Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Ερωτήματα/κατατάξεις γραμμ./θέματα γενικού ενδιαφέροντος,πάνω στις ΜΚΕ.

+22
Takis
salonico
costasirun
dimitris1969
Παναγιώτης Ρασσιάς
Elboiteu
Γεωργία Μπάλτσου
heretic77
USGreek
Νίκος Καρνιαουτάκης
νικος
stelios proedrou
Midili
SHH_Egeo
trifonas
Panos stamp
Νίκος Βαρουξής
Admin
heraldic40
Valeroi
Theosal
Varg83
26 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 20 ... 36, 37, 38 ... 43 ... 50  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 37 από 50]

Νίκος Καρνιαουτάκης

Νίκος Καρνιαουτάκης

Από τα στοιχεία μονάχα της μπροστά όψης που μας δίδονται, εγώ τείνω ισχυρά προς fine provisional.
Παρατηρείται μάλλον ελαφρύ ανάγλυφο, οξύδωση του χρωματισμού στο άνω μέρος του γραμ/μου, σαφής περίγυρος και άλλα, κλασικά "συμπτώματα" των λεγόμενων "προσωρινών επιμελημένων".

https://xartomoutro.wordpress.com/

costasirun

costasirun

Σε ευχαριστώ πολυ Νίκο..για την πισω οψη προσπαθησα με δυνατο φωτισμο αλλα οι ΑΕ του 40 δε φαινονται καθαρα λογω του χοντρου χαρτιου για αυτο και δεν την ανεβαζω προς το παρων...οι ΑΕ του 10 λεπτου φαινονται απεναντιας πολυ καθαρα.
Καλη σου μερα..

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Τα 10λ του Νικου ειναι
-καθαρισμένων πλακών ,πορτοκαλι
-συνεχόμενων ,πορτοκαλι σε μπλε
- σε υποκιτρινο με ΑΕ 1879/80 και αυτό πορτοκαλι

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Ευχαριστώ για το χρόνο και τις γνώσεις που μοιράζεσαι.

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Και να συμπληρώσω για το 40λ, οτι η εμφάνιση που δείχνει σαν κακέκτυπο μάλλον θα οφέίλεται και στο γεγονός ότι είναι άκρη φύλλου.από οτι φαινεται ,με τη πιο χοντρή επάνω γραμμή περιθωρίου.Εκεί μάλλον μας εμφανίζει τις κακέκτυπες τελειες μεταξυ των κυματοειδών γραμμων,ενω κανονικα θα ήταν ομοιόμορφα τυπωμένες.
Αλλα νομίζω Κώστα να μας δείξεις σε φωτο τους ΑΕ και οτι διακρίνουμε,κατι θα δούμε,δεν μπορεί...

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Α και το ανάγλυφο.,στο δευτερο 10λ,ε,ενταξει ,αναμενόμενο,το πίλήμα το 1865 ήταν σε καλη κατασταση ακόμα.

costasirun

costasirun

Αγαπητέ Πάνο

Είμαι εκτός σπιτιού και δεν έχω κάνει save την φωτο με πίσω φωτισμό του 40λεπτου γιατί δεν ήταν καλή..αύριο σίγουρα ανεβάζω φώτο..για απόψε θα ήθελα τη γνώμη σας για αυτό το παράξενο 5 λεπτο που δε ξέρω εάν είναι κακή εκτύπωση, διπλοεκτύπωση, πλαστό ή κάτι άλλο[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

costasirun

costasirun

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Νίκος Καρνιαουτάκης

Νίκος Καρνιαουτάκης

Ένα υπέροχα κακέκτυπο 5λ 1880-1886!

https://xartomoutro.wordpress.com/

costasirun

costasirun

Ευχαριστώ πολύ Νίκο

Χάρηκα πολύ..Ανησυχούσα μήπως είχαν βάλει τα χεράκια τους κ εδώ ο Αλισάφης κ ο Genoas, χα χα, χα

Νίκος Καρνιαουτάκης

Νίκος Καρνιαουτάκης

Εαν προσέξει κάποιος τις γωνίες θα δεί υπέροχα εκτυπωμένες τελείες.
Ήρθε όμως κάποια ανωμαλία στην εκτύπωση και έδωσε ένα άσχημο τελικό αποτέλεσμα σε ένα γραμματόσημο που θα ήταν, εαν η ανωμαλία δεν άφηνε τα ίχνη της, αρκετά επιτυχημένο.
Η 1880-1886 έδωσε από αριστουργήματα έως εντελώς ανεπιτυχή αντίτυπα. Φαίνεται πως υπήρξε κάποιος επιτυχημένος καθαρισμός των πλακών πριν τα πρώτα τραβήγματα της περιόδου αυτής.

https://xartomoutro.wordpress.com/

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Ναι ισχύει απόλυτα αυτό,έχω τετράδα 1λ καφεκίτρινο με εκτύπωση πρώην Μαϊου,γραμμές σκίασης αψεγάδιαστες,
αναγλυφο έντονο,ουτε πάει το μυαλό πως ανήκει σε αυτές τις εκδόσεις...

Νίκος Καρνιαουτάκης

Νίκος Καρνιαουτάκης

Παναγιώτης Ρασσιάς έγραψε:Ναι ισχύει απόλυτα αυτό,έχω τετράδα 1λ καφεκίτρινο με εκτύπωση πρώην Μαϊου,γραμμές σκίασης αψεγάδιαστες,
αναγλυφο έντονο,ουτε πάει το μυαλό πως ανήκει σε αυτές τις εκδόσεις...

Το θέμα του ανάγλυφου, για εμένα σηκώνει συζήτηση. Προσωπικά το θεωρώ αρνητικό στοιχείο, "παρενέργεια" της εκτύπωσης με παχύ υπόστρωμα, όχι κάτι το θετικό.
Προέκυψε ξαφνικά, λόγω αλλαγής μεθόδου εκτύπωσης. Δεν ήταν στα αρχικά σχέδια να υπάρξει ανάγλυφο των λευκών μερών, η "σκληρή" μέθοδος, λόγω εκτομής, δεν οδηγούσε σε ανάγλυφο. Παρουσιάστηκε έντονα στα λεγόμενα "τραβήγματα Μαϊου" του 1862 και, λόγω των εκπληκτικών αποτελεσμάτων της εκτύπωσης εκείνης, επικράτησε -εντελώς λανθασμένα κατά τη γνώμη μου- να εννοείται και εκείνο ένα θετικό στοιχείο της εκτύπωσης.

https://xartomoutro.wordpress.com/

costasirun

costasirun

Παναγιώτης Ρασσιάς έγραψε:Και να συμπληρώσω για το 40λ, οτι η εμφάνιση που δείχνει σαν κακέκτυπο μάλλον θα οφέίλεται και στο γεγονός ότι είναι άκρη φύλλου.από οτι φαινεται ,με τη πιο χοντρή επάνω γραμμή περιθωρίου.Εκεί μάλλον μας εμφανίζει τις κακέκτυπες τελειες μεταξυ των κυματοειδών γραμμων,ενω κανονικα θα ήταν ομοιόμορφα τυπωμένες.
Αλλα νομίζω Κώστα να μας δείξεις σε φωτο τους ΑΕ και οτι διακρίνουμε,κατι θα δούμε,δεν μπορεί...
Έκανα ότι μπορούσα για τη φωτο παιδιά [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

costasirun

costasirun

Βλεπωντας τις ημερομηνιες της επιστολης και τις διαφορες μελετες ισως μπορεσουμε να καταταξουμε με μεγαλυτερη σιγουρια αυτο το 40 μιας κ οι ΑΕ δεν καλοφαινονται και ειναι ακρη φυλλου με χαρακτηριστικα που μπερδευουν...
Εφυγε απο Μασσαλια 7 Ιουνη 1862 και σταληκε απαντηση απο Αθηνα στις 13 Ιουνιου 1862..συμφωνα με τα γραφομενα του κ Κουνδουρου ο οποιος αναφερει σαν πηγες του τους πιο παλιους ισως τα πρώτα 40 των συνεχων  να ήταν αυτά του Μαίου του 1862 αρα το γραμματοσημο αυτό ή θα είναι προσωρινο ή του Μαίου του 1862 ιόχρωμον με πιθανη πρωτη ημερομηνια κυκλοφοριας 31.5.1862(13 μερες πριν την απαντηση)..ανεβαζω φωτος απο βιβλιο και περιμενω τα σχολια σας..[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

costasirun

costasirun

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

USGreek

USGreek

Κώστα ποιος είναι ο τίτλος του βιβλίου αυτού;

costasirun

costasirun

Αγαπητέ Usgreek δε γνωριζω το ονομα σου ανεβαζω φωτο...νομιζω υπαρχει εγχρωμη επανεκδοση. Εμενα μου στειλαν το π[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
αλιο

USGreek

USGreek

Α ναι, είναι η παλιότερη έκδοση του βιβλίου. Έχει επανεκδοθεί από Καραμήτσο.

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Απο ότι διακρίνω στους ΑΕ και τα δύο γραμμ.10 & 40λ,έχουν χαρακτηριστικά προσωρινών.Η σκίαση είναι πολύ χαρακτηριστική,και σε συνδυασμό της όψης μπορούμε να πούμε με μια σχετική άνεση οτι έκανες πολύ καλη αγορα Smile
.

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 37 από 50]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 20 ... 36, 37, 38 ... 43 ... 50  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης