Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Γαλλική αυτοκρατορία-αποικίες-Β & Γ Δημοκρατία,France

+7
Midili
dleogr
Theosal
Νίκος Βαρουξής
Admin
SHH_Egeo
Παναγιώτης Ρασσιάς
11 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

Midili

Midili

Ανεβάζω και εγώ ενα φάκελο με τα παραπάνω Γαλλικά γραμματόσημα του 1870 , το 4c ειναι χωρίς οδόντωση .

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Before years i has buy one collection with many letters and ELs France, 1855-1895 period,low values and destinations.
At many els it have with pencil the price of francs.In two of this ,who show here,the price,my opinion,is enouth big for this.
First :


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

and back cancel
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

I thinging for this,mayby the price,150 fr is for ths cancel,with small  numbers,or for the other cancel,circle with dots ?

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

The other case is more difficult for me...

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
and the detail

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

here,we have a receipt or invoice,with 1c.1877-80 noir on grey,and the price who show is 300fr.,why?
because is posted like this?



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Παναγιώτης Ρασσιάς στις Δευ Φεβ 04, 2019 4:18 pm, 1 φορά

Theosal

Theosal

This is the suggested price of a stamp merchant of the past!!!

Nothing special to think and worry about!!!

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Κατσε ένα λεπτό,μιλάμε ότι η συλλογή αυτη,την εχω πάνω απο 15 χρόνια,απο του Feldman,περιλαμβάνει περίπου 100 φάκελλους και επιστολές.Αυτα φέρουν,η πλειοψηφία,15c της αλληγορίας 1876-1900,και λιγότερα Ναπολέων και Δήμητρα.Τα περισσότερα έχουν σημειωμένα με μολυβι τα νούμερα 10,20[τα πιο πολλά],30,τρεις περιπτώσεις 60[perfins] και τα δύο παραπάνω που αναφέρω.Ειναι σίγουρο πως αναφέρεται σε τιμές γιατι το γραφει σε δύο περιπτώσεις πως είναι Γαλλικά φράγκα.
Σίγουρα είναι οι τιμές πώλησης του εμπόρου,μπορει και όχι,να είναι η συλλογή ενός,και να έχει γραψει επάνω τις τιμές για να ξέρει τι έχει,όπως και να έχει ή απορία μου είναι βάσιμη,γιατι ας πούμε όλα τα άλλα λίγο πολύ μου φαίνονται αναμενόμενα και αυτα τα δύο[άντε και πέντε ακόμα περιπτώσεις,που θα ανεβάσω προσεχώς,μιας και έχουμε κοντά μας τον ειδικό [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] ],μου προξενούν το ενδιαφέρον και ψάχνω το γιατι...

Theosal

Theosal

Ok, αναμονή τότε να σου απαντήσει ο ειδικός .... Από παρατηρήσεις πάνω στις επιστολές και τους φακέλους που έχω και εγώ στη συλλογή μου το λέω ..... Με πιο πρόσφατη μια αγορά μου, που ο αφελής έμπορος έγραψε πάνω την τιμή που ζητούσε ως αρχική της πώλησης ....

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Theosal έγραψε:Ok, αναμονή τότε να σου απαντήσει ο ειδικός ....


ναι,δεν πήγε προσωπικά ,πως εσυ δεν γνωρίζεις κτλ,απλά ο [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] που είναι και Γαλλος και ασχολείτε με την ταχ.ιστορία,απόδειξη τα πολύ διαφωτιστικά που ανέβασε για τον φάκελλο του midili,,ε όλα και κάτι παραπάνω θα πει και εδώ...
και το θέμα μου δεν ειναι αν τα γραφει έμπορος,αλλα η διαφορα σε αυτα που γραφει,στο ένα 20 και σε αυτο 150,χωρίς εγω να καταλαβαίνω γιατι...

Elboiteu

Elboiteu

At this period they put dot on stamps to cancel them, and circle with date on a clear place of the cover. This 150 look like is price for sell ! Lot of sellers was puting prices with pencil on cover or post card during events 150fr = 10€. If I see this cover in shop immediatly I would think of its price.

https://philateliehellenique.wordpress.com/

Elboiteu

Elboiteu

Same answer for this 300, look like 300frs = 20€. I think you bring a batch from someone who sell some philatelic items in event.

https://philateliehellenique.wordpress.com/

Elboiteu

Elboiteu

I understand that can be strange, personnaly this put me in rage because I think it isn't right to do. By the way in France, lot of people put catalog number on back of stamps even if he get nice gum… put me crazzy as well !

https://philateliehellenique.wordpress.com/

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Dear friend,thank you for the time you spent giving me answers but my question is more of a philotelic interest rather than an economic one.So the question remains the same why are these more expensive than for example this one:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Elboiteu

Elboiteu

Ok ! 

So this with Ceres stamp : cancel  "Allemond / (64)" in Isere derpartment. The dot is number 40 corresponding "Aix-en-Othe" in Aube.
Years of cancel is 1876, postal rate of 25c corresponding first weight rate taxe. Nothing particular, normal price for an "office-office".

For second cover with 15c I can't read years but can read "St Flour" I think, in departement Cantal. Adress write to Paris so will be an office-office price too. Even without date this stamp is a Sage type so 1876 or later. 15c corresponding of post card taxe rate. At this period postal cards was not taxed regarding weight because they were produce according Post office specifications.

So both are normal taxe rate.

For the other document with "1fr stamp", look like a revenues use… on a notification of taxes.

https://philateliehellenique.wordpress.com/

Elboiteu

Elboiteu

At this time they used 16 different taxe rate and overrating for weight not according taxes rates. This begin at 0,02c for newspaper up to 0,80c for 100g weight and you put additional taxe rate for more weight, for "hand to hand", ...

https://philateliehellenique.wordpress.com/

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Thank you again,for your time and interesting information !

And last,
there is a price list with the cancels of the cities, large and small, of France.?
Βecause Yvert write only for foreign office....

Elboiteu

Elboiteu

You will quickly see the truth about Y&T. Y&T is perfect for putting stamps in right position of your book. But when you become a true philatelist Y&T show his limit !

This book exist, write by Pothion, so call Pothion's cotation. Recently reprint and update by Y&T :

Catalogue des losanges Petits et Gros Chiffres de France 1852-1876
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

You can use this website but create without patronage of experts : 

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

In front yellow part you can search for small in the first box. Second box for large number and city name in third box.

https://philateliehellenique.wordpress.com/

56Γαλλική αυτοκρατορία-αποικίες-Β & Γ Δημοκρατία,France - Σελίδα 3 Empty για μεταφορα Τρι Φεβ 05, 2019 9:54 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

The Yvert book is exactly what I have been search for many years to come.
It's 2013 edition and that's why I did not know it.
Thank you again, we lucky to you are with us,in forum !!!

mkenzy1

mkenzy1

ας ξεκινησω και εγω τα γαλλικα μου σιγα σιγα και αν δειτε κατι ενδιαφερον θα χαρω να ακουσω τις παρατηρησεις σας.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Elboiteu

Elboiteu

Hi, I have put your photo on french forum, will come back to you with answer.

https://philateliehellenique.wordpress.com/

mkenzy1

mkenzy1

εδω λεν κατι οι σφραγιδςες?

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Elboiteu

Elboiteu

mkenzy1 έγραψε:ας ξεκινησω και εγω τα γαλλικα μου σιγα σιγα και αν δειτε κατι ενδιαφερον θα χαρω να ακουσω τις παρατηρησεις σας.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Result : nothing particular except Ceres 80c cancelation but missing to much part of the stamp.

https://philateliehellenique.wordpress.com/

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης