Το χαρτί εκτύπωσης των γραμματοσήμων

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Το χαρτί εκτύπωσης των γραμματοσήμων

Δημοσίευση από Mercury Την / Το Παρ Ιουλ 21, 2017 12:16 pm

Στη μελέτη πάνω στην κατάταξη των ΜΚΕ κορυφαίο ρόλο παίζει η έρευνα σχετικά με το τι χρηση χαρτιού έγινε για την εκτύπωση των διαφόρων εκδόσεων,καθώς στην 25ετία έκδοσης του πρώτου τύπου χρησιμοποιήθηκαν αρκετές ποιότητες χαρτιού.Αυτο συνέβει καθώς η ζήτηση για χρήση γραμματοσήμων,παράλληλα με την ιστορική εξέλιξη του έθνους μας,με κομβικής σημασίας αναφορά την προσάρτηση των Ιονίων νήσων,το 1864 και Θεσσαλίας ,το 1878,ήταν διογκούμενη σε σημείο ο όποιος προγραμματισμός του 1861 να προσαρμοστει στα νέα δεδομένα.
Ετσι,χωρις το μικρό αυτο πόνημα να είναι ολοκληρωμένη μελέτη,καθώς η πρόθεσή μου είναι άλλη,έγινε χρήση τουλάχιστον τριών μεγάλων παρτίδων χαρτιού  και αρκετών παραλλαγών σε διάφορες αξίες,σίγουρα στο μέλλον θα αναφερθούμε διεξοδικά πάνω σε αυτό.

Εγώ θέλω να σταθώ σε μια περίπτωση γραμμ.της συλλογής μου και την χρήση διάφανων κινητών φύλλων.
Το γραμμ.είναι δικτυτο χαρτί 1871-76 20λ μπλέ σε μπλέ αλλά με την παραλλαγή της πρασινομπλέ απόχρωσης,άγνωστο στους καταλόγους.
Οχι όμως και στη μελέτη Κούνδουρου:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

,και πάνω σε αυτο έρχετε η χρήση των διάφανων φύλλων που άμεσα,μέσω της σύγκρισης με άλλα γραμματόσημα της ίδιας έκδοσης και καταταξης,να φανει πλέον η διαφορά:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Mercury

Αριθμός μηνυμάτων : 222
Ημερομηνία εγγραφής : 11/07/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: Το χαρτί εκτύπωσης των γραμματοσήμων

Δημοσίευση από Theosal Την / Το Τετ Αυγ 30, 2017 10:42 am

Θα μου επιτρέψετε να παραθέσω και ένα ακόμη γραμματόσημο της συλλογής μου προστέθηκε πριν από λίγο καιρό. Ένα 10λεπτο των Συνεχών, το Hellas 18e, που έχει οριζόντια αναδίπλωση χαρτιού, την οποία όμως δεν τόλμησα να πειράξω, φυσικά, από τον φόβο μην την πληγώσω από καμιά παραβίαση της πίεσης ή δύναμης για να ανοίξω το χαρτί και να φανεί πιο καθαρά!!!
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.][Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Theosal

Αριθμός μηνυμάτων : 105
Ημερομηνία εγγραφής : 24/08/2017
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Mercury Την / Το Τετ Αυγ 30, 2017 1:32 pm

Εχω την εντύπωση αγαπητέ theosal πως αυτη η περίπτωση δεν είναι αναδίπλωση χαρτιού,και ύστερα εκτύπωση της όψης ,ώστε αν το ''ανοίξεις'' θα φανερωθούν ατύπωτα κένα,πιο πολύ φαίνεται δίπλωμα προερχόμενο απο την αναδίπλωση της επιστολής που ήταν κολλημένο.
Μια καλή ιδέα περι αναδιπλώσεων μια παλαιότερη εργασία μου:
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=34434.0
Mercury

Αριθμός μηνυμάτων : 222
Ημερομηνία εγγραφής : 11/07/2017

Δημοσίευση από Varg83 Την / Το Τετ Αυγ 30, 2017 5:04 pm

Ο όρος ''αναδίπλωση'' αναφέρεται σε χαρτί που έχει αναδιπλωθεί, μπήκε στο πιεστήριο και τυπώθηκε φανερώνοντας κενά στην εικόνα ή στον ΑΕ όπως γράφει ο Mercury πιο πάνω.
Theosal στην περίπτωσή σου έχουμε αυτό που λέμε ''horizontial crease'' ή στα ελληνικά, ''οριζόντια τσάκιση''.
Varg83

Αριθμός μηνυμάτων : 127
Ημερομηνία εγγραφής : 06/07/2017
Τόπος : Χανιά

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης