Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Το πρώτο σας μήνυμα

+12
scrap
dchatziap
dimitris1969
Elisavet
Midili
Elboiteu
Παναγιώτης Ρασσιάς
vicky mavroudi
kalamatianos123
SHH_Egeo
νικος
Admin
16 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

21Το πρώτο σας μήνυμα - Σελίδα 2 Empty Μαγικός κόσμος Σαβ Φεβ 16, 2019 4:54 pm

Elisavet



Καλησπέρα μια από μένα! Υστερα από ψάξιμο στα παλιά συρτάρια του παππού Βρήκα έναν μικρό "θησαυρό" κι έτσι αποφάσισα να μπω κι εγώ σ' αυτόν τον μαγικό κόσμο του γραμματοσήμου. Έχω και θέλω να μάθω πάρα πολλά καθώς όσο το ψάχνω τόσο πιο πολύ με μαγεύει! Πιστεύω εδώ θα μου λυθούν πολλές απορίες. Καλώς σας βρήκα λοιπόν!

22Το πρώτο σας μήνυμα - Σελίδα 2 Empty Απ: Το πρώτο σας μήνυμα Σαβ Φεβ 16, 2019 7:08 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Αγαπητή Elisavet καλώς ήρθες στο φόρουμ!
Εδώ υπάρχουν συλλέκτες σχεδόν όλων των πεδίων οπότε μήν διστάσεις σε οποιαδήποτε απορία έχεις,ειμαστε εδώ να βοηθήσουμε

23Το πρώτο σας μήνυμα - Σελίδα 2 Empty Απ: Το πρώτο σας μήνυμα Τετ Μάης 08, 2019 9:59 am

dimitris1969



Καλημέρα σας. 

πραγματοποίησα την εγγραφή στον ιστότοπο σας μετά από παρότρυνση του φίλου Νίκου Καρνιαουτάκη τον οποίο και γνώρισα αρχικά διαδικτυακά και στη συνέχεια όταν επισκέφτηκε την Μυτιλήνη ως κύριος ομιλητής σε εκδήλωση της Φιλοτελικής Εταιρίας Λέσβου. Συλλέγω γραμματόσημα (με μεγάλο ενθουσιασμό και με συγκινεί να διαβάζω για την ιστορία τους) μόλις τα τελευταία 3 με 4 χρόνια (μάλλον ξεκίνησα αργά μια και είμαι 50), τα περισσότερα δε ήρθαν στα χέρια μου στην Τουρκία που έτυχε να μένω για 3 χρόνια, με εντελώς τυχαίο τρόπο στην αρχή. Έχω πλέον αρκετά κομμάτια που βρήκα σε παλαιοπωλεία του γείτονα ωστόσο οι περιορισμένες γνώσεις μου αλλά και επιπρόσθετα το γεγονός πως έχω δυσχρωματοψία με δυσκολεύουν, ιδιαίτερα στην κατάταξη των ΜΚΕ (περίπου 900 κομμάτια). Ήδη ανακάλυψα εδώ μια σειρά από ενδιαφέρουσες συζητήσεις που θα διαβάσω προσπαθώντας να μάθω περισσότερα ελπίζοντας και στη δική σας βοήθεια. Ευχαριστώ για την αποδοχή
 
Δημήτρης Χατζηχαραλάμπους

24Το πρώτο σας μήνυμα - Σελίδα 2 Empty Απ: Το πρώτο σας μήνυμα Τετ Μάης 08, 2019 10:30 am

Admin

Admin
Admin

Αγαπητέ  Δημήτρη καλώς όρισες

Οχι μόνο να διαβάσεις αλλα και οτιδήποτε θελήσεις καποια στιγμή να συζητήσουμε,γραπτώς αλλα και μέσω παραδειγματων με φωτο,που πολυ εύκολα θα σου δείξουμε πως γίνετε,με μεγαλη χαρά θα ανταποκριθούμε.
Τα μέλη του φόρουμ έχουν γενικές συλλογές αλλα και πεδία ενασχόλησης σε βάθος και ετσι λίγο πολυ θα βγαινουν οι απαντήσεις στα μελλοντικά ερωτήματα.

Και πάλι καλώς ηρθες στο φιλοτελικό forum μας !

https://philotelists.forumgreek.com

25Το πρώτο σας μήνυμα - Σελίδα 2 Empty Απ: Το πρώτο σας μήνυμα Τετ Νοε 13, 2019 7:16 pm

dchatziap



Καλώς σας βρίσκω, σε ένα φόρουμ με πάθος για τον φιλοτελισμο.

26Το πρώτο σας μήνυμα - Σελίδα 2 Empty Απ: Το πρώτο σας μήνυμα Τετ Νοε 13, 2019 8:12 pm

Admin

Admin
Admin

Καλώς ήρθες στο ηλεκτρονικό "φιλοτελικό σπίτι σου"
Το φόρουμ εχει περίπου δυο χρόνια και καποιους μήνες λειτουργίας και καταπιάνεται όπως θα  δεις με όλα τα πεδία του φιλοτελισμού.Εμφαση ασφαλώς δίνεται στη κλασσική περίοδο 1861-1900 ,με διακεκριμένους μελετητές που είναι μέλη του φόρουμ αλλά και στα άλλα πεδία υπάρχουν φίλοι που θα συζητήσουν την οποιαδήποτε περίπτωση.
Δυο τεχνικά θέματα ,το ένα ,για κάτι άμεσο υπάρχει στο επάνω μέρος παράθυρο που εκει γίνεται chat,με χαλαρο ύφος γιατι αυτα μετα σβήνονται,και έπειτα το ανέβασμα φωτο.Αυτο γίνεται και με διαμεσολαβητές όπως το imgur ,αλλα καλύτερα στα εικονίδια απο πάνω  ακριβως απο το μύνημα,το τέταρτο απο δεξιά ,μετά το εικονίδιο του youtube.
Αυτα τα λίγα προς το παρών,ενα τελευταίο θα πω,δεν κουραζόμαστε ποτέ να απαντάμε σε κάθε φιλοτελική απορία Smile

https://philotelists.forumgreek.com

27Το πρώτο σας μήνυμα - Σελίδα 2 Empty Απ: Το πρώτο σας μήνυμα Τρι Ιουλ 21, 2020 8:10 pm

scrap



Την καλησπέρα μου,
μερικές ημέρες μέλος με εξαιρετικά ενδιαφέροντα άρθρα.
ευχαριστώ για την εγγραφή
Νικηφόρος

Αρέσει στον χρήστη Παναγιώτης Ρασσιάς

28Το πρώτο σας μήνυμα - Σελίδα 2 Empty Απ: Το πρώτο σας μήνυμα Τρι Ιουλ 21, 2020 8:16 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Καλώς ήλθατε αγαπητέ 
Πείτε μας αν θέλετε τα φιλοτελικά σας ενδιαφέροντα - πεδία

Φιλικά

Νίκος

Αρέσει στον χρήστη scrap

29Το πρώτο σας μήνυμα - Σελίδα 2 Empty Απ: Το πρώτο σας μήνυμα Τρι Ιουλ 21, 2020 8:40 pm

scrap



Το κύριο πεδίο είναι γραμματόσημα μεταγενέστερα του 1940.
Το 2ο πεδίο αφορά επιστολές, γραμματόσημα, καρτ ποστάλ, σφραγίδες νότιας Κυνουρίας ανεξάρτητα χρονολογίας.
 Νικηφόρος

30Το πρώτο σας μήνυμα - Σελίδα 2 Empty Απ: Το πρώτο σας μήνυμα Σαβ Ιουλ 25, 2020 9:04 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Να σε καλωσορίσω και εγω με την σειρά μου,αν και λίγο καθυστερημένα,καλοκαιράκι βλέπεις,τα φιλοτελικά μας ρίχνουν λίγο ταχύτητα Cool

Αρέσει στον χρήστη scrap

31Το πρώτο σας μήνυμα - Σελίδα 2 Empty Απ: Το πρώτο σας μήνυμα Κυρ Δεκ 27, 2020 9:18 pm

syllektis81



Admin έγραψε:Εδω γράφουμε,σαν δοκιμή,το πρώτο μύνημά μας.Γράφουμε ότι θέλουμε και όπως θέλουμε,εννοείτε μέσα σε κόσμια πλαίσια.Δεν είναι απαραίτητο το φιλοτελικό περιέχόμενο.
Καλησπέρα σε όλους  Το πρώτο σας μήνυμα - Σελίδα 2 Smiley εύχομαι το 2021 να μας βρει όλους με υγεία !

Συλλέγω γραμματόσημα ελληνικά κ ξένα από όλες τις χρονολογίες. Αδυναμία μου τα ναυτικά θέματα.

Ευχαριστώ για τη πρόσκληση !

Αρέσει στον χρήστη Admin

32Το πρώτο σας μήνυμα - Σελίδα 2 Empty Απ: Το πρώτο σας μήνυμα Δευ Δεκ 28, 2020 10:41 am

Admin

Admin
Admin

Καλώς ήρθατε αγαπητέ και αντευχόμαστε και εμείς για χρόνια πολλά με υγεία.

https://philotelists.forumgreek.com

33Το πρώτο σας μήνυμα - Σελίδα 2 Empty Απ: Το πρώτο σας μήνυμα Πεμ Μάης 13, 2021 7:30 pm

petrostro

petrostro

καλησπέρα είμαι από πολύ μικρός συλλέκτης γραμματοσήμων στο οποίο με ένταξε ένας θείος μου και από τότε δεν έχω σταματήσει να λατρεύω τα γραμματόσημα. Έχω στην κατοχή μου αρκετό στοκ γραμματοσήμων σφραγισμένα και ασφράγιστα και ένα μέρος της συλλογής μου αποτελείται από αρκετές μεγάλες και μικρές κεφαλές του ερμή τετράδες κλπ. τις οποίες τόσα χρόνια δεν ασχολήθηκα με αυτές γιατί ήθελα να ωριμάσω ηλικιακά τώρα που έφτασα σχεδόν 20 χρονών  και λίγο πριν το καλοκαίρι(περισσότερος χρόνος για να ασχοληθώ) πιστεύω ότι είναι η κατάλληλη στιγμή να ασχοληθώ με τις ΜΚΕ και μΚΕ ελπίζω να είμαι ευπρόσδεκτος σε αυτό το φόρουμ για να με μάθετε όσο μπορείτε και έχετε την διάθεση. Σας ευχαριστώ εκ το προτέρων και μελλοντικά ελπίζω να σας γνωρίσω και προσωπικά.

Αρέσει στον χρήστη Admin

34Το πρώτο σας μήνυμα - Σελίδα 2 Empty Απ: Το πρώτο σας μήνυμα Πεμ Μάης 13, 2021 11:43 pm

Admin

Admin
Admin

Α,οσο για το τελευταιο,ναι,βεβαίως,ομως σίγουρα πρεπει να υπερνικηθουν γεωγραφικές δυσκολίες.Οταν με το καλό ανέβεις Αθήνα σιγουρα θα κανονιστει φιλοτελική συναντηση,ειδικα τώρα που πάμε καλα με τη πανδημία.

Αρέσει στον χρήστη petrostro

https://philotelists.forumgreek.com

35Το πρώτο σας μήνυμα - Σελίδα 2 Empty Απ: Το πρώτο σας μήνυμα Πεμ Σεπ 02, 2021 7:56 pm

Κώστας Τούντας

Κώστας Τούντας

Καλημέρα σε όλους. Ονομάζομαι Κώστας, μένω στην Αθήνα (κέντρο) και είμαι συλλέκτις για περιπου μία πενταετία. Είμαι μέλος της ΦΕΑ, άρα μερικοι ίσως με ξέρετε.

36Το πρώτο σας μήνυμα - Σελίδα 2 Empty Απ: Το πρώτο σας μήνυμα Παρ Σεπ 03, 2021 5:42 pm

Admin

Admin
Admin

Καπου πάει το μυαλό μου...
Καλως όρισες αγαπητέ,πιστεύω να βρεις στο φόρουμ όλα οσα σε ενδιαφέρουν.
Παντως εγω είμαι αυτός που τράβαγε βιντεο στις συνεδρίες Περιστάνογλου το 18-19  Very Happy

https://philotelists.forumgreek.com

37Το πρώτο σας μήνυμα - Σελίδα 2 Empty Απ: Το πρώτο σας μήνυμα Παρ Σεπ 03, 2021 6:14 pm

Κώστας Τούντας

Κώστας Τούντας

Admin έγραψε:Καπου πάει το μυαλό μου...
Καλως όρισες αγαπητέ,πιστεύω να βρεις στο φόρουμ όλα οσα σε ενδιαφέρουν.
Παντως εγω είμαι αυτός που τράβαγε βιντεο στις συνεδρίες Περιστάνογλου το 18-19  Very Happy

Ευχαριστώ πολύ για την θερμή υποδοχή. Ναι έχουμε γνωριστεί, και σε θυμάμαι. Κράτησα τα στοιχεία για το forum, όλο αυτό τον καιρό Smile

Η συλλογή μου απο μεγαλες κεφαλές, είναι περίπου στα 700 κομμάτια. Μαζεύω και ξένα, κυρίως ευρωπαϊκά, μέχρι περίπου 1980.

Όπως θα έχετε καταλάβει, τα γραπτά Ελληνικα μου είναι χάλια (είμαι Ελληνο-Καναδός) - I apologize to one and all.

Πρόσφατα ανακάλυψα τον παλιό ιστοχώρο του Louis Basel, στο Wayback Machine. Εχω διαβάσει περιπου το 80% απο τά 48 αρθρα που βρίσκονται εκεί και εχω μερικές ερωτήσεις. Αυτα για τώρα απο 'μενα.

Αρέσει στον χρήστη Admin

38Το πρώτο σας μήνυμα - Σελίδα 2 Empty Απ: Το πρώτο σας μήνυμα Παρ Νοε 12, 2021 8:09 pm

tiziano



Hello!

Αρέσει στον χρήστη Admin

39Το πρώτο σας μήνυμα - Σελίδα 2 Empty Απ: Το πρώτο σας μήνυμα Σαβ Νοε 13, 2021 12:29 am

Admin

Admin
Admin

tiziano έγραψε:Hello!

Welcome to the only philatelic forum in Greece Smile

https://philotelists.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης