Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Ταχυδρομημένα carte postale

+4
Νίκος Βαρουξής
Admin
SHH_Egeo
Παναγιώτης Ρασσιάς
8 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 7 από 8]

121Ταχυδρομημένα carte postale - Σελίδα 7 Empty Απ: Ταχυδρομημένα carte postale Δευ Ιαν 27, 2020 1:42 pm

costasirun

costasirun

Και έναν τελευταίο από τον όμορφο Βόλον το οποίον ανέβασε και επεξήγησε πολύ σωστά πιο πάνω ο φίλος Νίκος Βαρουξής και που εδώ όμως έχει σφραγίδα Τ και γραμματόσημο φόρου κατά την άφιξη του στις Βρυξέλλες..Απουσιάζει ένα γραμματόσημο από την ακύρωση Βόλου 20 Νοεμ. 1922
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

122Ταχυδρομημένα carte postale - Σελίδα 7 Empty Απ: Ταχυδρομημένα carte postale Δευ Ιαν 27, 2020 1:43 pm

costasirun

costasirun

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

123Ταχυδρομημένα carte postale - Σελίδα 7 Empty Απ: Ταχυδρομημένα carte postale Δευ Ιαν 27, 2020 2:44 pm

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Εξαιρετικό δείγμα ταχυδρομημένης carte postale με την επίσκεψη του Ελληνικού στόλου στην πόλη που απαθανατίζεται στην όψη και την σχεδόν τέλεια γραμματοσήμανση πίσω.
Πόσο καλύτερα θα ήταν αν υπήρχε και το αποκολλημένο γραμματόσημο και πόσα θεωρήματα αυτή η αποκόλληση φέρνει.
Μεταξύ σοβαρού και αστείου τώρα και χωρίς να θέλω να προσβάλω. 
Αν ποτέ επιθυμήσεις να αποχωριστείς τις κάρτες που εικονίζουν θέματα της πατρίδας μου παρακαλώ ενημέρωσέ με.

124Ταχυδρομημένα carte postale - Σελίδα 7 Empty Απ: Ταχυδρομημένα carte postale Δευ Ιαν 27, 2020 3:22 pm

costasirun

costasirun

Νίκος Βαρουξής έγραψε:Εξαιρετικό δείγμα ταχυδρομημένης carte postale με την επίσκεψη του Ελληνικού στόλου στην πόλη που απαθανατίζεται στην όψη και την σχεδόν τέλεια γραμματοσήμανση πίσω.
Πόσο καλύτερα θα ήταν αν υπήρχε και το αποκολλημένο γραμματόσημο και πόσα θεωρήματα αυτή η αποκόλληση φέρνει.
Μεταξύ σοβαρού και αστείου τώρα και χωρίς να θέλω να προσβάλω. 
Αν ποτέ επιθυμήσεις να αποχωριστείς τις κάρτες που εικονίζουν θέματα της πατρίδας μου παρακαλώ ενημέρωσέ με.
Ευχαριστώ Νίκο

Να σαι σίγουρος γι'αυτό γιατί ξέρω τις εκτιμάς..

125Ταχυδρομημένα carte postale - Σελίδα 7 Empty Απ: Ταχυδρομημένα carte postale Δευ Ιαν 27, 2020 3:32 pm

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Η κάρτα που εμφανίζει το Φάληρο και που πολύ καλά κάνεις και το αναδεικνύεις σε μεγέθυνση παρουσιάζει κάτι που δεν έχω ξαναδεί.
Δεν είμαι ο εμπειρότερος και παλαιότερος αλλά η ιδιαιτερότητα αυτή είναι για μένα εξαιρετική.
Μπράβο που το παρατήρησες.

126Ταχυδρομημένα carte postale - Σελίδα 7 Empty Απ: Ταχυδρομημένα carte postale Δευ Ιαν 27, 2020 3:33 pm

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

costasirun έγραψε:

Να σαι σίγουρος γι'αυτό γιατί ξέρω τις εκτιμάς..
Ευχαριστώ πολύ.

127Ταχυδρομημένα carte postale - Σελίδα 7 Empty Απ: Ταχυδρομημένα carte postale Δευ Ιαν 27, 2020 3:45 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Εξαιρετικές μπράβο Κώστα
Να προσθέσουμε κατι που πιθανόν δεν ειναι γνωστό.Το τελος εξωτερικού ηταν 10λεπτα για τα γραμμένα cardpostal.Οταν ομως δεν υπήρχε γραμμένο κάτι ταξίδευαν με το μισό τέλος 5λεπτών με την ενδειξη IMPRIME ως εντυπα δηλαδή



Έχει επεξεργασθεί από τον/την SHH_Egeo στις Δευ Ιαν 27, 2020 3:52 pm, 1 φορά

128Ταχυδρομημένα carte postale - Σελίδα 7 Empty Απ: Ταχυδρομημένα carte postale Δευ Ιαν 27, 2020 3:50 pm

costasirun

costasirun

SHH_Egeo έγραψε:Εξαιρετικές μπράβο Κώστα
Να προσθέσουμε κατι που πιθανόν δεν ειναι γνωστό.Το τελος εξωτερικού ηταν 10λεπτα για τα γραμμένα cardpostal.Οταν ομως δεν υπήρχε γραμμένο κάτι ταξίδευαν με το μισό τέλος 5λεπτών με την ενδειξη IMPRIME ως εντυπα δηλαδή

Ευχαριστώ Νίκο

Είχα εδώ και πολύ καιρό αυτή την απορία για τα τέλη 5 και 10 λεπτών και το imprime στα card postale

129Ταχυδρομημένα carte postale - Σελίδα 7 Empty Απ: Ταχυδρομημένα carte postale Δευ Ιαν 27, 2020 3:58 pm

costasirun

costasirun

Φίλε Νίκο Shh Egeo

Μιας και εισαι εδω, [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
αυτη η οδοντωση που φαίνονται δοντακια της πισω επικολλημενης πλευρας  μΚΕ θεωρειται κακεκτυπη 11 1/2..[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]



Έχει επεξεργασθεί από τον/την costasirun στις Δευ Ιαν 27, 2020 4:09 pm, 1 φορά

130Ταχυδρομημένα carte postale - Σελίδα 7 Empty Απ: Ταχυδρομημένα carte postale Δευ Ιαν 27, 2020 4:04 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Ακριβώς ετσι Κώστα για την οδόντωση μετατοπισμένη μαλιστα δεξιά
Ε τι να κάνουμε οταν τα καρτποστάλ εχουν και μικρή κεφαλή εχουν άλλη ομορφιά ! cheers

131Ταχυδρομημένα carte postale - Σελίδα 7 Empty Απ: Ταχυδρομημένα carte postale Τρι Ιαν 28, 2020 4:52 pm

costasirun

costasirun

Δελτάριον με Ευχές για ευτυχισμένον το νέον έτος 1901 από ξενοδοχείον της Κέρκυρας προς ξενοδοχείον στη Γερμανία με μΚΕ πράσινου χρώματος πιθανότατα Γ Περιόδου [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

132Ταχυδρομημένα carte postale - Σελίδα 7 Empty Απ: Ταχυδρομημένα carte postale Παρ Ιαν 31, 2020 10:57 am

costasirun

costasirun

Θυμιανά Χίου
Αυστριακόν Ταχυδρομείον Χίου
SCIO Oesterreichische Post 8.12.1905, 20 para
Amiens, Somme, France 17.12.1905

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

133Ταχυδρομημένα carte postale - Σελίδα 7 Empty Απ: Ταχυδρομημένα carte postale Παρ Ιαν 31, 2020 11:07 am

costasirun

costasirun

Το Δημαρχείον Πειραιά
Γαλλικές Στρατιωτικές Σφραγίδες Marine Française..

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

134Ταχυδρομημένα carte postale - Σελίδα 7 Empty Απ: Ταχυδρομημένα carte postale Τετ Φεβ 12, 2020 12:24 pm

costasirun

costasirun

Η σφραγίδα  δεν ξέρω εάν είναι βουλγαρικη ή από Σερβία πάνω σε γραμματοσημο της σειράς του 1911..πιθανότατα χαριστικο σφραγισμένο..
8.10.15

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

135Ταχυδρομημένα carte postale - Σελίδα 7 Empty Απ: Ταχυδρομημένα carte postale Τετ Φεβ 12, 2020 2:37 pm

Theosal

Theosal

Η σφραγίδα είναι από τα Γευγελή (τότε Σερβία), DJEVDJELIJA, όχι απαραίτητα χαριστική η σφράγιση, γιατί και εγώ έχω κάρτα της Θεσσαλονίκης με αγγλικά στρατεύματα που αποστέλλεται από μέρος της Σερβίας (μέτωπο της Krusha)... Μην ξεχνάμε ότι βρισκόμαστε ήδη μέσα στον 1ο ΠΠ... Μετακινήσεις στρατιωτικών δυνάμεων εδώ και εκεί ....

Εμένα με προβληματίζει κάτι άλλο, το γεγονός ότι ενώ έχει σφράγιση από τα Γευγελή 8.10.15 από πίσω γράφει Salonique le 13 Octobre 1915, δηλαδή 5 ημέρες μετά γράφει πίσω από την κάρτα;;; Οι Σέρβοι αν θυμάμαι καλά είχαν αποδεχθεί την αλλαγή του ημερολογίου πριν από εμάς, άρα θα πρέπει η ημερομηνία της σφραγίδας να είναι πιο έγκριτη από την αναγραφή της ημερομηνίας στην πίσω όψη της κάρτας!!!

136Ταχυδρομημένα carte postale - Σελίδα 7 Empty Απ: Ταχυδρομημένα carte postale Τετ Φεβ 12, 2020 3:29 pm

costasirun

costasirun

Ευχαριστώ πολύ Θεόφιλε

Ενα πιθανο σεναριο ειναι ο γαλλος στρατιωτικος να ζητησε να του σφραγισουν την καρτα στα Γευγελή (χαριστικη σφραγιδα) και να την απεστειλε 5 μερες πιο μετα απο τη βαση τους στη Θεσ/νικη μαζι με αλλη στρατιωτικη αλληλογραφιαν..

137Ταχυδρομημένα carte postale - Σελίδα 7 Empty Απ: Ταχυδρομημένα carte postale Πεμ Φεβ 27, 2020 9:11 pm

costasirun

costasirun

2 καρτποσταλ του Στουρναρα απο Λαρισσα και Σκιαθο..πιθανοτατα ταχυδρομημενα σε φακελλον το 1914 κ1916 απο γαλλον στρατιωτη απο το Zeitenlik, Armee d' Orient..

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

138Ταχυδρομημένα carte postale - Σελίδα 7 Empty Απ: Ταχυδρομημένα carte postale Πεμ Φεβ 27, 2020 9:12 pm

costasirun

costasirun

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

139Ταχυδρομημένα carte postale - Σελίδα 7 Empty Απ: Ταχυδρομημένα carte postale Πεμ Φεβ 27, 2020 9:39 pm

costasirun

costasirun

Απο Θεσσαλονικη προς Τσεχοσλοβακίαν ταχυδρομημενο στις 23 Μαϊου 1923
Ταχ.Τελος 120 λεπτα


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

140Ταχυδρομημένα carte postale - Σελίδα 7 Empty Απ: Ταχυδρομημένα carte postale Σαβ Φεβ 29, 2020 11:42 pm

costasirun

costasirun

Καρτποσταλ άποψις Χανιών και Ρεθύμνου απεσταλμένα απο Σούδα και Χανιά Σεπτ. 1910 προς Παναμά canal zone..σφραγίδες Σούδα, Χανιά Transito Panama..

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 7 από 8]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης