Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Χρήση στικτής ,στις μετά του 1875 εκδόσεις ΜΚΕ

+4
νικος
Theosal
Παναγιώτης Ρασσιάς
artaleo
8 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

artaleo

artaleo

Smile Ωραία η αντιπαράθεση απόψεων!  
Μου θυμίζει βέβαια το εξής (σύντομο) ανέκδοτο: κάποιος κάποτε ρώτησε 3 μεγαλοκεφαλάδες τη γνώμη τους για ένα γραμ/μο και πήρε 4 γνώμες...  Laughing


Παναγιώτη, μου έκανε εντύπωση αυτό που έγραψες για τα "πολλά" ταχ. γραφεία που χρησιμοποιούσανε ΜΚΕ ως εισπρακτέα από 1876 και μετά... Με 'βαλες λοιπόν να ψάξω τις ΜΚΕ μου από 1875-80 και μετά για να δω πόσες έχουν στικτές σφραγίδες...  Γενικά, οι σφραγίσεις αυτές είναι αρκετά σπάνιες...  

Ι.   Στις εκδόσεις 1880-86 έχω δει "1" και "2" σε 10λεπτο σε φάκελο και κάποια καρμινα 20λεπτα.  Επίσης (πλαστές) "32" σε μονόλεπτα.
ΙΙ.  Σε μια γρήγορη ανασκόπηση της έκδοσης 1875-80 στη συλλογή μου βρήκα μόνο 4 20λεπτα όλα με μεγάλα νούμερα ("124" και πάνω - όλα μικρά γραφεία...) και όλα μάλον με σφραγίδα αναχώρησης.   Σε αφίξεις (φάκελλα) έχω δει "1", "2", "67" (η Σύρος στην περίοδο 1875/76), αλλά ειλικρινά δε θυμάμαι άλλα γραφεία από 1876 και μετά...  Δεν έχω δει "50" ή "56" (αυτό φαίνεται να είναι το σήμαντρο στο δεύτερο 10λεπτο του Νίκου που συζητήσαμε παραπάνω).  Άρα δεν πρέπει να είναι πολλά τα γραφεία που χρησιμοποιήσανε τη στικτή τύπου Ι για ακύρωση εισπρακτέων ΜΚΕ μετά την έκδοση των εναρίθμων...

Παναγιώτη (ή οποιοσδήποτε άλλος φίλος στο φόρουμ, κύριε Theosal σε 30λεπτα νομίζω πως έχω δει 1 φάκελλο ίσως πλαστό και 1 μονό γραμ/μο - έχετε υπόψη σας αρκετές άλλες?...):   επειδή η σφραγίδα τύπου 1 με γοητεύει ιδιαίτερα (με ενδιαφέρει πότε άρχισε & πότε περίπου τελείωσε η χρήση της σε κάθε ταχ. γραφείο, αν χρησιμοποιήθηκε μόνο σε ΜΚΕ ή/και σε ρολογάκια εισπρακτέα, τι χρώματα υπάρχουν, κλπ κλπ), όταν βρεις χρόνο, μπορείς σε παρακαλώ να προσθέσεις ένα σχετικό σκαν με τέτοιες "late" σφραγίσεις με στικτές?  Ευχαριστώ!

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Για να μη παρεξηγηθώ,χωρίς κανένα πνεύμα εξυπνακισμού,βλέπω το δευτερο 10λ,και στους ΑΕ,που έρχονται πιο κοντα στα 1875/80,αλλα κυρίως το χαρτί ,που φαίνεται σαφώς πολύ κρεμ,θα έλεγα κιτρινωπό,δεν είναι αυτο το γκρι/μαργαριτόχρωμο χαρτί των δικτυωτών,που έχουν τις περισσότερες φορές...ξέρεις,σίγουρα εσύ,αλλα και πολλοί άλλοι φίλοι,όπως και εγώ παλαιότερα,η ταξινόμηση των δικτυωτών γίνετε πανεύκολα,όταν ομως το έχεις στο χέρι σου...άμα δεν το έχεις,ωστε να το δεις εμπρός στο φως,τότε δυσκολεύει η αναγνώριση αρκετά.

Οσο αφορά τη χρήση ΜΚΕ σαν tax,μιλώντας για μετά το 1875,γιατι πριν υπαρχουν παρα πολλά στις συλλογές μας,με δικυκλη σφραγιση, στα μέχρι το 1870 τουλάχιστον,αρκει μια αναζήτηση σε παλιούς καταλόγους δμπρ.,πχ 2002-2006 υπάρχουν οι The Collection στο site Feldman,αλλα και πολλές στο site Karamitsos,ειδικα οι δυο του Ασημακόπουλου,500 & 503.
Ναι θα παραδεχτώ πως τη λέξη ''πολλά'' την έγραψα σαν copy paste απο κάπου που το ειχα διαβάσει παλιότερα,γιατι καποια στιγμή εκανα αυτο που λεω παραπάνω και ξεφύλλισα αρκετούς παλιούς καταλόγους και,εχεις δίκιο,δεν πετυχα πολλές περιπτώσεις...θα κοιταξω ξανα και σημερα ομως,μιας και το συζητήσαμε Smile

artaleo

artaleo

Ευχαριστώ Παναγιώτη!

Ι.  Όσον αφορά το συγκεκριμένο γραμ/μο του Νίκου, καμία αντίρρηση ως προς τα γραφόμενα σου.

ΙΙ.  Σχετικά με το γενικότερο θέμα χρήσης στικτών σφραγίδων τύπου Ι σε ΜΚΕ από 1876 και μετά (είτε ως tax είτε όχι), ελπίζω οι φίλοι συλλέκτες στο φόρουμ να ρίξουν μια ματιά στις συλλογές τους και να ανακοινώσουν τι βρήκαν.  Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα μιας και, όπως ήδη έγραψα, με ενδιαφέρει πολύ αυτός ο τομέας ταχ. ιστορίας.  

Καλή βδομάδα σ' όλους!

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Πάλι καλά που βρήκα [δύσκολα,έχοντας ψάξει σε 8 ΜΚΕ δμπρ] παράδειγμα με 10λ,ετσι ώστε να μην βγούμε και off-topic.

Απο τη δευτερη δμπρ Ασημακόπουλου,την 503 Καραμητσος 2014:


Χρήση στικτής ,στις μετά του 1875 εκδόσεις ΜΚΕ Screen20

Αρέσει στους χρήστες artaleo και costasirun

artaleo

artaleo

Πολύ ωραία Παναγιώτη!  Αυτή είναι η μόνη που έχω κι εγώ υπόψη μου σε 10λεπτο 1880-86.

Παραθέτω σκαν με στικτές σε ΜΚΕ από 1876 και μετά...  Στα μπλε 20λεπτα υποθέτω είναι όλες σφραγίδες αναχώρησης.  Στο κόκκινο 20λεπτο, πιο πιθανό σφραγίδα άφιξης.

Κύριε Theosal έχετε υπόψη σας στικτές σφραγίσεις σε 30λεπτα?  Έχω δει μια επιστολή με 6  30λεπτα στη δημ/σια Καραμήτσου 503 (δεύτερη Ασημακόπουλου), αλλά σφραγισμένη με "32" (μάλον ύποπτη κατά τη γνώμη μου).

Χρήση στικτής ,στις μετά του 1875 εκδόσεις ΜΚΕ 10_a_110

Theosal

Theosal

Δήμο δεν θυμάμαι να έχω δει, τουλάχιστον στη συλλογή μου, ούτε σε επιστολή, ούτε σε μεμονωμένα κομμάτια έχω δει στικτή σε 30λ. Αλλά υπάρχει μια πιθανότητα σε ένα από τα άρθρα του L. Fanchini που κυκλοφορούν στα διαδίκτυο που αναφέρεται στην Ταχ. Ιστορία της Ελλάδας των ΜΚΕ, πρέπει να υπάρχει μάλλον μία επιστολή .... θα την ψάξω.

Αλλά αν σε ενδιαφέρει μία επιστολή από Κρήτη προς Σύρο με Αυστριακό ταχυδρομείο του 73 στην οποία επικολλάται 20λ κατά την άφιξη και παίρνει στικτή, ορίστε
Χρήση στικτής ,στις μετά του 1875 εκδόσεις ΜΚΕ Zaaaya11
Χρήση στικτής ,στις μετά του 1875 εκδόσεις ΜΚΕ Zaaaya10

Αρέσει στους χρήστες νικος και artaleo

νικος



Μπράβο στο φόρουμ για την ανάδειξη θέματος : Στικτες σφραγίδες σε ΜΚΕ από το 1876 και μετά...

Αρέσει στους χρήστες Παναγιώτης Ρασσιάς και artaleo

artaleo

artaleo

Χρήση στικτής ,στις μετά του 1875 εκδόσεις ΜΚΕ Screen12
Χρήση στικτής ,στις μετά του 1875 εκδόσεις ΜΚΕ 10_a_111

@theosal:  ευχαριστώ θερμά για τις πληροφορίες και το σκαν!  
Για το δικό σας αρχείο, παραθέτω σκαν του φακέλου με τα 6 Χ 30 λεπτα που προανέφερα (Καραμήτσος 503).  Είναι "άψογα" και συμμετρικότατα σφραγισμένο με (πιθανό) "32"...  Πάντως επειδή υπάρχουν καταχρηστικές χρήσεις της σφραγίδας αυτής (δείτε τα παραπάνω 1λεπτα 1880-86 της συλλογής μου), διατηρώ αμφιβολίες...   Wink
Ο φάκελός σας απο Χανιά (1873) είναι πολύ όμορφος, αλλά με χρονολογία προ του 1876, περίοδος που η χρήση της τύπου Ι δεν ήταν ασυνήθιστη. 
      

@νικος:  συγχαρητήρια Νίκο, τελικά το 10λεπτο σου 1875-80 με τη στικτή "5?" έχει σπάνια ακύρωση!   Δύσκολο κομάτι !

Αρέσει στους χρήστες Παναγιώτης Ρασσιάς, Theosal και νικος

Theosal

Theosal

Χαίρομαι που βλέπω τέτοιον φάκελο, έστω και με την προβληματική στικτή σφραγίδα 32 ( ; ), που μου διέφυγε από τα διάφορα πισωγυρίσματα για ελέγχους στις δημοπρασίες του Καραμήτσου...

Αλλά αν διαβάζω σωστά την δίκυκλη σφραγίδα, προέρχεται από το Τ.Γ. με αριθμό 4, δλδ, τα ΜΕΓΑΡΑ, οπότε εφόσον προορισμός είναι η ΛΑΜΙΑ, τότε η σφραγίδα, ως σφραγίδα 32 στέκει μάλλον ορθώς.

Εκείνο που εκπλήσσει είναι ότι,
1. δεν έχουν σφραγιστεί τα 30λ κατά την αναχώρηση,
2. προς τι, εντός Ελληνικού εδάφους η τόσο εκτεταμένη χρήση 30λέπτων όταν η χρήση τους είναι προς το εξωτερικό,
3. για να έχει χαρτόσημο, μάλλον πρόκειται για υπηρεσιακό φάκελο, (δυστυχώς δεν γνωρίζουμε αν σώζεται και το σώμα της επιστολής, αλλά φαντάζομαι όχι),
4. γιατί να σφραγιστεί με τη στικτή '32', εκτός και αν τελικά υπήρχε απαίτηση (που δεν λογίζεται κάπου, όπως συνήθως με το μπλε ή κόκκινο κραγιόν, η υπεραξία) να πληρωθεί τέλος 6ου βάρους (sic!!).

Όλα αυτά, μας οδηγούν σε συμπέρασμα ενός κατασκευάσματος εποχής; Δεν ξέρω, είναι λίγο ύποπτος, ΑΝ ΚΑΙ ΠΑΝΕΥΜΟΡΦΟΣ, ο φάκελος...

Υ.Γ. Ελπίζω κάποιος να έχει αρκετά δυνατά επιχειρήματα για να αντικρούσει τις υποθέσεις και τα συμπεράσματά μου (που μπορεί να είναι, θα έλεγα, και σαθρά σε βάθος) και να μπορεί να αποδείξει ότι είναι γνησιότατος....



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Theosal στις Τετ Μάης 12, 2021 10:17 am, 1 φορά

Αρέσει στους χρήστες Παναγιώτης Ρασσιάς, νικος και artaleo

heretic77

heretic77

Χρήση στικτής ,στις μετά του 1875 εκδόσεις ΜΚΕ Dscn0812
Χρήση στικτής ,στις μετά του 1875 εκδόσεις ΜΚΕ Dscn4011
Χρήση στικτής ,στις μετά του 1875 εκδόσεις ΜΚΕ Dscn6112


Αυτα ειναι οσα βρηκα στη δικη μου συλλογη!

Αρέσει στους χρήστες Παναγιώτης Ρασσιάς, νικος και artaleo

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Χρήση στικτής ,στις μετά του 1875 εκδόσεις ΜΚΕ 55827011


1877, "GLATHEIDION 11 April 7" on cover to Constantinopel, valuation stamp "T" and "60" (Lepta) plus 60 L. Postage due stamp with nummeral cancel "95" (Constantinople), scarce combination, cleanest commercially used condition with strong carrier and opening traces


Ενα εξαιρετικό κομμάτι που δημοπρατείται τις επόμενες ημέρες

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Αρκετά παραδείγματα,προερχόμενα απο δμπρ 2000-2009 Ελληνικών οίκων,πάντα σε εκδόσεις ή τραβήγματα εκδόσεων,μετά το 1875,και ειδικότερα απο τα μέσα και μετά,οπού είχαν κυκλοφορήσει στα ταχυδρομικά γραφεία τα εναριθμα εισπρακτέα.

Χρήση στικτής ,στις μετά του 1875 εκδόσεις ΜΚΕ 20210510
Χρήση στικτής ,στις μετά του 1875 εκδόσεις ΜΚΕ 20210511
Χρήση στικτής ,στις μετά του 1875 εκδόσεις ΜΚΕ 20210513
Χρήση στικτής ,στις μετά του 1875 εκδόσεις ΜΚΕ 20210512
Χρήση στικτής ,στις μετά του 1875 εκδόσεις ΜΚΕ 20210514
Χρήση στικτής ,στις μετά του 1875 εκδόσεις ΜΚΕ 20210515


και επι επιστολών,
Χρήση στικτής ,στις μετά του 1875 εκδόσεις ΜΚΕ 20210518
Χρήση στικτής ,στις μετά του 1875 εκδόσεις ΜΚΕ 20210520
Χρήση στικτής ,στις μετά του 1875 εκδόσεις ΜΚΕ 20210519

Ο τελευταίος φάκελλος προέρχεται απο τη συλλογή Mercury,η πρώτη κορυφαία συλλογή  ΜΚΕ που δημοπρατήθηκε στη χώρα μας,το 2000,Καραμήτσος.

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Χρήση στικτής ,στις μετά του 1875 εκδόσεις ΜΚΕ 20210510

Οπως περιγράφει και ο πωλητής πολύ ασυνήθιστο...
Ερωτώ λοιπόν πως ειναι λογικό να επικοληθούν 35 λ σε ενάριθμα και μεγάλη κεφαλή ερμού? Για να εχει εναριθμα πρέπει να υπάρχει αποτύπωμα Τ ως ελλειπούν τέλος οπως πιό πάνω.
https://philotelists.forumgreek.com/t502-topic#13899
Κατα τη γνώμη μου δεν είναι λογικό και δεν δικαιολογείται με κανένα τρόπο .

artaleo

artaleo

Δηλώνω ενθουσιασμένος από την ευρεία συμμετοχή στη κοινή λίστα ΜΚΕ χρησιμοποιημένων από 1876 και μετά!!   cheers   Μπράβο σε όλους!  Ευχαριστώ σε όλους!


Αγαπητέ SHH Egeo:  σχετικά με τον παραπάνω mixed φάκελο συλλογής Mercury, η απάντηση είναι περίπλοκη, αλλά ελπίζω πειστική...  
1. Το τέλος από Γαλλία προς Ελλάδα το 1875 ήταν 60c για επιστολές μέχρι 7.5 γρ, 80c απο 7,5 μέχρι 10 γρ. 
2.  Ο παραπάνω (σχετικά μικρός) φάκελος φέρει μόνο 50c, οπότε σωστά σφραγίζεται "AFFRANCΗISSEMENT INSUFFISANT".  Οι Γαλλικοί tax φάκελλοι δεν φέρουν "T" αλλά την παραπάνω σφράγιση. 
3.  Υποθέτω πως το βάρος του ήταν μεταξύ 7,5 και 10 γρ.  Οπότε λείπουν 30c.
4.  H ισοτιμία της εποχής ήταν 4.5 φράγκα = 5 δρχ ή περίπου 1,11 λεπτά = 1 c (βιβλίο Chauvet).  Τα 30c αντιστοιχούν λοιπόν σε 33-34 λεπτά.  "Στρογγυλά" 35 λεπτά
5.  Ο φάκελος φεύγει από Μασσαλία 1 ΑΠΡ. 1875 (νέο ημερολόγιο) και φτάνει Ελλάδα μάλον κατά τα τέλη Μαρτίου (παλιό ημερολόγιο).  Η ημερομηνία αποτελεί κλειδί.  
6.  Τα ενάριθμα ρολογάκια κυκλοφόρησαν (με βασιλικό διάταγμα) την 1 ΜΑΡΤ. 1875.  Αλλά τους πρώτους 2 μήνες υπήρχαν σοβαρές ελλείψεις λόγω καθυστέρησης παράδοσης από Βιέννη (βλ. το εξαιρετικό άρθρο του Γ. Περιστάνογλου:  Προσωρινή Έλλειψη Γραμ/μων και Μέτρα Αντιμετώπισης της, περιοδικό ΦΕΑ ΓΡΑΜΜΑΤΟΣΗΜΟ 2018, όπου και παρουσιάζεται αυτός ακριβώς ο φάκελος...).  Πολλά ταχ. γραφεία είτε δεν είχαν καθόλου εισπρακτέα είτε είχαν διαθέσιμες μόνο κάποιες αξίες.  Η Κέρκυρα φαίνεται πως δεν έλαβε 5λεπτα.  
7.  Το 5λεπτο ΜΚΕ είναι σωστό για την συγκεκριμένη περίοδο (δικτυωτό) και τα ενάριθμα είναι έκδοσης Βιέννης. 

Συμπέρασμα:  φαίνεται λοιπόν πως όλα ταιριάζουν!  Μεγάλη σπανιότητα.   


Ελπίζω να μην σας ζάλισα... Shocked

Αρέσει στους χρήστες Παναγιώτης Ρασσιάς, Theosal, νικος και costasirun

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Αγαπητέ artaleo δεν μας ζάλισες καθόλου, το αντίθετο μάλιστα.
Ξέρουμε σχετικά με το Τ κάτι επιπλέον, οπως αν χρησιμοποιήθηκε αργότερα ή γιατί δεν χρησιμοποιείτο τότε?

artaleo

artaleo

Δεν μπορώ να πω κάτι υπεύθυνα για τις (διαφόρων τύπων) σφραγίδες εισπρακτέου τέλους "Τ"...

Εντύπωσή μου πάντως είναι ότι όντως χρησιμοποιήθηκαν αργότερα (ίσως μετά την ταχ. ένωση - UPU?).
"Τ" υπάρχουν σε αρκετά από τα πολύ σπάνια mixed φάκελα με μΚΕ και σε λίγα φάκελα με ΜΚΕ στα τέλη της δεκαετίας 1870 - αρχές 1880.  Φυσικά και σε φάκελα με ρολογάκια.  Αλλά δεν θυμάμαι να την έχω δει πριν το 1875.  Θα ψάξω.  

Κλείνω εδώ για να μη βγούμε εντελώς εκτός θέματος!

Midili

Midili

Εγώ προσωπικά δεν είμαι πεπεισμένος για την θεωρία των εισπρακτέων και των  δίκυκλων σφραγίδων για την περίοδο 1861-62, γιατι πολύ απλά δεν βρίσκουμε τέτοιους φακέλους , μετρημένοι στα δάχτυλα ειναι και νομίζω του ενός χεριού . Και ιδιαίτερα αυτοί που έρχονταν απο το εξωτερικό.
Ενας χαρακτηριστικός είναι του 1863.

Χρήση στικτής ,στις μετά του 1875 εκδόσεις ΜΚΕ Qwsa13

Theosal

Theosal

Νομίζω το θέμα έχει απαντηθεί για τη χρήση της στικτής την περίοδο 09/1861-12/62.

https://philotelists.forumgreek.com/t57-topic

costasirun

costasirun

Εγώ έχω μιαν στικτή σε 30λεπτο την οποία είχα ανεβάσει και παλιά αλλά εδώ είναι η θέση της..βέβαια είναι πολύ ύποπτη για τη γνησιότητα της γιατί από κάτω φαίνεται αποτύπωμα τύπου ιι..

Χρήση στικτής ,στις μετά του 1875 εκδόσεις ΜΚΕ 20191294

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης