Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Ερωτήματα πάνω στη κατάταξη των μΚΕ

+4
νικος
SHH_Egeo
Admin
Theosal
8 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

petrostro

petrostro

καθώς κοιτούσα τα 1δρχμ από τι μΚΕ της συλλογής μου διάκρινα μια διαφορετική οδόντωση σε ένα 1δρχμ, υποψιάζομαι ότι είναι από την β΄ αθηναίικη περίοδο οδόντωση 10 1/2 αλλά δεν γνωρίζω αν είναι όντως και αν είναι πλαστό. Σας ευχαριστώ για την βοήθεια! 
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Λογικά είναι 11 1/2 (ΑΘΗΝΑΙ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΑ ΔΕΜΑΤΑ).Η φωτογραφία της οψης δεν ειναι πολύ καθαρή ,φαίνεται γνήσιο

Αρέσει στον χρήστη petrostro

SHH_Egeo

SHH_Egeo

artaleo έγραψε:[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Τι είναι αυτό το "κατασκεύασμα"?  Ζευγάρι 2λεπτο με αξία επιδιορθωμένη με σφραγιδάκι "10".  
Είπα μήπως και είναι κάποιο χαρτόσημο, αλλά η ακύρωσή του ειναι σαφώς ταχυδρομική με σφραγίδα τύπου V (IAN. 1894).

Ενα σχετικό αρθρο που αλίευσα σήμερα στην "Φιλοτελική Λέσβο "

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στους χρήστες Admin, Theosal, italos1982, νικος, artaleo και costasirun

petrostro

petrostro

Σιγά σιγά προσπαθώ να φτιάξω ένα χρωματολόγιο για να βοηθηθώ με στην ταξινόμηση των μΚΕ βέβαια λίγο δύσκολο γιατί δεν έχω ιδέα πως πρέπει να είναι όλα τα χρώματα αλλά όσο μπορώ θα το προσπαθήσω καθώς χωρίζω τα 50λ απο τα βελγικά νομίζω πως δύο έχουν γραμμωτό οριζόντιο βάθος μεταλλίου θα προσπαθήσω να ανεβάσω μια καλή φωτογραφία για να μπορείτε να μου πείτε την γνώμη σας Στην φωτογραφία με τα 2 50λ. το αριστερό δεν έχει γραμμωτό οριζόντιο βάθος. Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων!!  [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

giovanoukos

giovanoukos

Πολύ σωστά τα γράφεις , εχουν γραμμωτό οριζόντιο βάθος μεταλλίου , δεν νομίζω οτι χρειάζεται αλλη φωτο για να το δούμε , διακρίνεται πεντακάθαρα

Αρέσει στους χρήστες Παναγιώτης Ρασσιάς και petrostro

galb



Εχω νομιζω μια σοβαρη απορια.Σε ποιους τυπους χαρτιων ,Α,Β,Γ,Δ,Ε των μΚΕ υπαρχει δικτυωμα? Ευχαριστω.

galb



Εχω 25λεπτα ,χρωμα μπλε εως ανοιχτο μπλε,εκτυπωση (πλην του μεταλλιου που εχει λευκανσεις) ακριβως την Βελγικη και το χαρτι παρουσιαζει mesh. Που να τα καταταξω?? Στην Β Αθηνων,υπαρχουν τοσο επιμελημενα τραβηγματα? Ξανα ευχαριστω.

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης