Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μικρόμετρο για μέτρηση πάχους ΜΚΕ.-Micrometer for measuring LHH thickness

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

USGreek

USGreek

Πρόσφατα αγόρασα αυτό εργαλείο για να μετράω πάχος στις ΜΚΕ μου. Γιαπωνέζικο, αρκετά πιο ακριβό από άπειρες κινεζιες που κυκλοφορούν αλλά πιστεύω αξίζει το κάτι παραπάνω.
Έχει κανείς άλλος εμπειρία  με μικρόμετρα που θέλει να μοιραστεί;

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Elboiteu

Elboiteu

Hi USGreek,

I was using as pro in industry. This type of tool can be so usefull but to get a highly precision tool you must pay a lot. 
For using in philatly I'm not sure it will give you Something pertinant, and btw you must take care on Large haed who have "crocodile gum". If your tool is really precise the crack gum will really affect results.

Don't forget to give us your first result !

https://philateliehellenique.wordpress.com/

USGreek

USGreek

Hey mate, I agree. But with 0.001mm guaranteed precision for this tool, I would think it’s OK to cover used LHHs, based on Hellas catalog measurement allowances for thin/thick paper. As you mentioned, though, in mint stamps with cracked gum, there is no way to correctly measure thickness...

USGreek

USGreek

Η πρώτη μου "ανακάλυψη" ΜΚΕ σε χοντρό χαρτί. Μετά από πολλές μετρήσεις "ύποπτων" ΜΚΕ, που όλες έβγαιναν κάτω από 8.5μ ήρθε μια αναπάντεχη, σημερινή αγορά σε τοπική έκθεση της περιοχής για να μού δώσει την πρώτη μέτρηση άνω των 8μ, όπως φαίνεται και πιο κάτω. Πρόκειται για το 20Ι σε ασφράγιστο (με μέρος της γόμμας). Το μέτρησα σε σημείο που έλειπε γόμμα για να είμαι σίγουρος ότι δε θα μετρήσω επιπλέον πάχος λόγω αυτής.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Elboiteu

Elboiteu

Can you check on 1961's anniversary set ?

https://philateliehellenique.wordpress.com/

salonico



I use this one

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

It gauges in 0,01mm but is still useful.

Κάποιοι είχανε γράψει και εδώ σχετικά (εποχή της αθωότητας):
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

USGreek

USGreek

I don't have it mate... Have you measured it?

Theosal

Theosal

I just bought my own one... It's a chinese hopefully that it will be accurate enough in its measurements

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

salonico



Καλορίζικο θεόφιλε.

USGreek

USGreek

Θεόφιλε καλορίζικο, έχεις κανένα σημείο αναφοράς (γραμματόσημο γνωστού πάχους) για να επαληθεύσεις τις μετρήσεις του;

Theosal

Theosal

Αν θυμάμαι καλά εχω ένα τσιγαρόχαρτο μΚΕ και σίγουρα δύο τρία χαρτόνια μΚΕ, οπότε θα κάνω τις συγκρίσεις μου.. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

Elboiteu

Elboiteu

Hi,
For check reference point you must not use paper but this kind of tool (see below). It's same tip of tool used to check engime adjustments. Even if this tool is not right it's a referecence check point. 




[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

https://philateliehellenique.wordpress.com/

Theosal

Theosal

Well, I happen to have this too ata home. So, my life is getting easier...

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης