Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Ερωτήματα/κατατάξεις γραμμ./θέματα γενικού ενδιαφέροντος,πάνω στις ΜΚΕ.

+22
Takis
salonico
costasirun
dimitris1969
Παναγιώτης Ρασσιάς
Elboiteu
Γεωργία Μπάλτσου
heretic77
USGreek
Νίκος Καρνιαουτάκης
νικος
stelios proedrou
Midili
SHH_Egeo
trifonas
Panos stamp
Νίκος Βαρουξής
Admin
heraldic40
Valeroi
Theosal
Varg83
26 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 29 ... 50  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 8 από 50]

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Σωστά,το συναντούσα απο τα τέλη των 90s στους καταλόγους ,μπορεί να το δεις και σε κανενα bay...

Theosal

Theosal

Μα το εχει στο eBay....

Theosal

Theosal

Μια πολύ ΧΑΖΗ ερώτηση, που δεν μπόρεσα να απαντήσω πλήρως όταν μου έγινε, από άνθρωπο που δεν μαζεύει γραμματόσημα, αλλά είδε μια παραλαβή μου πριν από μερικές ημέρες στο γραφείο.....

Γιατί ενώ τα γραμματόσημα (ΜΚΕ) είναι ίδια σε μέγεθος, εκτός απόταν τα περιθώρια είναι μεγαλύτερα {του το εξήγησα αυτό} τα κεφάλια αλλού φαίνονται μεγαλύτερα και αλλού μικρότερα;;;;

Κάποτε μου ξανάγινε η ίδια ερώτηση από τον γιο μου, όταν ήταν μικρός, τώρα είναι 27 χρονών, και τότε άντε να δώσεις στο παιδί να καταλάβει και μάλιστα όταν δεν ενδιαφέρεται καθόλου για τα γραμματόσημα...

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Theosal έγραψε:[b]Γιατί ενώ τα γραμματόσημα (ΜΚΕ) }...{ τα κεφάλια αλλού φαίνονται μεγαλύτερα και αλλού μικρότερα;;;;

Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση...
Φαίνονται?

Theosal

Theosal

Ναι μωρε φαίνονται, γιατι ειναι τα κεφάλια ΜΚΕ μικρα και μεγάλα;;;; Δεν ειναι ισομεγέθη;;;;; Δν μιλάω για ΜΚΕ και μΚΕ!!!!

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Ειναι μια απορία σχετική,που είναι συνάρτηση με την ματια του καθενός που θα δει πέντε ΜΚΕ διαφορετικών εκτυπώσεων.Και αυτο γιατι έχει να κάνει με την μελάνωση συνδυαστικά με τα πολλά λευκά στίγματα στο βάθος του μεταλλίου.
Αρα καλοεκτυπωμένο κεφάλι,γραμμές σκίασης,φρυδι,πέτασος όλα οκ! και έχοντας τοποθετηθεί σε ελαφρώς μελανωμένο φόντο[βαθος μεταλλίου],με πολλά άσπρα στίγματα,δίνει την ψευδη εντύπωση του πιο μεγάλου κεφαλιού,πάντα σε σύγκριση με μια ΜΚΕ πχ.πρώτων τραβηγμάτων 1876 ή της τελευταίας έκδοσης,ή ακόμα και των 1871,με παχυρευστες μελάνες που σαν αποτέλεσμα φαίνεται το κεφάλι συρρικνωμένο.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Mercury στις Παρ Νοε 03, 2017 7:36 pm, 2 φορές συνολικά

147Ερωτήματα/κατατάξεις γραμμ./θέματα γενικού ενδιαφέροντος,πάνω στις ΜΚΕ. - Σελίδα 8 Empty για μεταφορα Πεμ Νοε 02, 2017 9:52 pm

Theosal

Theosal

Πάντως εγώ έδωσα μια πιο εκλαϊκευμένη απάντηση από την δική σου και ίσως λίγο πιο συγκεχυμένη έτσι για να καλύψω τα νότα μου .... τουλάχιστον στους συναδέλφους .... Η απάντησή μου ήταν πάντα σε σχέση με το χρώμα και την συμπύκνωσή του στο γραμματόσημο, ούτε εκτύπωση, ούτε στίγματα και πολλά άλλα που αναφέρεις εσύ και τεκμηριώνεις καλύτερα το γεγονός αυτό καθ' εαυτό.....

heraldic40



Κοιταζα πριν καποια 20λεπτα των 75-80.Λοιπον,μιας και με βαλατε στο λουκι για καμμια εκθεση ,λεω να βαλετε κι εσεις λιγο πλατες, ετσι?? Για πειτε, χρωματισμούς?

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Theosal

Theosal

Τέτοια ώρα τέτοια λόγια!!!!
Τωρα που το μάτι χαζεύει και χαϊδεύει νοερά το μαξιλάρι, σε οπτική μαζι του εχω κοιμηθεί...
Καληνυχτα, σε αυριο τα σπουδαία

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Σίγουρα οι αποχρώσεις σε ιντερνετικη κατάταξη μπορεί να ξεφύγουν,καλά να 'μαστε όταν έρθει η ώρα του χτισιματος της συλλογης πάνω σε φύλλα για την συμμετοχή σε έκθεση τότε θα γίνουν αυτά που πρέπει.
Έτσι μια γρήγορη,
πρωσικο
ινδικό
θαλάσσι
θαλασσι
ινδικό βαθύ
μπλε(μάλλον)
από κάτω σειρα
πρωσικο
πρωσικο ?
και τα τρία θαλάσσι

Βαθμολογία :
Large gold
congratulations.!!!

Theosal

Theosal

Να και μια επιστολή ακόμη που μου έλαχε σε δημοπρασία. Ξέρω ότι η κατάσταση των γραμματοσήμων δεν είναι η κάλλιστη, ίσως να είναι η χείριστη, αλλά αντιπσορωπεύουν μια περίοδο από την οποία δεν είχα καμία άλλη επιστολή, και είναι μια νέα αρχή....!!! Και μην μου ζητήσετε την πίσω πλευρά, είναι ακόμη ζεστή από την δημοπρασία...... Και να και η πίσω πλευρά του φακέλου
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Theosal στις Τετ Νοε 08, 2017 9:23 am, 2 φορές συνολικά

heraldic40



Mercury έγραψε:Σίγουρα οι αποχρώσεις σε ιντερνετικη κατάταξη μπορεί να ξεφύγουν,καλά να 'μαστε όταν έρθει η ώρα του χτισιματος της συλλογης πάνω σε φύλλα για την συμμετοχή σε έκθεση τότε θα γίνουν αυτά που πρέπει.
Έτσι μια γρήγορη,
πρωσικο
ινδικό
θαλάσσι
θαλασσι
ινδικό βαθύ
μπλε(μάλλον)
από κάτω σειρα
πρωσικο
πρωσικο ?
και τα τρία θαλάσσι

Βαθμολογία :
Large gold
congratulations.!!!

Δεν εχω να διαφωνησω σε τιποτε.Το ινδικο με το διπλο ΑΕ ,εχει καποιο ιδιαιτερο καταλογο? Στην τιμη αναφέρομαι.

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Αχα!,
συμφωνείς λοιπόν πως σε μια συμμετοχή σε έκθεση πας για μεγάλα πραγματα Smile
Τώρα για τον διπλό ΑΕ,αυτό έχει να κάνει με το πόσο μεγάλη έκταση είναι το διπλό/ά ψηφία,εδώ έχουμε μια ενδιάμεση κατάσταση,σίγουρα λογίζετε σαν σφάλμα διπλού ΑΕ,αλλά περί αξίας δεν γνωρίζω σε τι έκταση παίρνει την τιμή του καταλόγου ολόκληρη...αλλά,εδώ μιλάμε για σφραγισμένα και όχι το δικό σου που είναι ασφράγιστο,άρα σπανιότητα και τιμή απο διαθέσεως,δηλ.διαπραγματεύσιμη !

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Λόγω της κίνησης; του φίλου μας heraldic να δημοσιοποιήσει χθες τον αριθμό της συλλογής ΜΚΕ εκδόσεων της περιόδου 1862-67[ή και 67-69 μαζί?],στην άλλη υποενότητα,
μπήκα και εγώ στο τριπάκι να μετρήσω και τα δικά μου συνεχόμενων,α΄διαλογής και τα βρήκα 115,οπωσδήποτε δεν πρόλαβα να προσμετρήσω αυτα των plate flaws καθότι είναι ταξινομημένα ανα σφάλματα και ανα αξίες,σε τρία άλμπουμ πλέον,εκθεσιακα,κυρίως και διπλά,ε,άντε κατα συμψηφισμό να είναι άλλα 200....νούμερο που απέχει παρασάγγας απο τον αριθμό που μας κοινοποίησε,και ένα μέτρο σύγκρισης των φίλων που έχουν δει τις συλλογές μου,και συμπερασματικά όταν γράφω σχετικά για τον λόγο που πρέπει να εκθέσει,ε,τι άλλο παραπάνω να πούμε Smile

Theosal

Theosal

ΓΙΑ πείτε καμια άποψη! Δυστυχως δεν εχω καλύτερη φωτό αυτήν την στιγμη.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Varg83

Varg83

Τα κοίταγα και εγώ αυτά. Το 3ο έχει κόψιμο στο πάνω μέρος. Οι φωτό που έχει ανεβάσει ο τύπος είναι χάλια και σταμάτησα να ασχολούμαι. Το πρώτο έχει σφάλμα στα χείλια, είναι σα να χαμογελά.

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Συγνώμη σαν τι τα πουλάει ο ebay?
Οπως τα βλέπω πρώτο και τρίτο είναι προσωρινά κακέκτυπα και το μεσαίο λογικά το deep blue,μπορει και ψεύτης στις συνεχόμενες.
Απο την άλλη στέκομαι και στο γεγονός των άψογων βάθων μεταλλίων ούτε ένα τόσο σημείο λεύκών κηλίδών πόσο μάλιστα περιγύρου,ενδιαφέρον,αν είναι και καλές οι τιμές τους...

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Χρωματισμοι στο 20λ


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

heraldic40



heraldic40 έγραψε:[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Για πειτε και μια γνωμη γι αυτά.

Επανέρχομαι στο θεμα γιατι  ανακαλυψα και το πιστοποιητικο εξετασης του πρωτου, θυμομουν εξαρχής ότι το ειχα αλλα συμπτωματικα σημερα ψαχνοχτας κατι άλλο επεσα σ'αυτο.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Στις 26/10 είχες ανεβάσεις στα 20λ τρία και αλλα δύο γραμμ.
Ειχα εκφέρει γνώμες για τα τρία,αυτα τα δύο τα είχε σχολιάσει ο varg και εγώ λόγω οικονομίας χώρου αν συμφωνώ σε αυτα που γράφει κάποιος θεωρώ περιττό να γράψω και εγώ του στυλ μπραβο, συμφωνώ κτλ.
Ε,επιβεβαιώνεται πανηγυρικά το φορουμ,ο χρήστης varg πρωτίστως !!1

Ευχαριστούμε  φίλε heraldic για το φοβερό υλικό μου έχεις στη κατοχή σου και ευγενικά το μοιράζεσε οπτικά μαζί μας,είπαμε με τέτοια παραδείγματα ανεβαίνει το όλο επίπεδο,έτσι μου ΄ρχεται να το ξανακάνω φανερό,ακόμα και τις εικόνες[στις ΜΚΕ]...

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 8 από 50]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 29 ... 50  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης