Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Ερωτήματα/κατατάξεις γραμμ./θέματα γενικού ενδιαφέροντος,πάνω στις ΜΚΕ.

+22
Takis
salonico
costasirun
dimitris1969
Παναγιώτης Ρασσιάς
Elboiteu
Γεωργία Μπάλτσου
heretic77
USGreek
Νίκος Καρνιαουτάκης
νικος
stelios proedrou
Midili
SHH_Egeo
trifonas
Panos stamp
Νίκος Βαρουξής
Admin
heraldic40
Valeroi
Theosal
Varg83
26 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 32 ... 50  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 15 από 50]

trifonas



Varg83, το κατάλαβα ότι δεν εννοούσες τον Τσεριώτη. Το σχόλιό μου πήγαινε για τον Mercury ο οποίος θα απευθυνθεί στον Τσεριώτη για πιστοποίηση - και πολύ θα ήθελα ν' ακούσω πώς θα πάνε τα πράγματα.

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Διάβαζα χθες το βράδυ τεύχη Φιλοτέλειας του 1973,[αργούμε λίγο για το 1963 φίλε theosal  Wink ] και συγκεκριμένα τα 441 & 443,που εκεί ένας απο τους μεγαλύτερους συλλέκτες ΜΚΕ ,ο Rag Lee,[νομίζω πως Γαράς,Αργυρόπουλος,Μπίνος,Lee,ήταν αυτοί που διατήρησαν σε κάποια περίοδο τις πιο μεγάλες συλλογές,πράγμα γνωστό απο τις μελέτες που έκαναν,αλλά ο μεγαλύτερος όλων ήταν ο Ζαχαριάδης,αλλά αυτο έγινε γνωστό με την εκποίηση της συλλογής του το 2002/06,πριν μόνο μαρτυρίες απο τους παρόντες σε παλιές δημοπρασίες,χαρακτηριστικά μου είχε πει ο Σ.Καλλιγάς πως δεν άφηνε προσωρινό ούτε για δείγμα...],παρουσιάζει μια διάλεξη πάνω στις ΜΚΕ.
Αυτό ήταν η διάλεξη που είχε κάνει στη ΕΦΕ Αμερικής,αν θέλετε σας στο σκανάρω,όμως δεν προσθέτει κάτι που λίγο πολύ δεν έχει ειπωθεί,το ενδιαφέρον ,και γιάυτο το αναφέρω, ήταν το μέγεθος της  ΜΚΕ συλλογής του :
25 τόμοι !!!
,και λογικά μιλάμε για κινητά φύλλα,και σίγουρα όχι λιγότερα απο 100 φύλλα σε κάθε τόμο !
Εχω ανεβάσει εξάλλου τις διευθύνσεις με την εκποίηση της συλλογής του εδώ:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
και είναι πολύ ευχάριστη ενασχόληση η έρευνα,ειδικά στη περίπτωση που έχετε κάτι σπάνιο,να ψάξετε μήπως βρείτε κάτι που έχετε και να προέρχετε απο τη συλλογή Maximus του R.Lee.[παίρνει και υπεραξία]

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Καλοί  μου κύριοι,ΜΚΕ συλλέκτες αλλά και οι υπόλοιποι φίλου ,θέλω με βάση το αποδεδειγμένα καλός σας γούστο να μου δώσετε την γνώμη σας για μια απορία αισθητικού διλήματος ποπυ έχω.
Η γνώμη σας θα με επηρεάσει :

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Καλημέρα
Το κάτω

Theosal

Theosal

Το κάτω αφού κάνεις κάποιες διορθώσεις:

"Λευκή γραμμή που διασχίζει κατά μήκος τον αυχένα" και "White line crossing vertically the nape",

"Δύο παράλληλες κάθετες λευκές γραμμές που διασχίζουν το πάνω μέρος του γραμματοσήμου" και "Two vertical lines running alongside the upper part of the stamp"

Έτσι για το καλό του λόγου....

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Ευχαριστώ αγαπητοί φίλοι,δεν σας κρύβω η αμφιβολία μου ήταν 95-5 για τη δεύτερη περίπτωση.αλλά πλεόν τελείωσε.
Ετσι λοιπόν άνετα θα πάω να εκτυπώσω τα πρώτα 54 φύλλα ,συν τα ήδη υπάρχον 15 των 1λ και απο κει και πέρα συμπληρώνω τα υπόλοιπα 41 που δεν έχω ή όλες τις εκδόσεις ή λείπουν φάκελλοι[πχ 60λ με σφ.πλάκας επι φακέλλου-αστείο,δεν υπάρχει με την καμία Smile]

Midili

Midili

Ωχ, ο Mercury επεκτείνεται και στα 10λεπτα . Πόσες αξίες θα κατεβάσεις σε αυτο το έκθεμα σου ? 
 Και εμένα μου αρέσει η δευτερη επιλογή , θα την κρατήσω στα υπόψη  Laughing

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Midili έγραψε:Ωχ, ο Mercury επεκτείνεται και στα 10λεπτα . Πόσες αξίες θα κατεβάσεις σε αυτο το έκθεμα σου ? 
 Και εμένα μου αρέσει η δευτερη επιλογή , θα την κρατήσω στα υπόψη  Laughing

Δεν θα σου αφήσει τίποτα..
Εκθεμα βλέπεις Rolling Eyes

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Μα αφου θα πάρω μέρος κανονικά,με 5 πλαίσια,άρα 80 σελίδες,οπού εκεί ασφαλώς θα υπάρχουν όλες οι αξίες[και τα δίλεπτα Wink],και μετά έχει μια διαδικασία,βάση βράβευσης,πως αν πάρει κάποιος χρυσό,τότε μπορει να πάρει μέρος με ακόμα καλύτερες προϋποθέσεις,σε μία διεθνή έκθεση.Εκεί αν κατορθώσει να πάρει χρυσό,μικρό ή μεγάλο ,τότε στη επόμενη εθνική έκθεση παίρνει μέρος με 8 πλαίσια,που σημαίνει 108 σελίδες υλικού....ε,δεν μπορεις να πεις βλέπω μπροστά Smile

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Και εις ανωτερα σου ευχομε!!! Κατι που αγαπας και στοχευεις να το μαθεις καλα και φυσικα να αναδειχθη μεσα απο το εργο σου και η δουλεια σου το επαθλο που θα κερδισεις θαναι μια μικρη ανταμοιβη των κοπων που εχεις κανει!!! Να σε δω Μαστερ Τσιφ λοιπον και να χειροκροτησω!!! Ποια εκθεση λες για να παρουμε ματι και εμεις η παρατρεχαμενοι που δεν ειμαστε στο κοινοβουλιο των σωματειων για να μαθενουμε κανα δρωμενο του φιλοτελισμου εκτενεστερα???? Και φυσικα αν ειναι πλησιον να ερθουμε και κερκιδα!!! Very Happy

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Σε συζήτησή μας σε άλλη υποενότητα του φόρουμ μας,έγινε αναφορά για το πως μπορούμε να δούμε των ΑΕ σε γραμμ.επι φακέλλου.
Παραθετω δύο παραδείγματα απο αποκόμματα,1871 έκδοσης,που οι προηγούμενοι κάτοχοί τους ανα τους αιώνες,το κατάφεραν κάπως έτσι:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Στη βιαστική αναζήτηση στη συλλογή μου βρήκα αυτα πρόχειρα,έχω και άλλα παραδείγματα που αυτο έχει γίνει πίσω απο το χαρτί κανονικής αναδιπλούμενης επιστολής,και παρατηρούμε πως χωρις να αλλοιωθεί η όψη αλλά και χωρίς λεπτυνση,έχει κατορθωθεί να φανεί ο ΑΕ, τουλάχιστον στα άρτια 20λ αλλά και στο β΄διαλογής 5λ[τι είχε στο μυαλό του άραγε ο παλιός και ''έξυσε'' και αυτό?]

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Κατά τη γνώμη μου πολύ θλιβερή εικόνα επέμβασης και παραποίησης ταχυδρομημένου αντικειμένου.Η μόνη δικαιολογία που μπορώ να δώσω είναι οτι έγινε μια "άλλη"εποχή.
Ανεπίτρεπτο για την σημερινή εποχή!

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Θα συνεχίσω με δύο ακόμη αντικείμενα (και την περιγραφή τους) με την περίπτωση της σαρνιέρας όπως και αυτό ελέχθη απο κατάλογο δημοπρασίας την οποία εικόνα μπορώ να "ανεχθώ"

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Κανονικά αυτα που θα γράψω θα έπρεπε να μπουν στο τόπικ του club με τις εδώ δημοπρασίες αλλά βλέπεις είναι ΜΚΕ θέμα οπότε...

Πάω σήμερα Πινδάρου το πρώί να πάρω δύο λοτ και να ο Καλλιγάς μαζί με τον Πετρόπουλο να τσεκάρουν σε κόλλες Α4 τους προσεχείς λαχνούς της μεγάλης δημοπρασίας/εκποίησης της συλλογής Bauer.
Μεγάλες στιγμές !
Ενάς μεγάλος μελετητής[για μένα μάλλον ο πιό δυνατός] και απο κοντά ένας ακόμα μεγάλος ΜΚΕ γνώστης.Ασφαλώς η προσέγγιση του Κ. δεν ήταν και πολύ κομψή για ορισμένα λοτ,με μεγάλες διαφωνίες και για τις τιμές αλλά ακόμα και για κατατάξεις !!
Με επιβεβαίωσε για αυτά που θυμόμουν ότι περιλαμβάνει η συλλογή του,5λ  1877 σε απόχρωση 60λ,40λ κόκκινο επι φακέλλου[με φοβερό σχόλιο,ε,αυτο είναι έυκολο-μα πρέπει να υπάρχουν μόνο τέσσερα-ναι,πέντε,γι'αυτό- Very Happy !],δεν θα έχει Σολφερίνο,αλλά όπως είπε και ο ίδιος πολύ δυνατή συλλογή στους φακέλλους.
Κατι ακόμα που έμαθα,τα λοτ είναι πολλά,αναμενόμενο,και μάλλον θα γίνει σε δύο μέρη[όπως και του Ασηνακόπουλου τότε] και έχει και πολλούς μεικτούς λαχνούς,εκτός αν αυ΄το τελικά αλλάξει...
Αυτα τα λίγα,είπαμε,  τον Ιούνη χαμός Cool

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Ενα παράδειγμα προς επίδοξους μελλοντικούς εκθέτες ! Cool
[ήδη γνωρίζω δύο ψημένους Very Happy ]

Η αναφορά μου είναι γενική ,όχι απαραίτητα μόνο στο πεδίο των ΜΚΕ,αλλά και σε οποιον εκθέτει*.

Το παράδειγμά μου είναι 20λ πρώσικο μπλε 1875/80,θέση 100,μικρή τελεία στο δεξί ''Μ'',στο αριστερό σκέλος,στο επάνω μέρος.Στις εκδόσεις απο το 1868 μέχρι και τις 1872 εμφανίζεται και μια λευκή γραμμή πίσω απο το κεφάλι,ένα ''ρηχό'' σφάλμα,που γέμισε χρώμα, η συγκεκριμένη γρατζουνιά στη πλάκα, και έτσι στα δικτυωτά και μετά δεν εμφανίζεται πλέον.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

,ετσι λοιπόν μου μένει μόνο η κακέκτυπη έκδοση για να κλείσω το σημαντικό αυτο σφάλμα.
Ομως...
... απο τη στιγμή που μπήκα στο εκθεσιακό στίβο και συμμετεχω στα διαγωνιστικά τμήματα,πρέπει να υπάρχει και το κάτι παραπάνω...

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

...και το κάτι παραπάνω [που στοιχίζει ασφαλώς και κάτι παραπάνω Neutral]:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

διπλός αριθμός ελέγχου,μια σοβαρή σπανιότητα,που βάζωντας και την οικονομική διάσταση στη κουβέντα,έχοντας VF-G περιθώρια,πάει στο 60% της αξίας,μείον ένα 40% για τη μικρη φθορά στη άκρη του φτερού,μας κάνει συνολικά  ένα 35% περίπου της τιμής καταλόγου για ΜΚΕ με αυτο το σφάλμα ΑΕ,χωρίς να υπολογίσουμε την υπεραξία του σφ.πλάκας που είναι X2,αλλά και τη σημαντική παράμετρο,που το γράφει στη εισαγωγή του καταλόγου,ότι οι τιμολογήσεις των σφαλμάτων πάσης φύσης γίνονται στη φτηνές αποχρώσεις,κρίνοντας εδώ πως μιλάει για τα συνήθη θαλασσόχρωμα αυτης της έκδοσης και όχι για τα πρωσικό μπλε ,που είναι σαφως πιο σπάνια.

Κλείνωντας λοιπόν το ποστ έχει ισχύ στις περιπτώσεις μας η παλιά γνωστή παροιμία ''για να φας ψάρι πρέπει να βρέξεις κ.'',για πιο υψηλη βαθμολογία,και ότι αυτο συμπαρασύρει στο έκθεμα,πρέπει να ενισχύσεις οικονομικά τις αγορές σου...


* μου έκανε εντύπωση,στη τελευταία έκθεση Ερμής,το έκθεμα του Π.Λεούση,προέδρου της ΕΦΟ,στη κατηγορία του θεματικού φιλοτελισμού.
Είχε θέμα τα μουσικά όργανα και στο φύλλο που αναφερόταν στους εθνικούς ύμνους είχε το γνωστό γραμμ.της σειράς του Σολωμού του 1958,μόνο που δεν είχε  απλα 2 δρχ της σειράς,αλλά το ίδιο με μια εντυπωσιακή διπλή εκτύπωση...

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Λοιπον παιδια...
Θελω να κανω μια ερωτηση....περι διατρησεων πανω στις ΜΚΕ!!!

Ως συνηθως βρισκεις 11 1/2 αλλα υπαρχουν και απο ραπτομηχανη... σε 6 και 9 διαβαζοντας.... εχουμε πληροφοριες - παραδειγματα οτιδηποτε γιαυτα ολων των διατρησεων... ακομα και αν βγαιναν σε ολες τις περιοδους... οπως και αν ειχαν η οχι ΑΕ ...  Rolling Eyes

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Οι διατρήσεις στις ΜΚΕ είναι ένα πεδίο που δεν έχει συλλεκτικότητα,ή έχει σε πολύ μικρο βαθμό.
Ο λόγος είναι απλός,
είναι όλες ανεπίσημες,επι το πλείστον κατασκευάσματα ιδιωτών ή πρωτοβουλίες διευθυντών ταχ.γραφείων.Δεν προσκομίζουν υπεραξία,εκτός αν είναι κάποιες σπάνιες διατρήσεις 6 και 9,που και αυτές ποτέ δεν πιάνουν τους συντελεστές που δίνει ο κατάλογος.
Οι διατρήσεις συνήθως εμφανίζονται μετά το 1875 αλλά πολλές φορές τις βλέπουμε και σε παλαίοτερης κυκλοφορίας ΜΚΕ πχ.σε 2λ συνεχόμενων,και αυτό γιατι κάνανε διάτρηση σε ότι φύλλα υπήρχαν σαν στοκ.
Η πρώτη επίσημη διάτρηση και πάνω σε αυτο το θέμα έχουμε τον expert SHH, είναι στα Βελγικά των μΚΕ,στις τρεις μεγάλες αξίες 40λ,50λ και 1 δρχ,οπο εκει υπάρχει και άλλη τιμολόγηση και υπεραξία.

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 15 από 50]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 32 ... 50  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης