεχής ροή παραγωγής.
Δεν είναι ανάγκη να κάνουμε οι ίδιοι δύσκολη τη ζωή μας και να βάζουμε παντού "σύνορα" και "όρια". Ας δεχτούμε οτι, σε μερικά πράγματα, σύνορα δεν ορίζονται εύκολα.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Νίκος Καρνιαουτάκης στις Σαβ Φεβ 01, 2020 5:21 pm, 4 φορές συνολικά

https://xartomoutro.wordpress.com/

263Η αξία των 1λ. - Σελίδα 14 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Σαβ Φεβ 01, 2020 5:13 pm

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Ζητώ συγγνώμη αλλά πρέπει να το γράψω. 
ΜΠΡΑΒΟ.

264Η αξία των 1λ. - Σελίδα 14 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Σαβ Φεβ 01, 2020 6:24 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Εξαιρετική ανάλυση- τοποθέτηση απο τον Νίκο Κ.
Νίκο θα μου επιτρέψεις να ξεχωρήσω μερικές προτάσεις απο το κείμενο που εμένα με αγγίζουν περισσότερο...


Ο ψυχαναγκασμός των φιλοτελιστών να «τακτοποιήσουν» τα πάντα έφερε αργότερα την χοντροειδή (αν μου επιτρέπεται) αυτή διάκριση σε «κακέκτυπα» και «επιμελημένα» που όμως, φαίνεται να πάσχει. 


Ας μείνουν μερικά αντίτυπα στις συλλογές μας χωρίς απόλυτη ταυτοποίηση. 


Δεν υπάρχουν αθηναικές εκδόσεις ΜΚΕ με τη στενή έννοια του όρου "εκδόσεις". Υπάρχουν τραβήγματα, μια συνεχής ροή παραγωγής.


Δεν είναι ανάγκη να κάνουμε οι ίδιοι δύσκολη τη ζωή μας και να βάζουμε παντού "σύνορα" και "όρια". Ας δεχτούμε οτι, σε μερικά πράγματα, σύνορα δεν ορίζονται εύκολα.



Αναλογισθήτε φίλοι ποσες φορές ξανακοιτάζοντας την συλλογή σας είδατε αντικείμενα με διαφορετική ματιά και τα κατατάξατε αλλιώς.
Ας μην ακολουθούμε πάντα τους καταλογους και τις κατατάξεις των πωλητών.Αύριο μια νεα μελέτη (οπως και εχει γίνει στο παρελθόν) θα μας κάνει να δούμε τα σημερινά δεδομενα διαφορετικά.

Τολμήστε!αμφισβητήστε! μετά απο πολύ μελέτη,μελέτη,μελέτη

265Η αξία των 1λ. - Σελίδα 14 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Σαβ Φεβ 01, 2020 7:50 pm

USGreek

USGreek

Αυτό το εξαιρετικό ποστ του Νίκου Κ. θα πρέπει κατά τη γνώμη μου να καρφιτσωθεί σε ξεχωριστό θέμα στις κατατάξεις...
Αδμιν που είσαι; Smile

266Η αξία των 1λ. - Σελίδα 14 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Σαβ Φεβ 01, 2020 8:28 pm

Admin

Admin
Admin

Κοιτάξτε,το παραπάνω ""θεσμικό"" θα έλεγα ποστ πάνω στη κλασσική περίοδο των γραμμ.μας ειναι και ένας απο τους λόγους που δημιουργήθηκε αυτο το φόρουμ.
Και εξηγούμαι,κάνοντας και μια μικρή αναδρομή :

Ο Ν.Καρνιουτάκης αρχικά και κυρίως,έγραφε,θα έλεγα,τέτοια άρθρα,γιατι δεν τα λες ποστ,απο το 2014 σε άλλο φόρουμ,κυρίως άλλου πεδίου,αλλά και με την δική μας ενότητα.Ομως πολλές φορές αυτο δεν εκλαμβανόταν σαν μεταλαμπάδευση γνώσης απο κάποιους χρήστες και κατά συνέπεια την αποστροφή του.
Στη συνέχεια σε αυτο το φόρουμ ήρθαν και άλλοι γνώστες του αντικειμένου που και αυτοί έδειξαν καταπληκτικά άρθρα,οπως ο SHHegeo(κακώς το ψευδωνυμο) αλλά και πάλι η αντιμετώπιση απο χρήστες σε καποιες περιπτώσεις δεν ηταν αυτή,της εκτίμησης που πρεπει να εχει καποιος που κοπιάζει για να δώσει γνώσεις αφιλοκερδώς.
Με αυτα και με αυτά φτάσαμε στο Ιούνιο του 2017 και με αφορμή μια αντιπαράθεση δυο διαφορετικών κόσμων που συνυπάρχανε σε εκείνο το χώρο,μια ομάδα αγνων φιλοτελιστών δημιούργησε αυτον τον χώρο που έίμαστε τώρα.
Ενα αμιγώς φιλιτελικό φόρουμ,καθαρά γνώσης και εξέλιξης πάνω στη μελετη των κλασσικών κυρίως γραμμ.αλλά και σε πολλά άλλα πεδία.Εδω,απελευθερωμενοι και ιδιοκτήτες, βγάλαμε πολλά ωραία και ποιοτικά δειγματα σωστής προσεγγισης σε φιλοτελικές μελετες,πράγμα που εκτιμήθηκε και συνεχίζει.
Φτανοντας στο Μάιο του 18 το φόρουμ μας έγινε ακόμα καλύτερο απο την στιγμή που μας βρήκε και ο Ν.Καρνιαουτάκης,στη αρχη σαν παρατηρητής στη συνέχεια με σαφως ενεργό ρόλο.
Ετσι φτάσαμε σήμερα στο να δείτε ,οι πιο πολλοί,καθώς κάποιοι το γνωρίζαμε απο παλιά,τη πολύτιμη πλευρά του μελετητή στη προσφορά γνώσης της κλασσικής περίοδου και στο χώρο αυτό,των ηλεκτρονικών μέσων.

Και εχω την αίσθηση πως απο την στιγμή που το {ξανα-}έκανε σίγουρα στο μέλλον  θα δούμε και άλλα τετοια δείγματα !



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Admin στις Κυρ Φεβ 02, 2020 1:29 am, 2 φορές συνολικά

https://philotelists.forumgreek.com

267Η αξία των 1λ. - Σελίδα 14 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Σαβ Φεβ 01, 2020 9:17 pm

Νίκος Καρνιαουτάκης

Νίκος Καρνιαουτάκης

Η χαρά και η ικανοποίηση έρχονται όταν, άνθρωποι με κοινά ενδιαφέροντα, πουν 2 πράγματα ο ένας στον άλλον,  καταφέρουν – με έναν «μαγικό» θα έλεγα τρόπο- να καταλάβει ο ένας τον άλλον και η κουβέντα κλείσει με δυο κλεισίματα του ματιού του ενός στον άλλον, γεμάτα νόημα. Όλοι μας το έχουμε αισθανθεί κάποια στιγμή και ξέρουμε πόσο όμορφο είναι.
Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Όλοι μαθαίνουμε από τις δημοσιεύσεις όλων. Εγώ σίγουρα, έχω μάθει πολλά εδώ. Το φόρουμ αυτό τα κατάφερε στον βασικό, πρωταρχικό του στόχο, και αυτό οφείλεται όχι μονάχα στο υψηλό επίπεδο των δημοσιεύσεων όλων αλλά, πρίν από όλα αυτά, κατά τη δική μου γνώμη, στον Πάνο, που πίστεψε πολύ σε αυτό από το πρώτο δευτερόλεπτο και που, παράλληλα, έχει πάντα έναν καλό λόγο να πει για όλους μας, ενθαρρύνοντας τους πάντες, με έναν πηγαίο, αυθόρμητο τρόπο, που μονάχα την ευγενική ψυχή του φανερώνει.
Θα πρέπει να του το αναγνωρίσουμε!

https://xartomoutro.wordpress.com/

268Η αξία των 1λ. - Σελίδα 14 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Σαβ Φεβ 01, 2020 9:27 pm

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Τα credits ΠΡΕΠΕΙ να δίνονται.
Η τρέλα του Πάνου είναι αυτό που μας έχει κουμπώσει εδώ, με όλες τις κόντρες και τις φιλίες.
Αυτό όπως έγραψες οφείλουμε να του το αποδώσουμε.
Και σε αυτό το σημείο θα συμφωνήσω με κάτι που σε άσχετη στιγμή γράφηκε χθες στο chat.
Συγγνώμη Νίκο Κ. που θα σε παραφράσω αλλά θεωρώ πως θα συμφωνήσεις.
Το φόρουμ δεν χρειάζεται αιγίδα για να λειτουργεί .... τρέλα θέλει.
Και πάλι συγγνώμη για την παράφραση.

269Η αξία των 1λ. - Σελίδα 14 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Σαβ Φεβ 01, 2020 9:40 pm

Νίκος Καρνιαουτάκης

Νίκος Καρνιαουτάκης

Τρέλα Νικόλα μου υπάρχει διάχυτη, αναμφισβήτητα, μπόλικη.
Και μια και πιάσαμε την τρέλα, το ξέρω οτι δεν είναι μέρος εδώ αλλά η στιγμή είναι κατάλληλη και θα το πω:
Έμαθα οτι αύριο Κυριακή, στο νέο Δ.Σ. της αγαπημένης μου Φ.Ε.Λ. , θα υπάρχουν και δυο νέα μέλη, νέοι άνθρωποι, ικανοί, οραματιστές, ντόπιοι, Μυτιληνιοί.
Είναι βέβαιο επίσης οτι αύριο, στη συνέλευση της Ε.Φ.Ε. , άνθρωποι παλιοί και νέοι, με ικανότητες και όραμα, θα πλαισιώσουν το νέο Δ.Σ. του σημαντικότερου σωματείου της χώρας μας.
Όλα αυτά ακούγονται ελπιδοφόρα. Ας ελπίσουμε σε ένα καλύτερο αύριο για αυτό που όλοι μας αγαπάμε.

https://xartomoutro.wordpress.com/

270Η αξία των 1λ. - Σελίδα 14 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Σαβ Φεβ 01, 2020 11:52 pm

Theosal

Theosal

Συμφωνω απόλυτα μαζί σου Νίκο, δεν ήταν καθόλου ειρωνικό το σχόλιο μου και συμμερίζομαι απόλυτα τις απόψεις σου για διαχωρισμούς, χρωματικούς, ημερολογιακούς κλπ... καθώς επίσης και σε ότι άλλο αναφέρεσαι...

271Η αξία των 1λ. - Σελίδα 14 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Σαβ Φεβ 29, 2020 7:41 am

USGreek

USGreek

Αυτό το χτύπησα με αφορμή το πόσο χάλια εκτυπωμένο είναι. 
Χαρτί κακής ποιότητας και κιτρινωπό (άρα αποκλείεται οτιδήποτε πριν του 71), με πολλά ασπράκια στο φως και αρκετά λεπτό (6.5μ). Γραμμές σκίασης τραχήλου αρκετά συγκεχυμένες, αλλά όχι τόσο ώστε να πηγαίνει προς 80-86 ή ακόμα και 75-80.  
Προσωπικά θα το πήγαινα στα δικτυωτά βάσει του λεπτού χαρτιού και μόνο, αν και η ποιότητά του δεν είναι τόσο καλή όσο άλλα αντίτυπα αυτής της έκδοσης. Τι λέτε; 

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

272Η αξία των 1λ. - Σελίδα 14 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Σαβ Φεβ 29, 2020 12:08 pm

Νίκος Καρνιαουτάκης

Νίκος Καρνιαουτάκης

Το κυριότερο χαρακτηριστικό του 1λ της 71-76 είναι το πολύ λεπτό χαρτί του
και η πολύ λεπτή και λεία γόμα του, χαρακτηριστικής έντονα κίτρινης όψης.
Συχνά επίσης παρουσιάζεται αρκετά ισχυρά ελαιώδες, σαν "ποτισμένο",
ενώ το χαρτί σε διαφάνεια παρουσιάζει περιοχές/ζώνες με πολύ διάφανη υφή, τόσο που με την πτώτη ματιά κάποιος να νομίζει οτι μιλάμε για μικρο-λεπτύνσεις.
Αν το είχα στο χέρι θα σιγουρευόμουν. Από τις φωτο, αν και, είμαι σίγουρος, αρκετά επιτυχημένες, δεν μπορώ να πω κάτι με βεβαιότητα.

https://xartomoutro.wordpress.com/

273Η αξία των 1λ. - Σελίδα 14 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Σαβ Φεβ 29, 2020 12:21 pm

USGreek

USGreek

Ευχαριστώ Νίκο, η πρώτη φωτο είναι με οπίσθιο φωτισμό. Εκεί φαίνονται αρκετά σημεία που δείχνουν για λεπτυνσεις (ψιλό-φαίνονται) αλλά δεν είναι, όπως το περιγράφεις.
Η εμπρόσθια οψη είναι από σκανάρισμα. Δυστυχώς γομμα δεν έχει...

274Η αξία των 1λ. - Σελίδα 14 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Τετ Μαρ 04, 2020 8:58 pm

stelios proedrou

stelios proedrou

Τα φώτα σας[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

http://sproedrou@hotmail.gr

275Η αξία των 1λ. - Σελίδα 14 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Τετ Μαρ 04, 2020 9:06 pm

stelios proedrou

stelios proedrou

Το πρώτο είναι του 1870 χρώματος ανοικτό καφέ και το δεύτερο του 1880 καφδ

http://sproedrou@hotmail.gr

276Η αξία των 1λ. - Σελίδα 14 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Παρ Μαρ 06, 2020 4:54 pm

stelios proedrou

stelios proedrou

Βοηθάω καθόλου κάντε υπομονή μέχρι να έρθει οσκανερς[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

http://sproedrou@hotmail.gr

277Η αξία των 1λ. - Σελίδα 14 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Κυρ Μαρ 08, 2020 1:27 pm

costasirun

costasirun

Γεια σας παιδιά 

Αυτό  το μονολεπτο με δυσκολεύει στην κατάταξη..θα ήθελα τη βοήθειά σας..

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

278Η αξία των 1λ. - Σελίδα 14 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Δευ Μαρ 09, 2020 5:15 pm

Νίκος Καρνιαουτάκης

Νίκος Καρνιαουτάκης

Κώστα, πες μου εαν θεωρείς οτι ο χρωματισμός της όψης έχει αποδοθεί σωστά στη φωτογραφία του 1λ που δημοσίευσες.

https://xartomoutro.wordpress.com/

279Η αξία των 1λ. - Σελίδα 14 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Δευ Μαρ 09, 2020 7:02 pm

costasirun

costasirun

Γεια σου Νίκο

Έχεις απόλυτο δίκαιο..Ο χρωματισμός δεν έχει αποδοθεί σωστά. Ήταν από τις πρώτες φωτός που τράβηξα όταν άρχισα με τις ΜΚΕ..το ξεθαψα και το ξαναφωτογραφισα με και χωρίς φλας και δίπλα  από ένα Hellas15..Δυστυχώς τώρα πρόσεξα ότι έχει και αρκετή λεπτυνση..
Φιλικά, Κωστας[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

280Η αξία των 1λ. - Σελίδα 14 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Δευ Μαρ 09, 2020 8:41 pm

Νίκος Καρνιαουτάκης

Νίκος Καρνιαουτάκης

Δεν είναι ουσιώδης η διαφορά της νέας φωτογραφίας και δεν αλλάζει τη γνωμάτευση που είχα στο μυαλό μου.
Πρόκειται για το παλιό-καλό "ambre", το "επιμελημένο" καφέ-σιτόχρωμο, Hellas 9IIb.

https://xartomoutro.wordpress.com/

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 14 από 29]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 8 ... 13, 14, 15 ... 21 ... 29  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης