Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Προγραμματοσημική περίοδος-ταχυδρομική Ιστορία - Φάκελοι

+3
Παναγιώτης Ρασσιάς
SHH_Egeo
Midili
7 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Midili

Midili

Αφου κανεις δε ξεκινάει αυτο το τόπικ ειπα να κάνω εγω την αρχή. 

Με ποιον τρόπο ? Με τον καλύτερο, με με μια επιστολή  του 1844  ανευ γραμματοσήμων τότε απο ΑΘΗΝΑ προς ΣΥΡΑ με τις ανάλογες σφραγίδες αποστολής και άφιξης. 

Ο συγκεκριμένος φακελος δεν εχει σημειωμένα τα ταχυδρομικά τελη, το νούμερο ''20'' αυτο δεν ξέρω εαν ειναι τέλος . Σε ένα άλλο φάκελο που εχω ιδιας χρονολογίας εχει σημειωμένο επάνω του το ταχυδρομικό τέλος ''60''. 

Περα απο το ενδιαφέρον αυτου του φακέλου προσωπικά με εντυπωσιάζει το ιδιο το γράμμα και η καλλιγραφία του συντάξαντος.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Μπράβο φίλε Midili για το θέμα αυτό μόνο που δεν είναι στο πεδίο των ΜΚΕ,υπάρχει αλλού αντίστοιχο θέμα.
Το 20 είναι σίγουρα το ταχ, τέλος,λόγω μή χρήσης γραμματοσήμων ο ταχ.υπάλληλος σημείωνε χειρόγραφα το αναλογούν τέλος,μεταγενέστερα δε το έκανε με cayon κόκκινο η μπλέ 
Επίσης έχει και διαβατική ΠΕΙΡΑΙΕΥΣ ιδια ημερομηνία με την ΑΘΗΝΑΙ.
Ενας απο τους παραλήπτες είναι ο Α.Λαδόπουλος λογικά ο γνωστός μεγαλέμπορος της Σύρου.
Την αλληλογραφία του Λαδόπουλου την είχε ανακαλύψει στη Σύρο και αγοράσει ο γνωστός μελετητής-συλλέκτης μΚΕ Αγγελος Παπαιωάννου

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Προσωπικά δεν έχω κανένα φάκελλο προγραμματοσημικης περιόδου(ενώ το οξύμωρο είναι ότι έχω μερικούς Γαλλικούς),γνωρίζω πολύ λίγα πράγματα,μου έκανε πάντα ενδιαφέρον η σφραγίδα ""υπερθαλασσια", και τέλος στις δεκ.του 70 & 80 υπήρχε μια εκθέτρια με ύψιστο βραβεία σε παγκοσμιες εκθέσεις,μου διαφεύγει το όνομα της,με αντικείμενο αυτό ακριβώς,φάκελλοι προ κυκλοφορίας ΜΚΕ

Midili

Midili

Θα ανεβάσω και τον δευτερο φάκελο , επιβεβαιώνω για το ''20'' οτι ειναι τέλος ταχυδρόμησης (έλεγξα το βάρος του ) . 
Οσο για τον Λαδοπουλο δεν το γνώριζα , παντως με βοήθησε η ιδιότητα του για να καταλάβω τι γράφει στο εσωτερικό του το γράμμα.

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Να ανεβάσω και εγώ δύο επιστολές απο τη συλλογή μου 
Η πρώτη είναι μικρή και εστάλη απο ΠΑΤΡΑΙ 14.ΔΕΚΕΜ.1839 προς ΑΙΓΙΟΝ.
Στο πίσω μέρος είναι χειρόγραφος ο αριθμός "10",ταχ.τέλος  προφανώς λόγω της μικρής διαδρομής και του μεγέθους του.
Εντύπωση κάνει η προσφώνηση  "πρόθυμος φίλος"

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Η δεύτερη πολύ όμορφη,με ιδιαίτερα καλαίσθητη σφραγίδα στο εσωτερικό ΑΣΦΑΛΙΣΤ.ΕΤΑΙΡΙΑ Η ΑΧΑΙΑ.
Είναι εμπορική επιστολή του Διευθυντή της εν λόγω Εταιρίας προς τον Πράκτορα του στον Πειραιά σε άψογη καθαρεύουσα οπου γίνεται αναφορά σε χρέωση - πίστωση συμβολαίων ενός πελάτη καθώς και για ασφαλιστήριο συμβόλαιο το οποίο στέλνεται "εν ιδιαιτέρω φακέλλω και δια του οποίου τα ασφάλιστρα,ανερχόμενα εις δραχμάς 255,εχρεώσαμεν ..? μερίδα σας.."
"Σας ασπαζόμεθα φιλικότατα"
Αναχώρησις ΠΑΤΡΑΙ 21.ΙΟΥΝ.60 διαβατική ΑΘΗΝΑΙ 23.ΙΟΥΝ 60,αφιξις ΠΕΙΡΑΙΕΥΣ αυθημερόν
Εδώ το τέλος δεν αναγράφεται,πιθανόν να αναγράφετο στον δεύτερο φάκελο με το ασφαλιστήριο συμβόλαιο που εστάλη μαζί.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παρατηρούμε και την γνωστή δίκυκλη σφραγίδα.
Αυτη προυπήρχε της κυκλοφορίας τον γραμμ.,και συγκεκριμένα σε χρήση απο το 1857.Να μια ενδιαφέρον περίπτωση να βρει κάποιος επιστολή απο αυτη τη χρονιά !
Επίσης πολύ διαδεδομένο στη περίοδο 1835-1865 είναι και οι απολυμασμένες επιστολές.Αυτές με το έφταναν με το πλοίο σε κάποιο λιμάνι,πριν φύγουν για το προορισμό τους στη ενδοχώρα ή και ακόμα και αυτός να ήταν ο προορισμός,ειδικά απο χώρες του εξωτερικού,που υπήρχε η φήμη λοιμού,χολέρας,πανώλης κτλ,τις απολύμαναν και αυτο το καταλαβαίνει ο συλλέκτης με τις χαρακτηριστικές τρεις ''ξυραφιές'' στη άκρη της επιστολής.
Πολυ ενδιαφέρον και γερό εκθεσιακό θέμα,νομίζω πως πολυβραβευμένος  φίλος μας χρήστης που μας παρακολουθεί,θα μπορούσε να μας διαφωτίσει πάνω σε αυτό[και όχι μόνο αλλα και γενικά πάνω σε αυτα τα δύσκολα θέματα-ακροατήριο εγγυημένο Smile ][

Στη ενασχόληση με το φιλοτελισμό απο τα νεανικά μου χρόνια οι επιστολές δεν μου προξενούσαν κανένα ενδιαφέρον.Θυμάμαι καταλόγους του 1990 και στα επόμενα χρόνια του Collectio ειδικά αλλά και της Καρυάτις ,που τις σελίδες και τα λοτ των φακέλλων τα προσπερνούσα αμέσως...ασφαλώς αυτο άλλαξα μετά τα 28-30,μέσω καταρχήν των ΜΚΕ επι φακέλλου και ύστερα, ο φάκελλος έχει έρθει ακριβώς στις ίδιες προτεραιότητες με τα γραμμ.,μπορεί και παραπάνω !
Και όλων των πεδίων,εγχώρια και διεθνή !

Oldpost



Τα ταχυδρομικα τελη που πληρωνε ο αποστολεας τα σημειωναν στην πισω πλευρα της επιστολης. Εαν δε η επιστολη ηταν βαρυτερη απο 7.5 γραμμ. , σημειωναν και το βαρος στην πισω ανω αριστερη γωνια.

Εφοσον υπηρχαν τελη πληρωτεα απο τον παραληπτη γραφονταν στην μπροστινη πλευρα συνηθως με κοκκινο.

Επανω αριστερα στην μπροστινη πλευρα σημειωνονταν ο αυξων αριθμος της αποστολης.


Σε αυτο το λινκ μπρορειτε να δειτε το εκθεμα μου (2014)

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Δεν έχω λέξεις που να περιγράφουν το δέος που νιώθω βλέποντας το έκθεμά σας και διαβάζοντας τα σχόλια που συνοδεύουν τις επιστολές. Σας ευχαριστώ που το μοιράζεστε μαζί μας.

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Φιλε Θωμα υπεροχο εκθεμα!!! Δεν ηξερα οτι εισουν εσυ με το ψευδωνυμο αυτο πραγματικα με κατεπληξες!!! cheers cheers cheers

Πρεπει να μας παραδωσεις μερικα σεμιναρια ονλαιν γιαυτη την ταχυδρομικη περιοδο να την μαθουμε εστω και εγκυκλοπαιδικα!!! Wink

Oldpost



Ευχαριστω πολυ!!!

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Με τέτοιους συλλέκτες/βραβευμένους εκθέτες ανεβαίνει επίπεδο συνολικά το forum !
Να ευχαριστήσω και εγώ με τη σειρά μου για τη ευγενική προσφορά να δούμε το έκθεμα,σίγουρα όποιος το μελετήσει θα βγει σοφότερος,και απο πλευράς μου να ευχηθώ εις ανώτερα στους εκθεσιακούς στίβους!

Theosal

Theosal

Υπέροχη συλλογή και υπέροχη δημοσίευση... ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ, εχω μείνει άναυδος!!!!
Πραγματικά ομόρφυνε το φόρουμ και πλουτίσαμε σε γνώσεις!!!!!

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Εξαιρετική συλλογή και πολύ όμορφη παρουσίαση συγχαρητήρια και απο εμένα.

Μου άρεσαν ιδιαίτερα οι επιστολές με τις σχισμές απολύμανσης του υγειονομείου,η μεγάλη οβάλ "ΓΕΝΙΚΟΝ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟΝ ΤΗΣ ΕΛΛ", πρώτη επίσημη σφραγίδα που χρησιμοποιήθηκε απο την Ελληνική ταχυδρομική υπηρεσία στο Ναύπλιο,η τύπος Ι "κουμπί" που παρουσιάζεται απο αρκετά ταχυδρομικά γραφεία, η "ΥΠΕΡΘΑΛΑΣΣΙΟΝ" και "ΥΠΕΡΘΑΛΑΣΣΙΑ" και πολλές άλλες.
Αγαπητέ oldpost επειδή αναφέρεσαι σε μια ταχυδρομική περίοδο η οποία δεν έχει παρουσιαστεί ουσιαστικά εδώ,αν έχεις την καλοσύνη και την όρεξη,αρκετοί απο εμάς θα ήθελαν να αναπτύξεις θέματα εδώ όπως ταχ.τελη ,θαλάσσιες διαδρομές και ότι άλλο εσύ κρίνεις

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Εξερευνώντας τον φιλοτελικό θησαυρό,που μας ''ανέβασε'' ο φίλτατος oldpost,είδα τις προγραμματοσημικές των Ιονίων νήσων και θυμήθηκα πως έχω μία επιστολή.
Τελικά είχα δύο,με την μια να παρουσίαζει πρόσθετο ενδιαφέρον :

Αναδιπλούμενη επιστολη απο Κεφαλλονιά προς Λευκάδα[σάντα Μαύρα η τότε ονομασία του νησιού],20/03/1860
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Και η δεύτερη,εδώ είναι φάκελλος,που απο μόνο του έχει το ενδιαφέρον του ,με τρία διαφορετικά ταχ,τέλη ΔΠ 3,ΔΠ 2,5 και με κόκκινο μολύβι 15,προφανώς θα είναι τα πρώτα πέννες και το 15 ,λεπτά,ταξιδεύει από Κεφαλλονιά προς Αθήνα με καράβι ,άφιξη στο Πειραιά.,10/02/1857,εκτος Πειραια οι άλλες σφραγίδες σε πράσινο.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Προγραμματοσημικη επιστολη απο το Ναυπλιο την 17 Νοε 1839...  18 χρονια μετα την απελευθερωση...δεος!




[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Συγνώμη φίλε μου,το 1830 απελευθερωθήκαμε,δηλ.εννιά χρόνια και ούτε, καθως μέχρι και το 1831 γινόντουσαν περίεργα...

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Συγγνωμη εγω φιλε μου διοτι μετρησα την εξεγερση αν δεν το καταλαβες η οποια ειναι οροσημο!
Και μαθε οτι ποτε δεν ειμαστουν ελευθεροι διαρκως απο "φιλελληνες" διοικουμαστε εκτοτε...

Theosal

Theosal

Ορίστε και η πρώτη μου προγραμματοσημική επιστολή, που τόσο ήθελα να αποκτήσω έστω και μία...

Προς Ιθάκη την 6.12.1858 με διάφορες σφραγίδες, μην περιμένετε να σας πω από που και ποιες...
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης