Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Το χαρτί εκτύπωσης των γραμματοσήμων.-The printing paper of the stamps

+2
Theosal
Παναγιώτης Ρασσιάς
6 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Στη μελέτη πάνω στην κατάταξη των ΜΚΕ κορυφαίο ρόλο παίζει η έρευνα σχετικά με το τι χρηση χαρτιού έγινε για την εκτύπωση των διαφόρων εκδόσεων,καθώς στην 25ετία έκδοσης του πρώτου τύπου χρησιμοποιήθηκαν αρκετές ποιότητες χαρτιού.Αυτο συνέβει καθώς η ζήτηση για χρήση γραμματοσήμων,παράλληλα με την ιστορική εξέλιξη του έθνους μας,με κομβικής σημασίας αναφορά την προσάρτηση των Ιονίων νήσων,το 1864 και Θεσσαλίας ,το 1878,ήταν διογκούμενη σε σημείο ο όποιος προγραμματισμός του 1861 να προσαρμοστει στα νέα δεδομένα.
Ετσι,χωρις το μικρό αυτο πόνημα να είναι ολοκληρωμένη μελέτη,καθώς η πρόθεσή μου είναι άλλη,έγινε χρήση τουλάχιστον τριών μεγάλων παρτίδων χαρτιού  και αρκετών παραλλαγών σε διάφορες αξίες,σίγουρα στο μέλλον θα αναφερθούμε διεξοδικά πάνω σε αυτό.

Εγώ θέλω να σταθώ σε μια περίπτωση γραμμ.της συλλογής μου και την χρήση διάφανων κινητών φύλλων.
Το γραμμ.είναι δικτυτο χαρτί 1871-76 20λ μπλέ σε μπλέ αλλά με την παραλλαγή της πρασινομπλέ απόχρωσης,άγνωστο στους καταλόγους.
Οχι όμως και στη μελέτη Κούνδουρου:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

,και πάνω σε αυτο έρχετε η χρήση των διάφανων φύλλων που άμεσα,μέσω της σύγκρισης με άλλα γραμματόσημα της ίδιας έκδοσης και καταταξης,να φανει πλέον η διαφορά:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Theosal

Theosal

Θα μου επιτρέψετε να παραθέσω και ένα ακόμη γραμματόσημο της συλλογής μου προστέθηκε πριν από λίγο καιρό. Ένα 10λεπτο των Συνεχών, το Hellas 18e, που έχει οριζόντια αναδίπλωση χαρτιού, την οποία όμως δεν τόλμησα να πειράξω, φυσικά, από τον φόβο μην την πληγώσω από καμιά παραβίαση της πίεσης ή δύναμης για να ανοίξω το χαρτί και να φανεί πιο καθαρά!!!
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Εχω την εντύπωση αγαπητέ theosal πως αυτη η περίπτωση δεν είναι αναδίπλωση χαρτιού,και ύστερα εκτύπωση της όψης ,ώστε αν το ''ανοίξεις'' θα φανερωθούν ατύπωτα κένα,πιο πολύ φαίνεται δίπλωμα προερχόμενο απο την αναδίπλωση της επιστολής που ήταν κολλημένο.
Μια καλή ιδέα περι αναδιπλώσεων μια παλαιότερη εργασία μου:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Varg83

Varg83

Ο όρος ''αναδίπλωση'' αναφέρεται σε χαρτί που έχει αναδιπλωθεί, μπήκε στο πιεστήριο και τυπώθηκε φανερώνοντας κενά στην εικόνα ή στον ΑΕ όπως γράφει ο Mercury πιο πάνω.
Theosal στην περίπτωσή σου έχουμε αυτό που λέμε ''horizontial crease'' ή στα ελληνικά, ''οριζόντια τσάκιση''.

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Στο προηγούμενο βίντεο απο την διάλεξη πάνω στα δικτυωτά χαρτιά,είχα επισημάνει την άποψή μου,στηριζόμενος στο παραπάνω παράδειγμά μου,στον Ι,Περιστάνογλου πως υπάρχει και σε πρασινωπή απόχρωση χαρτιού 20λ,και δεν είχα δει τότε ιδαίτερη ''θέρμη'' απο πλευράς του....

Χθες λοιπόν ,στη τελευταία διάλεξη το έιχα μαζί μου[μαζί με το 80λ που γραφω στη υποενότητα με τις καθαρισμένων] και του το δείχνω...
-είναι 1871 βαμμένο !
-μα πως αφού έχει δικτύωμα,μπορει όχι μεγάλο αλλά έχει
-είναι βαμμένο σου λέω εξέτασέ το και εσύ...

Και το βράδυ με φακό x20 ο άνθρωπός είχε 100% δίκιο,το γραμμ.ενώ στην όψη ήταν ok!,στη πίσω πλευρά,στη μεγένθυση είχε άσπρα /κρεμ στίγματα,σαν ένας τοίχος που δεν έχει βαφτεί καλά....

Με το που ανέβει και το τελευταίο βίντεο,στο τόπικ των διαλέξεων θα τοποθετηθώ συνολικά για την εμπειρία των σεμιναρίων,μη ξεχνάμε πως ήμουν παρών σε όλα.

USGreek

USGreek

Μονολεπτο συνεχων - ποικιλια "καθετα γραμμωτο χαρτι" (vertically laid paper).

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στους χρήστες Admin και costasirun

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

..και λογικά άκρη φύλλου?

Πάντως πρεπει να παραδεχτούμε πως πολύ σπάνια συναντούμε αυτή τη περίπτωση,και μάλιστα σε άψογη κατασταση,δηλ.να φαίνεται σε όλη τη εκταση το ραβδωμα του χαρτιου,χωρίς να έχει χαλάσει απο πλυσίματα,φθορα χρόνου κτλ.
Θυμίζει το crilled των Αμερικάνικων 1861-1875,και όπως αυτα έχουν υπερτίμηση πάνω x100 σε πολλές περιπτώσεις,έτσι και εδω ένα Χ5 τουλάχιστον,ειδικα στα σφραγισμένα ειναι αυτονόητο.
Σίγουρα το 1933, αν είχε προλάβει ο Κωνσταντινίδης, θα το τιμολογούσε αρκετα παραπανω.

Theosal

Theosal

Έχω πετύχει και εγώ σε 1λ τέτοιο χαρτί που διακρίνεται η γράμμωση αυτή σε όλη την επιφάνεια... η κάθετη γράμμωση χαρτιού γίνεται πιο έντονα ορατή στην δεξιά άκρη του γραμματοσήμου
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στους χρήστες Admin, USGreek και costasirun

USGreek

USGreek

Το μονολεπτο ειναι απο δεξια ακρη φυλλου.

Αρέσει στον χρήστη Theosal

costasirun

costasirun

1 λεπτο συνεχων(δεξια ακρη) σε κατακορυφα γραμμωτο χαρτι και με τις ραβδωσεις να φαινονται εντονα και στο μεταλλιο..δεν ειναι σιγουρος για την καταταξη Hellas 15d? ..σφραγισμενο στην Πατρα 23 Ιουλ 66
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στους χρήστες Παναγιώτης Ρασσιάς και νικος

Νίκος Καρνιαουτάκης

Νίκος Καρνιαουτάκης

15b.

Αρέσει στον χρήστη costasirun

https://xartomoutro.wordpress.com/

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης