Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Περιπτώσεις διπλών εκτυπώσεων.-Double printings

+4
SHH_Egeo
gjdimi
Varg83
heraldic40
8 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 3]

heraldic40



Για δειτε λιγο αυτό των 75-80.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Varg83

Varg83

Ωραια διπλοεκτυπωση!

gjdimi

gjdimi

Πολύ ιδιαίτερη διπλοεκτύπωση...άλλη απόχρωση μπλέ! scratch

Varg83

Varg83

Οντως ιδιαιτερο και παραξενο. Ενω υπαρχει δεξια ολισθιση την πανω επιγραφη εντουτοις ο δεξιος μαιανδρος ειναι ακριβως πανω στα σημεια διπλοπατημενος το ιδιο και ο αριστερος στην αρχη του τουλαχιστον. Σου δημιουργει την εντυπωση πως η ολισθηση εγινε μονο στο πανω μερος ενω οι δυο μαιανδροι οχι μονο επεσαν ακριβως αλλα εχουν και μικροτερη αποσταση μεταξυ τους!

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Εγώ δεν βλέπω διπλοεκτύπωση αλλά υπερμελάνωση.

gjdimi

gjdimi

Στον αριστερό μαίανδρο όπου κανονικά έχουμε λευκό στα περισσότερα σημεία έχει πέσει ακριβώς επάνω του το μπλέ! Ακόμα κι αν είναι υπερμελάνωση, αν και τείνω προς την ολίσθηση, πώς δικαιολογείται το διαφορετικό μπλέ?...εκτός κι αν θέλω επειγόντως οφθαλμίατρο Shocked

SHH_Egeo

SHH_Egeo

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αν εννοείτε αυτό,δεν νομίζω να είναι της αρχικής εκτύπωσης αλλά μεταγενέστερο.
Πώς γίνεται ολίσθηση με διαφορετικό χρώμα scratch scratch

gjdimi

gjdimi

Είτε ολίσθηση είτε υπερμελάνωση είτε δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, το διαφορετικό μπλέ απαιτεί Sherlock Holmes...εμείς είμαστε απλοί Watsons Laughing

Idea Μη γελάσετε...υποθετικό σενάριο τραβηγμένο απ' τα μαλλιά: εκτυπώνεται κανονικά το 20λεπτο με πρωσσικό (έτσι φαίνεται στην οθόνη μου), μπαίνει στην άκρη...κάποια άλλη στιγμή μελανώνεται η μήτρα με μπλέ/βαθύ μπλέ (και πάλι έτσι βλέπω στην οθόνη) κι αντί να χρησιμοποιηθεί καινούργιο φύλλο κάποιος κάνει το λάθος και παίρνει το ήδη εκτυπωμένο φύλλο, το βάζει στο πιεστήριο κι εκεί που αρχίζει να κατεβάζει τη μήτρα καταλαβαίνει τη μαμακία του και το βγάζει αστραπιαία..."ουφ το σώσαμε" αναφωνεί ανακουφισμένος lol!

Τι λέω νυχτιάτικα!!!!! πρέπει να κόψω το βραδυνό ουισκάκι What a Face

Σοβαρά τώρα, ανυπομονώ να μας πεί κάποιος πώς στην ευχή συνέβη αυτή η εκτύπωση. Εγώ πάντως δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο...

SHH_Egeo

SHH_Egeo

gjdimi έγραψε:Είτε ολίσθηση είτε υπερμελάνωση είτε δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, το διαφορετικό μπλέ απαιτεί Sherlock Holmes...εμείς είμαστε απλοί Watsons Laughing

Idea  Μη γελάσετε...υποθετικό σενάριο τραβηγμένο απ' τα μαλλιά: εκτυπώνεται κανονικά το 20λεπτο με πρωσσικό (έτσι φαίνεται στην οθόνη μου), μπαίνει στην άκρη...κάποια άλλη στιγμή μελανώνεται η μήτρα με μπλέ/βαθύ μπλέ (και πάλι έτσι βλέπω στην οθόνη) κι αντί να χρησιμοποιηθεί καινούργιο φύλλο κάποιος  κάνει το λάθος και παίρνει το ήδη εκτυπωμένο φύλλο, το βάζει στο πιεστήριο κι εκεί που αρχίζει να κατεβάζει τη μήτρα καταλαβαίνει τη μαμακία του και το βγάζει αστραπιαία..."ουφ το σώσαμε" αναφωνεί ανακουφισμένος lol!

Τι λέω νυχτιάτικα!!!!! πρέπει να κόψω το βραδυνό ουισκάκι What a Face

Σοβαρά τώρα, ανυπομονώ να μας πεί κάποιος πώς στην ευχή συνέβη αυτή η εκτύπωση. Εγώ πάντως δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο...

Ουισκάκι ξε ουισκάκι,μιά χαρά μου ακούγεται το σενάριο σου Exclamation
Είπα και εγώ πιό πάνω δεν νομίζω να είναι της αρχικής εκτύπωσης αλλά μεταγενέστερο Cool

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Δεν είναι απαραίτητο να είναι ΜΚΕ θέμα η περίπτωση,καλιστά θα μπορούσε να είναι μια κακοεκτυπωμένη ναυτιλιακή,ή λόγω της χρήσης μελανοδοχείου για τις πένες εκείνη την εποχή, να λερωθηκε η επιφάνεια του γραμμ.απο κάτι τέτοιο κτλ...Και αυτό το στηριζω στο ότι δεν ειναι διπλη εκτυπωση,θα έπρεπε να υπήρχε σε όλο το μήκος στο επάνω μέρος,έδω έχουμε το δεξί περιθώριο καθαρό,και το αλλο,το θιξατε παραπάνω,αλλη απόχρωση μελανιού.

heraldic40



Mercury έγραψε:Δεν είναι απαραίτητο να είναι ΜΚΕ θέμα η περίπτωση,καλιστά θα μπορούσε να είναι μια κακοεκτυπωμένη ναυτιλιακή,ή λόγω της χρήσης μελανοδοχείου για τις πένες εκείνη την εποχή, να λερωθηκε η επιφάνεια του γραμμ.απο κάτι τέτοιο κτλ...Και αυτό το στηριζω στο ότι δεν ειναι διπλη εκτυπωση,θα έπρεπε να υπήρχε σε όλο το μήκος στο επάνω μέρος,έδω έχουμε το δεξί περιθώριο καθαρό,και το αλλο,το θιξατε παραπάνω,αλλη απόχρωση μελανιού.

Eπειδη το βλεπω από κοντα , και με φακο..το μονο σιγουρο είναι ότι δεν είναι κανενα ειδος σφραγίδας.Εγω βλεπω ξεκάθαρα στο πανω λευκο περιθωριο, το ΕΛΛ ΓΡΑΜΜ σε ελαφρια πλαγιαστη θεση.Αυτο είναι βεβαιο, για τα υπολοιπα επιφυλλασομαι.

gjdimi

gjdimi

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Συμφωνώ με τον heraldic. Δεν τίθεται θέμα σφραγίδας. Στο #1 που έχω σημειώσει στη φωτό φαίνεται όντως το ΕΛΛ ΓΡΑΜΜ μετατοπισμένο επάνω και δεξιά κι ελαφρά πλάγια. Αν ήταν μόνο αυτό τότε ίσως και να μπορούσαμε να αποφανθούμε σχετικά πιο εύκολα.

Είναι όμως και το #2 που φαίνεται ότι το "διαφορετικό μπλέ" έχει πέσει ακριβώς πάνω στον αριστερό μαίανδρο...δεν έχει "σύρει" προς τα δεξιά...λες και το είχε βάλει σημάδι! scratch

Μου κάνουν επίσης ιδιαίτερη εντύπωση στο #3, κάτω αριστερή γωνία, το βελάκι που έχω βάλει #4. Αν δείτε προσεκτικά ένα κομμάτι από τον εξωτερικό κύκλο από τους μαργαρίτες έχει αυτό το "διαφορετικό μπλέ". Και τέλος ενώ το δεξί τμήμα της κεφαλής φαίνεται ανεπηρέαστο, το αριστερό από το αυτί και μετά στον πέτασσο, είναι "μουτζουρωμένα" με το διαφορετικό μπλέ.

Σίγουρα οι γραμμές σκίασης στα γένια δικαιολογούνται από υπερμελάνωση, όμως κατ ' εμέ ΤΙΠΟΤΕ δεν δικαιολογεί την ύπαρξη του "διαφορετικού μπλέ". Υπερμελάνωση με διαφορετικό χρώμα?...χλωμό.No

Θα χαρώ να διαβάσω εξηγήσεις Question Neutral

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

heraldic & gjdimi έχετε πέρα για πέρα δίκιο,και εγώ σήμερα έχω δίκιο που θα πω πως δεν έιναι απο σφραγίδα....βεβαίως άλλα έλεγα χθες,ναι,αλλά χθες ήταν αργά και το τηλέφωνο μεγενθύνει με μια κίνηση,οπότε βλέποντάς το κατευθείαν μεγενθυμένο δεν διακρίνα τόσα καθαρα τα γραμματα της επιγραφής,όπως τώρα... Rolling Eyes
Δεν ξέρω,περίεργη περίπτωση,στη αναλυτικότατη δουλειά του gjdimi δεν βγαίνει ξεκάθαρο συμπέρασμα,αλλα,
θα κοιτάξω καταλογους το βραδάκι και θα βρώ παρόμοια θέματα,όμως σίγουρα τέτοιο πράγμα δεν έχω ξαναδεί,αυτο που γνωρίζω είναι 10λ δικτυωτά,5λ 1882,μπορει και κάποιο 20λ,αλλά κανενα με άλλη απόχρωση,πέρα της αρχικής...

Admin

Admin
Admin

Επειδη και στο μέλλον μπορει να μας απασχολήσουν τέτοιες περίπτώσεις[το εύχομαι κιόλας για γραμμ.των συλλογών μας Wink],γίνετε πλεόν ξεχωριστό τόπικ.
Στη συνέχεια των συζητήσεων πάνω στο πολύ ενδιαφέρον γραμμ.του φίλου μας heraldic,παραθέτω εδώ πέντε περιπτώσεις διπλοεκτυπώσεων,παρμένες μέσα απο την δημοπράσία της συλλογής Ζαχαριάδη.Αυτές είναι περιπτωσεις δικτυωτού χαρτιου και 1875-80 υποκίτρινων.
Εχουμε λοιπόν:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

https://philotelists.forumgreek.com

heraldic40



Αυτές είναι οι περιπτώσεις που ανεβαζω συναντιούνται συχνα ,εάν δεν κανω λαθος,σωστα?

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Ναί είναι διπλές εκτυπώσεις σε δοκίμια

Varg83

Varg83

Γνωστές περιπτώσεις από δοκίμια. Σωστός ο SHH_Egeo.

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Σωστός ο κυρ Shh εν μέρη,τα 5λεπτα προέρχονται απο ένα φύλλο που ξέφυγε,πλήρως διπλης εκτύπωσης και τεμαχίστηκε με πιο μεγάλο ένα μπλοκ της συλλογής Ζαχαριάδη των 20.

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Επειδή έπεσα μπροστά του σήμερα,ε,δεν γίνετε να μην το σχολιάσουμε,αυτο αλλά και ειδικά το γραμματόσημο του heraldic.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Εξετάζοντάς το το απόγευμα και συγκρίνοντάς το με το ''γραμματόσημό μας''[Smile] κατάληξα στο εξής συμπέρασμα:
το γραμματόσημο του heraldic είναι πολύ μεγάλη σπανιότητα και πρέπει να γίνει άρθρο στη Φιλοτέλεια !
Που το στηρίζω?
Μα φυσικά στη άλλη απόχρωση της απο πάνω εκτύπωσης,μπλέ ρουα πάνω σε ινδικό μπλέ.Τι συνέβει ?
Τελειώνει η εκτύπωση του φύλλου,το βγάζουν,το αφήνουν πάνω στο πάγκο εκτύπωσης,παράλληλα έχει τελειώσει στο δοχείο το χρώμα.Φτιάχνουν καινούργιο μείγμα,καθώς έπρεπε να συνεχίσουν 20λεπτα και προκύπτει η μαγεία των ΜΚΕ !,τους βγαίνει άλλη απόχρωση.
Πάνε λοιπόν αφηρημένοι ίσως,και ξεκινούν την εκτύπωση αλλά παίρνουν το ήδη τυπωμένο φυλλο και ορίστε το αποτέλεσμά μας.
Τώρα για το αν το κάταλαβαν εγκαίρως και διέκοψαν την εργασία,αυτο θα φανει απο την μελέτη της θέσης του γραμμ.

Οπως και να 'χει αξίζει να αναδειχτεί !

Varg83

Varg83

Εγώ συμφωνώ μιας και το υποστήριξα από την αρχή. Αλλά έχω μια ένσταση: Πως η πάνω επιγραφή είναι μετατοπισμένη αλλά οι μαίανδροι συμπίπτουν? Αντιθέτως στο λαχνό της ''Athens'' φαίνεται οτι οι αποστάσεις είναι σωστές και το πλαίσιο φαίνεται σε μεγάλο βαθμό.

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης