Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Η αξία των 10λ.

+23
νικος
artaleo
René
petrostro
Elboiteu
pklink
costasirun
USGreek
Tasos
Νίκος Καρνιαουτάκης
giovanoukos
mkenzy1
salonico
trifonas
Νίκος Βαρουξής
Theosal
heretic77
Παναγιώτης Ρασσιάς
Midili
heraldic40
SHH_Egeo
Varg83
Admin
27 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 15 ... 26, 27, 28 ... 38 ... 49  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 27 από 49]

521Η αξία των 10λ. - Σελίδα 27 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Κυρ Μάης 09, 2021 6:48 am

Νίκος Καρνιαουτάκης

Νίκος Καρνιαουτάκης

Για να το πούμε salmon θα θέλαμε να μας πετάει, σε ικανή "ποσότητα" αν μπορώ να το πω έτσι, εκείνον τον χαρακτηριστικό σαρκόχρωμο-ροζε (flesh) τόνο, τον οποίο εγώ τουλάχιστον, αν και προσπάθησα, δεν είμαι βέβαιος οτι διέκρινα στο γραμ/μο. Το ερώτημα όμως είναι άλλο, πόσα από τα παρουσιαζόμενα ως salmon εκεί έξω τόσα χρόνια πείθουν πραγματικά για την ταυτότητα τους.

https://xartomoutro.wordpress.com/

522Η αξία των 10λ. - Σελίδα 27 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Κυρ Μάης 09, 2021 7:59 am

artaleo

artaleo

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]Πολύ ωραία, αλλά φοβάμαι πως έχω μπλεχτεί με τα σαρκόχρωμα και τα salmon...  

Είναι τελικά το σαρκόχρωμο και το salmon η ίδια απόχρωση ή όχι?

Στον καταλόγο HELLAS τοποθετούνται μαζί ως "reddish flesh (salmon)".

Αλλά στη συλλογή KASSANDRA του κυρίου Ανδρεάδη (σελίδα 70 της έκδοσης EDITION D'OR XXVIII) , στα 10λεπτα 1862-67 υπάρχουν 2 γραμ/μα εντελώς διαφορετικού χρωματισμού, το ένα salmon (έντονα κοκκινωπό πορτοκαλί - σαφώς πιο πολύ κόκκινο παρά πορτοκαλί) και το άλλο "flesh red", η απόχρωση του οποίου μοιάζει πάρα πολύ με το παραπάνω σαρκόχρωμο 1868-69 της συλλογής μου (δυστυχώς με 3 περιθώρια...).  Το γραμ/μο 1862-67, που σας έδειξα προχθές, ίσως πάει προς salmon (είναι σαφώς πιο κόκκινο απ 'οτι δείχνει στο σκαν), αλλά σίγουρα δεν είναι το τυπικό σαρκόχρωμο (που νομίζω υπονοεί ο Νίκος Κ...)  

Δυστυχώς, δε νομίζω, για λόγους copyright, να μπορώ να προσθέσω εδώ τη σελίδα του βιβλίου... (έτσι δεν είναι κύριε Admin?)

Τι γνώμη έχει η ομήγυρις για το διαχωρισμό (ή μη...) αυτών των χρωμάτων στο σπάνιο αυτό γραμ/μο?  Η μήπως το μπλέκω υπερβολικά το θέμα?Rolling Eyes  Αλλά τι λέω ο τρελός, για ΜΚΕ συζητάμε, όλα "μπλεγμένα" είναι εξ ορισμού! Very Happy

Αρέσει στους χρήστες Admin και giovanoukos

523Η αξία των 10λ. - Σελίδα 27 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Κυρ Μάης 09, 2021 1:35 pm

Admin

Admin
Admin

Εχω συζητήσει,με σφορμη την δημοσίευση άρθρων απο τη Φιλοτέλεια,με τον Κ.Χαζαπη,διευθυντής της,γενικότερα το θεμα δημοσιοποίησης φιλοτελικου εντυπου υλικου στο φόρουμ.
Αλλα και με το προεδρο της ΦΕΑ ,Α.Γιαννακόπουλο,πανω στο ιδιο θέμα.
Η σταση και των δυο ταυτοσημη.δημοσιεύουμε τα παντα,αρκει να αναφερεται ο συγγραφέας και κυρίως η πηγή.δηλ στη περίπτωση του Δημοσθένη,λεμε Κασσανδρα,Σ.Ανδρεαδης,εκδόσεις Corinphila-Kohler,edition d'or,και έπειτα,ανετα ,ανεβαζουμε τη φωτο με τα salmon.
.

Αρέσει στους χρήστες giovanoukos και artaleo

https://philotelists.forumgreek.com

524Η αξία των 10λ. - Σελίδα 27 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Κυρ Μάης 09, 2021 2:48 pm

Admin

Admin
Admin

Και μη ξεχναμε κατι σημαντικο:
Φιλοτελικό υλικο που εχει εκτεθεί σε εκθέσεις ανά το κόσμο,και το εχουν δει χιλιαδες μάτια,ε,δεν νομίζω να αποτελεί προβλημα ενα φιλοτελικό ,μη κερδοσκοπικό ,φόρουμ ,που θα ανέβει μια φωτο γραμμ.

https://philotelists.forumgreek.com

525Η αξία των 10λ. - Σελίδα 27 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Κυρ Μάης 09, 2021 3:13 pm

artaleo

artaleo

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Τέλεια Admin, ευχαριστώ!  Ιδού λοιπόν η σελίδα με το σαρκόχρωμο (red flesh), το salmon κι ένα πορτοκαλί με σφάλμα ΑΕ...
(τμήμα σελίδας 70, S. Andreadis "Kassandra" Collection, EDITION D'OR XXVIII, Corinphila/Köhler, 2011)

Αρέσει στον χρήστη Admin

526Η αξία των 10λ. - Σελίδα 27 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Κυρ Μάης 09, 2021 4:38 pm

νικος



Μια βοήθεια από τους φίλους για τα 2 10λεπτα. Είναι και τα δύο συνεχών με κίτρινο πορτοκαλί απόχρωση; [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

527Η αξία των 10λ. - Σελίδα 27 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Κυρ Μάης 09, 2021 4:39 pm

νικος



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

528Η αξία των 10λ. - Σελίδα 27 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Κυρ Μάης 09, 2021 5:01 pm

artaleo

artaleo

Γεια σου Νίκο!
Οι ΑΕ δεν είναι τυπικοί έκδοσης 1862-67, φαίνονται πιο χονδροειδείς και μεταγενέστεροι (και με μικροσπασίματα του "0" τα οποία ίσως να είναι τυχαία, πάντως δεν είναι χαρακτηριστικά κάποιου τύπου κατά Groom/Κούνδουρο...)

Το επόμενο βήμα στη σωστή "διάγνωση" βασίζεται στο χαρτί:  το δεύτερο είναι ημιδιαφανές, μήπως είναι και δικτυωτό?  Αν ναι, τότε σίγουρα πορτοκαλί 1871-76. 
Το πρώτο μπορεί να είναι κι αυτό 1871-76, αλλά αν δεν είναι δικτυωτό, τότε, κατά τη γνώμη μου, πάει πιο πολύ για καθαρισμένων 1868-69.

Ενδιαφέρον είναι ότι και τα 2 έχουν σφραγιστεί με στικτές σφραγίδες τύπου Ι, οι οποίες χρησιμοποιήθηκαν αραιά μετά το 1871 και σπάνια μετά το 1875.

Αρέσει στους χρήστες Admin και νικος

529Η αξία των 10λ. - Σελίδα 27 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Κυρ Μάης 09, 2021 5:40 pm

νικος



Τι ωραία ανάλυση!!! Ευχαριστώ πολύ artaleo. Όλοι λένε ότι ο ερχομός σου στο Φόρουμ, αναβάθμισε τα μάλα την ποιότητα του. Βάζοντας τα στο φως κανένα δεν είναι σε δικτυωτό χαρτί, πράγμα που και μένα με έχει προβλημάτισε, γιαυτό ζήτησα και τη βοήθεια σας.

530Η αξία των 10λ. - Σελίδα 27 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Κυρ Μάης 09, 2021 6:50 pm

νικος



Ήθελα από καιρό να το δείξω, αν και διαλογής, για το πολύ κοκκινωπο χρώμα του,που έχει καλύψει γράμματα και αριθμούς στο κάτω μέρος. Λέμε ότι είναι το κόκκινο πορτοκαλί 1875-1980;[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

531Η αξία των 10λ. - Σελίδα 27 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Κυρ Μάης 09, 2021 7:41 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Αρτιο ειναι,πουθενά touch
Κοψιματα δεν φαινονται
Λεπτυνση χαρτιου,τουλαχιστον απο τις φωτο δεν διαπιστώνεται.
Αρα εχουμε ενα G γραμμ.1875-80 πολυ κοκκινο πορτοκαλι.

Και για τα άλλα δυο ,προηγουμένως,εγω οπως φαινονται ,θα τα ταξινομούσα,το πρωτο καθαρισμένων πλακών και το δευτερο για 1875-80.Οι στικτές στο πρωτο δικαιολογούνται λογω οτι ειναι πριν το 1872 και στο δεύτερο,σαν χρήση tax,καθως τα εναριθμα κυκλοφορησαν το 1875,αλλά σε πολλα ταχ.γραφεια εβαζαν κανονικά γραμμ.και τα ακύρωναν με τη στικτή.

Αρέσει στον χρήστη νικος

532Η αξία των 10λ. - Σελίδα 27 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Κυρ Μάης 09, 2021 7:49 pm

νικος



Πόσα πράγματα μαθαίνουμε... Ευχαριστώ πολύ Παναγιώτη.

Αρέσει στον χρήστη Παναγιώτης Ρασσιάς

533Η αξία των 10λ. - Σελίδα 27 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Πεμ Μάης 13, 2021 2:05 pm

νικος



Είναι 4 Μαΐου 1861;[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

534Η αξία των 10λ. - Σελίδα 27 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Πεμ Μάης 13, 2021 3:35 pm

giovanoukos

giovanoukos

δεν υπάρχει ουδεμία περίπτωση να ειναι 1861

535Η αξία των 10λ. - Σελίδα 27 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Πεμ Μάης 13, 2021 4:29 pm

νικος



Τότε Γιάννη μου και φίλοι αγαπητοί ας καταθέσετε τις απόψεις σας, γιαυτό έχουμε το καλό μας φόρουμ.

Αρέσει στον χρήστη Παναγιώτης Ρασσιάς

536Η αξία των 10λ. - Σελίδα 27 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Πεμ Μάης 13, 2021 5:18 pm

costasirun

costasirun

Γεια σου Νικο οι ΜΚΕ κυκλοφορησαν 1.10.61 το πιο πανω 10λεπτο ειναι τυπικο 10λεπτο συνεχων εκδοσεων στο χαρακτηριστικο μπλε χαρτι(μονο σε αυτην την εκδοση στα 10λεπτα και πολυ λιγα στις καθ.πλακες) που κυκλοφορησε γυρω στο 64..

537Η αξία των 10λ. - Σελίδα 27 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Πεμ Μάης 13, 2021 5:44 pm

νικος



Πολύ σωστά Κωνσταντίνε, ευχαριστώ, τα έχω διαβάσει αυτά. Το ερώτημα μου είχε να κάνει με την συνέχεια από προηγούμενο 2λεπτο που ανάρτησα και την ασάφεια του αριθμού ΤΓ, για την οποία ο Παναγιώτης έδωσε ωραία την ερμηνεία του. Εδώ φαίνεται πως παραποιουνται οι αριθμοί και το 4 δείχνει 1. Όμως συνδιαστικα πρέπει να βρεις όλα τα άλλα επιχειρήματα για να βάλεις τα πράγματα στην σωστή τους θέση. Γιαυτό έγραψα έχουμε το καλό μας φόρουμ.

538Η αξία των 10λ. - Σελίδα 27 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Παρ Μάης 14, 2021 10:19 pm

νικος



Μια βοήθεια για το ποια είναι η έκδοση των 2 10λεπτων; [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

539Η αξία των 10λ. - Σελίδα 27 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Παρ Μάης 14, 2021 10:20 pm

νικος



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

540Η αξία των 10λ. - Σελίδα 27 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Κυρ Μάης 16, 2021 9:42 pm

νικος



Τελικά για τα 10 λεπτα δεν υπάρχει άποψη από κάποιον φίλο;

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 27 από 49]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 15 ... 26, 27, 28 ... 38 ... 49  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης