Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Ερωτήματα/κατατάξεις γραμμ./θέματα γενικού ενδιαφέροντος,πάνω στις ΜΚΕ.

+22
Takis
salonico
costasirun
dimitris1969
Παναγιώτης Ρασσιάς
Elboiteu
Γεωργία Μπάλτσου
heretic77
USGreek
Νίκος Καρνιαουτάκης
νικος
stelios proedrou
Midili
SHH_Egeo
trifonas
Panos stamp
Νίκος Βαρουξής
Admin
heraldic40
Valeroi
Theosal
Varg83
26 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 18 ... 33, 34, 35 ... 42 ... 50  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 34 από 50]

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Ααα,φίλε Τάσο το λες πολύ καλά,όντως ειναι θ.81 !
Αλήθεια που το ξέρεις,το έχεις βρει σε άλλη έκδοση?

Tasos

Tasos

Οταν επιστρεψω σπιτι θα το δω διοτι καπου τοχα πετυχει και μουχε κανει εντυπωση...τωρα αν δεν ειναι αυτο θαναι το αλλο στο Τ πουχα βρει....αλλα θυμαμε τα εψαχνα στα δικα μου πριν 15-20 μερες αυτα τα σφαλματακια του Λ και Τ

Tasos

Tasos

Και το ανοιγμα επανω δεξια στη γραμμη περιθωριου λογικα πρεπει να εινε στην θ.81...μου το θυμιζει χαρακτηριστικα.... ωραια σφαλματα πολυ γουστοζικα....οπως και το Τ που ανεφερα στην θ.79
Τελος τα ξερω γιατι συλλεγω μονο σφαλματα πλακος και ΑΕ Πανο πλεον...

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Και πολύ καλα κάνεις,είναι θα έλεγα η πεμπτουσία της ιεροτελεστίας του φιλοτελισμού,δυνατός φακός/λαβίδα και μελέτη !
Γνωστή τέτοια έλλειψη στο επάνω μέρος της γραμμής ειναι η θ.69 στα 20λ,σε πιο μεγάλη έκταση,και ας πούμε πιο γνωστη περίπτωση.

Tasos

Tasos

Μόλις επέστρεψα σπίτι.

Περιττό να πώ ο χαμός στην επιστροφή!!!

Η ουρά απο τα διόδια Ελευσίνος έως το λουτράκι σημειωτόν...

Πάμε στο όμορφο σφάλμα....

Απο οσο είδα έχεις μία σπανιότης στα χέρια σου!

Παρισινό με λευκή γραμμή στο αριστερό πόδι τις κάτω επιγραφής στο "Λ" Θέσεως 81!!!

Η οποία το συγκεκριμένο σφάλμα συμφωνα με κούνδουρο έβγαινε μόνο στις Συνεχείς μέχρι 1971-1976 και φυσικα με "?" για λοιπές....

Άρα εδω έχουμε μία ακόμα ανακάλυψη όπως το βλέπω!!! Μπράβο!

Το παρακάτω ειναι 1971-76  όπου είναι σωστά σύμφωνα με τον Κούνδουρο!
Εχει και την λευκή γραμμή(άσχετα την σφραγιδα φαίνετε καθαρά), και Άκρη φύλλου, και επάνω δεξιά την "Γραμμή Περιθωρίου" ελαφρώς ανύπαρκτη τμηματικά πλην όμως αναφέρεται και στα Παρισινά ....


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Υ.Γ Ξέρω θα μου πείτε γιατί έχει σαρνίερα στην πλάκα... lol!

Διότι αυτό το χρησιμόποιω στην συλλογή των ΑΕ και όχι στα σφάλματα πλάκας δίοτι έχει εντέλως "deplace"(στην άκρη) τον ΑΕ του!!! Αλλά ξέρω και σαυτά τη έχουν εγκύκλοπαίδικα γιά περίπτωση που κάτι δεν έχω στην άλλη συλλογή.  Very Happy

Και συνεχίζω δίπλα απο την τελεία η πάνω λευκή οριζόντια και η μικρή απο κάτω εμφανίζετε και στο δικό μου!!!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Πράγμα που και αυτό το σημέιο έχει το δικό σου!!! cheers 
Ωραίο Πάζλ σήμερα!!! Razz

Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο Πάνο και ότι χρειαστείς εδώ είμε!

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Mπραβο Τάσο ωραια παρουσίαση !
Τωρα μας λες για τον ΑΕ ,ε,δεν ειναι επόμενο,εγω που έχω το θάρρος,γιατί ειμαι σιγουρος πως και αλλοι που μας βλεπουν το ίδιο σκεφτονται,να σου ζητήσω να μας το δείξεις και τη πίσω πλευρά ?



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Παναγιώτης Ρασσιάς στις Τρι Οκτ 29, 2019 9:50 pm, 1 φορά

Tasos

Tasos

Φυσικά και θα το δείτε  Smile

Αυτο είναι μετατοπισμενο στην άκρη και έχει σπασμένο 2 και 0 αλλα κυριως για το 2 λογω ποικιλίας!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Ωραίο,βέβαια ακόμα καλύτερα θα ήταν να έβγαινε και λίγο απο την άλλη,αλλα και έτσι ανήκει στη κατηγορία των μετοτοπισμένων ΑΕ.

Η συλλογή που ανακάλυψα,έγραψα σχετικά στο chat παραπάνω,διάβασα για αυτη σε Φιλοτέλεια του 2009,με τη ευκαιρία έρευνας για τα σφαλματα πλάκας που έχουν δημοσιευτει μετα τη κυκλοφορία των ευρετηρίων 2008.Εκει σε καταπληκτικό άρθρο του Ι.Παπαθανασίου για το ''σφάλμα Ζακύνθου'' σε αναφορά του για μια περίπτωση αναφέρει αυτήν την δμπρ.Ενω έχω ερευνήσει όλες τις δμπρ Feldman,αυτή δεν την ανακάλυψα γιατι ήταν ''κρυμμένη'' σε κατάλογο Τουρκίας...

2ος/1999 ''Nisia'' απο λοτ 20890

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Αφού κάνω που κάνω μόνο ερωτήσεις ....... ας τις κάνω τουλάχιστον στο σωστό topic. 
Θεωρώ πως σε αυτό εδώ είναι καλύτερα να θέτω ερωτήσεις κατάταξης και να μην ¨καταστρέφω" αυτό (το topic) των 20λεπτων.
Απόκτησα πρόσφατα, σε χαμηλή ομολογουμένως τιμή, ένα λαχνό από οίκο του εξωτερικού και από εκεί είναι όσες ΜΚΕ ανέβασα και όσες (αν μου επιτρέπετε) ανεβάσω ακόμη.

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Τα παρακάτω λοιπόν είναι καθαρισμένων, αν κατάλαβα καλά αυτά που μου έγραψαν ο Πάνος και ο Νίκος στα προηγούμενα που ανάρτησα.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Αυτά λογικά ανήκουν στην ειδική έκδοση 1870.
Έχουν και τα δύο τις λευκάζουσες γωνίες αλλά δεν έχουν τα ίδια γένια.
Θα μπορούσατε να μου πείτε και χρώμα; [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Τα δύο πρώτα 20λ ,ναι ανήκουν στις καθαρισμένων,το δεύτερο φέρει και σφαλμα πλακας ''λευκή γραμμή στη άνω επιγραφή'' θέσεις 23-29.
Τα 1870 το πρώτο είναι το παλιάς ονομασίας μπλε γαλακτώδες,τώρα το λενε μπλε γκρι,το δεύτερο ειναι το μπλε.

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Παναγιώτης Ρασσιάς έγραψε:Τα δύο πρώτα 20λ ,ναι ανήκουν στις καθαρισμένων,το δεύτερο φέρει και σφαλμα πλακας ''λευκή γραμμή στη άνω επιγραφή'' θέσεις 23-29.
Τα 1870 το πρώτο είναι το παλιάς ονομασίας μπλε γαλακτώδες,τώρα το λενε μπλε γκρι,το δεύτερο ειναι το μπλε.
Καλημέρα Πάνο και ευχαριστώ.
Αν θέλεις, μπορείς να «φέρεις» και τις υπόλοιπες ερωτήσεις μου σε αυτό το topic, εφόσον είναι το σωστό.

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Εδώ τι έχουμε;
Ίσως συνεχών;
Και χρώμα;
Στο τρίτο υπάρχει λέπτυνση όπως όλοι καταλαβαίνετε.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Παρόλο που δεν έχω απάντηση ..... δεν πτοούμαι και συνεχίζω.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Ας ανεβάσω και 2 40λεπτα για την ποικιλία:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Theosal

Theosal

Εγώ θα σου απαντήσω για τα 2 40λεπτα.

Το πρώτο είναι καθαρισμένων πλακών, Mauve on greenish, δλδ. το 28c, και
το δεύτερο είναι συνεχών, Mauve on greenish blue, δλδ. το 20Ιc.

Οι περιγραφές μου πιθανόν να επιδέχονται διορθώσεων, οι οποίες είναι απολύτως δεκτές...

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Ευχαριστώ Θεόφιλε.
Εννοείται πως δεν έχουμε το αλάθητο του Πάπα.
Γι’ αυτό συζητάμε.

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Να ανεβάσω λοιπόν ακόμη δύο.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Νίκος Καρνιαουτάκης

Νίκος Καρνιαουτάκης

Φίλοι, το πρώτο και το τρίτο είναι 20ΙΙ. Συμβουλευτείτε το βιβλίο που παραλάβατε πρόσφατα, κυρίως τις εικόνες 53 & 54, καθώς και την ανάλυση που τις αφορά.

https://xartomoutro.wordpress.com/

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 34 από 50]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 18 ... 33, 34, 35 ... 42 ... 50  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης