Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Η αξία των 20λ.

+15
νικος
Elboiteu
Νίκος Βαρουξής
Tasos
costasirun
mkenzy1
giovanoukos
heretic77
Νίκος Καρνιαουτάκης
USGreek
Admin
Theosal
SHH_Egeo
Παναγιώτης Ρασσιάς
Varg83
19 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 24 ... 45, 46, 47, 48, 49  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 46 από 49]

901Η αξία των 20λ. - Σελίδα 46 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Τετ Μάης 31, 2023 2:14 pm

Νίκος Καρνιαουτάκης

Νίκος Καρνιαουτάκης

Για να μην παρεξηγηθώ φίλε Νίκο, το παραπάνω ήταν απλώς ένα παλιό εσωτερικό αστείο της παρέας...

Εδω μέσα έχεις κάνει την τύχη σου καθώς έχεις πέσει σε γερή σφικοφωλιά μεγαλοκεφαλάδων.
Όλοι συλλέγουν σοβαρά, ερευνούν σοβαρά, γράφουν σοβαρά, εκθέτουν σοβαρά. Δεν θα μπορούσες να βρεις πουθενά αλλού καλύτερα, και προσφέρεται και δωρεάν. Το "πουθενά αλλού" το εννοώ. Δεν το λεω για πλάκα.
Είμαι γνωστός για το soft spot που έχω για θέματα κατατάξεων από experts και "experts" επάνω στη ΜΚΕ και όταν διάβασα το post αποφάσισα να συνδεθώ και να γράψω. Εαν πράγματι διαθέτεις πιστοποιητικά γνωστών και αναγνωρισμένων στη ΜΚΕ experts που αντικρούουν σοβαρά τις γνωματεύσεις που έγιναν από μέλη του φορουμ για γραμματόσημά σου, ανέβασε τα, θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον.
Ανεξάρτητα από το θέμα της κατάταξης του συγκεκριμένου γραμματοσήμου σου, που ειναι αναμφίβολα Παρισίων, οτι σου έγραψαν παραπάνω τα μέλη ισχύει απόλυτα. Συνέχισε να ασχολείσαι και με τον καιρό, ξαφνικά, θα δείς το Φως,
ένα πρωί που θα ξυπνήσεις θα αισθάνεσαι πολύ δυνατός και σίγουρος. Έτσι πάει. Είναι κάτι σχεδόν μαγικό που συντελείται με τον καιρό, μια μεταμόρφωση.

Αρέσει στους χρήστες Theosal και νικος

https://xartomoutro.wordpress.com/

902Η αξία των 20λ. - Σελίδα 46 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Τετ Μάης 31, 2023 4:04 pm

νικος



Σε ευχαριστώ πολύ Νίκο.

Αρέσει στον χρήστη Νίκος Καρνιαουτάκης

903Η αξία των 20λ. - Σελίδα 46 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Παρ Ιουν 02, 2023 12:53 am

USGreek

USGreek

νικος έγραψε:Θα πω την γνώμη μου σχετικά με τις γνώμες, εκτιμήσεις , γνώσεις των μελών του φόρουμ. Κανένας και πάνω από όλους εγώ δεν είναι απόλυτος για κάποιες περιπτώσεις γραμματοσημων που χαρακτηριζονται σπάνιες, μοναδικές, καινούργιες, χρήζουν πολλές ερμηνείες. Όλοι μας το ξέρουμε και πολλές φορές σε όλους έχουν αναιρεθει κάποιες τοποθετήσεις εκτιμήσεις. Όλα είναι καταγεγραμμενα εδώ. Έχω σημειώσει 12 περιπτώσεις δικές μου που έχω πάρει διαφορετικές ή ίδιες απόψεις, σε αντίστοιχα ερωτήματα μου. Όλα αυτά και αρκετά άλλα τα έχω δώσει για πιστοποίηση και αν θέλετε κάποια στιγμή να τα αναρτήσω. Για το συγκεκριμένο 20 λεπτο έχω απαντήσεις που βεβαιωνουν αυτό που υποθέτω. Αν διαβάσετε τα χαρακτηριστικά των 20λεπτων που παραθέτει ο Παναγιώτης Ρασιας στο φόρουμ, ταιριάζουν όλα με αυτά που παρουσιάζει το 20λεπτο. Δεν είδα κάποιο επιχείρημα που να λέει γιατί δεν είναι. Θα επανέλθω κάποια στιγμή με συγκεκριμένα στοιχεία. Το σεβασμό μου στα μέλη και στο φόρουμ.

Δυο ερωτηματα:
α) ποιος εχει κανει αυτες τις πιστοποιησεις και ποτε μπορουμε να τις δουμε;
β) τι απαντησεις ειχες (και απο ποιον) οτι αυτο το 20λ ειναι κακεκτυπο;

Αρέσει στον χρήστη artaleo

904Η αξία των 20λ. - Σελίδα 46 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Κυρ Ιουν 04, 2023 12:55 am

giovanoukos

giovanoukos

Δύο 20 λεπτα 75-80 ,του ιδίου τραβήγματος με το ίδιο χαρακτηριστικό "2" Νο.20 , ειναι δυνατόν να εμφανίζονται σε διαφορετική θέση ? το πρώτο ειναι θ.108 , το δεύτερο 16 , υπάρχει κάποια απάντηση??

θεση 108


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στον χρήστη René

905Η αξία των 20λ. - Σελίδα 46 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Κυρ Ιουν 04, 2023 12:57 am

giovanoukos

giovanoukos

θεση 16 


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

906Η αξία των 20λ. - Σελίδα 46 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Κυρ Ιουν 04, 2023 8:28 pm

artaleo

artaleo

Καταρχάς Γιάννη να σε συγχαρώ για την υπομονή και την επιμονή σου!!!
Μας έβαλες σπαζοκεφαλιά!affraid

Να πω τη γνώμη μου, αν και δεν πρόκειται για θέμα άμεσης ειδίκευσής μου.  Κατά τον Κούνδουρο στο τελευταίο τράβηγμα Χ1 (Χ1Β3) η θέση του "2" Νο. 20 είναι η 108, όπως άλλωστε μας δείχνεις στο πρώτο 20λεπτο.

Ίσως λοιπόν να ανακάλυψες τη θέση του χαρακτηριστικού "2" Νο. 20 στο ύστατο τράβηγμα Χ2 (θ. 16).  Κατά την περίοδο εκείνη αναφέρει ο Κούνδουρος πως τυπώθηκαν θαλασσί 20λεπτα.  Υπάρχει όμως κενό στον πίνακα στο "2" Νο.20 για το τράβηγμα αυτό.  Αναφέρει πως στα αρχικά τραβήγματα Χ2 η θ.16 είχε το χαρακτηριστικό "2" Νο.6.  Εικάζω πως βρήκες τη θέση του "2" Νο.20 στα "πολύ τελευταία" τραβήγματα Χ2, τα τελικά των 20λεπτων με ΑΕ.  

Επίσης να παρατηρήσω πως τα "0" στα 2 γραμματόσημα σου είναι διαφορετικά (το δεύτερο έχει σπάσιμο πάνω (και είναι ανεστραμμένο), όμως δυστυχώς δεν αποτελεί χαρακτηριστικό "0" ώστε να μας βοηθήσει...)

Αρέσει στον χρήστη giovanoukos

907Η αξία των 20λ. - Σελίδα 46 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Κυρ Ιουν 04, 2023 8:36 pm

artaleo

artaleo

Και επειδή Γιάννη μ΄έβαλες να ψάξω και τα δικά μου για χαρακτηριστικό "2" Νο. 20... παραθέτω 2 αντίτυπα σε διαφορετικές αποχρώσεις του θαλασσί αλλά από το προγενέστερο τράβηγμα Χ1Β2, με κανονικό "0".  
Με επιφύλαξη θ. 64 (δύσκολη αναγνώριση καθότι οι σφραγίδες έπεσαν σε καίρια σημεία της εικόνας και τα στίγματα είναι ελάχιστα...Crying or Very sad )


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στον χρήστη giovanoukos

908Η αξία των 20λ. - Σελίδα 46 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Κυρ Ιουν 04, 2023 8:38 pm

Theosal

Theosal

Το '0' αυτό στο οποίο αναφέρεσαι Δήμο, όπως κατέδειξα και στο Γιάννη, είναι εκείνο της θέσης 135 στα 20λεπτα του 1870, που σε κανονικές συνθήκες έχει το πεπλατυσμένο τμήμα του κάτω και ελαφρά αριστερά, ενώ έχει δεξιά της πλάτυνσης αυτής ένα μικρό σπάσιμο που εδώ είναι δυσδιάκριτο.


Είναι πολύ περίεργο που δεν καταγράφηκε ούτε από τον Groom, ούτε από κανέναν άλλον μελετητή... Νομίζω ότι το έχω δει και σε άλλη θέση πιθανότατα σε 10λεπτο του 1868-69, απλά δεν το έχω ψάξει παραπέρα. Αξίζει μια δεύτερη έρευνα για τον εντοπισμό του και την οριστικοποίηση των θέσεων όπου μπορεί να βρεθεί στα διάφορα τραβήγματα...


Οι ΜΚΕ συνεχίζουν να μας πονοκεφαλιάζουν, όσο και αν προσπάθησαν οι παλαιότεροι ερευνητές να τις αποκωδικοποιήσουν!!

Αρέσει στους χρήστες giovanoukos και artaleo

909Η αξία των 20λ. - Σελίδα 46 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Κυρ Ιουν 04, 2023 8:59 pm

artaleo

artaleo

Theosal έγραψε:Το '0' αυτό στο οποίο αναφέρεσαι Δήμο, όπως κατέδειξα και στο Γιάννη, είναι εκείνο της θέσης 135 στα 20λεπτα του 1870, που σε κανονικές συνθήκες έχει το πεπλατυσμένο τμήμα του κάτω και ελαφρά αριστερά, ενώ έχει δεξιά της πλάτυνσης αυτής ένα μικρό σπάσιμο που εδώ είναι δυσδιάκριτο.
Είναι πολύ περίεργο που δεν καταγράφηκε ούτε από τον Groom, ούτε από κανέναν άλλον μελετητή... 


Ενδιαφέρον Τεο- !


Ναι, σίγουρα, δεν ήταν δυνατό να βρούνε τα πάντα οι παλιοί ερευνητές.
Πάντως ομολογώ πως κάθε φορά που κοιτάζω παλιές μελέτες ΜΚΕ (ιδίως του Groom και του Κούνδουρου) με πιάνει δέος πως αυτοί οι άνθρωποι κατέγραψαν με (γενικά) τόσο μεγάλη ακρίβεια τόσα χαρακτηριστικά θέσεων σε τόσες εκδόσεις και για όλες τις αξίες με ΑΕ.   cheers 

Συχνά το συλλογίζομαι κι ακόμα δεν το πιστεύω πως τα κατάφεραν...  "Ιερόν δέος..." 

Αρέσει στους χρήστες giovanoukos και Theosal

910Η αξία των 20λ. - Σελίδα 46 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Κυρ Ιουν 04, 2023 11:31 pm

giovanoukos

giovanoukos

artaleo έγραψε:Και επειδή Γιάννη μ΄έβαλες να ψάξω και τα δικά μου για χαρακτηριστικό "2" Νο. 20... παραθέτω 2 αντίτυπα σε διαφορετικές αποχρώσεις του θαλασσί αλλά από το προγενέστερο τράβηγμα Χ1Β2, με κανονικό "0".  
Με επιφύλαξη θ. 64 (δύσκολη αναγνώριση καθότι οι σφραγίδες έπεσαν σε καίρια σημεία της εικόνας και τα στίγματα είναι ελάχιστα...Crying or Very sad )


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Αγαπητέ Δημοσθένη ευχαριστώ για τον χρόνο που διέθεσες , να γράψω πρώτα οτι και τα δύο δικά σου αντίτυπα ειναι σίγουρα η θ.64 που έγραψες , όσο  αφορά το δικό μου της θ.16 πολύ σωστά έγραψες οτι ειναι πράγματι τα τελευταία τραβήγματα χ2 , το λάθος μου ήταν οτι θεωρούσα και τα δύο οτι είναι του ιδίου τραβήγματος .  Very Happy Very Happy Very Happy

Αρέσει στους χρήστες Theosal και artaleo

911Η αξία των 20λ. - Σελίδα 46 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Κυρ Ιουν 04, 2023 11:51 pm

giovanoukos

giovanoukos

Theosal έγραψε:Το '0' αυτό στο οποίο αναφέρεσαι Δήμο, όπως κατέδειξα και στο Γιάννη, είναι εκείνο της θέσης 135 στα 20λεπτα του 1870, που σε κανονικές συνθήκες έχει το πεπλατυσμένο τμήμα του κάτω και ελαφρά αριστερά, ενώ έχει δεξιά της πλάτυνσης αυτής ένα μικρό σπάσιμο που εδώ είναι δυσδιάκριτο.


Είναι πολύ περίεργο που δεν καταγράφηκε ούτε από τον Groom, ούτε από κανέναν άλλον μελετητή... Νομίζω ότι το έχω δει και σε άλλη θέση πιθανότατα σε 10λεπτο του 1868-69, απλά δεν το έχω ψάξει παραπέρα. Αξίζει μια δεύτερη έρευνα για τον εντοπισμό του και την οριστικοποίηση των θέσεων όπου μπορεί να βρεθεί στα διάφορα τραβήγματα...


Οι ΜΚΕ συνεχίζουν να μας πονοκεφαλιάζουν, όσο και αν προσπάθησαν οι παλαιότεροι ερευνητές να τις αποκωδικοποιήσουν!!

Πολύ σωστά Τεό , μου έκανες και στην κατ' ιδίων συνομιλία μας την παρατήρηση αυτή που ευσταθεί 100% το "0" της θ.135 /1870 , με αντιστροφή της πλάκας μιάς και το δικό μου ειναι ανεστραμμένο , πήγε ανεστραμμένο στην θέση 16 ( 135+16=151)  bounce bounce

912Η αξία των 20λ. - Σελίδα 46 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Δευ Ιουν 05, 2023 12:24 am

artaleo

artaleo

giovanoukos έγραψε:Πολύ σωστά Τεό , μου έκανες και στην κατ' ιδίων συνομιλία μας την παρατήρηση αυτή που ευσταθεί 100% το "0" της θ.135 /1870 , με αντιστροφή της πλάκας μιάς και το δικό μου ειναι ανεστραμμένο , πήγε ανεστραμμένο στην θέση 16 ( 135+16=151)  bounce bounce
Sorry παίδες, διπλό post, βλ. το επόμενο...pale



Έχει επεξεργασθεί από τον/την artaleo στις Δευ Ιουν 05, 2023 12:34 am, 1 φορά

913Η αξία των 20λ. - Σελίδα 46 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Δευ Ιουν 05, 2023 12:25 am

artaleo

artaleo

artaleo έγραψε:
giovanoukos έγραψε:Πολύ σωστά Τεό , μου έκανες και στην κατ' ιδίων συνομιλία μας την παρατήρηση αυτή που ευσταθεί 100% το "0" της θ.135 /1870 , με αντιστροφή της πλάκας μιάς και το δικό μου ειναι ανεστραμμένο , πήγε ανεστραμμένο στην θέση 16 ( 135+16=151)  bounce bounce

Αγαπητέ μου Γιάννη, σε ευχαριστώ για την επιβεβαίωση της θ. 64 στα δικά μου 20λεπτα. 

Στην περίπτωση του δικού σου 20λεπτου θ. 16 δε νομίζω πως ισχύει το 135 + 16 = 151 που έγραψες παραπάνω, μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος...

Ο παραπάνω κανόνας ισχύει σε ΜΚΕ με (εντελώς) ανεστραμμένους ΑΕ, δλδ πχ αν βρισκόταν "κλειδαριά" στη θ. 31 στο γραμματόσημο με κανονικούς ΑΕ, τότε θα την περίμενες στη θ. 120 (31 + 120 =151) σε τυχόν γραμ/μο με ανεστραμμένους ΑΕ (και κλειδαριά).
Ένα επιπλέον επιχείρημα είναι πως υπήρξαν πολλές στοιχειοθετήσεις ΑΕ μεταξύ του 1870 και του 1875-80.  Είναι μάλλον απίθανο πως το ελαττωματικό "0" που υπέδειξε ο Τεο- να εξακολουθούσε να βρισκόταν στην ίδια θέση 135 το 1879...

914Η αξία των 20λ. - Σελίδα 46 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Δευ Ιουν 05, 2023 12:38 am

Theosal

Theosal

Αυτό εννοείται. Υπήρξαν πολλά τραβήγματα μεταξύ K και X… με τίποτα δεν θα μπορούσε να σταθεί στην ίδια θέση ή στην αντιπαραβολή της θέσης αυτής!!



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Theosal στις Δευ Ιουν 05, 2023 11:38 am, 1 φορά

915Η αξία των 20λ. - Σελίδα 46 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Δευ Ιουν 05, 2023 12:52 am

giovanoukos

giovanoukos

artaleo έγραψε:
artaleo έγραψε:
giovanoukos έγραψε:Πολύ σωστά Τεό , μου έκανες και στην κατ' ιδίων συνομιλία μας την παρατήρηση αυτή που ευσταθεί 100% το "0" της θ.135 /1870 , με αντιστροφή της πλάκας μιάς και το δικό μου ειναι ανεστραμμένο , πήγε ανεστραμμένο στην θέση 16 ( 135+16=151)  bounce bounce

Αγαπητέ μου Γιάννη, σε ευχαριστώ για την επιβεβαίωση της θ. 64 στα δικά μου 20λεπτα. 

Στην περίπτωση του δικού σου 20λεπτου θ. 16 δε νομίζω πως ισχύει το 135 + 16 = 151 που έγραψες παραπάνω, μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος...

Ο παραπάνω κανόνας ισχύει σε ΜΚΕ με (εντελώς) ανεστραμμένους ΑΕ, δλδ πχ αν βρισκόταν "κλειδαριά" στη θ. 31 στο γραμματόσημο με κανονικούς ΑΕ, τότε θα την περίμενες στη θ. 120 (31 + 120 =151) σε τυχόν γραμ/μο με ανεστραμμένους ΑΕ (και κλειδαριά).
Ένα επιπλέον επιχείρημα είναι πως υπήρξαν πολλές στοιχειοθετήσεις ΑΕ μεταξύ του 1870 και του 1875-80.  Είναι μάλλον απίθανο πως το ελαττωματικό "0" που υπέδειξε ο Τεο- να εξακολουθούσε να βρισκόταν στην ίδια θέση 135 το 1879...
Φυσικα και είναι απίθανο αλλά το "0" της θ.135 οπως το βλέπω στον Κούνδουρο μπορεί να ειναι το ιδιο , υπάρχει η περίπτωση της σύμπτωσης ??? εγραψα το 135+16 γιατί αν γυρίσεις κατα 180 μοίρες την πλακα του '70 η 135 πέφτει στην 16 ανεστραμμένο , δεν ξέρω και δεν επιμένω ......διαβολικές συμπτώσεις ??? εκτός κι αν το "0" δεν είναι το ίδιο

916Η αξία των 20λ. - Σελίδα 46 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Δευ Ιουν 05, 2023 1:13 am

artaleo

artaleo

Αν η πλάκα των ΑΕ γυρίσει 180 μοίρες, ναι μεν όλα τα "0" θα είναι ανάποδα αλλά επίσης το "0" θα είναι μπροστά από το "2", δλδ όλοι οι ΑΕ στο φύλλο θα είναι "02"...

Ο κανόνας ΧΧ+ΥΥ = 151 ισχύει σε ΜΚΕ με ανεστραμμένους ΑΕ, ακολουθεί παράδειγμα:

20λεπτο 1870, θ. 25 + ανεστραμμένους ΑΕ + χαρακτηριστικό "2" Νο. 8 (απαντάται στη θ. 126 στα ξυρισμένα με κανονικούς ΑΕ) 

25 + 126 = 151 

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]



Έχει επεξεργασθεί από τον/την artaleo στις Τρι Ιουλ 04, 2023 8:27 pm, 1 φορά

Αρέσει στους χρήστες giovanoukos, costasirun και René

917Η αξία των 20λ. - Σελίδα 46 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Δευ Ιουν 05, 2023 12:22 pm

giovanoukos

giovanoukos

artaleo έγραψε:Αν η πλάκα των ΑΕ γυρίσει 180 μοίρες, ναι μεν όλα τα "0" θα είναι ανάποδα αλλά επίσης το "0" θα είναι μπροστά από το "2", δλδ όλοι οι ΑΕ στο φύλλο θα είναι "02"...

Ο κανόνας ΧΧ+ΥΥ = 151 ισχύει σε ΜΚΕ με ανεστραμμένους ΑΕ, ακολουθεί παράδειγμα:

20λεπτο 1870, θ. 25 + ανεστραμμένους ΑΕ + χαρακτηριστικό "0" Νο. 8 (απαντάται στη θ. 126 στα ξυρισμένα με κανονικούς ΑΕ) 

25 + 126 = 151 

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Kαλημέρα πολύ σωστά , κατατοπιστικό και αναλυτικό το παράδειγμα , με ενδιέφερε μόνο το "0" , το "2" το ξέχασα δεν με ενδιέφερε  Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy , αφού καταλήξαμε για το "2" μας ήρθε ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ η ιδέα να ασχοληθούμε και με το "0" , ΛΑΘΟΣ-ΛΑΘΟΣ-ΛΑΘΟΣ , ΣΥΓΝΩΜΗ !!

Αρέσει στον χρήστη artaleo

918Η αξία των 20λ. - Σελίδα 46 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Δευ Ιουν 05, 2023 3:34 pm

artaleo

artaleo

Χα χα χα! Laughing
Πρέπει να δίνουμε την ίδια σημασία στο "2" και στο "0", αλλιώς παραπονούνται! 

Αρέσει στον χρήστη giovanoukos

919Η αξία των 20λ. - Σελίδα 46 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Κυρ Ιουν 18, 2023 2:58 am

artaleo

artaleo

"Παράξενος" φάκελος από ΝΑΥΠΛΙΟ 17 ΦΕΒΡ. 68 προς Τρίπολη στον οποίο το 20λεπτο 1862-67 (θ. 5, χαρακτηριστικό "0" Νο. 20) έχει κοπεί κάθετα σε δύο μισά...

Μεταγενέστερα, κάποιος ξεκόλλησε το γραμ/μο από το φάκελο (χωρίς να χρησιμοποιήσει νερό μιας και υπάρχει αρκετή γόμα τόσο στο 20λεπτο όσο και στον φάκελο) και το ξανακόλλησε με σαρρνιέρα (προφανώς για να αναδείξει το πίσω μέρος).  Υπάρχει εμφανέστατο "ντεκαλκέ" του ΑΕ στον φάκελο. 

Βλέπω 2 ενδεχόμενα:
1. Ο ταχ. υπάλληλος στο Ναύπλιο το έκοψε κατά λάθος και μετά τοποθέτησε στον φάκελο τα 2 μισά με ακρίβεια το ένα δίπλα στο άλλο.  Δεν υπάρχει περίπτωση απάτης μιας και τα 2 μισά είναι από το ίδιο γραμ/μο θ. 5.
2. Κάποιος εξυπνάκιας (ή βλάκας) το έκανε μεταγενέστερα και κατέστρεψε έναν όμορφο φάκελο με lux 20λεπτο.  Τείνω προς αυτή τη θεωρία, όμως δεν μπορώ να φανταστώ για ποιο λόγο να έκανε κάτι τέτοιο...

Γνώμες?

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στον χρήστη Theosal

920Η αξία των 20λ. - Σελίδα 46 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Κυρ Ιουν 18, 2023 9:51 am

Theosal

Theosal

Γεια σου Δήμο με τους γρίφους σου...

η δεύτερη εκδοχή, του κάποιος συλλέκτης να το έκοψε στη μέση φαντάζει πραγματικά τρελό, όποια φαντασία να πέρασε από το μυαλό του, πιθανόν το κατατμημένο 20λ. να έφερνε αξία στο φάκελο, αλλά μάλλον δεν γνώριζε καλά την αξία μιας επιστολής εκείνης της εποχής, οπότε όταν έμαθε το ξανακόλλησε στη θέση του...

Αλλά, για μένα φαντάζει πιο λογική η πρώτη σου ερμηνεία με τον Ταχ. Υπάλληλο... μην ξεχνάμε ότι προ-έκοβαν κάθετα τα φύλλα, έχουμε πολλά τέτοια δείγματα σε λωρίδες ή και μπλοκ με προ-κομμένα τα γραμματόσημα ενδιάμεσα... πιθανότατα να του ξέφυγε το ψαλίδι και να καρατόμησε το συγκεκριμένο, οπότε διόρθωσε το σφάλμα του κολλώντας το στην πρώτη επιστολή που του ήρθε εκείνη την ημέρα..

Κάτι ακόμη... αν το 20λ. το είχε κόψει κάποιος επιτήδειος ή συλλέκτης στα δύο, για να δημιουργήσει έναν τέλειο πλίκο με μισό 20λ γιατί να μην το κόψει στην άνεση του σπιτιού του κάθετα, όπως εμφανίζονται τα διχοτομημένα τέλεια κομμένα; Άρα αυτό κόπηκε πάνω σε ώρα ίσως αιχμής και κακότεχνα, άρα μάλλον του ταιριάζει περισσότερο το δεύτερο σενάριο του Τ.Υ.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Μάλιστα στην τριάδα πιο πάνω, αν προσέξουμε το δεύτερο 30λ κάτω δεξιά έχει κοπεί στραβά στη γωνία του, άρα το προηγούμενο πιο μέσα και ούτω καθεξής... Εδώ δημιουργεί εντύπωση και η σφραγίδα της Σύρας πόσο στραβά έκατσε μεταξύ 2ου και 3ου 30λ. κάτι που συνέβη μάλλον λόγο του ότι κατά την επικόλληση στην επιστολή μάλλον λόγω κοψίματος άνοιξε το κόψιμο και κόλλησε στραβά το γραμματόσημο (επι τούτου φαίνεται και το σκίσιμο στο άκρο του κοψίματος που αγγίζει το αριστερό πλαίσιο πάνω αριστερά)

Κάτι φυσικά που ήταν πρακτική και στην περίοδο των μικρών κεφαλών Ερμή...
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Νομίζω άλλα σενάρια να μην υπάρχουν ή να ακούγονται τελείως τρελά!!!

Αρέσει στον χρήστη artaleo

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 46 από 49]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 24 ... 45, 46, 47, 48, 49  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης